Мастит у собаки: причини, види, лікування, профілактика

Мастит у собаки так само болюче, як і у людини. Давайте розберемося в причинах і методи лікування.

Для самки будь-якої тварини, вскармливающей своїх дитинчат молоком, завжди існує небезпека захворіти на мастит. Ця недуга полягає в запаленні молочних залоз, який страшний своїми наслідками – аж до загибелі.

Ми пропонуємо вам ознайомитися з причинами, що спричиняють виникнення маститу у собак, і найефективнішими терапевтичними методиками, щоб ваша вихованка завжди була здорова.

Чому з'являється мастит у собаки?

Як правило, мастит у собаки виникає в результаті попадання в молочні залози патогенних мікроорганізмів – стафілококів і стрептококів, клостридій та кишкової палички (травмований через шкірний покрив або безпосередньо через сосковий канал, відкритий при годуванні).

Мастит стає гнійним, коли в організм тварини потрапляють мікроорганізми, що сприяють гниттю.

Мастит

На думку фахівців, в групі ризику перебувають годують суки з наступними характеристиками:

 • При надлишку молока, що має наукову назву «лактостаз» (чумацькі шляхи пережимаються, заліза розбухає і твердне, а бактерії починають активно розвиватися в своє задоволення, приводячи до запалення).
 • Всілякі механічні ушкодження шкірного покриву (расчеси, порізи тощо знімає всі захисні бар'єри з собачого організму, дозволяючи шкідливим мікробам безперешкодно проникати всередину).
 • Перекриті чумацькі шляхи (причини такого явища можуть бути різні, але результатом обов'язково стане мастит).
 • Сильне переохолодження або перегрівання (послаблює організм годуючої суки, яким складніше боротися з атаками патогенних мікроорганізмів).
 • Псевдо-вагітність (досить поширене стан у сук, в результаті якого в молочних залозах виробляється молоко, яке там же і застоюється).
Запалення
 • Генетична схильність до захворювання (власникам сук з подібною генетикою краще всього відразу ж провести стерилізацію, щоб не випробовувати долю).
 • Різке і несвоєчасне переривання лактації (буває, що цуценят занадто рано або дуже різко віднімають від самки, що може призвести до лактостазу).
 • Інфікування організму (якщо годуюча сука страждає від якого-небудь інфекційного захворювання, то результатом може стати поява маститу).
 • Інтоксикація (отруєння знизить імунітет собаки, що може викликати запалення молочних залоз).

Види маститу у собак?

Насправді, існують різні види маститу у собаки, які правильно діагностувати зможе тільки кваліфікований ветеринар. Більше того: деякі різновиди недуги дуже складно помітити непрофесійним поглядом, а ваша вихованку не зможе вчасно «сказати вам про це.

Тому потрібно уважно спостерігати за годуючої сукою: як вона поводиться під час годування малюків, не виявляє чи занепокоєння, чи немає у неї ушкоджень в області молочних залоз, в якому вони стані. Якщо ви раптом запідозрили недобре, то негайно проконсультуйтеся з ветеринаром, який і призначить адекватне лікування. Як і багато інші захворювання, мастит може протікати в гострій або хронічній формі.

Різні види

Крім того, розрізняють такі види даного захворювання:

 • Катаральний (вкрай складно визначається «на око»; відрізняється одночасним виділенням секрету і слизу; без своєчасного лікування стан собаки буде планомірно погіршуватися).
 • Серозний (характеризується виділенням ексудату при лактації; симптоми досить яскраві, але точний діагноз можливий лише на підставі результатів аналізів).
 • Фібринозний (відрізняється тим, що з соска з'являються щільні білі – так звані нитки фібрину).
 • Гнійний (як зрозуміло з самої назви, при лактації у хворої суки в молоці з'являються шматочки або нитяні гнійні смужки – білі або жовтуваті, що призводить до появи характерного запаху і навіть зміни зовнішнього вигляду самого молока. Необхідно негайно відлучати дітей від вигодовування і звертатися до фахівця!).
Необхідна консультація фахівця
 • Флегмонозний (небезпечний тим, що гнійні виділення спочатку не показуються в молоці, а розливаються підшкірно; якщо вчасно не вживати заходів, що він перетвориться в гнійний).
 • Абсцедирующий (не надто поширена різновид маститу, викликає абсцес на молочній залозі).
 • Гангренозний (викликає розкладання тканин молочної залози – вважається найнебезпечнішим).

Як виявити мастит у собаки?

Досвідчені власники собак знають, що за здоров'ям своїх вихованців потрібно постійно стежити (адже вони не можуть поскаржитися на легкі нездужання), а за матерями суками особливо, адже від цього залежить не тільки їх життя, але і здоров'я малюків. І чим швидше виявити проблему, тим легше буде усунути з найменшими наслідками.

Розгледіти мастит у собаки буває досить складно, тим більше, що він часто «маскується» під лактостаз. Але найчастіше при наявності маститу годує самка стає млявою, з'являється сонливість і апатія, знижується апетит і взагалі інтерес до їжі, а температура поступово підвищується.

Важливо вчасно виявити

При візуальному огляді уражену мастит залозу визначити не складно: вона збільшується, стає гарячою, почервонілий і набряклою, твердне. Крім того, виникають больові відчуття при пальпації, тому тварина буде уникати ваших дотиків, вилизувати це місце, скиглити.

Якщо сосок злегка стиснути, то ви побачите виділення – білі, гній або кров, можливо, відчуєте неприємний запах.

Лікування маститу у собаки?

Якщо ви запідозрили мастит у своєї собаки, негайно звертайтеся до фахівця, адже це не те захворювання, яке можна легко діагностувати і вилікувати в домашніх умовах.

Для успішної боротьби з хвороботворними мікроорганізмами вам знадобляться антибіотики, вид яких і дозування призначить ветеринар. Адже препарати загального спектра не завжди допомагають, тому іноді доводиться призначати лікування на основі проведених аналізів.

Ви можете тільки полегшити стан собаки наступним чином:

 • Прогрівання постраждалої молочної залози за допомогою камфорного масла (виключно при катаральній або серозної різновиди маститу).
 • Легке зціджування молока з подальшим накладанням тугої пов'язки (отриманий сцеженный зразок найкраще здати в лабораторію для досліджень).
 • Зміцнення імунітету за допомогою спеціальних препаратів (модуляторів та стимуляторів).
Потрібна допомога ветеринара

Крім антибіотиків, ветеринари зазвичай призначають вітаміни, а також засоби для зниження температури і зняття болю, при псевдо-вагітності потрібні також препарати для переривання лактації. У сильно запущених випадках може знадобитися оперативне втручання з видаленням молочної залози.

Профілактика маститу у собаки?

 • Для профілактики захворювання необхідно обов'язково проводити своєчасні огляди у ветеринара, а якщо не плануєте в'язку, то краще взагалі стерилізувати собаку.
 • Постарайтеся так облаштувати місце проживання собаки, щоб там було тепло і чисто, не читалося.
 • Якщо виявили травми та синці в області молочних залоз, то зразу проводите дезінфекцію. Щоб малюки не дряпали матусю, у них можна підрізати кігті вже через два тижні після народження.
Регулярно оглядайте собак

У разі, коли лактація не проводиться (псевдо-вагітність або загибель малюків), на молочні залози потрібно накладати тугу пов'язку для припинення виділення молока.

Відео: Мастит у собак