Як відрізнити стетоскоп від фонендоскопа? Як виглядає сучасний стетофонендоскоп?

У цій статті розглянемо різницю між стетоскопом і фонендоскопом.

При огляді пацієнта медики використовують метод аускультації – вислуховування шуму, який проводиться органами в тілі людини. Протягом століть (з часів самого Гіппократа) кращих варіантів для первинної діагностики поки не винайшли, відбувається лише удосконалення приладів, призначених для аускультації. Серед них: стетоскоп, фонендоскоп і стетофонендоскоп.

Чим же відрізняються ці прилади, створені для прослуховування внутрішніх органів і оцінки їх стану?

Історія створення приладів для аускультації

Стетоскоп – в перекладі з грецької: stethos — груди, і skopeo – дивлюся.

У далекому 1816-му році особистого лікаря Наполеона Рене Лаэннека викликали до незвичайної пацієнтки. Справа в тому, що, за відомостями, що дійшли до нас крізь товщу історії, хвора дівчина мала дуже великим зайвою вагою, у зв'язку з чим прослухати серцебиття і робіт легких звичайним способом (прикладаємо вуха до грудей) було просто немислимо.

Озирнувшись навколо, спритний лікар виявив листи з нотами – згорнувши їх у трубочку, він приклав її до грудей постраждалої і прислухався. Виявилося, що так чутно роботу органів набагато чіткіше – і з часом талановитий діагност створив цей інструмент вже з дерева з розширеннями на обох кінцях трубки (його аналог можна побачити і сьогодні в руках у акушерів).

Більш звичним для сучасної людини є бінауральний стетоскоп, придуманий у 1851-му році Артуром Лиредом. В даному апараті звук приймається в камеру і подається на дві трубки, кінці яких вставляються у вуха. Дуже ефективний для низькочастотного звуку при діагностиці серцевої м'язи.

Важливий медичний предмет
  • Фонендоскоп – був винайдений в першій половині ХХ століття російським хірургом Миколою Коротковим. Саме він вперше вирішив обладнати розтруб стетоскопа мембраною, що підсилює звук, і назвати оновлений бінауральний прилад фонендоскопом, який став незамінний при прослуховуванні легенів.
  • Стетофонендоскоп – це гібрид двох вищеописаних приладів для аускультації, в якому зберегли їх найсильніші сторони. До його складу входять змінні або комбіновані наконечники, а за своєю будовою вони можуть бути без мембран (стетоскопическими) або з мембранами (фонендоскопическими).

Це більш сучасні медичні прилади, які дозволяють відсівати непотрібні звуки, концентруючись лише на потрібних шумах. А якщо вони ще й цифрові, оснащені невеликими акумуляторами, отримані при огляді пацієнта дані можна заносити в комп'ютер і стежити за станом пацієнта в динаміці.

Відмінності між стетоскопом і фонендоскопом

  • Фонендоскопические мембрани пропускають в більшості звуки високої частоти, які виробляють легені і кровоносні судини, а воронки – низької частоти (серця і кишечника). При цьому низькі частоти злегка приглушують високі.
  • Стетоскопические мембрани знижують гучність звучання в цілому, виводячи на передній план високочастотні коливання.

З-за даних особливостей фонендоскоп ефективніше використовувати при прослуховуванні легенів і судин, а стетоскоп – серця і кишечника.

Існують відмінності у звучанні

Варто відзначити, що візуально ці прилади також сильно відрізняються. Як і ціна у різних виробників: за інформацією фахівців, якісний стетофонендоскоп коштує мінімум 90 доларів.

Як виглядає сучасний стетофонендоскоп?

Сучасний прилад для аускультації складається з головки, мембрани або діафрагми, з'єднувальної трубки, трубок і наконечників оголов'я або олив. Часто його називають скорочено на честь предка – стетоскопом.

Головка приладу може бути виконана з пластмаси, алюмінію або, в ідеалі, нержавійки. Діафрагма потрібна гнучка і міцна, з щільним проляганням до тіла. Сполучні трубки краще вибирати з вінілу – і товстіший, довжиною 30 сантиметрів при діаметрі каналу 4,6 міліметра. Набагато зручніше використовувати м'які гелієві і гумові оливи замість пластикових.

Удосконалюється зовнішній вигляд і функціонал

Провідними виробниками приладів для аускультації на сьогодні є: Dr. Frei і MDF (обидва з Великобританії), KaWe (з Німеччини), Little Doctor (з Сінгапуру), Littmann (з США), Microlife (зі Швейцарії).

Відео: Різниця між приладами для аускультації