Як називається і де знаходиться найсухіша пустеля в світі? Найсухіша пустеля в світі Атакама: ландшафт, корисні копалини, рослини і тваринний світ, мешканці, пам'ятки, «Гуманоїд Атаками». Чому в Атакамі не розкладаються трупи?

У даній статті ми розглянемо саме посушливе місце на Землі і дізнаємося його секрет, а також поглянемо на безжиттєву пустелю з іншого боку.

Зміст

Планета Земля дуже різноманітна. На ній можна знайти по-справжньому райські місця з пишними лісами, блакитними озерами, горами і морями. Інша сторона планети може лякати, вбивати і приводити нас навіть в жах. Зустрічаються на земній кулі і потужні вулкани, і кислотні озера, і мляві пустелі. Про найбільш посушливій, але при цьому дивовижною пустелі розповімо більш детально та наведемо кілька цікавих фактів.

Як називається і де знаходиться найсухіша пустеля на Землі?

 • Але саме сухе і спекотне місце розташувалося на західному узбережжі материка Південної Америки. І назва цієї пустелі Атакама. Географічно вона розляглася на території держави Чилі і займає чималу площу 105 000 км2. Але так було не завжди. До відомих подій часів Тихоокеанської війни в 80-ті роки вона належала державі Болівія.
 • Якщо подивитися на карту, то пустеля знаходиться недалеко від води, причому західна межа повністю омивається Тихим океаном. З іншого боку вона окреслена Андами. Нагадаємо, що це дев'яти кілометровий гірський хребет, який входить в список найбільш високих і довгих утворень. Крім цього Атакама має кордони з латиноамериканськими державами Аргентиною і Перу, а з Болівією її поділяє вулкан Ліканкабур.
Саме посушливе місце знаходиться в Чилі
 • Атакама не повністю плоска пустеля, тут є високі гори в 6885 м альтитуды. Це зумовлено близьким розташуванням з гірськими вершинами. Але вони ніколи не покриваються льодом. Десь в іншому місці лід би назавжди вкрив верхівки гір вже навіть більше 4000 м, але тільки не тут.
 • На території збереглися русла доісторичних річок, які пересохли приблизно 120 тис. років тому, і з тих пір вони не бачили води. Є тільки один водойма – це річка Лоа, що протікає в південній частині пустелі, перетинаючи її.
 • Але чудеса трапляються і в такому незвичайному місці. Наприклад, у травні 2010 року Атакаму засипало опадами у вигляді снігу. Величезні кучугури паралізували життєдіяльність міст і наукову обсерваторію.
 • Цікаво не тільки те, що пустеля знаходиться вздовж океанічного узбережжя, але і її температура. Середні температурні показники не можна назвати найспекотнішими або пекельними. У січні тут літо, а температура на узбережжі океану + 20 °C. У лютому, коли приходить зима, температура лише трохи опускається до +14 °C.

Цікаво: Це найстаріша пустеля. Вченими було підтверджено, що її вік коливається в діапазоні 20-40 млн. років. Для порівняння — вік Сахари лише доходить до позначки 4 млн, а ось на Антарктиді він трохи більше 10 млн.

Це ще й найстаріша пустеля

Чому Атакама — найсухіша пустеля?

Такий факт наводить дещо парадоксальну думку — якщо температура не дуже спекотна і океан близько, то чому Атакама, а не Цукру, наприклад, найсухіша пустеля. Це взагалі саме сухе місце на нашій земній кулі. Давайте копнемо глибше.

 • Пояснюється такий статус просто — в Атакамі дуже мало опадів. У середньому, річний показник коливається близько 10 мм. Але є навіть місця, де опади відсутні взагалі або дуже рідко випадають. Розглянемо чилійський регіон пустелі Антофагаста. Дощі тут можна побачити тільки уві сні, адже річний показник не перевищує 1 мм опадів.
 • Але і це не рекорд. Є на цій сухій землі місця, де дощ не було зареєстровано жодного разу за всю історію спостережень. Вченими був задокументований факт відсутності істотних опадів в цій пустелі довгих 400 років. Це період 1570 по 1971 рік.
В деяких місцях опадів не було 400 років
 • Ще один зареєстрований рекорд — 0% вологості, що є самим низьким світовим показником.
 • Причиною того, що пустеля визнана найбільш сухий в цілому, є океанічне Перуанська течія. Саме воно створює якусь температурну ситуацію, охолоджуючи при цьому нижній шар атмосфери. Адже холодний потік з боку Антарктиди просто не встигає нагрітися.
 • Крім усього, часто Анди закривають можливі вологі потоки. Із-за чого на території Атаками випадає дуже мало опадів, а суттєвих дощів або значних опадів не було вже чотири сотні років. Для порівняння — місячною нормою, наприклад, для Москви є 35 мм в місяць. А за рік – це виходить близько 600-800 мм опадів.
Гірський хребет також впливає на клімат

Які ландшафти і корисні копалини в самій сухій пустелі?

Пустеля повинна бути сухою, але Атакама — це просто марсіанська поверхня. І не дивно, що аналізи грунтів з Марса і Атаками схожі за своєю структурою. Вченими не раз були проведені випробування космічної техніки саме в цій області, перед відправкою на червону планету.

 • Але найбільш сухою частиною вважається Місячна долина, пейзажі якої схожі на знімки з лун. І вони стали полем випробувань місяцеходів. Ще долина стала локацією для зйомок культових серій «Зоряних воїн».
 • Довжина всій пустелі Атакама 1 тис. кілометрів, але основною частиною є рівнина Тамаругаль. При цьому дана рівнина знаходиться на висоті 900 м над рівнем моря. Складається пустеля з гірських порід, які з часом вкрилися піщаними дюнами, гравієм і галькою.
 • Досить високі гірські хребти і закінчуються ближче до прибережній зоні. Висота їх від 0,5 до 2 км в районі скель і вулканічних гір. Східна частина пустелі знаходиться біля гірського хребта Анди. Ця частина відома високими вулканічними горами, висота яких більше 6 тис. м.
На території пустелі є вулкани
 • Атакама — це улюблене місце астрономів, адже її небо чисте 300 днів в році. Тому вченим нічого не заважає спостерігати за зоряним небом. Не дуже дивно, що саме тут побудували телескоп АLMA, що виступає найбільшим у світі. Його роботу постійно підтримують 66 радіотелескопів меншого розміру.
 • Для пустелі характерні тумани, які стали джерелом води для місцевих. Тут придумали спеціальні пристрої «туманоуловлювачі». Це величезні циліндри або прямокутники у зріст дорослої людини. Стінки пристрою з нейлонових ниток. Коли туман опускається, проходить процес конденсації, і вода опускається нитками в бочку.
 • Таке хитре обладнання може зібрати близько 18 літрів води за добу. У надрах Атаками не так порожньо, як зовні. Присутні великі мідні запаси і джерело нітрату натрію. До речі, це найбільший природний запас цієї речовини.
Місцеві жителі пристосувалися збирати воду з туманів

Саме посушливе місце Південної Америки і його живий світ

Така суха пустеля зі зрозумілих причин не може похвалитися буйною рослинністю. Все що тут росте, має нестабільну вегетацію.

 • Найчастіше зустрічаються кактуси і якісь види акації. А вглиб пустелі вони змінюються лишайниками і дрібними кактусами. Також можна іноді побачити тилландсию, що стійко переносить посуху.
 • Є певний час, воно суворо обмежена і залежить від кількості опадів. Весна сюди приходить з вересня по листопад і радує нечастими зливами. Саме тоді пустир розквітає в прямому сенсі цього слова. У районі міста Валленар ненадовго з'являється квітучий килим з місцевих трав, цибулевих рослин і квітів каландринии.
 • Таке диво можна побачити не кожен рік. Тому, коли дощі землю поливають, рослини запасають воду на наступні сухі року. У цей же час проявляються і інші ознаки життя. Починають охоче розмножуватися ящірки, комахи і птахи. Але всі вони більше наближені до води океану.
 • Найбільш врожайними роками в цьому сенсі вважається період з 1991 по 1997 роки. Це ще один доказ того, що вода — основне джерело життя.

Освоєння самої сухої пустелі: історія жителів млявої землі в Чилі

Відразу спростуємо міф, що пустеля зовсім не має життя. Людина розумна знайде вихід навіть в такому положенні.

 • Багато століттям територія Атаками була домом для її корінних жителів — індіанців племені атакаменьос. На сьогоднішній день населення становить близько мільйона осіб. Основним заняттям місцевих є сільське господарство, вони також успішно розводять альпак і лам.
 • Атакама, а точніше її земне багатство, стала зоною конфлікту. Адже на її запаси претендували одразу три межують держави: Болівія, Перу і Чилі. Тому в XIX столітті пустеля була центром масових дебатів. А все тому, що на такий занедбаної і нікому не потрібною території знайшли великі запаси натрієвої селітри. Тому і цей конфлікт отримав звання «Селитровая війна».
Колись за Атакаму воювало три держави з-за великих запасів селітри натрію
 • Активна розробка нітрату натрію йшла до першої світової війни і дозволила Чилі зміцнити свою економіку. Інфраструктура бурхливо маяло, почали працювати великі морські порти і залізничне сполучення між містами. На даний момент чилійський нітрат видобувається в місцевих масштабах, а його місце зайняли мідні рудники, розташовані біля річки Калама. Також на сьогоднішній день пустеля всіяна 170 покинутими шахтами.
В Атакамі великі запаси міді

«Гуманоїд Атаками» з самої сухої пустелі: чому в Атакамі не розкладаються трупи?

Цю незвичайну знахідку зробив історик Оскар Муньос, наткнувшись на неї в покинутому селищі Ла-Норія. Побувавши в пустелі в 2003 році, професор виявив невеликий пакунок, всередині якого виявилася мумія істоти віддалено схожого на людське тіло.

 • Мумія виглядала добре, були присутні навіть зуби, але довжина тіла була всього 15 див. Відразу кидалися в очі явні відмінності знахідки від людини. Замість 12 потрібних ребер у неї було вісім, а голова була витягнутої і у формі яйця.
 • Схожість з кіношними інопланетянами і породило назву мумії «Гуманоїд Атаками». Подивитися на маленьку жінку гуманоїда можна тільки на фото, оскільки вона була придбана приватним колекціонером за 160 тис. доларів.
Таку невелику мумію знайшли в посушливій пустелі
 • Мумію детально досліджували вчені Стенфордського університету і прийшли до висновків, що це тіло жіночого роду, і, безумовно, це людина. Швидше за все, біологічна мати була родом з Чилі. До такого стану тіло дівчинки призвела типова мутація.
 • Ще одна група вчених підтвердила, що це дівчинка народилася з серйозними аномаліями, які включали цілих 60 ген, і померла майже відразу. Її вік не мільйон років, як припускали, а всього сорок. Тіло збереглося в такому вигляді з-за сухого характеру місцевого клімату.
 • Також були знайдені ще й мумії індіанського народу, що чудово збереглися з-за відсутності вологи, але мали цілих 9 тис. років.
У пустелі не розкладаються трупи

Цікаві пам'ятки самої сухої пустелі в світі

Атакама досить цікава пустеля. У ній є багато красивих місць, пам'яток і легенд. Не дуже дивно, що сюди з'їжджаються туристи за пошуком пригод. Розглянемо детально все, що можна побачити, побувавши в цих сухих землях.

11 метрова рука пустелі Атакама

 • «Mano del desierto», що має народну назву «Рука пустелі», географічно перебувати біля Панамериканського шосе №5, в чилійській області Антофагаста.
 • Це величезна долоню людини заввишки 11 метрів. Рука не повністю витягнута з піску, а лише на три чверті. Автор незвичайної скульптури Маріо Ираррасабаль.
 • Ідея майстра полягала в тому, щоб висловити всю людську несправедливість, біль, безпорадність і борошна. Рука вилита з бетону і відкрита для відвідувань з 1992 року.
 • Скульптура популярна не тільки серед туристів, вона користується увагою серед режисерів кіно і кліпмейкерів. Від такої популярності рука часто страждає, адже її люблять розмалювати графіті.
Знаменита рука з пустелі

Містична Атакама: загадковий інопланетний геоглиф

 • Найбільший доісторичний малюнок схожого на людину гіганта знаходиться в пустелі Атакама. Його вік, на думку вчених, 9 тис. років. Від найвідоміших геогліфи в пустелі Наска він віддалений на 1370 кілометрів. І є самим великим малюнком такого роду в світі. Намальований він на горі Сьерро Уніка, в Атакамі.
 • Знахідку довжиною 86 метрів можна розглянути тільки з повітря. Геоглиф носить назву Тарапаки. У цій пустелі є й інші геогліфи. Але це прості лінії, квіти і сови менших розмірів.
 • Офіційно геологи вважають, що ці малюнки свого роду «дорожні знаки» для інків та їх караванів. Однак є невеличке «але» — геогліфи можна розглянути тільки з неба! Тому залишається загадкою, для кого і хто їх залишає.
Самий великий і стародавній геоглиф Атаками

Дивна Атакама: стародавня церква в сухій пустелі

 • У невеликому селі Чіу-Чіу, яка розташувалася на території пустелі Атакама, є одна старовинна пам'ятка. Невелика церква Святого Франциска або Сан-Педро-де-Атакама, що побудована ще в 17 столітті, вважається одним з найстаріших споруд колоніальної епохи.
 • Церква не вражає вишуканими формами і розмальованими фресками. Її краса в простоті, що повністю збігається з місцевими поняттями і архітектурою. Церква служила джерелом християнства і знайомила з релігією місцевих індіанців.
Знаменита церква в Атакамі

Астрономічна Атакама: Паранальская обсерваторія

 • У пустелі сприятливі умови для спостереження за космічними тілами. Саме тут, на горі Серро-Параналь висотою в 2635 метрів розташувалася Паранальская обсерваторія. Відома вона тим, що тут працює АLMA — найбільший телескоп з додатковими пристроями для своєї роботи.
 • Недалеко від обсерваторії ще одне цікаве місце. В 3 км розташувався готель ESO Hotel, родзинкою якої є її незвичайна споруда. Готель майже на половину вбудована в гору. Друга половина виступає, але бетонна конструкція пофарбована під тон гори і зливається з пейзажем.
 • Тут гості почувають себе прекрасно, адже на території є два садка, спортзал, басейн і, звичайно, ресторан. Пам'ятка не обійшли увагою кінематографи. Тут знімалася одна з частин бондіани «Квант милосердя» в 2008 році.
У неї навіть є обсерваторія з найбільшим телескопом

Салар-де-Атакама — солоне озеро в пустелі

 • Салар-де-Атакама найбільший солончак на території держави Чилі. Надзвичайно красиве місце оточене горами: на сході Андами, а на заході гори Кордильєра-Домейко. У тому ж районі розташовані вулкани Акамарачи і дуже активний Ласкар.
 • Саме озеро займає площу в 3 тис. км і це третє місце в світовому рейтингу. Солончак не повністю безводний, є кілька лагун, заповнених дуже солоною водою. В озері знаходиться 27% світового запасу літію, а на березі живуть рожеві фламінго.
Солончак займає 3 місце за величиною

Пустеля Атакама дивна. Вона носить звання самої сухої пустелі світу, але вміє розквітати цілим килимом. Вона сувора, але не млява. Місцеві жителі навчилися жити і працювати в непростих умовах. Атакама сповнена пам'яток. І не дивно, що в її містечках і селах туристів іноді буває більше, ніж самих поселенців. Однозначно можна стверджувати, що це унікальне місце на планеті земля.

Відео: найпосушливіше місце на Землі з висоти пташиного польоту