Гайморит у дітей симптоми і лікування. Залишкові явища після гаймориту. Як лікувати гайморит у дітей в домашніх умовах?

Гайморит — складний запальний процес, що виникає в носових пазухах. Якщо гайморит не лікувати, легко домогтися ускладнень і тяжких наслідків.

Зміст

Причини гаймориту у дітей, чому виникає гайморит?

 • Гайморит — поширене захворювання слизової верхніх дихальних шляхів (пазух). Це захворювання може бути як хронічним. так і гострим. Найчастіше діти хворіють саме гострим гайморитом. Не рідко, гайморит — наслідок риніту, а так само різних вірусних та інфекційних захворювань
 • Запущений простудний і алергічний нежить так само стає причиною появи гаймориту у дітей. Виникає він у тих, чий імунітет страждає і і слабкий. Такі випадки не рідкісні під час зубних хвороб і запальних захворювань у роті. а так само гортані
 • Аденоїди не рідко стають причиною появи гаймориту, так як вони є причинами за яких порушується носове дихання
 • Аденоїди так само є джерелами та розповсюджувачами інфекцій
причини виникнення гаймориту у дітей

Інший вид захворювання — хронічний, виникає як наслідок важко після перенесеного запального захворювання. Як правило, під час запалення створюються сприятливі умови, в яких пазухи не мають можливості здійснити відтік слизу і секрету.

Не рідко гайморит виникає з таких причин:

 • занадто товста перегородка слизової носа
 • викривлена перегородка в носі
 • гіпертрофія раковин у носі

Кожен батько може помітити, що найбільша схильність дитини до захворювання виникає в зимовий час року. Як раз взимку дитячий організм найбільш чутливий і імунітет слабшає.

лікування гаймориту у дітей

Можна розрізнити кілька видів гаймориту:

 • гайморит — наслідок риніту
 • гайморит — інфекційний
 • гайморит — як наслідок запальних захворювань в роту
 • гайморит — як наслідок травми

Пазухи гаймориту — парні повітроносні порожнини, розташовані біля носа. Є так само дві пазухи, розташовані над очницями і одна порожнина на підставі черепа. Всі порожнини сполучені каналами, через які пазухи вентилюються і очищаються.

Щоб позбавитися від захворювання правильно, потрібно точно знати причини виникнення захворювання:

Гайморит, як наслідок ГРВІ або ГРЗ. Дуже часто гайморит виникає після перенесеного грипу, коли нормальний слизовий оток утруднений. Саме із-за відсутності нормального відтоку в слизову потрапляє інфекція, збуджуюча захворювання.

Не рідко гайморит виникає на тлі алергії. Звичайний алергічний риніт з-за наявності подразників легко здатний перерости в гайморит. Такий гайморит характеризується сильним набряком пазух.

гайморит, пазухи

Травми і забої на обличчі так само стають причиною виникнення гаймориту. адже вони здатні пошкодити цілісність і навіть перелом носової перегородки.

Коли вірус потрапляє в кров, виникає інфекційне захворювання. Слабкий імунітет стає причиною його швидкого розвитку риніту і його посилення. Найчастіше у дітей так і буває. Так само дитячий гайморит виникає наслідком:

 • періодонтиту — запальні захворювання зубів
 • остеомієліту — гнійна інфекція, яка вражає кісткову тканину
 • періостит — гостре запалення окістя

Посилити гайморит може вегето-судинна дистонія — це порушення роботи серця і судин, коли дихальні шляхи погано забезпечені кров'ю. Запалені аденоїди так само сприяють накопиченню в пазухах слизу і сприяють поширенню інфекції.

Звичайний карієс або стоматит так само можуть послужити причиною появи гаймориту.

Виникнення гаймориту може послужити і схильність дитини до нього і спадкові захворювання, а так само вроджене викривлення носових пазух. правильне лікування можливе підібрати тільки тоді, коли причина його появи буде з'ясована детально і точно.

Відео: «Лікування гаймориту»

Симптоми і ознаки гаймориту у дітей в будь-якому віці

Як показує медична практика, симптоми захворювання можуть проходити в одиночному і множині кількості.

Симптоми і ознаки гаймориту у дітей

Найчастіше можна відрізнити:

 • Посилена постійний біль в голові. Вона в основному має певну локалізацію і найчастіше віддає або в лоб, або у віскі. Можна простежити, що біль в основному локалізується там, де запалений синус. Головний біль здатна ставати чіткіше і сильніше при нахилах голови, чханні і кашлі. В лежачому положенні можна помітити, як біль стає легше і навіть не відчутною. Головний біль при гаймориті повністю залежить від активності дитини.
 • Біль в зубах — так само яскравий симптом, що говорить про наявність гаймориту у дитини. Посилюватися такі відчуття можуть під час пережовування їжі. Найбільше болю припадає саме на жувальні зуби, так як вони дуже чутливі до запальних процесів
 • Закладений ніс. Носові пазухи забиваються гноєм і дихання стає вкрай утрудненим. Вивести такий гній природним шляхом дуже важко. Відрізнити гайморит від нежиті дуже просто: прислухайтеся до того, як дитина описує самопочуття. Гайморит часто характеризується односторонньою закладеністю носа, причому ніздря може змінюватися.
 • Висока температура тіла. Виникає температура при гаймориті як і при будь-якому іншому запальному захворюванні. Організм всіма силами намагається позбутися від захворювання і тому його боротьба висловлюється підвищенням температури. Можлива поява ознобу
 • Численні виділення. Такі виділення з носа можуть бути різними: іноді прозорими, іноді мати мутний жовтуватий або зеленуватий відтінок. Нюх погіршується. При наявності таких виділень найчастіше стандартне высмаркивание не може принести полегшення, хіба що на кілька хвилин. Після высмаркивания дитина може відчути погіршення стану
 • Набряклість і почервоніння щік. На дитячому обличчі можна помітити іноді не чітке, а іноді і виражене почервоніння. Найчастіше вона проявляється на тій стороні особи, в якій розташований запалений синус. Якщо натиснути на почервоніння, можна відчути біль. Теж саме можливо відчути при натисканні на перенісся
 • Примхливість. Дитина змінюється в поведінці, його активність йде на спад ,поступаючись дорогу примх. Часто дитина страждає поганим апетитом і навіть повністю відмовляється від їжі. Його настрій — це апатія
 • Зміна голосу. Голос здатний знаходити гнусавість з-за того, що пазухи стають наповнені гноєм і тиснуть на перегородку
 • Біль у горлі. Так само є симптомом внаслідок запального процесу, не виключена сухість і першіння
Лікування гаймориту

Поява одного або ряду симптомів говорить про те, що слід якомога швидше звернутися за консультацією до лікаря. Тільки він здатний призначити лікування, здатне виявитися дієвим.

Ускладнення після гаймориту у дітей, які бувають ускладнення?

Ускладнення після гаймориту мають різну локалізацію і ступеня тяжкості:На органи зору гайморит впливає негативно. Мова йде про просто набряку клітковини до більш складного запалення очниці і навіть часткового тромбозу венозних судин.
Щоб не отримати ускладнення на органи зору, лікування повинно ґрунтуватися на антибіотиках, які не дозволяють інфекції поширюватися. Особливо це важливо для дітей, які не мають таку сильну імунну систему, як дорослі.
Гнійний гайморит порушує відтік слизу в пазухах і саме тому інфекція, що потрапила в носову пазуху здатне переміститися в очну ямку. Запалення очей може бути гнійним, а може бути гнійним. Слід звернути увагу на такі фактори:<>
 • занадто червоні і припухлі повіки
 • хворобливі відчуття, що виникають при натисканні на очну ямку
 • рухи ока порушено чи здійснюється болісно

гнійне запалення завжди супроводжується підвищенням температури тіла.

Не виключено ,що запальний процес, що почався в пазухах перейде і на орган слуху. У таких випадках виникає захворювання, назване «отит». Таке ускладнення досить болісно, складно і від нього важко позбутися за короткий час. Отит викликає підвищення температури, а стан дитини різко погіршується.

Іноді симптоми не проявляються сильно, але вони здатні змусити дитину відчувати проблеми зі здоров'ям, знижувати його активність.

розташування пазух

Гнійні отити характеризуються підвищеною температурою тіла і сильно погіршують загальний стан пацієнта. Однак непоодинокі випадки, коли симптоми отитів не виражені і протікають приховано. Але в основному дитина відчуває сильну вушну і головний біль.

Одне з найстрашніших наслідків і ускладнень гаймориту — остеопериостит. Це складний запальний процес кістки. Виникає воно тому, що запальний процес поступово переходить від слизової в кісткову тканину. Цей процес дуже небезпечний для здоров'я дитини.

Остеопериостит розрізняють як гнійний, так і простий. Лікування даного ускладнення проводитися тільки за допомогою антибіотиків.

лікування гаймориту, ускладнення

Не рідко люди, що займаються самостійним лікуванням гаймориту у своїх дітей не доліковують захворювання. Саме тому виникають ускладнення. Недолікований гайморит легко перетворюється в хронічний. По суті, інфекція не усувається до кінця і з часом може стати причиною появи такого ускладнення, як захворювання менінгіт.

Менінгіт — запалення мозкової оболонки. Воно характеризується такими симптомами, як:

 • сильна біль в голові і мігрені
 • дуже висока температура, гарячковий стан
 • гостре реагування на голосний звук і яскраве світло

Вилікувати менінгіт можна, але це досить складно. Дістати потрібні ліки не завжди вдається. так як воно робиться закордоном.

Чим лікувати гайморит у дитини в домашніх умовах?

 • Кожне лікування гаймориту і навіть те, що проходить вдома, має бути повністю узгоджено з лікарем. Це бажана рекомендація, яка дозволить не домогтися ускладнень під час лікування. Найчастіше домашнє лікування служить гарним доповненням до традиційного медичного
 • Пам'ятайте, що будь-яке лікування гаймориту, як гнійного так і простого може призвести до тяжких ускладнень: менінгіту, набряку мозку або сепсису
 • Лікування гаймориту в домашніх умовах ефективно лише при легких формах захворювання. Такі процедури не складні і під силу кожному
 • Найчастіше лікування полягає в закапуванні в носову пазуху лікувальних рідин: настій зеленого чаю, наприклад. Він володіє хорошим протизапальним ефектом, як і свіжовичавлений морквяний сік
стан пазух при гаймориті

Щоб закапати лікарський засіб в ніс правильно підготуйте до цього дитини:

 1. Дитини розташуйте комфортно так, щоб голова малюка була направлено у бік закладеної ніздрі або ніздрі, куди слід закапати ліки
 2. Піпеткою наберіть невелику кількість лікарського засобу і обережно закапайте невелику кількість носову пазуху
 3. Повторити процедуру з наступною ніздрів можна через декілька хвилин, обережно повернувши голову дитини на іншу сторону

Народне засіб від гаймориту у дітей

Народні засоби ефективні в лікуванні гаймориту якщо лікування проводиться правильно, а способи перевірені часом.

Один з найбільш перевірених народних засобів, так званий «бабусин метод», яким нас лікували в дитинстві — картопляні інгаляції. Для лікування вам необхідно:

 1. Відварити одну не дрібну картоплину в мундирі, можна відварити відразу кілька
 2. Каструлю з відвареною картоплею без води слід поставити на стіл, стілець і будь-яку іншу високу поверхню
 3. Дитину слід розмістити на такому ж рівні, що і каструля
 4. Поясніть дитині, що йому потрібно як можна довше і глибше дихати парами картоплі і вдихати гаряче повітря ротом і носом водночас
набряклість пазух при гаймориті

Не зайвим буде інгаляція прополісом. Для цього кілька крапель прополісу додають в тазик з кип'ятком і дихають парами до тих пір, поки вода не охолоне. Прополіс так само можна використовувати для закапування в ніс.

Двосторонній гайморит у дитини: лікування та рекомендації

Будь гайморит запускати не можна, будь він односторонній або двосторонній. Якщо запустити лікування двостороннього гаймориту, то він неминуче призведе до тяжких наслідків. При виявленні симптомів слід терміново звернутися до лікаря, щоб уникнути перетворення простого гаймориту в хронічний.

Двосторонній гайморит — це запальний процес, що вражає відразу дві сторони носових пазух. Звичайно ж така форма захворювання більш складна і його наслідки більш важкі.

Двосторонній гайморит у дитини: лікування та рекомендації

Самий головні симптом, який свідчить про наявність захворювання — це сильна припухлість в області вилиць, щік, лоба і зубів. Дуже часто двосторонній гайморит супроводжується сильними головними болями, щелепними болями, що посилюються під час прийняття їжі. Щоки можуть червоніти, а температура тіла хворого людини підвищується.

Діагностувати двосторонній гайморит можна з допомогою:

 • рентгена — не найкращий спосіб для дітей, знімок може виявитися не однозначним
 • пункції — з допомогою проколювання самої пазухи і висмоктування гною, це болюча процедура, яка виробляється під наркозом
 • диафаноскопии — просвічування пазух спеціальною лампою, це безболісний і найбезпечніший спосіб

При разі двостороннього гаймориту лікар призначає лікування: голковколювання, промивання, антибіотики, катетером знижує тиск в носі, ультрафіолетом і лазеротерапією.

Лікування гаймориту антибіотиками: назва медичних препаратів

Погане самопочуття і сильні болі змушують лікарів призначати антибіотики для лікування гаймориту:

Один з найпоширеніших препаратів — Макропен. Активна речовина «мидекамицин» активно бореться з інфекцією, яка спровокувала гайморит. приймати ліки потрібно строго по інструкції з урахуванням рекомендацій лікаря і тільки після їжі.

макропен — ліки від гаймориту

Інший препарат — «Аугментин». В його основі лежить пеніцилін. Дуже сильний антибіотик, який не варто приймати без рекомендації лікаря. Препарат має сильну дію на ШКТ і його не слід застосовувати довше двох тижнів.

аугментин — ліки від гаймориту

Сумамед — самий популярний антибіотик, який застосовується в наш час. Використовується для лікування гаймориту у дітей і дорослих.

сумамед — ліки від гаймориту

Цефтріаксон — уколи. Антибіотик для лікування інфекційних захворювань. Має протипоказання. використовується в основному для лікування гаймориту.

цефтріаксон — ліки від гаймориту

Цефазолін — напівсинтетичний антибіотик. Надає сильну протимікробну дію. Має вплив на ШКТ, а так само здатний давати алергічну реакцію.

цефазолін — ліки від гаймориту

Прокол при гаймориті дітям, навіщо роблять прокол?

Якщо медикаментозне лікування не дає результатів, лікар призначає пункцію — прокол гайморитной пазухи і висмоктування гною.

Якщо гній не відкачати вчасно, крім сильних больових відчуттів запальний процес здатний зробити багато негативного впливу на здоров'я дитини і призвести до тяжких ускладнень. Якщо ви спостерігаєте у дитини підвищення температури. погану прохідність слизу в носі і навіть неприємний запах — слід терміново звернутися за лікуванням.

Процедура проколу при гаймориті дітям

Хворобливість процедури та наслідки від неї залежать лише від того наскільки професійний лікар. Пункція робиться тільки в носову пазуху. Правильні маніпуляції повинні повністю виключати попадання інфекції під час процедури. Якщо прокол зроблений професійно, він незмінно призведе до позитивного результату.

Звичайно ж ця процедура одна з найбільш неприємних, але вона дійсно допомагає і дозволяє уникнути пацієнту тривалого прийому антибіотиків. В основному, процедура проколювання проходить без наслідків для пацієнта і дірочка від уколу швидко затягується протягом місяця. Особливого догляду місце проколу не вимагає.

Корисна профілактика гаймориту у дітей будь-якого віку

Профілактику гаймориту слід проводити при будь-якому інфекційному захворюванні незалежно від того закладений у вас ніс чи ні.

профілактика гаймориту у дітей

Профілактика проста і вимагає простих заходів:

 • Вживайте в їжу якомога більшу кількість вітамінів і корисних для організму мікроелементів, це покращує імунітет
 • У прохолодну пору року намагайтеся не перемерзати і обов'язково носіть головний убір
 • При застуді ні в якому разі не запускайте нежить
 • Регулярно перевіряйте здоров'я зубів і стоматолога
 • Зволожуйте повітря у житловому приміщенні
 • Освойте спеціальну масажну гімнастику для обличчя

Відео: «Гайморит, школа доктора Комаровського»