Ціна і вартість: в чому різниця?

Розбираємо різницю між поняттями ціни і вартості: визначення та наочні приклади.

Російська мова дуже багатий, але, незважаючи на це в школах ми його вчимо досить поверхово, і часто навіть не розуміємо, що рівнозначні з першого погляду слова мають зовсім різні значення. У цій статті ми розглянемо слова ціна і вартість, в чому різниця між ними і чому їх помилково стали сприймати як рівнозначні.

Ціна і вартість: в чому різниця?

Ціна — це сума грошових знаків, встановлена на позицію товару, яку продавець готовий продати товар. Також ціна безпосередньо прив'язана до еквіваленту по кількості товару — штук, кг, г і т. д.

Вартість — це загальна сума витрачена на придбання сировини і виготовлення того чи іншого товару (прив'язка до кількості або вазі разнозначная з ціною: шт, кг тощо). Щодо послуг — вартість це кількість годин, помножене на оплату в годину співробітникові надає послугу, а також, якщо є витратні матеріали плюс їх ціна (важливо саме ціна, а не собівартість, так як людина надає послуги раніше купив цей матеріал, а не зробив).

Тепер розглянемо на прикладі ціни і вартості в чому різниця в товарі і послузі.

Отже, на полиці магазину, з назвою, наприклад «Купи слона» коштує пачка цукру, припустимо назва виробника «Сладик» з ціною 59 рублів, а ось в супермаркеті через дорогу, припустимо «Дешевше дешевого» цей же цукор «Сладик» продається за ціною 30 рублів. Чому виникла така різниця?

Знаючи вартість товару, ви можете поставити цікаву для себе і покупця ціну

Виробник «Сладик» закупив сировину (цукровий буряк), привіз на завод, на якому працювали машини і люди, і справив цукор, також він його розфасував у пачки по 1 кг і прорахував «Вартість!» товару до 18 рублів. Додав до вартості свою націнку 2 рубля (щоб продавши цукор оптом отримати свій прибуток), і в результаті вийшла ціна виробника 20 рублів.

Разом:

  • Вартість цукру 18 рублів;
  • Ціна виробника 20 рублів (оптова ціна).

За фактом покупки цукру власниками супермаркетів була встановлена своя, роздрібна націнка 10 рублів («Дешевше дешевого») і у 19 рублів («Сладик»). Таким чином цукор потрапив на прилавок з роздрібними цінами 30 і 59 рублів відповідно.

Для прикладу також варто вказати, що в сезони знижок, сама знижка формується у такому діапазоні: від вартості до ціни. На прикладі цукру це буде виглядати так: максимальна знижка може бути до 18 рублів, особливо в тих випадках, коли товар, що залежався на оптовому складі і виробник також робить знижку, щоб не залишитися в програші.

Особливо яскраво відображаються знижки на гаджетах, техніки і брендовому одязі. Так як вартість таких товарів зазвичай не перевищує 10-15% від ціни.

Основа торгівлі — прибуток на різниці ціни і вартості

Тепер розглянемо різницю між ціною і вартістю на прикладі послуги. Зараз індустрія краси стрімко розвивається і в моду увійшов несправедливо (як стверджують майстри) забутий спосіб епіляції — шугарінг. І, звичайно, ж, вони призводять сотні аргументів, але якщо подивитися з точки зору економіки, то ми бачимо очевидну картину.

  • Ціна на воскову епіляцію в салоні 1100 рублів.
  • Ціна на шугарінг цієї зони 1200 рублів (ново, модно, а різниця трохи більше — звичайно піду! Так думають багато).
  • А тепер розберемо детальніше:
  • Ціна на «розхідники» по воску — 300 рублів.
  • Ціна на «розхідники» за шугарінгу — 70 рублів.
  • Витрачений час в обох випадках однакова, отже, майстер отримує в обох випадках однакову оплату.

Вартість воскової депіляції на 300-70=230 рублів дорожче, ніж шугарінг, і ціна на шугарінг більше на 100 рублів. Разом на подібній послузі різниця між вартістю і ціною обох видів послуг 230+100=330 рублів, а це означає, що майстер заробляє на шугарінг більше на 330 рублів і реклама стає передбачуваною.

Ми не намагаємося в цій статті розібратися, що краще/гірше, тільки наводимо доступний приклад для оцінки слів ціна і вартість.

Ми розглянули поняття ціна і вартість, в чому різниця, і розібрали на прикладах значення слова, для кращого розуміння. Тепер ви не тільки зможете правильно оперувати словами, але й більш усвідомлено підходити до покупок, придбанням послуг, а це однозначно економія сімейного бюджету!

Відео: Ціна і вартість. В чому різниця?