Дитина, школяр не їсть м'ясо: чи варто панікувати батькам — причини відмови. Що робити і чим замінити, якщо дитина відмовляється від м'яса: поради, перелік продуктів

У даній статті ми вивчимо хвилює багатьох батьків питання – чому дитина не їсть м'ясо, і що ж з цим робити.

Найчастіше харчування дітей для батьків – це болюча тема для обговорення. Ні, є малюки, які за свій апетит просто стають улюбленими об'єктами всіх бабусь. Але найчастіше перебори у стравах, та ще й на етапі прикорму і першої проби є нормою. Та найбільше паніки викликає у батьків, та ще й під тиском тих же переконань бабусі, коли дитина не їсть м'ясо. Тому ми хочемо розібрати дійсні мінуси відмови від м'яса і знайти вихід у вирішенні такої проблеми.

Чи це Так небезпечно, якщо дитина не їсть м'ясо, його важливість для дитячого організму!

Важливо: Першим ділом питання стосується батьків вегетаріанців! Запам'ятайте – меню малюка має бути різноманітним, повноцінним і багатим на всі необхідні елементи. Тому цілеспрямовано не позбавляємо дитину такої можливості, адже це тільки ваш, вже усвідомлений вибір! Подорослішавши, він зможе прийняти вашу сторону, не приносячи шкоди своєму здоров'ю!

Якщо ви відмовилися від м'яса, то ні в якому разі не обмежуйте меню малюка!

Тим більше, варто зважити всю користь м'яса для дитячого організму

 • З раннього дитинства всі малюки мають потреби в такому елементі, як білок, отримати який можна в основному з м'яса. Або ж з інших продуктів тваринного походження! Ми пізніше повернемося до замінників м'яса. Зараз варто зробити акцент, що саме тваринний білок є найголовнішим будівельним елементом наших всіх систем, м'язів і навіть клітинок, активно беручи участь у всіх хімічних і обмінних процесах.
 • Крім того, що діти мають потребу в білку, м'ясо містить амінокислоти, необхідні для правильного і повного розвитку нервової системи дитини.
 • Важливим плюсом м'яса також є те, що жири, які має в своєму складі цей продукт, наділяють дитини життєво важливою енергією.
 • Фолієва кислота необхідна не тільки вагітним жінкам. Для дітей це основа нормального розвитку серцево-судинної та імунної системи. А також її дефіцит здатний викликати недокрів'я зі зниженим функціонуванням еритроцитів (мегалобластна анемія). Та що там, це важливий компонент нормального росту і розвитку, а також профілактики аутизму.
 • М'ясо дає нам кальцій, цинк і вітамін Д. Хоча дані компоненти цілком замінити іншими продуктами.
 • Найважливіший вітамін м'яса – В12. Це єднальний компонент, що сприяє засвоюваності білків, жирів і вуглеводів. А також він відповідає за нервову систему, нормалізацію роботи печінки, головного мозку та зміцнення захисних сил організму.
 • Але найцінніше, що дає нам м'ясо – це залізо! Так, воно є в яблуках або гречці, але саме в м'ясі це ідеальне і легкозасвоюване залізо! А все тому, що в ньому є кров і еритроцити, які швидко впливають на наш гемоглобін. І ні для кого не секрет, що брак даного компонента тягне за собою розвиток анемії.
Користь м'яса переоцінити складно

А повна відмова від м'яса:

 • погіршує ріст і розвиток малюка. Тривала дієта в дошкільному віці здатна і зовсім зупинити ріст дитини. Адже падає рівень гормону соматотропін;
 • погіршується синтез речовин, падає імунітет. Як наслідок, дитина часто хворіє;
 • падає зір і можливо навіть помутніння кришталика;
 • виникає постійна блідість шкіри;
 • постійний занепад гемоглобіну тягне за собою розвиток анемії.

Чому дитина не їсть м'ясо?

просто відмовився від м'яса чи він принциповий вегетаріанець, який виключив всі тваринні продукти. У першому випадку немає нічого страшного, оскільки його організм і так отримує всі потрібні компоненти через іншу їжу. А ось другий випадок також не є трагедією, але вимагає клінічних перевірок на гемоглобін і залізо!

Якщо від м'яса відмовляється немовля?

Вводити м'ясо в раціон дитини необхідно після того, як малюк вже познайомився з фруктами і овочами. Зазвичай це відбувається у віці 7-8 місяців, коли система травлення малюка здатна впоратися з важкими продуктами. З даного питання пропонуємо прочитати вам наш матеріал «Коли і як вводити прикорм м'ясо?».

Можливо, варто трохи почекати
 • Головна причина, чому дитина не їсть м'ясо – воно йому не подобається! Можливо, що трохи пізніше він його розкусить. А може варто просто дати інший вид продукту.
 • Друге, що варто відзначити — м'ясо не має такого яскравого смаку, запаху і кольору як, наприклад, овочі або фрукти. Тим більше, м'ясні продукти подаються дитині, приготовані на пару або відварні, без застосування будь-яких спецій, що в порівнянні з яскравими овочами і фруктами досить нудно.
 • У маленьких діток м'ясні продукти можуть викликати тяжкість в шлунку. Він не може вам цього сказати, але цей продукт може доставляти дискомфорт, тому дитина тимчасово (!) від нього відмовляється.
 • Пережовування м'ясних страв малюкові дається важко, так як у нього немає всіх зубів. Навіть якщо ви перетворюєте м'ясо в пюре, все одно його волокна так що не подрібнюються, як наприклад брокколі.

Важливо: Є одна причина, яка стосується будь-яких вікових груп – це алергія! Для достовірності необхідно відвідати гастроентеролога і здати необхідні аналізи.

До речі, щодо цього питання, щоб вловити алергенні сигнали, рекомендуємо прочитати статтю «Харчова алергія на молоко і білок».

Звертаємо увагу на можливу непереносимість

А чому дітки старше або навіть школярі відмовляються їсти м'ясо?

 • Трохи перегукується з першою причиною немовлят – дитині не подобається який-небудь вид м'яса. Тобто, ви даєте йому телятину, а йому навіть запах відбиває всяке бажання є.
  • Також варто розуміти, що кожна частина м'яса по-своєму трохи відрізняється. Тобто, одному малюкові може не сподобатися суха грудка, а другий дитина не оцінить своєрідно слизькі волокна ніжки. Шкурка – це окрема тема, тому зовсім прибираємо її для приготування страви дітям!
 • Подача грає роль! Діти по своїй натурі великі гурмани і оформлення вже задає перші нотки апетиту.
 • Знову ж, погані зуби або просто лінь жувати м'ясо! До речі, у діток зубки бувають рідкісні, а м'ясні волокна іноді застряють в щілинах. Погодьтеся, що це неприємно. Так, навіть котлетки на пару дітям може бути незручно пережовувати.
 • Діти старше вже чудово розуміють, що таке м'ясо. Тому починають відчувати жалість до коровкам і курочка, з яких готують тефтелі.
 • У спеку або при поганому самопочутті малюк погано засвоює важку їжу. А м'ясо хоч і дуже корисне, але не відноситься до легкої групі. Але ця причина стосується лише тимчасового відрізка.
 • Протест або принципова позиція! Багато хто з батьків вимовляють фразу за столом «поки не співаєш, з-за столу не встанеш». Ось чадо і починає протестувати відмовою від їжі. Це може стосуватися не тільки м'яса. Але якщо ви на ньому загострюєте увагу і починаєте тиснути на малюка, то він просто зосереджує на ньому глобальну непереносимість, що пов'язана вже більше з психологічним чинником.
 • І остання причина – це данина напівфабрикатів і ковбасних виробів. Будь-які консерванти зроблять далеко не саму корисну їжу значно смачніше. Навіть більше, спеціальні наповнювачі підсилюють смак, подразнюючи рецептори, викликаючи ще більший апетит. Адже правда, після копченої ковбаски м'ясо стає прісним.
Дітки старше можуть принципово протестувати

Що робити, якщо дитина не їсть м'ясо?

Важливо: Перша і головна рекомендація – не змушуйте малюка! Цим ви тільки відіб'єте будь-яке бажання їсти м'ясо. Навіть більше, сильний тиск може викликати блювотні позиви.

 • Якщо ви лише вводите прикорм, тоді почекайте. Малюк сам вам підкаже, що готовий їсти м'ясо.
 • При приготуванні страви не нарізайте м'ясо занадто великими шматками. Адже дуже часто, повторимося, дітям ще важко його жувати. Навіть коли у них повний ряд молочних зубів, вони ще не такі міцні. Та й не виключаємо сучасну проблему з дитячими зубками.
 • Постарайтеся приховати та замаскувати м'ясні продукти в страві так, щоб дитина їх не бачив. Можна вдатися до використання м'ясорубки, блендера, розбавити м'ясо який-небудь крупою, овочами або приготувати суп з м'ясом. А можете — спечіть пиріг або загорніть м'ясний фарш в млинці.
 • Варто звернути увагу на оформлення страви: чим яскравіше і цікавіше їжа на тарілці, тим більше бажання у дитини її спробувати.
 • Не забувайте експериментувати з видом і способом приготування м'яса. Вибирайте ніжні сорти, але враховуйте і особисту переносимість. А готувати не завжди потрібно тільки на пару, наприклад, можна запікати м'ясо вже для старших діток.
  • До речі, одним із найпопулярніших сортів для дитячого раціону вважається телятина і яловичина. Але смачно приготувати її треба вміти, тому рекомендуємо прочитати корисний матеріал «Скільки і як правильно варити яловичину?».
 • Спробуйте самому частіше їсти при дитині м'ясні продукти. Робіть це з явним апетитом та задоволенням. Дітки часто повторюють за дорослими, і це буде хорошим прикладом для них.
 • Відмінно працює залучення малюка до приготування їжі. Так ви зацікавите дитину цим процесом і йому буде приємно їсти результат вашого спільної праці.
 • Ну і звичайно, не робіть із-за відмови дитини від м'яса проблеми. Не треба насильно змушувати його їсти, адже це може спричинити категоричне ставлення до цього продукту в майбутньому. Запам'ятайте – організм малюка краще знає, що йому потрібно. Виняток становлять ковбасні вироби. Можливо, він і так отримує всі необхідні компоненти.

Але стежте за харчуванням дитини, якщо він систематично відмовляється їсти м'ясо, відкидаючи будь-які його види і способи приготування. Робимо акцент на м'ясні замінники і періодично здаємо кров на рівень гемоглобіну і заліза! Також часом даємо потрібні вітаміни, після консультації у лікаря!

Ні в якому разі не змушуємо їсти м'ясо!

Якщо дитина не їсть м'ясо, чим його замінити?

Важливо: Урізноманітнити своє меню, якщо дитина не їсть м'ясо, корисно і батькам. Адже його користь не говорить про те, що потрібно харчуватися тільки м'ясними продуктами. Оскільки це дійсно важка їжа. Тому завжди стежимо за різноманітністю раціону!

Дуже важливо замінити білок!

І зробити це треба правильно. Адже саме в м'ясі він легко засвоюється, та ще й містить 20 амінокислот, 8 з яких вважаються дуже важливими для синтезу наших систем. Тому включаємо в раціон з регулярним і змінним вживанням, щоб отримувати ці необхідні амінокислоти:

 • яблука і молочні продукти – це головні джерела лізину та ізолейцину;
 • лейцин міститься в рисі;
 • сир, сир і бурий рис містять триптофан;
 • хлібні злаки і молочна продукція – валін;
 • до речі, в молочку ще є комбінація фенілаланіну і треоніна. І звичайно ж це важливе джерело кальцію;
 • а метіонін є в яєчному білку і сирі.

Важливо: Найбільше білка в бобових і злакових культурах сортах кіноа! Варто віддавати перевагу сочевиці і бобам мунго, а от з квасолею, горохом і нутом будьте акуратні! Малим дітям вони не підходять! Також не забуваємо про соєві продукти.

Замінюємо аналогами по вітамінам

Чим замінити ідеальне м'ясне залізо?

Враховуйте, що залізо з рослинних продуктів засвоюється гірше. Але саме дефіцитом заліза страждають діти, що не їдять м'ясо з будь-яких причин! Тому вводите максимально наступні продукти:

 • гречку;
 • горіхи;
 • морську капусту та інші її види;
 • вівсяні пластівці;
 • сочевицю;
 • чорнослив, курагу і родзинки;
 • цільнозерновий хліб;
 • кукурудзу;
 • яєчний білок;
 • мигдаль, фісташки;
 • шипшина, кизил;
 • гарбузове насіння;
 • шпинат, петрушку;
 • ну і, звичайно ж, яблука.

Важливо: Щоб ваш малюк отримував належну частку вітаміну Д, частіше гуляйте з ним на сонечку. Як мінімум 30 хвилин в день.

Всі інші групи за типом кальцію, цинку, вітаміну В12 – є в молочній продукції та яйцях, а також у насінні та горіхах. І звичайно не забувайте давати повний комплект злаків, овочів і фруктів, роблячи максимально різноманітним меню. При необхідності даємо потрібні вітаміни. Але не приймаємо їх на постійній основі!

Ви не повинні відмовлятися від м'ясних страв у вашій родині. Навпаки, подавайте приклад. В більшості випадків, діти переростають цей період, коли не їдять м'ясо. Але, можливо, це його життєва позиція і відмова організму. У будь-якому випадку – це не привід для паніки і не варто робити з цього трагедію. Але ще більше не варто тиснути на малюка і залякувати страшними наслідками! Вихід у збалансуванні харчування є завжди!

Відео: Дитина не їсть м'ясо — чи це так небезпечно?