Каша — прикмети: які повір'я пов'язані з кашею?

Каша — здавна була основною стравою на столі на Русі. Давайте дізнаємося, які прикмети з нею пов'язані?

Ще здавна наші предки вживали найпростішу їжу: кашу, суп зі свіжої капусти (капусняк) і, звичайно ж, хліб. Це була сама доступна їжа того часу, у кожної господині завжди в печі стояв горщик з кашею або тісто на хліб. Так як каша відома здавна, вона обросла повір'ями і традиціями.

Традиції і повір'я, пов'язані з кашею

Особливу увагу каші приділяли в процесі приготування, за нею спостерігали.

 • Коли каша трохи піднімалася в каструлі з боку отвори в печі, то це віщувало біди і неприємності. А якщо навпаки, ближче до задньої стінки печі – сім'ю чекало щастя і удача. У цій прикметі можна нарахувати відразу 3 символи (каша, казанок, піч), зміст якої досить простий: у бік виходу з печі – значить, удача виходить з хати, а до стіни – означає, чекайте поповнення в будинку. З магічної точки зору, духи, живуть у печі, показують своє роздратування господарям дому або зазначають свою повагу.
 • Повний горщик з кашею завжди символізував достаток і благополуччя в домі. До горщикам завжди дбайливо ставилися і дуже боялися, щоб вони не розбилися, адже це принесе в сім'ю нещастя. Однак це повір'я можна нейтралізувати, якщо кашею пригостити домашнього духа. Проводили спеціальний ритуал. Треснутый горщик з кашею відносили на цілу ніч у дальній кут, а на світанку, кашу віддавали птахам або рибкам в річці, а осколки закопували горщика в землю.
Горщик з кашею
 • Кашу завжди присмачували маслом. У разі, якщо в будинку, з якихось причин не виявилося масла, кашу взагалі не готували, адже вважалося, що вона втратить свої корисні якості і магічну силу. Ще з давніх часів до нас дійшла прислів'я: «Кашу маслом не зіпсуєш».
 • На застілля, в честь святкування дня народження, завжди готували кашу. Перш ніж сісти за стіл, над головою іменинника проводили обряд. Брали пиріг і рясно присмачували його кашею, і потім розділяли над головою винуватця торжества. Причому каші слід намазати як можна більше, щоб вона текла по шматку пирога. Чим її більше, тим людина буде жити довше.
 • Каша була невід'ємним атрибутом на хрестинах. Адже було заведено гадати саме в цей день. Ложку каші необхідно кинути через плече. Якщо ложка приземлиться на підлогу об'ємної стороною, то скоро вас чекає поповнення в родині — у вас буде хлопчик, а якщо іншою стороною – дівчинка.
 • Кашу на хрестини готували за особливим рецептом. Насипали половину горщика помитою гречаної крупи. Доверху заливали водою, солили і перчили. Коли каша вбирала всю воду і піч була растоплена, горщик перевертали догори дном, і ставили в піч, закривши заслінкою. Виймали рогачем.
 • На хрестини готували дві різні каші. Одну готувала господиня будинку, а іншу – повитуха. Повитуха додавала в кашу мед. Її каша повинна бути крутий, пшеничної крупи або гречаної. Хазяйська каша повинна бути солоною, з додаванням вина, солі і перцю. Щоб привабити багатство, дитину клали на хутро, а горщик з кашею ставили в хутряну шапку і так подавали.
Про каші
 • Порожній горщик, де варилася солодка каша, розколювали на столі і осколки викидали в город – на вдалий врожай. До нас дійшла прислів'я, пов'язана з розбитою посуд: «Посуд б'ється на щастя».
 • Каша господарів будинку поглиналась трохи іншим способом. Щоб дитина росла здоровою і в достатку, тато малюка повинен був з'їсти ложку пересоленим каші і порожню ложку підкинути вгору. Якщо в горщику залишалося трохи каші, її слід було поставити, як можна вище. Щоб позбутися від злих духів і нечистої сили гості розважалися, сміялися, гомоніли, як можна голосніше, розбризкували вино на стелю.
 • Кум і кума мали свої ролі. Кашу їм слід було, є лише зовнішньою стороною ложки.
 • Кашу необхідно було поставити на святковий стіл під час обряду хрещення. Тільки в цьому випадку вона принесе достаток, здоров'я та удачу новонародженому. Слідуючи цій прикметі, горщик повинен бути досить великим у співставленні з земними благами. Тому господині намагалися знайти горщик як можна більшого розміру.
 • Всі гості повинні з'їсти до самого кінця кашу, яку їм поклали в тарілку, інакше малюк буде постійно боліти. А якщо дитина недоїдає кашу, то у нього дружина буде непривабливою.
Каша

За старорусскому звичаєм було прийнято годувати батька сімейства пересоленим і переперченою кашею. Це давало зрозуміти батька, які муки відчуває жінка під час пологів. Цей незвичайний звичай скріплював сім'ю.

 • Коли народжувалася дитина, було прийнято запрошувати гостей і також варити кашу. На стіл горщик з кашею повинна була поставити саме кума. Вона перша поклала туди монетку, за нею відразу це робили всі гості. Останню монету повинен покласти хрещений батько дитини. Перед роздачею каші гостям виймали всі монети на тарілку, і заносили мамі малюка. Протягом урочистості їжу необхідно нахвалювати і бажати дитині щастя, благополуччя, здоров'я і сили.
За прикметами
 • У Древній Русі люди, які приходили в гості, завжди намагалися придивитися до горщика з кашею, якщо він був повний, то господарі раді гостям, а якщо горщик вже наполовину порожній – їх не чекали.
 • Завжди вважалося, що якщо знайти в їжі комаха, то це віщувало несподіваний сюрприз. Інше значення має каша, в яку потрапила муха або мошка. У цьому випадку до каші не торкалися і відразу викидали худобині. Така каша може накликати біду.
 • На Русі молодята годували гостей обідом з кашею. Так вони відзначали свій перший спільний сімейний обід. Якщо каша гостям подобалася вони її хвалили, і обіцяли, що знову прийдуть в гості, коли у молодих народиться малюк.

В наш час головне місце на столі під час трапези займає зовсім не каша. Однак про прикмети та їх чудодійну силу пам'ятають багато. Будемо вважати, що прикмети про кашу наповнять ваш дім щастям і благополуччям.

Відео: Прикмети на всі випадки життя