На що можна прищепити черешню: назви дерев. Як прищепити живець черешні на вишню навесні покроково: інструкція для початківців. Який найкращий час і самий кращий спосіб для щеплення черешні: терміни

У статті ви дізнаєтеся, що таке щеплення черешні, як вона здійснюється, для чого потрібна ця процедура.

На що можна прищепити черешню: назви дерев

Посадка плодових дерев, регулярний догляд, турбота про фруктовому саді здійснюється з метою отримати багатий урожай смачних і якісних плодів. Але як же буває розчарування, коли плоди черешні виявляються незадовільної якості. Початківцям садівникам приходить в голову думка викорчовувати дерева і посадити на їх місці нові саджанці.

Досвідчені садівники, в свою чергу, не будуть поспішати знищувати сад. Цьому є ряд причин:

 • Чекати першого плодоношення молодих дерев доведеться близько 5 років.

Є спосіб, який допоможе реанімувати черешні, і зібрати хороші плоди з, здавалося б, безнадійного дерева можна буде вже через 1-3 роки. Це — щеплення дерева.

Щеплення — це спосіб вегетативного розмноження дерев. Простими словами, це пересадка частини дерева одного сорту на інше. В результаті щеплення дві частини різних дерев зростаються в одне ціле, сприяючи тим самим поліпшенню якості плодів.

Щеплення проводиться, в першу чергу, з метою підвищення якості плодів. Також є інші переваги у щеплення дерев:

 • Підвищення морозостійкості, що дуже актуально для вимогливої до кліматичних умов черешні.
 • Підвищення опірності хворобам.
 • Продовження терміну життя старого саду.
 • Розмноження дерев без викорчовування.
Щеплення дерев робиться з метою поліпшення якості плодів

Перш ніж прищеплювати черешню, потрібно визначитися з деревом для підщепи. Черешня успішно прищеплюється на такі дерева:

 1. Черешня на черешню. Таке щеплення здійснюється з метою поліпшення смаку плодів. Якщо вам не подобається смак плодів черешні, привейте до неї держак більш смачного і гарного сорту. Збирати врожай можна буде вже через 1 рік.
 2. Черешня на аличу. На аличу часто прищеплюють кісточкові породи дерев, в тому числі і черешню. Таке щеплення допоможе зробити гілки черешні більш сильними, поліпшить життєстійкість черешні в умовах близько розташованих ґрунтових вод.
 3. Черешня на вишню. Два споріднених дерева добре приживаються одна з одною. Такий підщепа дозволить зробити черешню більш стійкою до кліматичних умов регіону з холодними зимами.
 4. Черешня на сливу. Такий досвід під силу професіоналам в садівництві. Якщо щеплення буде вдалою, вийде цікаве дерево, з різними видами плодів.
Черешня, прищеплена на вишню

Який найкращий час для щеплення черешні: терміни

Важливо: Найкращий час для щеплення — рання весна, коли починається активне сокорух.

 • Якщо ви вирішили прищеплювати черешню ранньою весною, важливо встигнути це зробити вчасно, так як сприятливий період для щеплення дуже короткий, буквально 2 тижні. Температура повітря вночі не повинна опускатися нижче 0 градусів, а нирки ще не мають розпуститися. Весняне щеплення краща з тієї причини, що саме в цей період вірогідність зрощення черешка з підщепою найбільш висока.
 • Практикується також річна щеплення. За умови правильного проведення процедури, висока ймовірність того, що держак встигне прижитися до настання заморозків. Основна умова річної щеплення — похмурий погода, але без дощу.
 • Осіння щеплення черешні теж практикується, але ймовірність приживання черешка знижується. Адже неможливо передбачити, коли почнуться заморозки.
 • Щеплення дерев здійснюється навіть взимку, але для черешні не підходить. Зимова щеплення підійде для таких дерев, як яблуня, слива, груша.

Який спосіб найкращий для щеплення черешні?

Якщо ви вирішили прищеплювати дерева у своєму саду, необхідно запам'ятати два терміна:

Підщепа — дерево, на яке буде щепитися держак. Це мають бути молоді дерева, пристосовані до кліматичних умов регіону. Кращим підщепою вважається дерево, вік якого до 10 років. На таких деревах процеси зрощення відбуваються швидше.

Прищепу — пагін дерева, який буде посаджений на підщепу. Іноді прищеплюють гілку, але в більшості випадків використовується живець — частина пагона з кількома нирками.

Є безліч способів щеплення дерев. Розглянемо найбільш відповідні способи для черешні.

Копуліровка. Даний спосіб передбачає об'єднання черешка зі стовбуром дерева, при цьому обидві частини повинні мати однаковий діаметр. В результаті приєднання черешка до стовбура виходить як би одне ціле. Для цього потрібно зробити косі зрізи на підщепі і прищепі, з'єднати дві частини, потім щільно обмотати ізолентою. При поліпшеній копулировке роблять додаткові расщепы в зрізах, які потім з'єднують.

Способи щеплення черешні: копуліровка

В розщіп. Такий спосіб підходить в тому випадку, коли діаметр стовбура дерева значно більше щепленого черешка. Спочатку роблять рівний зріз на підщепі. Потім по центру роблять розщіп глибиною 4-5 см. Після чого в розщіп вставляють зрізаний держак. Обидві частини повинні щільно прилягати один до одного. Місце щеплення обмотують ізоляційною стрічкою. Відкриті зрізи обробляють садовим варом.

Способи щеплення черешні: в розщіп

За кору. Прищеплювати дерева способом за кору можна тоді, коли йде сильний сокорух. Суть цього способу в тому, що держак вставляють в розрізану кору підщепи. Для цього на гілці підщепи роблять рівний чистий зріз, зачищають його, щоб не було зайвих зубців. Потім роблять розріз на корі кілька див. На черешку роблять косий зріз, акуратно одним рухом зачищають його з усіх сторін. Потім держак вставляють в розріз кори. На одну гілку підщепи прищеплюють кілька живців з різних сторін, щоб рана краще заросла.

Способи щеплення черешні: за кору

Найкращий спосіб засвоїти техніку щеплення, побачити це. Пропонуємо подивитися відео, завдяки якому ви навчитеся правильно прищеплювати черешню.

Відео: Щеплення черешні на вишню

Чи можна залишати 3 щеплених черешка черешні?

При щепленні на гілки підщепи розміщують від двох до 4 живців, як на фото.

Прищеплені живці

Це забезпечує рівномірне заростання спила. Коли живці відросте на 15 см, найслабші слід прищипнути. Через 2-3 роки, коли живці приживуться остаточно вибирають один — найбільш розвинений держак. Інші видаляють, щоб розрослися гілки не заважали один одному.

Наступного відео ви зможете познайомитись і освоїти техніку щеплення за кору дерев.

Відео: Щеплення за кору дерев

Як підготувати живці?

Для щеплення слід заздалегідь підготувати живці. Заготовляють живці восени, до початку заморозків. Потім їх зберігають всю зиму у відповідних умовах, а навесні щеплять.

Довжина держака повинна становити 35-40 см, діаметр 5 див. Це повинні бути однорічні пагони з верхівкової і бічними нирками зростання. Живці зв'язують у пучок і зберігають або в снігу, або в підвалі в тирсі або піску. Можна зберігати живці і в холодильнику, для цього їх обертають вологою тканиною, загортають у пакет і відправляють на нижню полицю.

Практикується також прищеплення свіжими живцями, але їх потрібно зрізати до початку сокоруху. Успіх щеплення такими живцями знижується.

Від чого ще залежить успіх щеплення:

 1. Всі зрізи на живцях і підщепі обов'язково повинні бути чистими. Для цього рекомендується зачищати зрізи підщепи і якомога менше торкатися пальцями до зрізах.
 2. Чистими повинні бути також руки, інструменти.
 3. Ніж повинен бути дуже гострим. Зріз повинен робитися одним рухом ножа. Неприпустимо робити нерівності, тріщини, щербини на зрізах.
 4. Щеплення необхідно щільно обв'язувати, не рухати держак після щеплення.
 5. Процедуру щеплення слід здійснювати швидко, щоб зрізи не заветривались.
 6. Відкриті зрізи слід замазувати садовим варом.
 7. В якості підщепи використовуйте тільки здорові і молоді дерева.

Через 2-3 тижні можна буде перевірити, чи приживається держак. На прижившемся черешку з'являються пагони з бруньок. У цей час слід особливо уважно ставитися до дерева:

 • Перевіряти на наявність шкідників. Якщо вони з'явилися — терміново прийміть заходи.
 • Протягом всього сезону потрібно видаляти пагони, що з'являються на підщепі нижче прищепленого черешка.
 • Прищеплене дерево потребує підгодівлі, достатньому поливі.
Результат успішного приживання черешка

Дозволяється щеплення черешні під час цвітіння?

Щеплення черешні бажано здійснити до початку цвітіння. Тоді ймовірність того, що живці приживуться найбільш висока.

Щеплення черешні на сливу: переваги та недоліки

Щеплення черешні на сливу — варіант не найкращий. Зрощення деревини черешні і сливи відбувається з великими труднощами, найчастіше результат експерименту виявляється невдалим. В результаті ви можете витратити свої сили і час, і нічого не отримаєте взамін.

Однак досвідченим садівникам вдається прищепити черешню на сливу. У разі вдалого експерименту виходить «чудо-дерево», на якому ростуть різні плоди. Це може заощадити простір вашого саду, яке, як правило, обмежується кількома сотками.

Щеплення черешні на сливу здійснюється в більшості випадків тоді, коли не на що більше прищепити. Спробуйте, може у вас вийде.

Щеплення черешні — цікавий експеримент, успіх якого залежить від багатьох факторів. До щеплення черешні слід підходити серйозно, дуже важливо дотримуватися всі вимоги до інструменту, термінів щеплення, чистоті зрізів і догляду за деревом після щеплення. Тоді результат вашої праці зможе принести плоди у прямому сенсі цього слова.

Відео: Як прищепити черешню?