Чому дитина гризе, кусає губи і щоки? Дитина кусає губи: психосоматика — що робити?

Причини покусування губ і щік у дітей.

Пристойну кількість людей, навіть у дорослому віці стикаються з шкідливою звичкою, такий як кусання губ і щік зсередини. У цій статті ми розповімо, що стає причиною такої шкідливої звички, і як з нею необхідно боротися у дітей.

Чому дитина гризе губи?

Варто зазначити, що причин появи такої шкідливої звички пристойну кількість:

 • Нестача вітамінів і мінералів в організмі
 • Відчуття негативних емоцій, які людина шляхом покусування губ і щік намагається усунути
 • Пересихання губ і поява на них кірочок
 • Захворювання нервової системи

Як показує практика, навіть люди, які не страждають захворюваннями нервової системи і відрізняються досить врівноваженим характером, нерідко стикаються з звичкою покусування губ. Це пов'язано з тим, що на вітрі губи можуть дуже сильно обветриться і на них з'являться скоринки. При цьому хочеться всіляко здерти і зірвати грубу шкіру, яка є шорсткою і заважає. 

З часом дії, які повторювалися сьогодні кілька разів, перетворюються в шкідливу звичку. Тепер людина всіляко намагається зірвати і обдерти шкіру, навіть якщо вона не шорстка, і губи не обвітрені. В такому випадку позбутися від звички досить просто постійним самоконтролем і відволіканням.

Стрес

Дитина кусає губи і щоки: психосоматика

Що стосується психологічних причин появи цієї шкідливої звички, то тут все набагато складніше. Як стверджують психологи, причина лежить в дитинстві. Справа в тому, що дуже часто такий звичкою страждають діти, починаючи з віку від 4 років. Тобто це цілком свідомий вік, коли дитина розмовляє, і цілком віддає собі звіт, що робить. Чому ж в дитячому віці виникає звичка, яка може супроводжувати людині все життя?

Особливості розвитку звички:

 • Це проблеми у спілкуванні з батьками. Досить часто такою шкідливою звичкою страждають люди, вирощені в не дуже люблячої сім'ї, в якій постійно присутні сварки, скандали, непорозуміння. У такій сім'ї зазвичай дитині не дають висловлювати свою думку, вважаючи, що дорослий завжди правий. Тобто дитина відчуває себе неповноцінним членом сім'ї, і не може виражати свої емоції.
 • Дитині забороняють кричати, плакати, і навіть висловлювати якісь претензії, вважаючи дитину веденим, він повинен підкорятися батькам. Таким чином, дитина не хоче, щоб його ставили в кут, кричали, і карали. Він намагається виражати свої емоції і думка не шляхом слів і агресії, тому що вона знаходиться під забороною, а шляхом самоагресії. Тобто, таким чином, дитина намагається привести себе до тями, і стримувати агресію, спрямовану на батьків. 
 • Час від часу така маніпуляція повторюється. Покусування губ і щік зсередини дає дитині деяке заспокоєння, а також приводить його до тями. Наприклад, людина дуже сильно гнівається, у нього сильна емоційна біль, і він намагається заглушити її фізичної. Таким чином, він закушує щоки, губи. Дійсно, в основному це пов'язано з психологічними причинами, з якими необхідно розбиратися.
Дитина нервує

Дитина кусає губи — що робити?

Якщо ви є батьком такого малюка, необхідно показати, в яких випадках дитина кусає губи. Тобто, якщо він з кимось сваритися, це спосіб заспокоїтися або стримувати свій гнів.

Поради:

 • Запропонуйте дитині не кричати, а висловити звичайними словами свою думку і негативні емоції. Дитина повинна вміти розмовляти і проговорювати свої проблеми. Крім того, вам необхідно спробувати змінити цю звичку якийсь інший. У ситуації, коли дитина буде кусати губи, вам необхідно переключити його увагу на щось інше. Тобто зайняти його чимось.
 • Можете запропонувати йому льодяник, або жуйку. Звичайно, це заміна однієї звички на іншу, але досить непоганий, більш безпечний спосіб позбутися від звички. Деякі психологи радять більше часу проводити активно, накопичуючи позитивні емоції. Необхідно придумати для дитини якесь нове хобі. Можете здати його в якусь спортивну секцію або ж якщо це дівчинка, то не зайвим буде бісероплетіння, ліплення з пластиліну або полімерної глини. Таким чином, дитина зможе заспокоюватися і контролювати свої емоції, не кусаючи губи, а за допомогою маніпуляцій з глиною чи якимось іншим рукоділлям. 
 • Деякі фахівці рекомендують давати дітям седативні препарати. Однак насправді вони всього лише гальмують роботу нервової системи, але не дозволяють позбутися від нервових тиків. Таким чином, седативні препарати будуть скорочувати кількість напружених ситуацій і зменшувати їх кількість, але не вирішать проблему. Необхідно копатися в голові у дитини, і відшукати причину появи цієї звички. Після цього спробувати усунути її, і дозволити вирішувати іншими способами.
Гризе губи

Дитина кусає губи і щоки: наслідки

Чому шкідливо кусати губи? Справа в тому, що дуже часто це призводить до стоматиту, герпесу, і запалень. Ранки в роті є відмінними вхідними воротами для проникнення інфекції. А у випадку з дітьми ситуація ускладнюється, тому що малюки люблять тягнути пальці в рот, причому навіть діти дошкільного віку, яким приблизно 5-6 років.

Так, вони дійсно і в дитячому садку миють руки, але при цьому, якщо дитина перебуває в контакті з іншими дітьми, постійно обмінюються з ними іграшками, іншими предметами, відповідно на руках можуть накопичуватися якісь умовно-патогенні мікроорганізми. При ослабленому імунітеті стафілокок, а також стрептокок, який знаходиться на руках у кожної дитини, може проникати всередину ранки і спричиняти серйозні запалення.

Задумався

Дитина гризе губи: карати чи ні?

На багатьох ресурсах можна знайти пораду, постійно контролювати дитину і карати його. Однак насправді це не дає жодних результатів. Це ще більше посилює психологічні причини, і дитина стає заплутаним і нездатним контролювати свої емоції.

Поради:

 • Ні в якому разі не можна лаяти, обсмикувати, карати дитину за те, що він гризе губи і щоки. Необхідно розбиратися з психологічною причиною, намагатися її вирішити. Вам необхідно придумати якусь альтернативу. Можете подарувати дитині якусь іграшку.
 • Дуже часто радять цікавий, незвичайний спосіб. Вивішується браслет на кисть дитині у вигляді гумки. Як тільки дитина починає нервувати, необхідно клацати цієї гумкою. Справа в тому, що це робиться не з метою покарати, а звернути увагу малюка на те, що він робить.
 • Адже дуже часто, якщо звичка стала постійною і нав'язливою, то виконується за допомогою підсвідомості. Дитина не віддає собі звіт в тому, що він робить. Гумка на зап'ясті дає зрозуміти, що цього робити не потрібно. Таким чином, змушує його і дозволяє усунути бажання кусати собі губи. 
 • Звичайно, впоратися самостійно з такою проблемою досить складно, тому можна звернутися за допомогою до психолога. В основному вони пропонують групові заняття або індивідуальні.
 • При цьому психолог намагається спочатку зрозуміти причини виникнення цієї шкідливої звички, і коригувати поведінку дитини. Дуже часто дитячі звички нікуди не діваються, вони переходять у більш доросле життя.
 • Дитина, будучи підлітком і навіть дорослим, продовжує кусати губи і щоки, але для того, щоб заспокоїтися. Тобто це один із способів зняти нервову напругу, розслабитися. В основному заняття з психологом увазі насичення життя якимись позитивними емоціями.
 • Навіть дорослим психологи рекомендують придумати собі хобі і витрачати на нього багато часу. Таким чином, людина насичує своє життя позитивними емоціями з такою метою, щоб було менше приводів нервувати, кусати губи.
Синдром нав'язливих рухів

Як відучити дитину кусати губи?

Поради:

 • Багато психологів вважають, що звичка кусати губи і щоки проявляється з дитинства, є недоліком любові до малюка. Батьки дуже мало часу і уваги приділяють своїй дитині. Можливо, йому не вистачає тактильності. Частіше його обіймайте, цілуйте, розповідайте, як ви любите.
 • Можна просто лежати разом перед засинанням, обійнявшись. Дитина відчуває цю любов. Можливо, це якось нормалізує його емоційний стан. Досить часто таке з'являється у дітей після скасування грудного вигодовування.
 • Справа в тому, коли дитина довго годується грудьми, наприклад до 2-3 років, він звикає. Груди для нього служить не тільки їжею, але ще і заспокоєнням. Коли відбувається скасування грудного вигодовування, дитині доводиться заспокоювати себе якимось іншим чином.
 • Дуже часто на допомогу приходять саме губи і щоки. Якщо це пов'язано з відміною грудного вигодовування, спробуйте переключити увагу дитини на щось інше. Виконуйте один і той же ритуал перед сном, щоб дитина засинав при вас, і не кусав губи і щоки.
 • Тобто можна розповідати йому казку або щось ліпити разом. При цьому намагайтеся дитину всіляко підбадьорювати і просити, щоб він придумував закінчення казки. Коли дитина каже, у нього не буде можливості кусати губи і щоки.
Стоматит

Дитина кусає губи і щоки найчастіше з причини емоційної нестабільності. Допоможіть йому заспокоїтися і знайдіть причину проблеми.

ВІДЕО: Дитина кусає губи