Страх невдач: головні причини виникнення, симптоми прояву. Як побороти страх невдачі: головні способи та поради

Страх невдач виникає з різних причин. Важливо вчасно його виявити і позбутися від нього.

Зміст

Страх невдач може виникати у будь-якої людини, проте хтось може боротися зі страхом, а хтось відмовляється від боротьби, залишаючи все на своїх місцях. Подібний страх невдач вважається необгрунтованим, патологічним. Він може негативно впливати на людину, руйнувати образ життя, погано впливати на його наміри.

Люди, які скаржаться на атихифобию, відчувають масу фізіологічних ознак. Про те, з-за чого виникає страх невдачі, його симптоми і як боротися з недугою ви дізнаєтеся, коли прочитаєте уважно весь наш матеріал.

Головні причини виникнення страху невдач

Люди, у яких виявлено страх невдачі (атіхіфобія) найчастіше пов'язують разом конкуренцію і можливість провалу. Вони намагаються дотримуватися наступного думки – щоб уникнути невдачі, бажано відмовлятися від питань, які можуть викликати деякі труднощі, проблеми. Для таких людей стати вдалим – майже нездійсненна мрія.

Із-за страху невдачі у людини може падати впевненість у власних силах, знижуватися самооцінка, губитися мотивація. Людина впадає в депресивний стан, а потім його переслідують психічні розлади.

Страх
 • Страх невдач може проявлятися по найрізноманітнішим причинам. Серед цих причин важливу роль може грати минулий негативний досвід.
 • Крім цього, стійкий страх невдач здатний викликати те, щоб чоловік робив висновки тільки з певних (одиничних) ситуацій. Так, наприклад, багато людей, яких торкнулося невезіння в тому чи іншому справі, згодом вважають, що якщо раніше вони не змогли впоратися з проблемою, то вже не здатні впоратися з будь-якою задачею. Присутність такого мислення, як правило, пригальмовує всі дії людини, а також його прагнення в майбутньому.
 • Крім цього, боязнь невдачі часто викликається оцінкою роботи людини лише по отриманому результату. Однак при цьому до уваги не беруться індивідуальні здібності людини, його особливості. Отже, на того чи іншого людини навішується ярлик «удачі» або «невезіння». Причому таке відбувається незалежно від того, скільки саме він доклав зусиль, часу бажання.

Виділимо головні причини, за яких особу може постійно переслідувати страх невдач:

 • Люди негативно ставляться до помилок власних дітей. Багато страхи починають зароджуватися в людей саме в дитинстві.
 • Невдачі людини висміюють інші люди. Це може відбуватися в дитячому загальноосвітньому закладі, в школі, університеті, гуртку чи секції. Дуже сильно на психіку людини впливає колектив, однолітки, коли той перебуває в підлітковому віці.
 • Якщо у людини спостерігаються соціальні страхи, нав'язані суспільством. Він боїться стати гірше інших, не відповідати стандартним показникам, які були прийняті в певному оточенні.
Важливо виявити його

Страх невдач володіє деякими важливими проявами. Опишемо основні:

 • Людина відмовляється від усього, замикається. Він не бере участь у складних завданнях, створює таким чином комфортну для себе зону. Людина думає, що якщо він не буде нічого робити, він уникне провалу, який може статися на його думку.
 • Самосаботаж. Людина підриває власні зусилля (це відбувається в підсвідомості), часто не вчасно виконує задані йому доручення.
 • Іммобілізація. Людина знаходиться в повному спокої, не діє. Він відмовляється щось робити, отже, перестає розвиватися, прагнути до чогось нового.
 • У людини знижується самооцінка, він стає невпевненим. Він постійно намагається довести собі, що абсолютно нічого не знає, не вміє, у нього відсутні якісь здібності і так далі.
 • Перфекціонізм. Людина патологічно бажає стати найкращим в кожному справі. Він навіть прагнути виконувати лише ту роботу, в успіху якої абсолютно впевнений.

Симптоми прояву страху невдачі

Людина, яка боїться не досягти успіху, сумнівається, що у нього відмінні розумові якості. Атихифобы постійно перемеривают свій показник IQ, використовуючи регулярно сучасні тести, навіть по кілька разів на добу. Людина страшно побоюється розчаруватися в людях, яких він поважає і чия думка йому дуже важливо. Отже, він доводить, що має мінімум шансів стати вдалим.

У людини, яка думає, що може провалитися у власних починаннях, можуть бути присутніми як «фізичні», так і «психічні» ознаки фобії.

Боязнь невдач

При виникненні страху невдачі, у людини може:

 • Здавлювати в грудях, бути нестабільним пульс, людина бачить темні або навпаки різнокольорові круги перед очима.
 • Тремтіти губи, а також верхні кінцівки.
 • Кидати періодично в жар або навпаки, людині може бути холодно.
 • Пропадати апетит.
 • Підвищуватися нервова збудливість. Внаслідок цього людина стає дратівливою чи, навпаки, скутим.

Деякі люди з-за страху невдач стають повністю розгубленими. Вони відчувають, що ситуація здатна контролювати їх, але не вони стежать за ситуацією. Люди, які бояться невдачі, кидають справи, не довівши їх до кінця. Вони думають, що бажано взагалі від них відмовитися, ніж у кінцевому результаті отримати провал. Ось чому атихифобы є закоренілими «дауншифтерами», у яких закрита дорога до кар'єрного росту.

Невдачі

Для людини-атихифоба самосаботаж дуже небезпечний. Через нього людина впадає в повний вольовий ступор, оскільки боїться наробити помилок навіть від простих речей. Він чистить зуби часто, оскільки боїться, що на них може виникнути наліт, не ходить в туалет в громадському місці, побоюється, що «схибить».

Як побороти страх невдачі: головні способи

На щастя, сьогодні існує величезна кількість способів, завдяки яким можна побороти страх невдачі. Всі дані методи можна вивчити, прочитавши книжку Керола Двека. У книжці наведено головні моменти.

Боремося

Крім цього, впоратися зі страхом невдачі ви зможете за допомогою рекомендацій:

 • Розберіться у власних думках, зробіть висновок, що може провокувати страх. Подумайте, з-за яких саме чинників ці причини з'являються.
 • Постарайтеся відшукати антиподи власним страхам. Знайдіть ті якості своєї особистості, ресурси, за які у вас нічого не виходить.
 • Кожна людина хоч раз у житті помилявся. Сприймайте власні промахи, як певний досвід. Не думайте, що у вас відбулася чергова невдача.
 • Записуйте власні досягнення, відмінні результати. Проводите аналізування величини, швидкості прогресивних змін. Так ви зможете розвивати уявлення про себе, як про особистість, яка може вирішити різні проблеми різної складності.
 • Постарайтеся не боятися чогось нового, коли вирішите досягти власних цілей. Так ви точно підтвердіть свою спроможність. Регулярно користуйтеся власним навичками, знаннями, але не забувайте їх оновлювати.
 • Приступаючи до досягнення успіху, реалізуйте для початку маленькі завдання, відштовхуйтеся від невеликих перемог. Готує ретельно умови, а також плануйте їх, щоб досягти позитивних результатів.
Подолати

Тепер розглянемо кожен момент більш докладно.

Порада 1. Не забувайте, що «невезіння» вважається відносним поняттям

Якщо ви не будете сприймати власне життя в чорних і білих кольорах, тоді невдача в одній справі стане удачею в іншому. Приміром, Олександр Флемінг з Шотландії зміг несподівано відкрити всі якості пеніциліну, внаслідок чого було врятовано величезне число людей. Все сталося через те, що він не знищив стафілококи, які були знайдені в його лабораторії.

Можливо, відсутність удачі в юридичній сфері допоможе вам стати успішним в кар'єрі актора. Розслабтеся, якщо захочете поміркувати, що таке «успіх» і «невезіння». В наш час дуже мало тих речей, які є абсолютними. Будь-які справи супроводжуються і злетів, і падінь.

Порада 2. Не варто приймати все на свій рахунок

Кожна людина схильна до ризику зіткнення з депресією, але, якщо він звинувачує себе у всіх неприємностях, наприклад, сімейний розпад або невдача, яка виникла в бізнесі. Якщо справи йдуть не так, як вам хочеться, тоді спробуйте запитати в себе: «Добре, з-за яких обставин, які від мене не залежать, змогла виникнути смуга невдач?» Можливо, відносини стали згасати, так як нас розділяють кілометри, а бізнес розвалився, оскільки стався криза або з-за того, що було відмовлено мені у отриманні кредиту в банку?

Не приймайте на свій рахунок

Оцініть ступінь власної відповідальності реально. Не пред'являйте всі претензії, що виникли саме собі. Відшукавши пом'якшувальні обставини, ви воспримите невдача не так болісно, а також зможете зрозуміти, що в дійсності ви зовсім не дурний чоловік. Справа стосується не того, щоб позбавитися від відповідальності, а, щоб визначити, які фактори ззовні змогли викликати негативний результат і ваш страх невдач.

Порада 3. Не думайте про невезіння або удачі

Колись у дитинстві вам зовсім не були страшні невдачі, так як ви навіть гадки не мали, що з себе представляють. Один з методів, який дозволяє подолати страх невдач – не думати взагалі, що таке невдача і успіх. Просто насолоджуйтеся процесом, стежте за тим, як все більше у вас виходить. Таке може відбуватися, коли ви просто перестанете думати про минуле і майбутнє.

Порада 4. Не існують невдач — лише реакція

Стародавні люди добували вогонь, але це у них виходило досить погано. Проте результат вартий витрачених зусиль.

Постарайтеся тримати власний розум завжди відкритим. Дотримуйтеся таких понять, як «зворотній зв'язок» або «хороші результати». Кожному досвідченому науковому співробітникові важливо те, щоб результат вийшов результативним, він зовсім не думає про успіх і невдача. Якщо у вас щось не виходить, добре. Тепер ви точно будете знати, що необхідно робити по-іншому. Кожна людина, яка вдалий в бізнесі або спортивному напрямку, постійно намагається відшукати відповідь «Що ж тут сталося? Як поліпшити становище? За допомогою яких способів все вийде, чим вони кращі?» і так далі.

Не думайте про невдачі. Найчастіше це лише складний шлях, який вам належить пройти, щоб досягти успіху. Не забувайте, що дійсно впевнений в собі людина не той, який знає, як стати вдалим. Це той, який завжди буде справлятися з проблемами, якщо його торкнеться невдача.

Порада 5. Сміливіше, просто дійте!

Проявіть себе в інших областях, набирайтеся досвіду, вивчіть щось нове. Ось тільки так ви станете вдалим.

Дійте

Ніколи не шкодуйте, якщо втратили власні можливості. Не забувайте, що успіх не варто очікувати, якщо будете боятися провалу. Активніше почнете діяти, швидше станете вдалим людиною.

Рада 6. Подумайте, а що саме для вас означає успіх

Страх невдачі дуже часто пов'язаний з невезінням інших людей, оскільки їхні очікування не збігаються з вашим уявленням удачі.

Що для вас означає той самий успіх? Весь сенс життя або прагнення допомогти людям? Хороше здоров'я, наявність надійних друзів? Знайомство з новою діяльністю?

У більшості людей удача викликає асоціації з багатством. Проте кожен з нас розуміє, що величезний капітал не завжди може додати справжнього щастя. Щоб стати вдалим людиною, не варто наслідувати іншим. Ви повинні мати власний рецепт щастя, адже це тільки ваша доля і життя.

Рада 7. Знайдіть у кожній спробі щось позитивне

Ви робите все ідеально, вкладаєте всі сили і можливості, але все одно вас переслідує невдача? Не переживайте, вважайте власну спробу успішною. Все дуже просто, а тому ви з цим упораєтеся.

Ставитеся філософськи

Саме з цього дня, коли ви будете стикатися зі страхом невдачі, думайте про філософської мудрості:

 • Подумайте, від куди виникає джерело страху, позбудьтеся від нього, якщо він виник з боку, і ви не в силах з ним впоратися. Час біжить, отже, не витрачайте його для того, щоб щось виправити.
 • Ви зрозуміли, що об'єкт невдач знаходиться у вас всередині, скористайтеся ним. Не думайте про дрібниці, просто візьміть все в руки і вперед за роботу.
 • Уявіть собі, що ви дитина, яка тільки починає ходити. Коли будете падати взагалі не думайте про те, що про вас думають інші люди. Знову повторіть спробу знову, і знову.

Оцінюйте удачу не тоді, коли змогли уникнути помилок, а в намаганнях зробити роботу незалежно від складнощів. Подумайте, на що готові ви?

Відео: Подолання страху невдач