Обжерливість і переїдання вночі: ознаки, причини, наслідки. Що робити при переїданні на ніч, як позбутися від почуття голоду вночі?

Якщо ви або ваш близький регулярно здійснюєте нічні прогулянки до холодильника, прочитайте статью і задумайтеся, чи не зіткнулися з проблемою нічного переїдання.

Зміст

Про нічне переїдання ходить багато історій і жартів. Чоловіки поддразнивают дружин, а дружини-мужів. Мовляв, ходиш кожну ніч до холодильника, як привид, не заснеш, поки не вибереш з нього все найсмачніше. Насправді, смішного тут мало, їсти вночі вкрай небажано і некорисно. Періодичний або регулярний нічний «дожор» говорить про серйозні психологічні проблеми і дуже швидко згубно позначається на здоров'ї.

Чому вночі прокидаюся від сильного почуття голоду?

«Нічний дожор». Насправді, смішного тут мало.
 1. Поява почуття голоду в нічні години – нормальне явище, якщо протягом дня людина вів активний спосіб життя, займався спортом, при цьому поїв недостатньо або пропустив вечерю. Щоб не прокидатися від бажання поїсти, перед сном можна дозволити собі низькокалорійний білковий продукт – склянка кефіру або йогурту, 100 г сиру, тощо. А вночі придушити почуття голоду в даному випадку можна навіть склянкою звичайної води.
 2. Важка бажання поїсти вночі виникає у жінок, які сидять на модних, обіцяють нечувані результати дієтах. Голодних, незбалансованих, з непродуманим меню з несмачних продуктів. Протягом дня жінка бореться сама з собою і з почуттям голод, стоїчно жує селера або заливається кефіром, а вночі недоотримано енергію і поживні речовини організм повстает, совість надсилається куди подалі. Ось і виходить: «Я не їм після шостої вечора, але їм після дванадцятої ночі». Дієтологи і лікарі кричать: худнути треба правильно, щоб уявна користь не обернулася великою шкодою.
 3. Існує особливий вид розлади харчової поведінки, який у психології називається компульсивним переїданням, а в народі просто нічним обжерливістю. Виникає на фоні стресу, сильного переживання, хронічного перевтоми синдром характеризується виникненням неприборканого голоду в вечірні та нічні години, з'їдання всього без розбору до болю в шлунку, появою після сильного почуття провини за власну поведінку. Компульсивное переїдання не завжди вдається перемогти в поодинці. Іноді необхідні допомогу психолога та лікування препаратами.
До обжерливості вночі схильні, в основному, жінки.

ВАЖЛИВО: Спустошуючи холодильник вночі неодноразово або постійно, головне розуміти, що їсти вночі неправильно, спробувати знайти причину, чому від голоду не вдалося заснути. Тоді проблему нічного переїдання вирішити буде куди легше.

Обжерливість і переїдання вночі: ознаки причини

Компульсивное переїдання на тлі стресу разом з нервовою анорексією та булімією являють собою трійку найпоширеніших розладів харчової поведінки.

Психологи вважають, що нічний «дожор» є відповідною реакцією організму на стрес, психологічну травму або депресію. Розлад харчової поведінки виникає, якщо:

 • травмує фактор – це одноразова, але дуже сильна негативна емоція, наприклад, виникає у відповідь на втрату близької людини, нещасну любов, нецікаву роботу, інше
 • травмує фактор впливає постійно (таким фактором можуть бути постійні докори з боку батьків, глузування оточуючих, інше)

Не вміючи контролювати й виражати свої емоції, не маючи «дружнього плеча», людина починає заїдати стрес. Переважно у вечірній і нічний час.

ВАЖЛИВО: Існує теорія розвитку компульсивного переїдання на рівні центральної нервової системи, в гіпоталамусі головного мозку. Тут розташовані і центр голоду, і центр щастя. Деякі фахівці вважають, що при захворюваннях нервової системи хворі можуть підміняти ці два поняття.

У порушення харчової поведінки у вигляді переїдання вночі найчастіше психологічна причина.

Страждає нічним обжерливістю людина не відразу розуміє, що з ним щось не так. Бити на сполох він починає лише після того, як пробудження вночі, щоб поїсти, починаю заважати йому жити, він весь час звинувачує себе «оприбутковані» вночі продукти, через них же набирає енну кількість зайвих кілограмів і заробляє серйозні проблеми зі здоров'ям.

Про наявність психологічної проблеми, яка вміло маскується під зовні нешкідлива «захотілося поїсти», варто задуматися, виявивши у себе або свого близького наступні клінічні прояви:

 • поява вночі неконтрольованого почуття голоду
 • поглинання їжі без розбору (хворі з компульсивним обжерливістю поїдають буквально все, що бачать)
 • відсутність задоволення від процесу споживання їжі
 • епізодична булімія (через відчуття тяжкості в животі, від сорому або страху за власну поведінку хворий з компульсивним переїдання може викликати у себе блювоту)
 • почуття сорому, провини або страху, пов'язані з переїданням вночі
Переїдаючи вночі, хворий відчуває почуття провини.

Хворий з компульсивним обжерливістю при членів сім'ї, в суспільстві може харчуватися цілком правильно, але він помічає за собою бажання вживати їжу в самоті, саме тоді і втрачається контроль над цим процесом.

ВАЖЛИВО: Говорити про нічному переїданні можна в тому випадку, якщо напади обжерливості по ночах трапляються двічі або більше в тиждень, 4-5 тижнів поспіль.

Помічено, що до компульсивному переїдання, втім, як і до інших розладів харчової поведінки, більше схильні жінки. Набивати живіт ночами їх змушують комплекси з приводу зовнішності (при чоловікові, сім'ї, колег і друзів такі панянки їдять дуже мало, а вночі спустошують холодильник), проблеми в родині, недолік уваги з боку чоловіків, інше.

Страждаючи нічним обжорстовм, людина не може вгамувати свій апетит і з'їдає все підряд.

ВІДЕО: Компульсивное переїдання

Обжерливість і переїдання вночі: наслідки. Можна посадити підшлункову переїдання на ніч?

Породжене психологічною проблемою передні вночі тягне за собою нову психологічну проблему. Людина винить себе за обжерливість, його перестає задовольняти відображення в дзеркалі, він впадає в депресію. Отримувати задоволення від їжі стає ще складніше.

Він стає дратівливою, погано спить, у нього трапляються перепади настрою. Тому при наявності трьох з перерахованих ознак компульсивного переїдання необхідно звертатися до фахівців – психолога і дієтолога.

Зайва вага — результат нічного переїдання.

Обжерливість вночі носить хронічний характер, тому вже через місяць-два виникають його неприємні наслідки:

 1. Їжа, спожита вночі, не корисна, зате швидко відкладається в жир. Хворий дуже скоро стикається з проблемою зайвої ваги. Всі знають, чим вона загрожує.
 2. Страждає шлунково-кишковий тракт. Шлунок розтягується, шлунковий сік виробляється активно. Хворий відчуває тяжкість в животі, у нього може розвинутися гастрит. Стілець у нього порушується (сьогодні може бути діарея, а завтра запор).
 3. Порушується метаболізм. Як правило, вночі їдять жирну і вуглеводну їжу. Переробити її в такій кількості організму не під силу.
 4. Рівень холестерину і цукру в крові увеличиваемся. Хворий компульсивним переїданням ризикує заробити атеросклероз, гіпертонію і цукровий діабет 2 типу.
 5. З'являються набряки. З нічного обжерливості вода затримується в організмі, тому вранці хворий помічає у себе набряки обличчя і кінцівок.
 6. Відбувається гормональний збій. Жінка може зіткнутися з нерегулярними, щедрими чи скупими місячними, чоловік – з проблемами з потенцією. Лібідо, фертильність знижуються у хворих комплексним переїданням незалежно від статі.

Як боротися і позбутися від нічного обжерливості?

Діагноз «компульсивний передні» або «психогенне переїдання» ставиться психологом. Далі цей фахівець розробляє тактику лікування, в яку повинен входити комплекс заходів.

 1. Разом з психологом хворий повинен усвідомити присутню у нього проблему. Якщо цього не відбудеться, лікування буде марним. Позбутися від залежності, взяти під контроль вживання їжі він зможе тільки за підтримки психолога, своєї родини і близьких. Хворому показано індивідуальна когнітивно – поведінкова терапія та групові заняття. Сам хворий і його сім'я повинні постаратися створити у домі яке сприяє одужанню атмосферу, адже саме конфлікти і непорозуміння між рідними часто стають причиною стресу, що тягне за собою нічний обжерливість.
 2. Дієтолог повинен допомогти хворому компульсивним переїданням правильно побудувати режим харчування. Якщо розлад харчової поведінки вже відгукнулося зайвими кілограмами, фахівець розробляє раціон для безболісного поступового схуднення.
 3. Якщо через обжерливості вночі у хворого розвинулися будь-які соматичні захворювання, необхідно проконсультуватися з терапевтом та іншими лікарями – спеціалістами, щоб їх вилікувати.
Зіткнувшись з проблемою переїдання вночі, хворий повинен працювати з психологом.

Ліки від переїдання на ніч

Від нічного обжерливості за призначенням лікаря приймають антидепресанти.

Спеціального ліки для лікування перекази вночі не існує. Але в ряді випадків медикаментозну терапію застосовують для усунення його причин і наслідків.

 1. За рішенням психолога хворому може бути призначена терапія антидепресантами. Вона буде ефективною тільки в комплексі з іншими методами лікування нічного обжерливості!
 2. Щоб вгамувати почуття голоду і посприяти зниженню ваги, хворому призначають фітопрепарати, наприклад, пригнічують апетит трав'яні чаї.
 3. Якщо медогляд виявив соматичні захворювання, хворому обжерливістю вночі призначають ліки для їх лікування.
 4. Для нормалізації роботи органів травлення хворому можуть призначити ферментні препарати.
При ненажерливість вночі, щоб допомогти травній системі, призначають ферментні препарати.

Як позбутися від почуття голоду вночі? Що з'їсти на ніч якщо мучить голод?

Якщо ж ночі хочеться поїсти час від часу, мова не йде про розлад харчової поведінки, ось кілька порад, як стримати себе в руках і не об'їстися.

 1. Протягом дня необхідно харчуватися регулярно і збалансовано. Щоб взяти почуття голоду під контроль, необхідно розробити свій раціон так, щоб прийомів їжі в день було не менше 5.
 2. Вечеря повинна бути обов'язково. І не надто раннім. Те, що їсти після 6 не можна – дурниці. Останній прийом їжі повинен бути за 2 години до сну.
 3. Солодке ввечері їсти не можна, воно збуджує апетит.
 4. Перед сном рекомендована прогулянка на свіжому повітрі.
 5. Також перед сном можна випити трав'яний чай, якщо немає алергії. Він і апетит притупи, і поліпшить сон.
Правильне харчування і гарний настрій — страховка від нічного обжерливості.

ВАЖЛИВО: Людям, схильним до переїдання ввечері, краще не тримати в холодильнику великий запас продуктів. В будинку солодкого, мучного, напівфабрикатів і снеків бути взагалі не повинно.

Якщо ж відчуття голоду все-таки не дає заснути, придушити його можна, вживши:

 • склянка води
 • стакан зеленого чаю
 • стакан кефіру
 • половинку апельсина
 • половинку зеленого яблука
 • пару листів капусти
 • свіжий огірок
 • ложку вівсяних висівок
 • кілька мигдальних горішків
Продукти, якими можна вечеряти, щоб вночі не хотілося їсти.

ВІДЕО: Що робити щоб не хотілося їсти ?(Хочеться їсти вночі)