Що робити, якщо дитина б'ється, кусається в дитячому садку: практичні настанови, поради психолога

В даній темі ми вивчимо питання дитячої агресивності в дитячому саду.

Практично кожен батько стикається з проблемою, коли дитина, йдучи у дитячий садок, починає там битися або кусатися. Або ж, навпаки, стає жертвою такого «хулігана». І така ситуація вимагає певної реакції старших. Адже не дуже приємно вислуховувати скарги на своє улюблене чадо, а ще менш приємною знаходити зубасті відмітини або синці на тілі дитини. Тому в цій статті ви зможете знайти корисну інформацію та практичні поради психологів, як впоратися з проблемою, коли дитина б'ється, кусається.

Чому дитина б'ється, кусається в дитячому саду: причини — рекомендації і настанови фахівців

Насамперед варто зазначити — не варто впадати в паніку або звинувачувати себе, що ви поганий батько. Пам'ятайте, що таке трапляється з багатьма дітьми. Друге і найголовніше – необхідно з'ясувати причину такої поведінки у дитини, щоб діагностувати рішення. Але якщо дитина б'ється, кусається навіть у малому дошкільному віці – пускати на самоплив ситуацію ні в якому разі не можна!

Наслідки будь-якої дитячої агресії мають свій механізм запускной

Обмовимо вікові допустимі рамки такого поводження

 • Дослідження навколишнього світу виступає в якості першопричини. Адже діти до 1,5-2 років весь світ пізнають «на зуб». Перший з основних рефлексів у людей є смоктальний, він допомагає нам вижити, а в подальшому дитина продовжує користуватися ротом для вивчення всього навколо.
  • Коли починають різатися зубки, жування підлягає все, що погано лежить. В такому віці діти ще не розуміють, що погано, а що добре.
 • Але з 2 до 4 років дитина вже чудово оцінюють обстановку. Тим більше, часто в цей інтервал йде зміна домашньої середовища на дитячий садок. І ось тоді починається «війна» за кращу іграшку або книжку, що включає всі здібності малюка. Але він ще не до кінця розуміє загальну картину.
 • Після 5 років у дитини йде повне розуміння конфлікту. Навіть більше, після цього віку, якщо дитина б'ється чи кусається – це говорить про умисне діяння!
До 3 років це єдина захисна реакція

Внутрішні причини, чому дитина б'ється, кусається

Причина Характеристика Рішення
Наслідування

Іноді батьки, граючи з малюком, легенько його покусують. Дитина ж наслідуючи, може вкусити іншої дитини в саду, навіть не усвідомлюючи, що робить. Подібна ситуація може виникнути, якщо в саду є б'ється дитина.

 
У цій ситуації необхідні тільки спокійні розмови. Батьки повинні пояснювати дитині, що так робити погано. Вчіть малюка також ділитися з іншими дітьми на майданчику іграшками, чекати своєї черги на гойдалки і т. п. І, звичайно ж, виключіть гри з кусанням, навіть жартівливим.
Підвищена сензитивність (чутливість) дитини Найчастіше у дітей молодшого віку вона виражається в підвищеній тривожності, і більшою мірою відбувається на перших етапах перебування в садку/ при зміні групи. Тому батьки повинні максимально забезпечити плавність адаптаційного періоду. Не залишайте його занадто рано на весь день. Дозволяйте брати з собою улюблену іграшку. Забирайте в домовлений час. А вдома намагайтеся максимально оточити турботою і любов'ю, щоб він відчував вашу захист навіть на відстані.

Спроба впливати на інших дітей

 
У грі малюк намагається встановити свої правила, а його не слухають. І він знаходить один вихід, як змусити підкорятися собі — тільки силою. Давайте дитині пояснення, що змушувати грати тільки за своїми правилами не можна, адже має бути цікаво і комфортно всім. А кривдників ніхто не буде любити.
Захисна реакція Якщо малюка били, кусали інші діти в саду, то він починає захищатися. Трохи перегукується з наслідуванням, але в більш гострій формі. Може виникнути на тлі невизнання в новому колективі, коли не беруть до гри або просто висміюють, ображають. Перше і найважливіше – це ваша підтримка! Не критикуємо, що малюк щось не так зробив. Ви його батьки і будьте завжди на його боці! Але конфлікти не вирішуються силовими методами – тільки розмова і добрі вчинки. Нехай він допоможе, поділитися іграшкою чи піде на контакт першим.
Гіперактивний темперамент Битися чи кусатися починають дітки, яким просто нікуди дівати енергію! А менш рухливі однолітки починають страждати. Тому організуйте розпорядок дня вашого малюка так, щоб у нього просто не було часу на пустощі. Але врахуйте – після обіду не повинно бути дуже активних занять.
Втома Буває ситуації, коли батьки самі надміру перевантажують малюка різними секціями, не враховуючи його можливості. А деколи просто малюк втомився від метушні садка. У такій ситуації дитина просто потребує спокою. Не варто його навіть вантажити пояснювальними розмовами. При необхідності влаштуйте позаплановий вихідний.
Не примушуйте насильно до вибачень!

Помилки батьків, з-за яких дитина б'ється, кусається

Причина Характеристика Решеніє
Порушення особистого простору У кожної людини є свій особистий простір, і навіть у такого маленького чоловічка. А якщо його порушити, виникає відчуття дискомфорту. Дитина, відчуває незручність, починає шукати шляхи виходу з такого становища і знаходить найпростіший — штовхнути або вкусити, щоб від нього відчепилися.

Дуже часто таке трапляється з молодшими дітьми в сім'ях, яким потрібно захищати свою територію від старших дітей. Подібним чином вони починають вести себе і в саду. Але можлива і зворотна сторона, коли старшому дитині варто віддавати нового члена родини свої іграшки. Запам'ятайте – ділитися малюк повинен тільки добровільно!

 
Зайвий контроль, критика і заборони Є батьки, які без аргументів дають вказівку тільки «ні»/«не можна» на будь-які дитячі прохання. Причому це стосується навіть банальних аспектів життя. Через бійки і кусання малюк просто хоче вийти з цих рамок. Ви не зможете вберегти малюка від усіх негараздів. Допомагайте і підказуйте, але вчитися він повинен на своїх помилках! І ніколи не обмежуйте зайвими (!) рамками стерильності і акуратності – ви забираєте нормальний розвиток. Наприклад, пластилін корисний для моторики маленьких рук, а батьки забороняють його з-за страху забруднити дорогий килим. Вихід очевидний!
Розпещеність Зворотне положення, коли батьки взагалі не знає слова «ні». А за будь-яку навіть зумисну витівка і справжню капость дитина не несе ніякого покарання. Навіть істерика в магазині закінчує обраної цукеркою. Діти швидко розуміють, що будь-яка їхня поведінка не буде покарано. А ще швидше вони усвідомлюють, що «топнув ногою», бажання буде на блюдечку. Якщо він кричить в магазині, то потрібно розвернутися і вийти без презенту.
Агресія з боку батьків Запотиличник і шлепок по попі за будь-який вчинок чи проступок – це перший шлях до того, що ви виростите агресора. І в його розумінні така поведінка буде нормою. Ніколи не бийте своєї дитини! Щоб він не накоїв, тримайте свої руки і слова при собі! Вибирайте покарання по силі його віку! Не потрібно потурати дитині, але і поважайте його бажання і потреби. І запам'ятайте – потрібно працювати спочатку над собою!
Часті сварки і конфлікти в сім'ї Особливо, якщо вони бувають з лайкою та бійками. Але в такому випадку, агресія дитини не говорить про його жорстокість – це, швидше за все, заклик про допомогу. Табу на будь-які сварки при дитині. Дорослі конфлікти вирішуються за закритими дверима між дорослими!
Дефіцит любові або бажання привернути до себе увагу Батьки цілодобово працюють, а на спілкування з дитиною зовсім немає часу. Таким чином, дитина просто намагається акцентувати увагу старших на собі! Приділяйте увагу малюкові! І не робіть це на автоматі! Задавайте мінімум 5 питань на день, дійсно цікавлячись розказаної інформацією. Також візьміть за залізне правило – обніматися кожен день і проводити хоча б 20 хвилин в зоні взаємного спілкування. І звичайно ж – говоріть якомога частіше, що любите свою дитину!
Іноді дитині просто не вистачає мами і тата

Важливо: Ще одна сучасна проблема – це достаток ігор та телевізійних мультфільмів. Причому вони не завжди можуть нести добрий характер. Уважно слідкуйте, що дивиться дитина. А на браузерах ставте «батьківський контроль». Адже заборонена реклама може вискочити, і у дитини дошкільного віку, не питаючи дозволу.

Як відучити дитину кусатися: загальні поради

 • Необхідно негайно реагувати на ситуацію. Виразіть несхвалення і поясніть, що таке поведінка є неприйнятною!
 • Але не відразу ж стаєте на бік вихователя. Вислухайте і завжди залишайтеся на боці дитини. Якщо хочете, щоб він вам довіряв надалі. Адже, часом така поведінка буває в якості захисту. Розберіться, а потім повчайте.
 • Утешьте жертву, показавши при цьому «хуліганові», що він заподіяв біль. Залучіть його до надання першої допомоги, наприклад, помазати синяк йодом або зробити перев'язку. І обов'язково умовте попросити вибачення, але насильно не примушуйте. Інакше він має намір ще раз образить.
 • Навчити висловлювати невдоволення словами. Якщо ви знаєте, що ваша дитина може вступити в бійку, необхідно уважно спостерігати за його поведінкою і попереджати виникнення конфліктних ситуацій. Якщо бачите, що він має намір когось вдарити або ж укусити, негайно втрутьтеся і поясніть, що битися погано. А якщо малюк зол, то повинен висловити, що його розлютило.
 • Спрямуйте її енергію без покарання за побої або укуси в рухливі ігри. Вчіть малюка виливати гнів в інше русло!
 • Створіть свою казку або інтелектуальну гру на основі даної ситуації. Наприклад, на мосту зіткнулися дві кози, і ні вона не хоче поступатися дорогу. Нехай дитина з вами знайде вихід із ситуації, що склалась. Приклади можете брати з життя, навіть прямуючи в сад.
 • Не забувайте хвалити свого малюка за хороші вчинки. Добре слово значно діє краще, ніж «метод батога».
Вчіть дитину виливати гнів в потрібному напрямку!

Чого не можна робити, якщо дитина б'ється, кусається?

 • Не можна застосовувати тілесні покарання, це може призвести до ще більшої агресії.
 • Не можна кусати дитину у відповідь на укус, навіть граючись. Така поведінка може призвести до зміцнення поганої звички, і переконати в правильності такої поведінки.
 • Ні в якому разі не застосовувати такі методи покарання, як миття рота милом тощо. Така поведінка для цивілізованих людей неприйнятно!

Важливо: Якщо у дитини проблема не проходить або переходить будь-які рамки дозволеного розуміння, тоді варто звернутися до невролога!

Відео: Як боротися з дитячою агресією?