Чому дитина гризе нігті на руках, ногах, у сні, губи? Дитина гризе нігті: психосоматика. Як відучити дитину гризти нігті: системно-векторна психологія

Психологічні причини, з яких дитина гризе нігті, і способи їх усунути.

Досить поширеною звичкою серед школярів є обгризання нігтів. З цією проблемою стикається більшість батьків дітей у віці від 4 до 10 років. У цій статті ми розповімо, як потрібно боротися з цією звичкою з точки зору психології.

Чому дитина гризе нігті?

Існує маса причин, по яких маля може гризти нігтьову пластину.

Основні з них:

 • Недостатня кількість мінеральних речовин в організмі.
 • Дуже тонка нігтьова пластина, суха кутикула. Таким чином, дитина змушений прибирати зайві нігті, які чіпляються за одяг, а також кутикулу, яка болить  
 • Зараження глистами і паразитами.
 • Самою основною причиною, по якій малюки тягнуть руки до рота, і згризають нігтьову пластину, є стресові ситуації і психологічні проблеми.

Якщо це шкідлива звичка, яка не пов'язана з психологічними причинами, то про її лікуванні можна дізнатися тут. На жаль, якщо справу проблеми з самоконтролем і внутрішньою агресією, ці методи не дуже ефективні.

Гризе нігті

Нині все більше лікарів педіатрів, до яких звертаються мами школярів і дошкільнят, направляють пацієнтів безпосередньо до психолога. Справа в тому, що дійсно, цією проблемою має займатися психолог. Як показує практика, всі кошти, які спрямовані на покриття нігтів спеціальними лаками, або ж заматывание їх пластиром, надягання спеціальних гумок або ж змазування нігтів перцем і якимись гіркими засобами, не приносять ніяких результатів.

Необхідно боротися з психологічною проблемою. Досить часто діти, які гризуть нігті, мають ще кілька діагнозів по неврології. Можливо, це не зовсім долеченное з дитячого віку внутрішньочерепний тиск, а також гіперактивність. Це все пов'язано з неврозами і психологічними проблемами.

Школяр гризе нігті

Варто відзначити, що найчастіше проблема проявляється у віці 5-6 років. Саме в цьому віці дитини здають на підготовчі курси або ж відправляють в школу. Дитина, яка постійно гуляв в дитячому саду і проводив час на дитячому майданчику, або у бабусі в селі, займався цікавими іграми та розвагами, тепер змушений за 30-40 хвилин сидіти нерухомо на одному місці.

Для дитини це важка не тільки фізична, а психологічна навантаження. Дитині дуже складно звикнутися з новим режимом і виникає протест, а також бажання розслабитися і якимось чином перестати відчувати тривогу. Саме тому діти починають у віці 5-6 років гризти нігті.

Дитина гризе нігті

Дитина гризе нігті на ногах — як позбутися від проблеми?

Що робити мамам? Перш за все, потрібно зрозуміти, все, що пов'язано з свідомим нав'язуванням, не працює. Тобто дитина гризе нігті на підсвідомому рівні. Необхідно розібратися і зрозуміти, що дитина це робить не завжди спеціально. У нього в голові є певний алгоритм, завдяки якому він заспокоюється. Наприклад, в дитинстві заспокійливим може служити дитяча соска або смоктання пальця. Всі ці маніпуляції дитина здійснює з однією єдиною метою — заспокоїтися і придбати стан гармонії.

Поради:

 • У більш дорослому віці, коли дитина стає школярем, ссання пальця та пустушки змінюються обгрызанием нігтів. Таким чином, дитині потрібно прищепити те, що він знаходиться в безпеці. Необхідно постаратися зняти тривожний стан. Це неможливо зробити за допомогою свідомих методів. Тому немає сенсу звертатися до дитини, читати їй мораль, і розповідати, як шкідливо гризти нігті. Все одно з часом дитина буде робити те ж саме.
 • Багато педіатри радять абсолютно даремні методи, такі як використання спеціальних лаків, гірких коштів і яскравого манікюру. Це буде відволікати дитину гризти нігті. Якщо причина в банальною звичкою, то це тимчасово усуває проблему. Якщо причини психосоматичні (а це 70% випадків), необхідно розбиратися з причинами. Найчастіше причиною обгризання нігтів служать сама мама.
 • Якщо мати постійно перебуває в стані стресу, нервує, кричить на дитину, він відчуває себе непотрібним, хоче любові і тактильності. Дуже часто нігті гризуть як раз діти з шкірним вектором, у них спостерігаються дуже сильний зв'язок з матір'ю, вони відчувають навіть малопомітні зміни в настрої. Саме тому необхідно постаратися змінити своє ставлення, і прибрати стрес. Тільки в такому випадку дитина заспокоїться, перестане гризти нігті.
Онихофагия

Що відбувається з такими дітьми, і як перешкоджати обгрызанию нігтів? Діти з шкірним вектором потребують певному режимі і спеціальному вихованні. Немає необхідності здавати дитину в якусь спецшколу, він не хворий. Це всього лише особливості психологічного розвитку. Найчастіше такі діти є досить активними і емоційними.

Поради:

 • Ні в якому разі не можна підсаджувати дитини на телефони або комп'ютер. Дитина повинна постійно рухатися і вихлюпувати свою енергію. Необхідно ввести спеціальний режим для дитини і правила, яких він повинен дотримуватися. Це дуже важка праця для батьків. Тому що необхідно самостійно і неухильно дотримувати всі правила, які ви створюєте і встановлюєте.
 • Ні в якому разі не можна їх порушувати, і показувати, що правила можна ігнорувати. Тобто необхідно піднімати малюка вранці в один і той же час. Це стосується і сну. Ні в якому разі не можна дозволяти дитині лягати спати тоді, коли йому хочеться. При цьому не можна дозволяти йому займатися тим, чим їй хочеться. У такої дитини повинен бути чіткий розпорядок дня.
 • Безсумнівно, ніхто не повинен створювати для дитини колонію, і до чого примушувати проти його волі. Але необхідно направити дитини в потрібне русло. Для таких дітей підходить спорт, рухливі ігри. Найцікавіше, що у дитини з шкірним вектором присутній інженерний склад розуму. Тобто він є технарем, тому зазвичай такі діти люблять математику, цифри, і щось конструювати.
 • Ідеальним варіантом стане придбання дитячого конструктора з дрібними деталями. Якщо це школяр, обов'язково придбайте йому конструктор, що складається з металевих частин, що з'єднуються між собою за допомогою болтів і гайок. Це щось схоже на радянський конструктор, з яким грали всі хлопчики під час СРСР. Справа в тому, що така робота істотно заспокоює психіку дитини з шкірним вектором, робить його більш спокійним. Відповідно необхідно постаратися прибрати всі дратівливі чинники.
 • Буде корисною також ліплення за допомогою полімерної глини, пластиліну, а також вирізання за допомогою ножиць, створення аплікації. Діти 5-6 років досить непогано володіють ножицями з тупими кінчиками, і добре створюють різноманітні аплікації. Якщо у дитини є дуже сильна потреба щось гризти, дозвольте йому це робити, тільки не нігті.
Дитина сердиться

Дитина уві сні гризе нігті: що робити?

Дитині сняться кошмари, і він у сні, на підсвідомому рівні, намагається заспокоїтися. Потрібно перед сном забороняти дитині грати в активні ігри і дивитися жахи, або мультфільми з вираженою агресією.

Поради:

 • Придбайте дитині якийсь гризун, предмет, як при прорізуванні зубів у дітей, і давайте йому. Вирішити проблему можна дещо іншим шляхом, дозволяючи гризти морквину, або яблука. Необхідно, щоб дитина задовольнив своє бажання щось погризти. Тобто ви не дозволяєте гризти дитині нігті, але пропонуйте йому своєрідну альтернативу гризти щось інше. Вам необхідно спробувати зрозуміти, виною тому, що дитина гризе нігті — ви.
 • Малюки лише відповідає на ситуацію, яка склалася в родині. Якщо в сім'ї один одному не допомагають вирішувати проблеми, а тільки кричать і сваряться, при цьому мама не розуміє тата, постійно свариться з бабусею, дитина на все це відповідає підвищеною тривожністю. Дітям зазвичай забороняють вихлюпувати свою агресію, і тоді він спрямовує її на себе. Тобто відбувається акт самоагресії.
 • Малюк вихлюпує свій негатив, стрес, тривогу і агресію сам на себе. В майбутньому у людей це проявляється як тяга до саморуйнування. Щоб вирішити проблеми на початковому етапі, необхідно коригувати проведення часу дитини, скоротити перегляд телевізорів і комп'ютерів. Необхідно максимум часу проводити за активними іграми і прогулянками на вулиці. Дитина повинна постійно відволікатися й вихлюпувати свої емоції.
 • Постарайтеся не дуже грубо командувати і кричати на дитину, кажучи: «Прибери руки з рота, не гризи нігті», а достукатися до нього за допомогою казок і добрих розмов. Постарайтеся більше часу проводити зі своєю дитиною за тактильним контактом.
 • Беріть його на руки, обіймайте, цілуйте, необхідно щоб малюк відчував вашу любов і те, що він вам небайдужий. Малюк повинен відчувати, що його цінують в даній сім'ї і люблять. Тому придумуйте добрі казки, і пропонуйте заохочення за перші кілька довгих, відросло нігтів. Тобто, пообіцяйте дитині, що відведіть його в зоопарк, якщо він відростить собі 2-3 нігтика, потім можете придумувати якісь інші заохочення.  
Пошкоджені нігті

Чого робити не можна, якщо дитина гризе нігті?

Заборонено:

 • Кричати на нього і вимагати, щоб відразу витягнув руки з рота.
 • Намагатися відразу позбутися від проблеми, змащуючи нігті чимось гірким і розповідаючи про те, що дитина якийсь не такий.
 • Необхідно спостерігати за малюком, і зрозуміти, в якій з ситуацій дитина починає тягнути руки в рот.
Відучити дитину гризти нігті

Це тривала і копітка робота, яка не просто дозволить позбутися від звички гризти нігті, але і навчить дитину контролювати свої емоції.

ВІДЕО: Дитина гризе нігті, психосоматика