Що таке емоційне насильство і як вона проявляється? Як розпізнати емоційне насильство і боротися з ним?

У даній статті ми поговоримо, що являє собою емоційне насильство та як його виявити.

Фізичне насильство завжди активно обговорюється, тому що воно помітне, а ось про емоційному часто забувають. Саме тому так складно його виявити, так і особливого відгуку в суспільстві воно не викликає. Часто психологічне насильство виявляється навіть більш небезпечним, ніж фізична.

Що таке психологічне насильство?

Емоційне насильство

Чоловіків-тиранів обговорюють досить часто. Коли тиранія проявляється у вигляді фізичного насильства, то відразу зрозуміло, що треба тікати від такого чоловіка. Кожна жінка чує саме така рада, якщо чоловік її б'є. Ось тільки є ще один вид насильства, не настільки явний — психологічний. Його обговорюють вкрай рідко і він навіть небезпечніше, ніж побої. Якщо в останньому випадку калічать лише тіло, то в першому руйнується особистість.

В першу чергу слід було б розібратися, що таке психологічне насильство. По суті, це спосіб нефізичного впливу на психіку. Як правило, воно буває декількох видів:

 • Контроль поведінки. Тиран активно контролює, з ким спілкується жертва, що робить, а також змушує говорити про кожному кроці. Запізнившись з роботи хоч на 5 хвилин, можете готуватися до сильного скандалу.
 • Контроль мислення. В даному випадку тиран нав'язує свої установки. Тобто, жертва починає мислити так, як треба тирану. Її власну думку пригнічується і нікого не цікавить.
 • Контроль емоцій. Чоловік маніпулює жінкою і провокує в неї певні емоції. Вони можуть коливатися від дуже радісних до самих негативних.
 • Інформаційний контроль. Тиран активно перевіряє, чим цікавиться жертва, що вона дивиться, читає і так далі.

Як проявляється емоційне насильство: особливості

Ознаки емоційного насильства

Складність в тому, що психологічного тирана з першого ж погляду ви ніколи не дізнаєтеся. Варто задуматися, коли ваш партнер ще в самому початку відносин веде себе надто емоційно. До того ж ваші відносини розвиваються стрімко і переростають у серйозні несподівано. Чоловік розповідає про те, як шалено він вас любить, хоче дітей, сім'ю і так далі. Багато жінок вірять у це і навіть не здогадуються, що їх може чекати в підсумку.

Безперечно, спочатку жодних проблем не буде. Вони почнуться пізніше, коли партнер стане сипати критикою буквально з будь-якого приводу. Нерідко такі чоловіки просто наполягають, щоб дружина звільнилася з роботи, мотивуючи це тим, що вони самі можуть забезпечити сім'ю, та й взагалі, вони ревнують. Але не варто піддаватися на це, тому що вам доведеться залежати від нього.

Насправді така турбота є нічим іншим, як проявом тотального контролю. Ваш чоловік хоче знати все і навіть про що ви думаєте чи можете подумати. Як саме він буде домагатися свого не надто важливо. Це можуть бути отруйні глузування, демонстрація такої прикрості, що ви самі відчуєте себе винуватою.

Коли такий тиск буде постійним, то ви навіть не помітите, як відмовитеся від власних установок і прийміть чужі. Ось в цьому і є сенс емоційного насильства — заниження самооцінки людини, руйнування його особистості. Жертва завжди вважає себе дурною, ні на що не здатною, егоїстичною і так далі. Чим далі розвиваються такі відносини, тим більше жертва залежить від свого партнера. До того ж він їй невпинно повторює, що нікому вона взагалі не потрібна з її зовнішністю, навичками і так далі, а він такий шляхетний лицар один її любить і ніколи не кине.

Ще тиран може прикидатися жертвою. Така позиція нічого спільного з прийняттям і жертвою не має. Це такий хід, коли він начебто готовий поступитися принципами і віддати що завгодно, але ви завжди будете йому щось винні.

Розрізнити таку тиранію і турботу практично неможливо. Тут залишається тільки спиратися на свої відчуття. Якщо вам завжди доводиться відчувати почуття провини, але ви навіть не розумієте чому, то це явна ознака, що ви зазнаєте насильства.

У чому небезпека емоційного насильства?

Небезпека емоційного насильства

Однією з головних небезпек можна вважати те, що для оточуючих неначе нічого і не відбувається. Хіба в цій парі не сваряться? Так сваряться, як і всі. От тільки всі спроби поскаржитися зустрічаються нерозумінням. Чоловік виглядає для всіх зразковим сім'янином, яких ще пошукати, а дружина здається невдячною жінкою, яка не розуміє, яке щастя їй дісталося.

Та й до того ж, коли жертва потрапляє до тирана, то він активно тисне на те, що у них стосунки ідеальні і вона сама собі придумує проблеми. Адже це вона егоїстка і не вміє жити щасливо, а він такий бідний її любить і страждає.

Звичайно, коли таке чуєш постійно, починає здаватися, що десь щось пішло не так. Кожен стверджує, що чоловік ідеальний, але внутрішньо жінка чинить опір. У результаті жертва просто перестає сама собі довіряти і повністю стає залежною від тирана. А йому тільки цього й треба — він активно пригнічує її ще більше, щоб вона точно не вирвалася з його чіпких рук.

Що робити, якщо чоловік виявився психологічним тираном?

Як боротися з тиранією?

Насамперед, не варто намагатися переконати себе провину. Ви ні в чому не винні, і навіть неважливо, що говорять інші. Відразу, як тільки ви усвідомили, що живете з тираном, треба йти. Нічого доброго з цього не вийде, та й виправити ситуацію не можна. Чим довше триватимуть про ваші стосунки, тим більше руйнувань дістанеться вашій психіці.

Найчастіше, усвідомлення ситуації приходить дуже пізно. У жертви виявляються сильно розмитими межі особистості і вона навіть не в силах чинити опір. Впевненість у собі пропадає і їй починає здаватися, що вона дійсно кращого не заслуговує. Тому важливо усвідомити, що проблема криється саме в чоловіка, а не всередині неї самої.

Коли ви зрозуміли, в якій ситуації опинилися, то знайдіть підтримку. Ваше рішення про відставку повинен обов'язково хтось підтримати, щоб у разі сумнівів знову нагадати вам, чому ви прийняли таке рішення. В іншому випадку ви не зможете боротися з тиском вашого оточення і вже тим більше чоловіка.

Зрештою, згадайте, яка у вас була життя раніше. Згадайте своїх подруг, захоплення, улюблені заняття. Вам все це подобалося? Так чому б і не повернутися назад?

У перший час після розставання обмежте спілкування з колишнім чоловіком до мінімуму. Наберіться сил і згадайте, хто ви насправді, без вашого тирана. Це потрібно для того, щоб не піддатися на спроби вас повернути, а вони будуть — не сумнівайтеся.

Коли ви повернете власну особистість, то зможете нормально і адекватно оцінювати ситуацію і відокремлювати свої почуття від нав'язаних.

До речі, вважається, що найкращий засіб пережити наслідки є новий роман з адекватною людиною. Добре працює і спілкування з хорошим психологом.

Не забувайте, щоб зрозуміти всю правильність того, що відбувається, потрібно визначитися зі своїми відчуттями. Якщо ви щасливі, значить все відмінно. Довіряйте своїм відчуттям, цінуєте себе, тому що ви теж заслуговуєте щастя як і будь-яка інша людина.

Як проявляється емоційне насильство: ознаки

Ознаки емоційного насильства

Не завжди насильство буває явним. Тобто, чоловік може і не піднімати руку на жінку, але при цьому постійно принижує її, залякує, ображає, бреше і так далі. Це дуже неприємно, так і у підсумку призводить до жахливих наслідків для емоційного стану. Ми вирішили розібратися, як саме проявляється емоційне насильством пропонуємо ознайомитися з його ознаками.

 • Ви дуже уважні до його потреб і забуваєте про свої

Ви ходите перед ним навшпиньки у всіх сенсах, головне, щоб йому було добре. Можливо, вам доводилося поводитися з батьками і тепер це відбилося у дорослому житті. Ви намагаєтеся мовчати і не висловлювати свої думки. При цьому погане ставлення має виправдання — ви самі винні, що все так гостро реагуєте. Насправді не варто переживати. Просто зрозумійте, що ви точно до цього відношення не маєте, просто чоловікові потрібно, щоб ви відчували провину і робили все, як треба йому.

 • Ви не спілкуєтеся з друзями

Якщо ви не спілкуєтеся з подружками, не ходіть на зустрічі, а просто сидите вдома, тому що він вас не пускає і буде лаятися, то це дуже погано. Тобто, вам здається, що вас відрізали від зовнішнього світу, адже чоловікові потрібно дуже багато уваги. Можливо, ви навіть виправдовуєте його, що він себе так веде. Поступово це призводить до того, що жертви починають і правда звинувачувати себе у всіх проблемах.

 • Ви намагаєтеся уникнути скандалу
Уникнути скандалу

Замість того, щоб сказати про своїх думках і почуттях, ви просто мовчите і тримайте все всередині. При цьому, ви намагаєтеся не конфліктувати ніде, навіть на роботі. Швидше за все, ви просто втомилися і у вас немає ніякого бажання висловлювати свою думку, щоб потім не довелося щось доводити. Тепер ви не можете відстоювати власні інтереси і вам простіше пристосуватися до цього, ніж переживати, що непокірність призведе до чергового скандалу.

 • Ви не знаєте чого хочете

Коли дітям доводиться жити з неврівноваженими запальними батьками, то вони звикають ставити їх на перше місце і завжди піклуватися про них. У кінцевому підсумку, після дорослішання людина стає батьком для своїх батьків, а потім і для коханого. Він їх завжди виправдовує і звинувачує себе у всіх невдачах, а про свої потреби і думати не думає, щоб добре було іншим.

 • Ви піддаєте себе на небезпеку заради коханого

Наприклад, це може бути його манера агресивно і швидко водити автомобіль. Ви начебто і боїтеся, й сердиться на нього, але все одно мовчіть, щоб не спровокувати скандал.

 • Ви постійно відчуває втому

Ви постійно відчуваєте страшну втому. Вам все складніше робити звичні справи, що стосуються життєвих потреб. Голова туманна і ви навіть не впевнені, що варто думати про себе. Ви перестали вважати себе компетентною людиною. Навіть знання і досвід викликають сумніви.

 • Ви займаєтеся сексом не за своєї волі
Психологічне насильство

Не хочете, але дозволяєте близькість, щоб просто не лаятися зайвий раз. Це відбувається все частіше? А може вже стало нормою і ви навіть забули, коли останній раз було добре? Не варто зраджувати себе, адже так ви віддаєте свої сили і зраджуєте самі себе. Від цього стає ще гірше.

 • Ви постійно його прощання

Останнім часом ви вже кілька разів розходилися і знову опинялися разом тільки щоб пробачити і пообіцяти один одному любов до кінця днів. Ви закриваєте очі на грубості, постійно даєте ще один шанс і вірите в порожні обіцянки, які ніколи не будуть виконані.

У справжньої любові обидва партнери перебувають на рівних і вони беруть і дають у відносинах. Звичайно, іноді доводиться поступитися принципами заради коханого, але це не стає звичкою, швидше разовий випадок. Якщо дві людини люблять один одного, то вони поважають кожного, поділяють провину і побут, а якщо все погано, то намагаються шукати вихід. Але ніяких образ і люті при цьому не буває.

Відео: Емоційне насильство у відносинах. Знецінення. Частина 2