Дитина постійно здирає скоринку від рани: причини — що робити?

У даній статті ми вивчимо питання, чому дитина постійно здирає скоринку від рани і розчісує її. А також знайдемо вихід, що ж з цим робити.

Деякі звички настільки поширені, що ми часто не помічаємо, а найголовніше — не здогадуємося про проблеми, які стоять за ними. Найчастіше, якщо мова йде про дітей, то мають на увазі — смоктання пальців, мови, гризінням нігтів, колупання в носі, в тому числі і роздирання ран на шкірі. Але проблема криється набагато глибше. Такі на перший погляд незначні звички можуть призвести до серйозних порушень психіки людини.

Як відучити дитину здирати рани: вивчаємо психологічні проблеми і страхи

Всі ці дії є шкідливими звичками. Іншими словами – це негативна схильність, яка стає потребою і виражається в повторюваних діях, відбивається на поведінці дитини. А в подальшому вона ж формує риси характеру людини.

Рана

Найнеприємніше те, що ці негативні звички з віком можуть змінитися на інші також негативні і більш серйозні аспекти. Наприклад, куріння чи вживання алкогольних напоїв. Тому дуже важливо з раннього віку прищеплювати дитині позитивні звички та навички, наприклад, заняття спортом, подорожі і хобі.

Звички виникають на тлі страхів, і це цілком нормально. Вже з народження малюк боїться всього нового, т. к. про навколишній світ він не знає нічого. Але в дитячому віці це не так небезпечно і найчастіше це діти переростають. А ось в період з 2 до 6 років у дітей проявляється реакція на події в сім'ї, що провокує неврози і інші схильності. Якщо дитина здорова, то всі страхи з часом проходять практично непомітно виражаються. Але бувають випадки, коли звичка стає настирливою ідеєю, а страх переростає у справжню фобію.

Щоб розпізнати фобію потрібно звернути увагу на такі аспекти:

 • емоційна нестабільність у поведінці дитини;
 • тривога, дратівливість і агресивність направлена на себе (дитина рве волосся, дряпає і здирає рани, б'є себе);
 • під час страху дитина втрачає контроль (може випадково нашкодити собі);
 • страхи заважають вести нормальний спосіб життя.
Вивчіть страхи і переживання малюка
 1. Якщо ви помітили які-небудь зміни в поведінці своєї дитини, при цьому він настирливо здирає рани, то варто звернути на це увагу і вжити заходів. Коли малюк постійно колупає подряпини і інші рани на своєму тілі, це приносить не тільки фізичний дискомфорт, але і говорить про те, що дитина чимось стурбований.
 2. У ранньому віці такі звички часто проходять самостійно. Але якщо це відбувається протягом довгого часу, то з віком може виникнути психологічна проблема – дерматилломания, яка часто супроводжується затяжною депресією. А при стресових ситуаціях людина обдирає всі утворення на шкірі.
 3. Краще відразу «вилікувати» проблему на корені, як тільки ви помітили її наявність. Ранка загоюється однозначно, а ось звичка колупати може залишитися надовго. Щоб позбутися від проблеми, варто розібратися, в чому її суть.
Так дитина виражає тривожність

Основні причини страхів у дітей:

 • тривожна турбота. Часто бурхлива реакція самих же батьків лякає дітей більше ніж сама ситуація. Якщо дитина чує паніку у вашому голосі, то і сам починає боятися.
 • зброю батьків на страху або залякування. Дорослі часто використовують різних вигаданих персонажів, щоб залякати своїх дітей. А так як діти в ранньому віці не вміють розділяти реальність і вигаданий світ, в підсвідомості дитини відіграє уява, і багато страхи вони домальовують собі в голові.
 • надмірна опіка. Коли батьки в буквальному сенсі занадто «тремтять» над своїм чадом, це на підсвідомому рівні підкреслює його слабкість і незахищеність. З віком він не навчиться самостійно про себе піклуватися. Саме тому на звичні для нас предмети малюк реагує надто перебільшена, і вважає, що він не здатний протистояти агресору.
 • «білий шум». Батьки часто не помічають, що саме дивляться по телевізору їх діти чи вони самі, а от для дитини почута інформація може послужити приводом для паніки і тривоги. Навіть якщо малюк просто сидить в кімнаті і, на ваш погляд, не звертає уваги на фільм або передачу, проте постійні сюжети про катастрофи, вбивства і т. д. впливають на його незміцнілу дитячу психіку.
 • розлука з близькими людьми. Діти досить гостро реагують на розставання зі своїми батьками, навіть якщо воно короткочасне. Особливо ситуація посилюється, якщо батьки тимчасово або остаточно розлучилися.
Бажання привернути увагу батьків

Способи подолання дитячих страхів, щоб дитина не здирав рани

 • Додайте позитивних емоцій. Вам варто піднести об'єкт страху в кумедному образі;
 • Малюйте страх. Щодня приділіть час, щоб намалювати з дитиною його страх, а потім перетворіть це «чудовисько» позитивного персонажа. З допомогою таких методик дитина зможе розкрити всю глибину страху, тому буде легше розпізнати джерело фобії;
 • Складіть разом казку зі щасливим кінцем, де головний герой переможе «чудовисько». Одного разу буде мало, тому введіть це як вечірній ритуал, поки дитина не забуде за свій страх;
 • У разі якщо казки мало, для більшого ефекту можна влаштувати ляльковий театр. Будучи в ролі самого «чудовиська», дитина зможе вилити внутрішні переживання і самостійно вирішити внутрішній конфлікт.

Якщо ваша дитина здирає рани, які навіть не встигають зажити, варто відразу звернути на це увагу і вжити заходів. Крім психологічного підтексту постійне копирсання ран може привести до неприємних наслідків: дитина може занести інфекцію.

Працюємо з цим відразу

Дитина здирає рану: як прискорити процес заживання?

Відучити дитину від здирання ран практично неможливо, на час можна обмежити доступ дитини до рани і вжити заходів для її якнайшвидшого загоєння.

Щоб позбутися від проблеми треба:

 • Прикрити місце. Намагайтеся максимально закривати рану, наприклад, одягнувши дитини. Або якщо є можливість, то навіть перебинтуйте.
 • Заклеїти пластиром. Звичайно, найчастіше діти їх знімають і продовжують колупати рану. Але якщо піднести все в ігровій формі, наприклад, пограти з малюком в піратів, то швидше за все він буде відвернений захоплюючим заняттям і геть за нього забуде. Також можна скористатися спеціальними дитячими пластирами з різними малюнками, які здатні заворожити і відволікти дитину.
 • У разі якщо пластир малюк знімає все одно, можна скористатися спеціальним клеєм БФ-6, який часто використовується в хірургії. Після нанесення утворюється плівка буквально за 2-3 хвилини, і може триматися на шкірі до 3 днів. Для малюка зняти її буде досить складно.
 • Іноді діти здирають рани, тому що вони сверблять у процесі загоєння. Щоб зменшити свербіж, можна скористатися содовим розчином і різними гелями, наприклад, Фенистил, Рятувальник, Актовегін і пр. Щоб мазь встигла вбратися в шкіру, можна пограти в «Ладушки» після її нанесення. Якщо дитина все одно витирає крем і знову продовжує, то проводити процедуру краще всього під час сну.
 • Швидко допоможе загоїти рану «Бебантен-плюс» на основі пантенола та мірамістину, мазь «Альгофина» на основі натуральних речовин – хвої і прополіс.

Відео: Дитина здирає рани: як правильно обробляти?