Що таке подвійна планета і які критерії її визначення? Єдина подвійна планета Сонячної системи: короткий опис

У даній статті ми вивчимо поняття і необхідні критерії подвійний планети. І дізнаємося, яка планета може називатися єдиною подвійною планетою нашої Сонячної системи.

Космос завжди приваблював своєю невідомістю і загадковістю. І навіть досі він залишається не до кінця вивченим. Сьогодні ми хочемо торкнутися такої теми, як подвійна планета Сонячної системи. Спробуємо розібрати це поняття і з'ясувати, чи є в нашій галактиці справді подвійні планети.

Що таке подвійна планета?

В астрономії подвійна планета являє собою двійкову систему, в якій обидва об'єкти мають задовільну планетарну масу для гравітаційного ефекту. Це поняття також відомо як бінарна планета.

 • Але цей термін не визнається Міжнародним астрономічним союзом і, отже, його немає в офіційній класифікації. У 2006 союзом наукових діячів у галузі астрономії зі всієї земної кулі було винесено і поставлена на розгляд поправка про класифікацію таких астрономічних тел.
 • Це зміна стосувалася того, щоб систему Плутон-Харон позначати, як подвійну планету. Але ця пропозиція була відхилена на користь нинішнього положення планети.
 • В рекламних матеріалах, що рекламують місію SMART-1, один з найпопулярніших у всьому світі космічних дослідних центрів, колись навіть посилався на систему Земля-Місяць, як на подвійну планету. Але інформація, показана в ролику, не зовсім відповідає дійсності.
 • Багато бінарні астероїди з об'єктами, приблизно однаковими за масою, іноді неофіційно називаються подвійними малими планетами. До них відносяться бінарні астероїди 69230 Hermes і 90 Antiope.
Подвійна планета не має офіційного статусу

За якими критеріями визначають «подвійну планету»?

Між вченими точаться дебати щодо того, які критерії слід використовувати, щоб відрізняти «подвійну планету» від «системи планетарної місяця».

Обидва тіла задовольняють критерії поняття «планета»

 • Визначення подвійний планети вимагає, щоб обидва тіла індивідуально відповідали критерію очищення орбіти, щоб називатися подвійною планетою.
 • Також вони повинні мати достатню гравітаційну силу вище зірки, навколо якої йде обертання.
 • А для цього потрібна належна маса космічного тіла.

Співвідношення мас об'єктів наближається 1/1

 • Однією з важливих характеристик при визначенні «подвійний планети» є співвідношення мас двох тел. Масове відношення 1/1 буде вказувати на тіла приблизно рівної маси.
 • Тому, використовуючи цей критерій, супутники Марса, Юпітера, Сатурна, Урану і Нептуна можна легко виключити. Всі вони мають маси менше 0,00025 (1/4000) від частини планет, навколо яких вони обертаються. У деяких карликових планет також є супутники значно менш масивні, ніж самі карликові планети.
 • Найбільш помітним винятком є система Плутон-Харон. Масове відношення Харона до Плутона становить 0,117 (≈ 1/9), що практично впритул підходить до 1. Тому Плутон і Харон описувалися багатьма вченими як «подвійні планети». Але по закінченню 2006 року, в зв'язку з уточненням поняття значення «планети», їх категоризировали в «планети подвійного карлика».
 • МАС на теперішній момент називає Харон супутником Плутона, але явно висловив готовність переглянути цю класифікацію в майбутньому.
 • Масове відношення Місяця до Землі трохи більше — 1/81, що також помітно близько до 1, порівняно з усіма іншими співвідношеннями супутників і їх планет. Але з математичної сторони — це все ж таки більше до 2! Хоча деякі вчені часом відносять Землю та її супутницю до даної категорії. А, можливо, це відбиття заблуждающегося рекламного ролика.
Землю і Місяць деколи також відносять до цієї категорії, але усе ж співвідношення мас ближче до 2
<>Розташування центру маси
 • В даний час найбільш часто пропонованим фіксуванням для системи з подвійною планетою є аспект з барицентром, навколо якого розташовані обидва тіла. Він повинен лежати поза поверхні обох тел. У відповідності з цим визначенням Плутон і Харон виступають подвійною планетою, оскільки центр маси перебуває за межами Плутона.
 • Цікаво відзначити, що центр маси системи Юпітер-Сонце лежить поза поверхні зірки. Але твердження, що Юпітер може бути подвійною зіркою, не аналогічно твердженню, що Плутон-Харон – це двійкова планета. Проблема в тому, що не можна ствердно назвати Юпітер зіркою або навіть коричневим карликом. Це пов'язано з його низькою масою і нездатністю підтримувати будь-який тип злиття.

Формування системи

 • Остаточний розгляд — це спосіб, яким ці два об'єкти прийшли до створення системи. Передбачається, що і система Земля-Місяць і Плутон-Харон були сформовані в результаті гігантських ударів.
 • На одне тіло вплинуло друге тіло, в результаті чого утворився диск з сміттям і через аккрецию утворилися два нових тіла. Є ще версія, що одне нове тіло сформувалося, при цьому більша тіло залишилося, але змінилося.
 • Однак гігантське вплив не є достатньою умовою, щоб обидва тіла були «подвійною планетою». Оскільки такий вплив може також призводити до створення маленьких супутників, наприклад, 4 невеликих зовнішніх супутника Плутона.
 • Тепер занедбана гіпотеза про походження Місяця фактично називалася «гіпотезою подвійний планети». Ідея полягала в тому, що Земля і Місяць утворилися в одній і тій же області протопланетного диска Сонячної системи, утворюючи систему при гравітаційній взаємодії.
 • Ця ідея також є проблематичним умовою для визначення двох тіл як «подвійних планет», оскільки планети можуть «захоплювати» космічні тіла через гравітаційну взаємодію.
  • Наприклад, супутники Марса (Фобос і Деймос) вважаються астероїдами, давно захоплені Марсом. Таке слабке визначення також вважало б Нептуна-Тритон подвійною планетою. Адже Тритон був тілом такого ж розміру і схожого складу з Плутоном, але пізніше був захоплений Нептуном.
У Плутона є ще 4 малих супутника

Єдина подвійна планета нашої Сонячної системи: короткий опис

Космічний телескоп NASA (ESA Hubble) отримав найяскравіші фотографії одного з найбільш віддалених і загадкових об'єктів нашої Сонячної системи — планети Плутон.

 • Спостереження були зроблені за допомогою камери із спотвореним зображенням Європейського космічного агентства. Це відома дев'ята і остання реальна планета до недавнього часу. Плутон також є єдиною планетою, яку не відвідав літальний апарат.
 • Плутон був виявлений практично 90 років тому американським астрономом Клайдом Томбо (в 1930 році), який шукав джерело нерівностей, які спостерігаються на орбіти Урана і Нептуна. З тих пір стало очевидно, що Плутон — дуже своєрідний об'єкт.
 • Але, можливо, саме дивне властивість було виявлено рівно 40 років тому (а точніше, в 1978 році). Це дивовижна характеристика Плутона — величезний супутник під назвою Харон, що був помічений на наземних фотографіях. Подальші дослідження показали, що Харон становить приблизно половину розміру Плутона, що робить його найбільшим відомим супутником щодо його планети у всій Сонячній системі.
 • Єдина подвійна планета в нашій Сонячній системі
  • Фактично із-за цього Плутон часто згадується як подвійний планети. Період обертання системи Плутон-Харон складає всього 6 днів. В даний час Плутон знаходиться недалеко від свого найближчого підходу до Землі, у своєму 249-літньому подорожі по сонячній орбіті. Відстань між Плутоном і Землею зараз становить приблизно 4,5 млрд. км. Це дозволяє вченим вивчати Плутон і Харон, отримуючи якісні знімки з супутників.
  • Детальний аналіз змін яскравості двох планет забезпечить одержання більшої інформації про їх поверхнях та атмосферах, які неможливо отримати з Землі. Також можливі точні вимірювання параметрів орбіти системи Плутон-Харон. Це дозволить астрономам вимірювати індивідуальні маси і щільності двох об'єктів, тим самим, забезпечуючи отримання важливих ключів до вивчення їх походження.
  • Один з можливих шляхів появи подвійної планети полягає в тому, що об'єкти, подібні Плутону і Харону, були створені у величезних кількостях в зовнішніх областях сонячної туманності. Але більшість цих «планетарних ембріонів або були витіснені з внутрішньої Сонячної системи, або поглинуті гігантськими планетами.
   • А саме, такими крижаними гігантами, як Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Тільки Плутон і Харон вижили незалежно, і донині залишаються такими. Продовження моніторингу цих двох захоплюючих об'єктів на краю нашої Сонячної системи, можливо, допоможе астрономам зрозуміти туманність, з якої спочатку сформувалися всі планети.
  Зараз вони знаходяться порівняно близько до Землі, тому вчені можуть їх вивчати

  Можемо прийти до завершального висновку

  Теоретично, якщо є подвійна планета, де один компонент на 1% більше іншого, ми все одно будемо називати їх «планетою» і «супутником». Тим більше, немає чіткого нижньої межі, наскільки масивний супутник повинен бути більше відносно малого тіла, щоб система вважалася «подвійною планетою».

  1. Плутон і Харон мають співвідношення 1/9 (від маси Плутона), чим, безумовно, і являють собою подвійну планету. Хоча Плутон дискваліфікували з ряду великих планет, тому і це звання стало під питанням. Є версія, що вчені змінять свою думку.
  2. Багато звичайні люди і навіть вчені вважають Землю і Місяць також подвійною планетою, оскільки йде коефіцієнт 1/81 від маси Землі. Але це помилкова думка. Поки немає ніяких доказів і офіційних теорій, що це не супутник і планета.
  3. Та й, загалом, визначення подвійний планети має лише приблизні вимоги і критерії. Можливо, щойно будуть виявлені деякі позасонячні планети з приблизно однаковими супутниками або місяцями, термін «подвійна планета» буде визначено більш строго. Але поки він має неофіційний статус.

  Відео: Подвійна планета в нашій Сонячній системі