Скільки планет у Сонячній системі? Яка планета земної групи найбільша, газові планети-гіганти. Скільки планет у Всесвіті? Цікаві факти про планети Сонячної системи

Багато цікавого можна дізнатися не тільки про нашу планету, а й інших відомих планетах. А що саме, розглянемо у статті.

Найяскравішою зіркою космічного простору є Сонце. Завдяки йому ми отримуємо світло, тепло і енергію. На різних відстанях від Сонця зосереджено безліч різних об'єктів, частина з яких складають Сонячну систему.

Планети Сонячної системи та їх розташування

Багато люди губляться в здогадах – скільки планет в Сонячній системі 8 або 9. Завдяки новим дослідженням англійського математика, дев'ята планета Плутон була виключена з Сонячної системи.

Причиною такого рішення стало виявлення кількох космічних об'єктів, що володіють характеристиками, подібними дев'ятою планеті. Таким чином Плутон разом з іншими тілами був зарахований до карликових планет.

Для більшості планет Сонце являє собою головне джерело тепла і енергії. Тому від відбивних здібностей атмосфери планет, залежать кліматичні умови об'єкта.

Сонячна система

Якщо розглядати планети за їх розташування відносно Сонця, то вони мають наступну послідовність:

 • Меркурій. Ця планета розташована найближче до Сонця. Завдяки близькому сусідству з Сонцем, на планету виявляється теплове і світлове вплив в 7 разів сильніше, ніж на Землю. Це істотно ускладнює наукові дослідження об'єкта. Денна температура досягає 400°C вище нуля.
 • Нічна температура супроводжується сильним морозом і доходить до позначки 200°C нижче нуля. Основну частину Меркурія складає залізне ядро, Тонка кора планети має безліч ушкоджень і кратерів, що утворилися при зіткненні з різними космічними об'єктами. Рік на Меркурії складає 88 днів.
Меркурій
 • Венера. Планета, що розташувався слідом за Меркурієм. Відмінною особливістю цього об'єкта є напрямок руху – воно здійснюється проти годинникової стрілки. Ця планета знаходиться ближче до Землі і приблизно збігається з нею за розмірами. Форма орбіти Венери максимально наближена до кола. На оберт навколо власної осі у неї йде до 250 діб. Температура на поверхні досягає 450°C вище нуля.
 • Висока щільність атмосфери планети супроводжується парниковим ефектом і володіє хорошими світловідбиваючими властивостями. Поверхневий шар покритий базальтової лавою і має велику кількість вулканів, гірських височин і кратерів. Четверта частина маси планети припадає на залізне ядро. Товщина кори досягає 15 км. Земної рік на Венері триває 225 доби.
Венера
 • Земля. Єдина планета, на якій існує життя. Основна частина об'єкта вкрита Світовим океаном. Велика частина суші покрита лісами і горами. Атмосферний шар Землі має високий вміст азоту і кисню. Календарний рік планети становить 365 днів. Товщина земної кори досягає декількох десятків км.
 • У центрі планети знаходиться залізне ядро. Близько 3-4 млн. років тому, в результаті еволюції матерії, на планеті зародилася перша життя. Процеси на цій планеті відбуваються під впливом магнітних і електричних полів. Земля супроводжується власним супутником Місяцем, який раніше був частиною Землі.
Наша планета
 • Марс. Ця планета займає 4 місце по відношенню до Сонця. Грунт Марса має високий вміст окисленого заліза, що надає червоний відтінок об'єкту. На поверхні планети розташовано безліч гігантських вулканів. Рух Марса супроводжується двома супутниками Деймос і Фобос. Рік на планеті триває 780 днів.
 • Відмінною особливістю планети є гора Олімп, висота якої понад 26 км. Температура на поверхні переважно холодна і досягає 155°C нижче нуля. Поверхневий шар покритий великою кількість пилу, тому в атмосферному просторі планети часто спостерігаються пилові бурі. Від наступної планети Марс відокремлює кільце астероїдів.
Марс
 • Юпітер. Планета, розташована на 775 млн км від Сонця. Відноситься до групи газових гігантів. Водень є основною складовою атмосфери Юпітера. Товщина атмосферного шару досягає 50-60 тис. км. Внутрішня будова планети до кінця не вивчено і викликає безліч суперечок серед учених.
 • Рух Юпітера супроводжується 16 супутниками. Орбітальний шлях планета проробляє протягом 12 років. Зовнішньої відмінною особливістю Юпітера є велика червона пляма, що нагадує нескінченний буря чи ураган. Навколо планети сконцентровано сильне магнітне поле.
Юпітер
 • Сатурн. Шоста планета по відношенню до Сонця. Космічний об'єкт оточений кільцями з кам'яних і крижаних порід. Ширина кілець досягає 115 тис. км. Їх внутрішні частини обертаються швидше від зовнішніх. Простір між кільцями утворюється внаслідок сили тяжіння великої кількості місяців, які надають розщеплює дію. Сатурн має 62 супутника. Земний рік становить 29 років. Ядро планети має температуру до 12000°C. На поверхні температура досягає 180°C нижче нуля. Основними складовими планети є хімічні елементи гелій і водень.
Сатурн
  Уран. Сама морозна планета. Температура досягає 224°C нижче нуля. Передбачається, що причиною такої температури служить дуже маленьке скелясте ядро. Атмосфера планети складається з метану, водню і води. Рух Урану супроводжується 27 супутниками. Навколо планети розташовано 13 кілець.
 • Вони мають дуже слабкими світловідбиваючими властивостями, тому довгий час ніхто не знав про їх існування. Незвичайним є розташування планети. Уран як би лежить на боці, його нахил до орбіті складає більше 90 градусів. З-за цієї особливості, при спостереженні за планетою створюється ілюзія, що вона котиться кулею, а не обертається.
Уран
 • Нептун. Займає восьме місце і є останньою планетою сонячної системи. Рік на цій планеті займає близько 60 000 тис. днів. В атмосфері Нептуна рухаються самі швидкісні вітру сонячної системи. Їх швидкість досягає 2000 км/ч. Їх напрямок протилежно руху планети, тому Нептун має слабку видимість. Планета має 14 супутників. Її зовнішнім проявом є синюватою відтінок, обґрунтований великим вмістом метану і льоду. Орбіта Нептуна в декількох місцях перетинається з орбітою Плутона.

Класифікація планет за розміром: яка планета земної групи найбільша і найважча?

Планети сонячної системи рухаються навколо сонця по своїх орбітах. Кожна з них має свою назву та характеристики.

Залежно від розміру і складу планети розділяють на дві групи:

 • До першої групи відносять космічні тіла невеликого розміру, поверхня яких переважно складається з каменю. Об'єкти цієї групи мають невелику масу і кілька супутників. Такі планети володіють сильними магнітними полями і об'єднані в земну групу.
 • До другої групи відносять гігантські планети, що складаються з крижаних брил щільного газу. Такі об'єкти оточені великою кількістю супутників і кілець. Планети, що відносяться до цієї групи отримали назву газових гігантів.
 • До групи газових гігантів відносяться Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Ці планети мають схожі характеристики і володіють значними розмірами. Основною складовою цих об'єктів є газ, тому їх будова має низький показник щільності.
 • У порівнянні з земною групою, газові гіганти видалені від Сонця на більш значну відстань. Із-за постійної мінусової температури, їх називають холодними планетами.
 • Планети цієї групи зосередили навколо себе численні місячні сім'ї. Частина лун притягається за допомогою гравітації. Їх рух збігається з напрямком планет. На кожній із планет відбуваються масштабні бурі.
 • Земну групу Сонячної системи представляють чотири планети — Меркурій, Венера, Земля і Марс.
 • Ці об'єкти переважно складаються зі скелястих порід і різних металів. Ядро цих планет складається з важкого заліза.
Планети бувають невеликого розміру і гіганти

Характеристики планет поділяють їх за розміром:

 • Венера і Земля мають велику схожість з множинним ознаками. Передбачається, що Венера має таку ж внутрішню структуру.
 • Суттєвою різницею цих двох об'єктів є відсутність у Венери літосферних плит, що грають важливу роль в тектонічних процесах.
 • Для того, щоб порівняти планети, розглянемо їх основні параметри.

Земна група:

 • Земля: діаметр км — 12 765 маса, кг — 5,972E24, відстань від Сонця, млн. км — 149,6
 • Венера: діаметр км — 12 103, маса, кг — 4,867E24, відстань від Сонця, млн. км — 108,2
 • Марс: діаметр, км — 6786, маса, кг — 6,39E23, відстань від Сонця, млн. км — 227,9
 • Меркурій: діаметр, км — 4878 маса, кг — 3,30Е23, відстань від Сонця, млн. км — 57,9

Газові гіганти:

 • Юпітер: діаметр, км — 143 000 маса, кг — 1,898E27, відстань від Сонця, млн. км — 778.3
 • Сатурн: діаметр, км — 120 000 маса, кг — 5,683E26, відстань від Сонця, млн. км — 1 427
 • Уран: діаметр, км — 51 118 маса, кг — 8,681E25, відстань від Сонця, млн. км — 2 896,6
 • Нептун: діаметр, км — 49 528 маса, кг — 1,024E26, відстань від Сонця, млн. км — 4 496,6
Планети

Таким чином, розташування планет від найбільшої до найменшої виглядає наступним чином:

1
Перше місце займає Юпітер.
2
Друге місце належить Сатурну.
3
Третє місце займає Уран.
4
Четверте місце у Нептуна.
5
П'яте місце належить Землі.
6
На шостому місці розташувалася Венера.
7
Сьоме місце займає Марс.
8
Останнє восьме місце належить Меркурію.

Найбільший розмір серед представників Сонячної системи має планета Юпітер. Крім самого великого розміру, ця планета випереджає інші за масою. Якщо порівнювати з планетою Земля, Юпітер за розміром більше в 11 разів і масивніше в 318 разів. Всередині планета заповнена матеріалами високої щільності.

По мірі наближення до ядра показники температури і тиску підвищуються. У науковому світі передбачається існування планет, розміри яких перевищують Юпітер в 15 разів. Незважаючи на свій розмір, Юпітер швидше за інших планет здійснює оборот навколо своєї осі.

 • Якщо Земля робить оберт за добу, то Юпітеру достатньо 12 годин.
 • Найменшим діаметром володіє планета Меркурій. З-за великої щільності ця планета має високу гравітацією. Поверхня Меркурія за своїми характеристиками має багато спільного з поверхнею Місяця.
 • Серед представників земної групи найбільша планета Земля. Наша планета має найбільшу гравітацію і магнітне поле. Тільки на Землі температурний режим поділяється на 4 сезони.
 • На Марсі є дві пори року, але більш тривалі. Планета має саме вдале розташування в Сонячній системі, що дозволяє воді знаходиться в рідкому стані. Це і є основою життя живих організмів.
 • Єдиний супутник планети Місяць за своїм розміром у 4 рази менше Землі. Завдяки силі тяжіння Місяця Земля займає стабільне положення відносно осі.

Скільки планет у Всесвіті?

 • Наш всесвіт складається з величезної кількості галактик. До цього часу не втратив своєї актуальності питання – скільки планет у Всесвіті? Наукові та космічні вивчення нескінченно висувають нові гіпотези. Наша Галактика населена мільйонами зірок.
 • Логічно припустити, що навколо них, також як навколо Сонця, зосереджені планети. Мільярди планет населяють Галактику Чумацький шлях.
 • Більш ніж 500 млн з них заселені, але не придатні для життя. Науково підтверджено понад 700 планет, розташованих навколо різних зірок. Планети, розташовані за межами Сонячної системи, отримали назву екзопланет.
 • За допомогою космічного апарату виявлено понад 200 планет за межами Сонячної системи, що мають характеристики схожі з Землею. Докладне вивчення екзопланет дозволить вченим порівняти умови для виникнення першої життя.
Величезна кількість Галактик
 • Завдяки математичним розрахункам, вчені підрахували, що Галактика Чумацький Шлях містить більше 400 млрд зірок і відповідно більше 800 млрд планет.
 • В даний час розробляються нові космічні телескопи, за допомогою яких стане можливим виявлення планет, що обертаються навколо тьмяних зірок.
 • Передбачається, що з визначенням кількості і точних розмірів нових планет, будуть проведені дослідження на предмет життя на цих об'єктах.

Цікаві факти про планетах

 • Планета Меркурій отримала свою назву на честь давньоримського бога торговців і мандрівників.
 • Планета Венера названа ім'ям давньогрецької богині, покровительки любові і родючості. В атмосфері цього об'єкта часто спостерігається грозове явище.
 • Період обертання Місяця навколо Землі дорівнює календарному місяцю. Розмір Місяця в 4 рази менше Землі.
 • З космосу на поверхні Землі спостерігаються постійні часті спалахи, зумовлені великою кількістю гроз.
 • Супутники Марса Фобос і Деймос у перекладі з давньогрецької мови позначають страх і жах.
 • Планета Юпітер є джерелом рентгенівського випромінювання.
 • Міжпланетним апаратом на Сатурні відображена гроза, яка тривала кілька місяців.
 • Єдина планета, яка не отримала назву древнього божества – це Земля.
 • Планета Меркурій сама повільна. Один день планети прирівнюється до наших 6 місяців.
 • Передбачається, що на Марсі в минулому існувала життя.
 • На газових гігантів немає твердої поверхні, на них неможливо приземлитися.
Про планетах існує багато цікавих фактів
 • У літній період на Урані світить Сонце на протязі 20 років, у зимовий час на протязі 20 років зберігається тьма.
 • Нептун єдина планета, яку вчені відкрили за допомогою математичних розрахунків. Решта планети виявлені у наслідок спостереження.
 • Планету Венеру називають Ранковою та Вечірньою зіркою, так як після заходу Сонця перше, що ми спостерігаємо на небі – це блиск Венери.
 • Температура поверхні Сонця нижче, ніж температура навколо Сонця. Можливою причиною є магнітні сили зірок.

Ми маємо можливість споглядати дивовижне астрономічне явище – парад планет. Частина планет вибудовується на одній стороні від Сонця в одному секторі. Таке явище впливає на фізіологію людини.

Відео: 10 приголомшливих фактів про планету Земля