Як зробити брагу для самогону, без дріжджів, швидко, за годину, з цукру і дріжджів, варення, компоту, фруктового соку, пшениці, березового соку, яблук, меду? Що можна приготувати з готової браги?

Натуральний самогон завжди був у пошані. Давайте докладніше дізнаємося про приготування браги.

Самостійне приготування якісного алкогольного продукту починається з продукту бродіння – браги. Хмільна заготівля на певному етапі переганяється в саморобному або заводському апараті. В найкращий і простий рецепт входять три простих компонента – вода, дріжджі і цукор. В інших рецептах використовують різні види солодкого варення або продукти, що містять крохмаль.

Брага із цукру й дріжджів

Для правильного бродіння необхідно дотримати кілька обов'язкових умов. Важливе значення мають температурний режим і пропорції складових. Хімічна реакція в бразі відбувається під дією дріжджів – цукор перетворюється на вуглекислий газ і етиловий спирт. Максимальною ефективністю володіють спиртові дріжджі. Якість використовуваної води в рецепті безпосередньо пов'язано з якістю майбутнього продукту. Прекрасно підійде м'яка джерельна вода. Воду ні в якому разі не можна кип'ятити, так як дріжджам необхідний розчинений повітря. При використанні води з крана, необхідно дати їй відстоятися.

Для замішування класичної браги найчастіше використовують цукор і дріжджі. Ці продукти завжди є під рукою і не вимагає складних маніпуляцій. Кількість інгредієнтів розрахована на 5 л кінцевого продукту.

Список інгредієнтів:

 • 5-6 кг цукру
 • 24 л води
 • 600 г пресованих дріжджів
 • 25 г лимонної кислоти
Класика

Порядок приготування браги:

 1. Цукор необхідно розчинити в теплій воді. Для прискорення процесу бродіння цукор можна попередньо інвертувати:
 • У велику каструлю налити 3 л води і довести до температури 70-80 °C.
 • Додати 6 кг цукру і довести до однорідної маси.
 • Сироп довести до кипіння і варити 10-15 хв. Утворену піну необхідно видалити.
 • На маленькому вогні поступово додавати лимонну кислоту. Зняти піну і накрити каструлю кришкою. Варити близько години.
 1. До сиропу додається 21 л відстояної води і добре перемішується. Температура отриманої рідини повинна бути в межах 27-30°C. Переливаємо його в стерильний посуд, залишаючи місце для утворення піни.
 2. Пресовані дріжджі розбавляємо в невеликій кількості води і додаємо до загальної кількості. Активація сухих дріжджів проводиться відповідно до рекомендацій виробників.
 3. Після додавання дріжджів ємність накривається кришкою і поміщається в тепле місце. Для створення комфортної температури можна укутати посудину теплою тканиною. Протягом години з'явиться велика кількість піни, яке можна зменшити додаванням крихти 1 печива або 1 ст. л. рослинного масла.
 4. Після усунення піни ставиться гідрозатвор. Процес бродіння займає 1-2 тижні. При цьому ємності з брагою необхідно забезпечити стабільну температуру в межах 26-30°C. Через добу рекомендується збовтувати при закритому гидрозатворе. Рух значно зменшить кількість вуглекислого газу.
 5. Готовність браги визначається за кількома ознаками – виділення осаду, видиме відсутність вуглекислого газу, припинення шипіння, і гіркий присмак.
 6. Для позбавлення від осаду брагу можна перелити з допомогою трубочки. Рідина Для дегазації підігрівається до температури 50 градусів.
 7. На останньому етапі брагу освітлюють бентонітом. На 20 л браги в склянці води розчиняється 2-3 ст. ложки перемеленого бентоніту (білої аптечної глини без добавок) до утворення консистенції густої сметани. Бентоніт додається в брагу і збовтується. Протягом доби брага повинна відстоятися. Продукт готовий для перегонки.

Брага з варення

В якості продукту для приготування браги ідеально підходить варення. Фруктові і ягідні складові надають особливий аромат кінцевого продукту. Як правило, для браги використовується варення позаминулих сезонів, яке зацукрувалося і не розташовує до вживання. Консервацію, на якій з'явилася цвіль, застосовувати для рецепта не варто. 1 кг варення відповідає 600 г цукру.

Список інгредієнтів:

 • 1 кг варення
 • 3 л води
 • 100 г пресованих дріжджів
З варенням

Порядок приготування браги з варення:

 1. Гарячу кип'ячену воду розбавляємо з варенням і добре перемішуємо.
 2. Отриману рідину проціджують через марлю, позбавляючись від гущі. За бажанням можна додатково використовувати цукор з розрахунку 1 кг на 5 л рідини.
 3. При охолодженні сусла до температури 25-30 градусів рідина додаються дріжджі. 100 г пресованих дріжджів можна додати 20 г сухих або 1 г винних дріжджів. Сухі дріжджі попередньо розбавляються згідно інструкції на упаковці.
 4. Після додавання дріжджів сусло переливають у підготовлений посуд. При цьому необхідно передбачити, щоб у посудині залишилося достатньо місця для утворення піни в майбутньому.
 5. Ємність з брагою поставте в темне місце з комфортною температурою не нижче 25 градусів. Для бродіння винних дріжджів оптимальна температура приміщення знаходиться в межах 15-20 градусів.
 6. Протягом дня брагу необхідно кілька разів перемішувати. Це допоможе осадити піну і зменшити кількість вуглекислого газу. Тривалість бродіння залежить від виду використовуваних дріжджів. Винних дріжджів знадобиться близько місяця, хлібопекарським 1-2 тижні.
 7. Якщо ви помітили відсутність газів і осад, то брага перебродила. Для пригнічення не добродивших дріжджів, підігріваємо брагу до 50 градусів.
 8. У холодну пору року брагу можна виставити на вулицю для освітлення. Бентоніт в даному рецепті не рекомендується до використання. Далі зливаємо рідину, позбавляючись від осаду.

Брага з пшениці

Для приготування браги також використовують пшеницю чи інші зернові культури. Залежно від обраного виду злаків буде відрізнятися кінцевий смак продукту. Доречно використання асорті зернових. Склад бражки можна використовувати для повторного бродіння.

Звичні магазинні дріжджі в цьому рецепті замінять дикі дріжджі, які мешкають на поверхні зерна. Вуглеводи, що входять до складу пшениці, не подаються процесу бродіння, тому необхідно використовувати цукор.

Обсяг бражки вибирається індивідуально. Головне, що необхідно врахувати, що на 1 кг цукру знадобиться 5 л води. Рецепт, представлений нижче розрахований на ємність не менше 30 л.

Список інгредієнтів:

 • 4 кг пшениці
 • 4 кг цукру
 • 20 л води

Для приготування бражки потрібно використовувати кормової вид зерна, так як насіннєві сорти з-за спеціальної обробки містять мінімальну кількість диких дріжджів.

Пшенична

Порядок приготування браги з пшениці:

 1. Для початку зерна необхідно кілька разів промити. При додаванні проточної води на поверхню спливе непотрібне сміття. Як тільки вода в ємності стане прозорою, зерно готове до подальшого використання.
 2. Помістіть зерно в ємність для бродіння. Можна використовувати таз або каструлю.
 3. Замішуємо сироп. 800 г цукру заливаємо 4 л води. Добре перемішуємо. Температура сиропу повинна бути близько 30 градусів. Додаємо рідину до зерна. Сироп повинен перевищувати рівень зерен на 1.5-2 див. Якщо рівень нижче, то необхідно долити воду.
 4. Зерно з сиропом має постояти кілька днів при кімнатній температурі не нижче 24 градусів. При цьому рівень води потрібно постійно підтримувати. При його зменшенні доливайте необхідну кількість рідини. Ємність не потрібно накривати щільною кришкою, максимум накрити тканиною.
 5. На другий день бродіння на безладі з'являється пінка і виділяється вуглекислий газ. Присутній характерний кисло-солодкий запах. На 4-5 день кількість піни зменшиться, а бульбашок стане більше.
 6. На 4-5 день сусло здобуває гіркуватий присмак. Цукор, що залишився перемішується в 16 л води і додається в ємність з зерном. Ставиться щільний затвор. Вже через 3-5 годин починається активне бродіння. Частина зерна спливе на поверхню. Рідина залишають для бродіння на період 14-20 днів.
 7. Готова брага виділить осад і помітно посвітлішає. Рідина перестане виділяти газ і зникне солодкий присмак. Брага готова для перегонки. При повторному використанні зерна, залишається трохи браги і доливається нова порція сиропу.

Смак самогону, приготованого на пшениці, буде трохи м'якше, ніж при використанні ячменю.

Як зробити брагу з компоту?

Заграв компот також є підходящим сировиною для приготування браги. Виняток становить компот, приготований їх сухофруктів. Кількість цукру в рецепті безпосередньо залежить від солодощі компоту.

Щоб приготувати сусло з компоту знадобиться:

 • 5 л компоту
 • 2 л води
 • 300 г пресованих дріжджів
 • Цукор
Компотна

Порядок приготування браги:

 1. Пресовані дріжджі треба розвести в невеликій кількості теплої води. При використанні сухих дріжджів знадобиться 60 р.
 2. Компот необхідно процідити і вилити в ємність для браги. Додати воду і цукор з розрахунку 1 кг цукру на 4 л рідини. Перемішати і додати дріжджі.
 3. Встановити водяний затвор або одягнути латексну рукавичку. Помістити ємність в тепле місце. Якщо протягом двох днів не почалося бродіння або занадто слабке, необхідно збільшити кількість цукру. При нормальному бродінні брага готова через тиждень. Здута рукавичка або характерний спиртової аромат є тому підтвердженням.

Як зробити брагу з яблук?

Велика кількість яблук стане прекрасною сировиною для ароматного яблучного самогону.

Інгредієнти:

 • 30 кг яблук
 • 2-4 кг цукру
 • 15-20 л води
 • 100 г сухих винних дріжджів
Брага

Порядок приготування браги з яблук:

 1. З промитих яблук видаляється серцевина. Фруктові скибочки подрібнюються в блендері до розміру горошини.
 2. В залежності від стиглості і сорти яблук додається певна кількість цукру і води. Для кислих і зеленуватих яблук кількість води і цукру повинно бути максимальним. Якщо подрібнена кашка солодка, то додається меншу кількість інгредієнтів.
 3. Цукор додається у вигляді остиглого сиропу. Для цього необхідно закип'ятити два літра води, додати цукор і перемішати до однорідної консистенції.
 4. Змішані інгредієнти переливаються в посуд для бродіння під гідрозатвор на 3 тижні. У процесі освіти шапки з макухи, необхідно зручним способом переколачивать рідина в ємності.
 5. У готової бразі яблучний макуха повністю осяде і колір рідини помітно посвітлішає.

Як зробити брагу з фруктового соку?

При використанні фруктового соку, купленого в магазині, необхідно враховувати низький вміст цукру в продукті. Основна складова магазинного соку – це вода, розбавлена невеликою кількістю концентрату. Кількість цукру не перевищує 10-15 %. Незважаючи на використання фруктового соку в бразі, кінцевий продукт не буде мати фруктового аромату. Для отримання яскраво вираженого присмаку в самогоні необхідно використовувати концентрат соку.

Яскрава

Фруктове сусло містить:

 • 5 л соку (грушевий, яблучний, апельсиновий)
 • 1-1.5 кг цукру
 • 100 г пекарських дріжджів або 25 г сухих

Техніка замішування браги з фруктового соку аналогічна вище перерахованих рецептами. Інгредієнти перемішуються, і ємність з суслом ставиться в тепле місце. При використанні концентрату цукор не додається. Для бродіння браги необхідно 2 тижні. З 10 л браги на фруктовому соку виходить 1-1.5 л міцного самогону.

Як зробити брагу з меду?

Застосування медового продукту для браги без додавання цукру дає досить слабке хвилювання. Додавання цукру також забезпечить більшу кількість звичайно продукту.

Інгредієнти:

 • 3 кг будь-якого сорту меду
 • 10 л води
 • 200 г хлібопекарських дріжджів
Медова

Порядок приготування браги з меду:

 1. Змішати в каструлі медовий продукт і воду.
 2. Помістити на вогонь. Після закипання витримати чверть години на вогні, видаляючи зайву піну. Остудити медовий сироп.
 3. Дріжджі розвести теплою водою і перемішати з медовою рідиною. Перемістити сусло в ємність для бродіння. Забезпечити гідрозатвор і температуру в межах 20-28 градусів.
 4. При зникнення піни, випадінні осаду і освітлення рідини брага готова до перегонці.

Брага з березового соку

Готування браги із використанням березового соку аналогічно класичним рецептом на цукрі і дріжджах. Тільки в нашому випадку замість води використовується березовий сік. Така заміна зробить кінцевий продукт більш м'яким на смак. Березовий сік багатий мікроелементами, які в поєднанні з дріжджами забезпечують необхідну бродіння.

При самостійній заготівлі сировини варто врахувати, що більшою насолодою володіє сік, що виділяється на великій відстані від землі. Для бродіння достатньо 10-12 днів. З 10 л березового соку виходить 3 л кінцевого продукту.

Можливий варіант приготування браги без використання додаткового цукру і дріжджів. Процес бродіння забезпечать дикі дріжджі.

Для самогону

Приготування чистої браги з березового соку:

 1. З 30 л березового соку необхідно відлити 3 л в окрему ємкість.
 2. Сік, що залишився виливається в каструлю, ставиться на повільний вогонь і поступово википає до залишку 10-12 л. Остуджується.
 3. Змішуємо 3 л свіжого соку з перевареним соком. Додаємо 1 ст. л. кефіру. Переливаємо в ємність для бродіння, ставимо гідрозатвор і забезпечуємо необхідну температуру.
 4. Процес бродіння триває не менше 2 тижнів.

В силу різних причин процес бродіння може не розпочатися. В такому випадку додаються сухі або пресовані дріжджі.

Як зробити брагу без дріжджів?

Прийнято вважати, самогон приготований на бразі без дріжджів має більш м'який смак і приємний аромат. Відсутність магазинних дріжджів повинні компенсувати дикі дріжджі, які присутні на зернових культурах, ягодах і фруктах.

При використанні зернових важливою умовою є строк зберігання продукту після збору врожаю. Свіжі злаки не забезпечують належного бродіння. Повинно пройти не менше 2-3 місяців після обмолоту.

Замість дріжджів

При використанні фруктового та ягідної сировини бродіння забезпечують грибки немитих плодів. Ідеальним продуктом для бездріжджовий браги є родзинки. Немитий родзинки, висушений природним чином, що забезпечує якісне бродіння. На 10 л води достатньо 2 кг родзинок і 100 г цукру.

Як зробити брагу максимально швидко?

При неординарних обставинах можна скористатися прискореним рецептом приготування браги. Основна умова для швидкого приготування браги – це постійне утримання температури сусла на позначці близько 30 градусів. Додавання цукру в даному випадку доречно тільки у вигляді сиропу. Мінімальний рекомендований термін бродіння – 2-3 дні.

Можна робити швидко

Така технологія має масу недоліків:

 • Отримуємо меншу кількість кінцевого продукту.
 • Самогон необхідно піддати подвійний або потрійний чищенні.
 • Наявність неприємного запаху в самогоні.
 • Підвищена токсичність кінцевого продукту.

Для швидкого приготування браги найзручніше використовувати класичний рецепт. Популярна технологія приготування браги з використанням пральної машинки не призводить сусло до активного бродіння і є токсичною загрозою для здоров'я людини. При самогоноварении недоречні метушня і поспіх. Для отримання якісного продукту варто віддавати перевагу перевіреним рецептом.

Що можна приготувати з готової браги?

Якісна брага може самостійно виступити як поживний напій. Досить часто брага використовується в якості основи для приготування інших алкогольних напоїв.

 • Брагу, приготовану з яблук можна використовувати для яблучного сидру або вина.
 • Брага з ягідного варення оптимально підходить для приготування лікеру або ягідної настоянки.
 • Брага придатна для вживання в якості самостійного слабоалкогольного напою. Смакові якості браги безпосередньо залежать від використовуваного сировини. Фруктові і ягідні складові роблять цей напій найбільш приємним.

Для самостійного вживання підходить брага, в якій дотримані умови та терміни зберігання. Не можна вживати напій у великій кількості. Готовий продукт бажано очистити від сивушних масел за допомогою бентоніту або желатину. Брагу корисно вживати при дисбактеріозі, артриті і ін. захворюваннях.

Відео: найправильніша брага для самогону