Хрещення – православне свято 19 січня: суть та історія свята, традиції, звичаї, обряди, Водохресний Святвечір, водохресні купання в ополонці, освітлення води. Хрестять дітей на Хрещення?

Ми розповімо вам про історію появи, традиції та сенс свята Хрещення Господнього.

Водохреща 19 січня є одним з головних зимових свят, яким закінчуються Різдвяні Святки.

Найважливішим символом цього дня є вода. Вважається, що в цей день вона стає цілющою і життєдайною, тому кожен, хто в ній скупається, зможе повернути собі здоров'я і продовжить своє життя.

Хрещення – велике православне свято 19 січня: суть та історія свята

Історія виникнення свята
 • Свій початок такий улюблений в нашій країні свято бере ще у найдавніші часи. Як кажуть старі літописи, він з'явився одразу після того, як Ісус Христос пройшов обряд хрещення в чистих водах Йордану. Всі ми знаємо, що в дитинстві майбутній Рятівник хрещений не було, тому він вирішив зробити це вже у свідомому віці. На момент хрещення Ісуса Христа вже виповнилося 30 років.
 • Для того щоб його душа отримала Ангела Хоронителя він пішов у місто Вифавар, де і зустрів Івана Хрестителя. Цей святий чоловік запропонував йому покаятися у своїх гріхах і пообіцяти собі і Богу що надалі він буде робити все, що йому визначено долею. І що найголовніше, що він вірою і правдою служитиме людям, особливо потребують його допомоги. Після цього Іоанн Хреститель освятив води Йордану і провів обряд хрещення над Ісусом Христом.
 • Як тільки Спаситель вийшов з води йому на плече сів білосніжний голуб і людським голосом промовляв: Це син мій, що носить в душі своїй моє благословення. Після цього всі оточуючі зрозуміли, що перед ними знаходиться праведна людина і почали просити його про божу милість. Але так як Ісус вважав, що його душа ще не зовсім готова до божественного служіння, то він на повних сорок днів пішов у пустелю і весь цей час без води і їжі старанно молився Богу.
 • І тільки відчувши, що його душа і тіло очистилися від усього поганого, він повернувся до людей і почав їм служити. Для сучасної людини суть цього свята теж не змінилася. Люди продовжують вірити в те, що якщо викупатися у воді 19 січня, то можна позбутися від усіх гріхів, зроблених протягом року. Тому досить велика кількість віруючих йдуть в цей день до води і перехрестившись, занурюються в неї три рази.

Водохресний Святвечір 18 січня – Водохресний вечір: традиції, звичаї, обряди

Водохресний Святвечір
 • Водохресний Святвечір є досить важливим етапом у підготовці до святкування Хрещення. У давнину цей день називали Голодна кутя. Вважалось, що в цей день, взагалі, не можна нічого їсти, до появи на небі першої зірки. Більш того, піст перед Хрещенням був настільки суворий, що навіть воду дозволялося пити в самих мінімальних кількостях. Наші предки вірили, що таке обмеження допомагає їх душі і тіла очиститися від хвороб та поганих думок, і максимально близько зблизитися з Богом.
 • Тому в ті часи жінки строго стежили, щоб ніхто з членів родини в день Надвечір'я Богоявлення не з'їв навіть малесенький шматочок їжі. Виняток робили тільки для старих, хворих людей і маленьких діток. Їм дозволялося їсти нежирну пісну їжу. Ще однією важливою традицією Святвечора була прибирання будинку. З самого ранку всі господині без виключення починали вичищати житло від сміття. У цей день обов'язково милися підлоги, протиралася вся меблі, а на образу накидали святкові вишиті рушники.
 • Також напередодні Святвечора було прийнято виносити з дому різдвяні прикраси. Після того як весь будинок був прибраний, господиня починала готувати святкову вечерю. Як правило, він складався з пісних млинців, вареників, узвару, гороху або квасолі і, звичайно ж, куті. Після того, як вечеря був приготований всі члени родини від мала до велика відправлялися в церкву на службу. Після святкової відправи священик освячував воду і люди набравши рідина в скляну тару, несли її додому. Переступивши поріг, вони відразу ж брали в руку пшеничні колоски або просто суху траву і ретельно освячували водою кожен куточок свого житла.
 • Після того, як будинок був очищений таку ж процедуру приводили з усіма господарськими спорудами. Залишилася воду ставили на стіл і чекали появи на небі першої зірки. Коли вона з'являлася сім'я приступала до трапези. Спочатку всі члени сім'ї пили освячену воду, узвар і обов'язково з'їдали по ложці куті. І тільки після всього цього можна було починати їсти решта, що стояли на столі страви. Так, і не забудьте, хоча вечеря в Святвечір повинен бути скромним, він повинен складатися з 9-12 страв.

Освячення води на Водохреща в церкві і її цілющі властивості

Освячення води на Водохреща
 • Ті, хто уважно читав Святе Письмо знає, що вода в ньому описується як цілюща рідина, здатна зцілювати душу й тіло і повертати людині розум. Власне, тому більшість віруючих людей в цей день намагаються запастися цілющою водою. І хоча протягом року священики періодично святять воду, вважається що саме водохресна здатна захищати від напастей і людини та його помешкання.
 • Зимовий водохреща вважається великим з тієї причини, що безпосередньо в цей день занурився у води Йордану Бог в образі людини. Саме тому вся вода у цей день стає цілющою, допомагаючи нужденним і заблудлим знайти здоров'я, спокій і впевненість у завтрашньому дні. Як правило, у церкві воду починають святити ще 18 січня, відразу після проведення святкового служіння.
 • Воду в цей день роздають абсолютно безкоштовно, тим самим сприяючи тому, щоб навіть найбідніша людина могла відчути на собі божу благодать. Якщо говорити про корисні властивості водохресної води, то навіть вчені погодилися з тим, що її структура в цей день змінюється. Вона стає набагато м'якше і смачніше, причому такі метаморфози відбуваються не тільки з освяченою водою, а навіть з тієї яку ви наберете з колодязя або з-під крана. Вважається, що водохресна вода здатна позбавити від болю, повернути душевну рівновагу і вигнати з тіла хвороби.
 • Але для того щоб вона змогла надати позитивну дію на ваш організм, пити її треба натщесерце і обов'язково попередньо прочитавши молитву перед образами. Також за допомогою такої води можна захистити немовлят від псування і пристріту. Перевірено, якщо умити малюка водохресною водою, то все погане що йому бажали обійде його стороною.

Водохресні купання в ополонці

Водохресні купання в ополонці
 • Досить багато людей вирішуються на Водохреще скупатися в ополонці. Вважається якщо у цей день зануритися у води річки, то вона допоможе очиститися від усіх гріхів і зробить людину сильнішою духовно. Для того щоб такий обряд приніс людським душам користь, священнослужителі починають готуватися до нього ще з Святвечора. Спочатку вони проводять святкову службу в храмі, а потім йдуть на річку і починають готувати ополонку для купання.
 • Для цього в товщі льоду прорубается хрест (його ще називають иорданью), а потім це місце ще раз освячується. Після цих дій вода в ополонці стає цілющою, тому кожен, хто в ній скупається, відчуває приплив сил як фізичних, так і духовних. Крім цього, поринувши в йордань, ви покажете Всевишньому що готові слідувати за ним і дотримуватися всіх його заповідей. Відразу ж хочеться сказати, якщо ви не вірите в те, що водохресна вода здатна творити чудеса або просто є атеїстом, тоді навіть не намагайтеся купатися.
 • Дана дія все одно не принесе користі ні вам, ні вашому тілу. Ті ж люди, які всією своєю душею вірять в Бога і корисні властивості води, просто зобов'язані зануритися у святу йордань. Але все ж і таким людям купатися в ополонці треба вміти правильно. По-перше, в водохресну воду не можна лізти п'яним і ситим. Так як пияцтво і обжерливість вважаються досить серйозними гріхами, то Всевишній все одно не пошле вам своє благословення. По-друге, перед купанням обов'язково треба сходити в храм і помолитися Богу.
 • В цей день необов'язково звертатися до нього якимись певними молитвами. Ви можете просто розповісти йому про те, що вас турбує, попросити його про прощення і здоров'я для себе і своїх близьких. Після цього можете вирушати на річку і занурюватися в ополонку. Так і не забудьте, що жінці грішно входити в святу воду у відкритому купальнику або нижній білизні. Робити це краще всього в закритій сорочці і бажано новою. Після того як ви знімете, зможете висушити і одягати, коли захворієте або просто погано себе відчуєте. Благодать, яка зійшла на неї під час купання в ополонці буде захищати вас аж до наступного Водохреща.

Сімейні традиції на Водохреща

Сімейні традиції на Водохреща
 • Хрещення Господнє, як і всі Різдвяні Святки вважається сімейним святом. Тому цей день краще всього проводити в колі своєї родини. Вважається, що якщо всі покоління одного роду зберуться під дахом одного будинку, то весь наступний рік велика сім'я проживе в такому ж складі і що найважливіше, в здоров'ї. Прийнято, щоб збиралася рідня будинку у кого не будь із найстарших членів родини.
 • Найчастіше Водохреща святкується в будинку бабусі й дідусі. Зазвичай молодші члени сім'ї призводять будинку Святвечір, а потім відстоявши святкову службу, йдуть додому до батьків. Зайшовши в будинок, гості вітають один одного зі світлим днем і сідають за святковий стіл. На столі має бути 12 страв. Звичайно ж, обов'язково повинна бути кутя, узвар і пироги з овочевими начинками.
 • Спиртне на цей православний свято краще не подавати, у разі якщо одного узвару вам замало, можете подати ще й ягідний морс або чай з меду і малини. Після застілля присутні всі разом повинні подякувати Богові за хліб, який є на їхньому столі, а потім можна буде вирушати «відпускати» різдвяні свята. Для цього з клітини випускається білий голуб.

Чи можна хрестити дитину в свято Хрещення?

Хрещення дитини
 • Серед молодих батьків чомусь побутує думка що хрестити дитинку на Водохреща не можна. Але насправді це твердження не має під собою ніякого грунту. Церковні правила не забороняють хрестити дітей у великі християнські свята і навіть посади. Більш того, деякі священики, навпаки, вітають те, що Ангел Хранитель для малюка буде обраний у світлий церковне свято. Якщо говорити про Хрещення, то тут сумніватися точно не варто.
 • Всі ми знаємо, що таїнство хрещення малюка проходить саме в освяченій воді. Для того щоб вона знайшла потрібні якості, священнослужителю доводиться проводити над нею спеціальний обряд. А у Святвечір, як нам відомо, вся вода стає цілющою сама по собі, священик своєю молитвою просто ще більше посилює її корисні властивості, роблячи її святою. Тому якщо ви хочете, щоб ваш малюк отримав найпотужнішу захист від Всевишнього, тоді сміливо хрестіть його на Хрещення.
 • В принципі відмовити в цьому вас не має прав ні один священик. Відмова ви можете отримати тільки в тому випадку, якщо на саме свято у церкві буде дуже великий наплив людей. Тому якщо ви хочете хрестити своє чадо саме в цей день, тоді обов'язково заздалегідь спробуйте домовитися про зручний для всіх час проведення обряду.

Відео: Як правильно купатися в ополонці на Водохреща?