Кір у дітей: перші ознаки, симптоми, діагностика, лікування, ускладнення, наслідки, профілактика, щеплення. Як проявляється кір, як виглядає висип при кору у дітей?

Клінічна картина кору.

Зміст

Кір називають досить важке інфекційне захворювання, на тлі якого починається дуже сильна інтоксикація всього організму, що виявляється високими показниками температури і висипом по всьому тілу. Також у більшості заражених дітей з'являється біль у горлі, сильний нападоподібний кашель.

Провокує хвороба досить живучий вірус, який цілком спокійно може спуститися до здоровій людині навіть по вентиляційній шахті будинку. Потрапивши на слизові, він відразу ж починає інтенсивно розмножуватися. Найнеприємніше що весь цей час ви навіть не будете припускати, що ваша дитина інфікована.

Як правило, про те, що їх чадо заразилося кір батьки, дізнаються лише на 9-10 день після того, як хвороба потрапила в організм, а точніше, після того, як на тілі з'являється характерний висип.

Кір у дітей: перші ознаки, симптоми

Симптоми кору

Відразу ж хочеться сказати, що кір належить до найнебезпечніших хвороб у світі, тому якщо дитина зустрінеться з її збудником, то з 100% вірогідністю можна сказати що він захворіє. Правда якщо в цей період захисні сили організму будуть перебувати в гарному стані, то хвороба буде протікати менш агресивно. Перші ознаки хвороби характерні практично для всіх дитячих простудних захворювань, саме тому більшість батьків на початковому етапі можуть лікувати своє чадо від ГРВІ.

Як правило, кір починається з невеликого підвищення температури тіла, яке супроводжується психомоторним збудженням. Дитина стає вередливою, плаксивою, погано спить і відмовляється їсти. Таким чином малюк реагує на інтоксикацію організму вірусом. Приблизно на 5 день (в деяких випадках і на 10) з'являється висипка. Спочатку вона може бути зовсім незначною і розташовуватися тільки на обличчі і за вушками. Але в міру того як хвороба буде прогресувати, буде збільшуватися і вона.

Інші симптоми та ознаки катарального періоду:

 • Нежить. Виділення з носа можуть мати жовтий колір, тобто бути гнійними
 • Кашель. Найчастіше на тлі кору з'являється так звана гавкаючий кашель, який здатний викликати ларингоспазм
 • Кон'юнктивіт. Очі запалюються, починають сльозитися і закисати
 • Світлобоязнь. Дитина не може дивитися не світлі і яскраві речі і весь час мружитися
 • Одутлість(особи). Як правило, цю проблему провокують запалені і збільшені лімфовузли

Як виглядає висип при кору у дітей?

Висип при кору

Як ви вже, напевно, зрозуміли висип є найхарактернішою ознакою того, що ваша дитина захворів на кір. Тому саме по її зовнішньому вигляду можна зрозуміти на якій стадії зараз знаходиться хвороба.

Отже:

 • Перша стадія. На самому початку хвороби з'являється висип, яку фахівці називають плями Бєльського — Філатова. З'являються вони в області розташування корінних зубів. Зовні вони схожі на маленькі вузли рожевого кольору, навколо яких спостерігається почервоніння шкіри. Вони можуть розташовуватися на відстані один від одного або ж зливатися в плями і утворювати досить помітні червоні вогнища.
 • Друга стадія. Висип починає поширюватися на кінцівки та тулуб дитини і разом з цим трохи збільшуватися в розмірах. На цьому етапі вона може досягати розміру гречаного зернятка. При цьому вона і далі залишається рожевою і м'якою на дотик, просто у дитини з'являється свербіж шкірних покривів.
 • Третя стадія. На цьому етапі висип починає змінювати свій колір і розмір. Спочатку починає потроху спадати почервоніння і з'являтися легка синюшність пігментації. Вона починає синіти, уплощуватися, а потім зовсім блідне і пропаде. Правда на цьому тлі у дитини можуть початися проблеми з шкірними покривами. Вони можуть почати лущитися і тріскатися в місцях найбільшого розташування висипу.

Діагностика кору у дітей

Діагностика кору у дітей

В принципі лікуванням кору у дітей займається дитячий педіатр, тому якщо ви підозрюєте, що у вашого чада всі ознаки цієї хвороби, то для початку спробуйте викликати фахівця до себе додому. Якщо після огляду пацієнта лікар вирішить, що йому необхідно додаткове обстеження, то він видасть вам направлення до інфекціоніста.

Якщо ж вам доведеться вести свого малюка в лікарню, то робіть це в кінці робочого дня. Як правило, в цей час під кабінетом знаходиться мінімальна кількість пацієнтів, а це означає, що є вірогідність того, що ваша дитина нікого не заразить. Так, і не забувайте, що кір досить небезпечна хвороба, тому в людних місцях дитині найкраще знаходитися в медичній масці.

Діагностика кору проводиться наступним чином:

 • Проводиться огляд дитини лікарем. Дана міра потрібна для того, щоб спеціаліст міг побачити в якому стані знаходиться малюк.
 • Береться аналіз крові. З його допомогою дізнаються є в крові вірус і виробляються чи антитіла для його придушення.
 • Аналіз сечі і рентген грудної клітини. Потрібні для того, щоб вчасно помітити розвиток ускладнень.

Лікування кору у дітей

Лікування кору у дітей

У разі якщо кір протікає стандартним чином маленького пацієнта лікують вдома. Протягом всієї гострої фази до дитині буде ходити дільничний лікар і стежити за змінами в перебіг хвороби.

У разі ж якщо організм не справляється з інтоксикацією і з'являються ускладнення, тоді дитину негайно кладуть в стаціонар, і обов'язково в інфекційне відділення. Також стаціонарне лікування показане у тому випадку, якщо у батьків немає можливості ізолювати хвору дитину від здорових членів сім'ї.

Рекомендації з лікування кору:

 • Постільний режим. Весь той час поки хвороба буде перебувати в гострій фазі і у малюка буде спостерігатися підвищення температури тіла йому показаний повний спокій. Постарайтеся, щоб в цей час ваша дитина спала 2 рази за день.
 • Вологе прибирання. Її потрібно проводити не менше 2 разів на день. Це буде сприяти очищенню повітря в приміщенні і, як наслідок, зменшення кількості вірусу.
 • Питний режим. Буде краще якщо весь період хвороби ваше чадо буде випивати не мені 2 літрів води в день. Це буде сприяти тому, що організм швидше позбутися від токсинів, що провокують нездужання.
 • Медикаментозне лікування. Як правило, в перші дні захворювання абсолютно всім діткам потрібні жарознижуючі препарати та антигістамінні засоби.
 • Симптоматичні засоби і антибіотики. Призначаються тільки в тому випадку, якщо у хворого почали з'являтися ускладнення або, наприклад, яскраво виражений нежить, кашель, біль у горлі.

Буває кір без температури у дітей

Кір без температури у дітей

Якщо ви були уважні, то напевно зрозуміли, що найголовнішими є симптомами кору характерна висип і світлобоязнь, всі інші ознаки вважаються супутніми, тобто виникають на тлі інтоксикації організму. Тому стверджувати, що при кору висока температура піднімається у всіх без винятку не можна.

У разі якщо імунітет дитини працює добре, то цілком імовірно хвороба буде протікати в полегшеній формі, а значить і температурні показники не будуть підвищуватися. Правда таке буває тільки у тих випадках, коли організм виробляє велику кількість антитіл, що блокують появу висипки. Але все ж відсутність температури при наявності інших симптомів може бути і поганим сигналом.

Це може вказувати на те, що захисні сили вашої крохи знаходяться на нулі, і тіло не сприймає вірус як щось чужорідне. Як правило, в подальшому у таких пацієнтів з'являються ускладнення, що вимагають досить складного лікування. Тому якщо у вашої дитини наявні всі ознаки кору, але при цьому повністю відсутня температура, тоді обов'язково покажіть її лікарю та виключіть розвиток ускладнень.

Буває кір у щеплених дітей

Кір у щеплених дітей

Якщо ви поставите це питання лікаря, то він точно скаже вам що у щепленого дитини кору бути не може. Насправді ж і в цьому випадку є винятки з правил. По-перше, багаторічні дослідження показали, що стовідсотковий імунітет після щеплення з'являється у 98 % дітей. У решти 2% організм дає збій і відмовляється виробляти антитіла проти кору. Тому, якщо ваш малюк відноситься саме до цій групі дітей, то з великою ймовірністю можна сказати що він може перехворіти на кір навіть у тому випадку, якщо ви зробите йому щеплення.

По-друге, не завжди нашим дітям роблять щеплення якісними вакцинами, що в підсумку може призвести до того, що у малюка не з'явиться стійкість до вірусу, провоцирующему кір. Правда, ви повинні пам'ятати, що у щеплених дітей вона, як правило, протікає менш агресивно, в деяких випадках практично безсимптомно. Може бути тільки легкий висип без яких-небудь супутніх симптомів.

Буває кір у дітей до року?

Кір у дітей до року

Як показує практика, новонароджені віком до трьох місяців ніколи не хворіють на кір. Так відбувається, тому що ще в утробі матері вони отримують імунітет проти хвороби (якщо вона, звичайно, була щеплена або перехворіла цим захворюванням). На четвертому місяці життя вірогідність зараження кором підвищується і складає приблизно 2%. Але все ж найчастіше в цьому віці у дітей ще зберігається пасивний імунітет, який допомагає організму справлятися з патогенним вірусом.

Захворіти на кір дитина може тільки в тому випадку, якщо у нього дуже сильно знижені захисні сили організму. Починаючи з сьомого місяця ймовірність зараження кором підвищується багаторазово і становить вже 50%. Правді в цьому віці діти найчастіше переносять так звану атипову кір, яка протікає дуже легко. Тобто, у дітей може не підвищуватися температура і висип з'являтися в самих мінімальних кількостях. Найчастіше кір у віці до року протікає непомітно для дитини і в більшості випадків він цілком спокійно спить, їсть і грає.

Скільки триває кір у дітей?

Кір у дітей

Кір належить до тих хвороб, які мають досить тривалий інкубаційний період. Найчастіше він триває від 5 до 12 днів, але бувають випадки, коли цей часовий відрізок збільшується до 21 дня. Найнеприємніше, що весь цей час маленька людина може навіть не підозрювати що заразився кір. Звичайно ж, вірус буде дрімати всередині тіла тільки до того часу, поки не потрапить у кровоносну і лімфатичну систему. І чим слабкіший організм, тим швидше це відбудеться. В цей момент і ви дізнаєтеся, що у вашої дитини кір.

На тілі вашого малюка почне з'являтися характерна висип, а також кашель, нежить і температура. Найчастіше період висипань займає ще 4-7 днів. Спочатку висип з'являється на обличчі і за вухами, потім вражає руки, ноги, спину і живіт, і в самому кінці червоними плямами покриваються місця вигинів і шкіра між пальцями. З сьомого дня від початку висипань починається період одужання, вчасно якого висип потроху починає зникати. Залежно від її кількості на це може піти 7-10 днів.

Але не думайте, що зникнення висипки говорить про те, що ваша дитина вже повністю здоровий. Як стверджують фахівці, ще протягом двох тижнів організм продовжує очищатися від токсинів, які виробив вірус кору. Тому весь цей період вашому малюкові буде потрібен спокій та вітамінізоване харчування. З усього цього можна зробити висновок, що від появи перших симптомів і до повного одужання повинно пройти не менше 1 місяця.

Кір у дітей: шляхи передачі, інкубаційний період

Кір у дітей: шляхи передачі

Як вже говорилося трохи вище, інкубаційний період може тривати до 21 дня. Весь цей час в організмі дитини буде відбуватися інтенсивне розмноження вірусу і планомірне ураження всіх органів і систем. Приблизно за 4-5 днів до появи візуальних симптомів його концентрація в організмі стане настільки великий, що дитина почне заражати ним усіх тих, хто його оточує.

Кір передається досить просто, під час чхання і кашлю. А ось підхопити кір з чашечки чи ложки складніше. Для того щоб вижити вірусу потрібна певна середовище, тому під сонячними променями він гине буквально через п'ять хвилин. Зважаючи на це, заразитися кором можна виключно від хворої людини, та й то за умови, що під час контакту з ним вірус потрапить на слизові носа або горла.

Кір у дітей: сестринський догляд

Кір у дітей: сестринський догляд

Дитина, хвора на кір, навіть якщо вона протікає цілком стерпно, вимагає певного догляду. Ви не повинні дозволяти своєму чаду вести звичайний спосіб життя (стрибати і бігати так, як це може спровокувати розвиток досить неприємних ускладнень. Якщо ви все зробите правильно, то сприятимете більш швидкому одужанню хворого, а також воспрепятствуете поширенню хвороби.

Отже:

 • Попередьте близьких і знайомих хворого що деякий час з ним не можна буде контактувати
 • Виділіть хворому кімнату, в якій він проведе весь той час, поки хвороба буде перебувати в гострій фазі
 • Стежте, щоб здорові члени сім'ї не заходили в кімнату до хворого без спеціальної маски
 • 2-3 рази в день провітрюйте приміщення і робіть в ньому вологе прибирання
 • Повісьте на вікна штори, які будуть перешкоджати проникненню ультрафіолету в кімнату, де лежить хворий
 • Давайте дитині легку і корисну їжу
 • Допомагайте малюкові доглядати за слизовими ротової порожнини та носа

Кір у дітей: ускладнення, наслідки

Кір у дітей: ускладнення

В принципі якщо ви все зробите правильно і будете допомагати дитячому організму справлятися з дією вірусу, то ніяких наслідків хвороби у дитини спостерігатися не буде. За той час що тіло буде боротися з кором, у нього виробиться стійкий імунітет на патогенний збудник, і внаслідок цього в найближчі 20-25 років ваш малюк зможе не переживати що він знову заразитися цією хворобою. У разі ж якщо щось піде не так, то цілком ймовірно у вашої дитини з'являться ускладнення, з якими вам ще довго доведеться боротися.

Ускладнення при кору:

 • Проблеми з дихальною системою (бронхіти, трахеїти, ларингіти, а також пневмонія)
 • Проблеми з нервовою системою (запалення кори головного мозку)
 • Проблем з ШКТ (запальний процес в тонкому і товстому кишечнику)
 • Проблеми з лімфатичною системою (збільшення лімфовузлів)

Профілактика кору у дітей: пам'ятка

Профілактика кору у дітей: пам'ятка

Напевно, навіть не варто говорити про те, що профілактика є найбільш доступним методом позбавлення дитини від можливих проблем. Зважаючи на це, якщо ви хочете, щоб ваш малюк уникнув зараження кором, тоді спробуйте його прищепити.

Як вже говорилося на початку нашої статті, дана міра дає 98% гарантії що організм зможе виробити антитіла, які не дадуть вірусу кору завдати шкоди маленькій людині.

Профілактичні заходи при кору:

 • Повноцінний сон
 • Правильне харчування
 • Регулярні прогулянки на свіжому повітрі
 • Прийом вітамінних комплексів

Кір у дітей: щеплення

Кір у дітей: щеплення

Як вже говорилося вище кращий спосіб захисту від кору — це щеплення. Тому якщо ви хочете раз і назавжди вирішити цю проблему, тоді просто не відкладаючи в довгий ящик, проведіть імунізацію свого чада. Правда, ви повинні пам'ятати, що для того, щоб дана міра принесла бажані результати, її треба проводити правильно.

Отже:

 • Під час введення вакцини ваша дитина повинна бути повністю здорова
 • Перед проведенням вакцинації найкраще здати аналізи
 • Після проведення процедури дитина не повинна протягом 2-4 днів відвідувати людні місця
 • Бажано не мочити і не розтирати місце, де вводилася вакцина
 • 5 днів після щеплення не можна давати дитині продукти здатні викликати алергію

Термін дії щеплення від кору у дітей

Термін дії щеплення від кору у дітей

Хоча щеплення і вважається самим надійним способом захисту від кору, довічного імунітету вона не дає. Як показує практика, приблизно через 10-15 років в організмі людини починає знижуватися кількість антитіл і як наслідок, підвищується ймовірність зараження агресивним вірусом.

Також варто враховувати й те, що для того щоб отримати хоча б 15-річний імунітет, вашій дитині повинно бути зроблено два щеплення, одна у рік, інша в шість років. У разі якщо ви не зробите повторну ревакцинацію, є ймовірність того, що ваш малюк не буде на всі 100% захищений від кору.

Відео: Лікування та ускладнення кору у дітей