Грудинно-ключичный суглоб — де знаходиться: будова, м'язи, форма, руху, зв'язки, анатомія, особливості класифікації, функції

У цій статті описано анатомічну будову грудинно-ключичного суглоба.

Грудинно-ключичный суглоб — articulatio sternoclavicularisпотрібен людині для того, щоб можна було вільно рухати руками. Цей вузол володіє підвищеною міцністю, він легкий і гнучкий. Все, що потрібно знати про будову і функціях цього суглоба, ви знайдете в даній статті.

Грудинно-ключичный суглоб — де знаходиться: анатомія, форма, будова

Грудинно-ключичный суглоб

Грудинно-ключичный суглоб можна побачити неозброєним оком, але тільки якщо вага людини нижче норми. Якщо мало жирового прошарку і м'язів, цей вузол добре проступає через шкірний покрив. Якщо вага нормальна або вище норми, то цей вузлик не проступає через шар жиру, м'язів і шкіри. Цей суглоб кріпить ключицю до грудини.

Нижче на малюнку видно будову цього суглоба зі зв'язками, диском, рукояткою грудини і іншими частинами даного вузла:

Анатомія грудинно-ключичного суглоба

Такий вузол зовні за формою нагадує сідло, і його асиметричність допомагає міцно поєднати різні за розміром кісточки. Спеціальний кістково-хрящовий диск, який розташований всередині суглоба — це додатковий амортизуючий обмежувач, що з'єднує кісткові головки. Суглоб покрита хрящем, який відмінно захищає його від різних впливів ззовні.

Грудинно-ключичный суглоб: руху, функції

У результаті еволюції, людина стала прямо ходити, тому даний вузол у нього тепер менш функціональний, ніж у звірів. Але його призначення залишилося таким же, як і багато століть тому: допомагати вільно рухатися рук. При цьому задіяність і навантаження стали значно менше.

Руху грудинно-ключичного суглоба

Така суглобова зв'язка і м'язи, які її оточують, дозволяють людині робити вільні махові рухи руками. Існує 3 осі, за яким людина виконує рухи руками, використовуючи articulatio-sternoclavicularis:

Функції грудинно-ключичного суглоба
 • Фронтальна — обертання в області плечей.
 • Вертикальна — відбувається розведення і зведення плечей і лопаток.
 • Сагітальній — піднімання і опускання рук.

Такий вузол з'єднує основні скелетні кістки з верхніми кінцівками. Від її здоров'я залежить можливість піднімання та опускання рук, відомості лопаток, виконання складних рухів руками. Все це також залежить від м'язової тканини, яка оточує суглоб. Хороша еластичність м'язового полотна допомагає торсу людини бути гнучким.

Грудинно-ключичный суглоб — м'язи, зв'язки

М'язи грудинно-ключичного суглоба

Навколо вузла articulatio-sternoclavicularis знаходяться м'язове полотно і щільна капсула. Зверху він вкритий такими зв'язуючими пучками:

 • Передній і задній грудинно-ключичный пучок — зміцнює капсулу по 3-м поверхонь: передній, верхній, задній. Така в'язка широка, але не довга. Може переплітатися з сполучними сполучними смужками мікрокапсули.
 • Реберно-ключичный сполучний пучок — бере початок від верху першої ребрової кістки. Кріпиться до ключиці. Володіє хорошою міцністю, дуже щільний і широкий. Служить гальмом при підвищеної амплітуди рухів у вузлі догори, і є стабілізатором пояса руки.
 • Межключичный пучок — розташовується між двома кінцями ключиці. Вона натягнута, як струна, над яремної ямочкою грудини. Вона виступає обмежувачем рухової функціональності ключиці в нижню площину.
Зв'язки грудинно-ключичного суглоба

М'язи складаються з численних прошарків сполучної тканини. При цьому окремі м'язові пучки розташовуються під кутом. Це допомагає зробити м'яз многоперистой і збільшити її підйомну силу. М'язи спереду суглоба не тільки допомагають руках підніматися вгору , але і пронировать їх. Задні м'язи не тільки виконують функцію розгинання, але і виступають супінаторами-обмежувачами.

Завдяки тісним зв'язкам і особливості будови вузла, людина може здійснювати до 100 і більше рухів кінцівками в день. З одного боку вузол відрізняється високою стабільністю, а з іншого — він виконує обертання в різних площинах. Міцність вузла, сполучних смужок і еластичність м'язової тканини дозволяє витримувати людині найпотужнішу функціональне навантаження.

Грудинно-ключичный суглоб — особливості класифікації

Особливості класифікації грудинно-ключичного суглоба

Фахівці анатомії досі ведуть суперечки з приводу класифікації даного суглобового вузлика. Одні впевнені, цей узловидный хрящ є плоским, інші стверджують, що він має форму кулі, а треті приписують йому визначення сідловидна суглоба.

Але, якщо заглиблюватися в анатомічні терміни та розшифровки, то можна зрозуміти наступне:

 • Плоске зчленування не має такої великої амплітуди рухів, як грудинно-ключичный суглоб.
 • В описі кулястих зчленувань згадується дуже висока амплітуда, зовсім не така, як у даного сайту.
 • Тому прийнято приписувати цей суглоб до седловидному опису, а за будовою він є простим або комплексним.

Ось опис класифікацій, які відносяться до articulatio-sternoclavicularis:

 • Простий — утворений за допомогою одного або двох вузлових поверхонь.
 • Комплексний — доповнено всередині суглобової капсули спеціальними хрящами, які забезпечують конгруентність. У цього суглоба таким додатковим компонентом виступає хрящовий диск.
 • Сідлоподібний суглобової вузол — складається з 2-х суглобових поверхонь, які розташовані один над одним. Одна кістка рухається вздовж іншої, завдяки чому забезпечується відмінне ковзання, необхідне для виконання рухів руками.

Articulatio-sternoclavicularis — це один з найбільш рухомих вузлів в нашому організмі. Вплив ззовні на цей вузол може призвести до травмування. Якщо вчасно не лікувати таку або інші травми, то в результаті може розвинутися артроз або артрит. Від чого ще можуть виникнути ці захворювання і як з ними боротися, читайте в статті за цим посиланням. Бережіть свої суглоби і будьте здорові!

Відео: Анатомія суглобів і зв'язок лопатки, ключиці