ТТГ — що це таке: норма у жінок за віком: таблиця. ТТГ і Т4 в нормі: показники щитовидної залози, при вагітності. Тиреотропний гормон підвищений або знижений: що це значить?

У цій статті дохідливо пояснюється, що таке ТТГ, які можна здати аналізи на визначення показників цього секреторного речовини і з-за чого можуть бути відхилення від нормальних показників.

Зміст

Емоційний настрій у жінки нерідко пов'язують з коливанням показників гормонів. І це дійсно так, якщо норма гипофизного речовини підвищена або навпаки, знижена.

 • Але слід пам'ятати, що такі відхилення не завжди пов'язані з вираженою емоційністю та іншими інтенсивними порушеннями настрою.
 • Жінка може протягом дня почувати себе втомленою, хоча перед цим вона добре виспалася.
 • Також можна протягом тривалого часу безуспішно боротися із зайвою вагою, і мучити себе, чому не виходить схуднути.
 • Саме сонливість, втома і зайва вага часто є ознаками розвитку серйозних відхилень в роботі щитовидки.
 • Тому важливо своєчасно здати аналіз на гипофизное речовину, щоб зупинити прогресування хвороби важливою системи організму. Детальніше читайте далі.

ТТГ — що це таке?

ТТГ — секреторна речовина щитовидки

ТТГ — це абревіатура медичного терміна «тиреотропний гормон». Це секреторна речовина виробляється гіпофізом, стимулює синтез і секрецію гормонів щитовидки. Воно є біологічно активною речовиною, вироблення якого виконують групи нейронів головного мозку.

ТТГ і Т4: функціональні особливості, показники роботи щитовидної залози

Це секреторна речовина дуже важливо для нормальної роботи всього тіла в цілому. Гіпофізний гормон відповідає за такі функціональні процеси людини:

Функціональні процеси людини, за які відповідає тиреотропну секреторна речовина

Варто відзначити, що Т4 в 90% відповідає за синтез щитовидки, забезпечуючи нормальний метаболізм і повноцінну роботу всіх органів і систем. На утримання гипофизного речовини і подальшу фабрикацію тироксину може впливати час доби, прийом медикаментозних препаратів, вагітність і так далі.

Як бачите, багато важливі процеси в нашому тілі залежать від показників гипофизного речовини. Тому важливо знати його нормативні показники і стежити за собою. У разі появи неприємних симптомів, слід відразу ж звернутися до фахівця.

Аналіз на ТТГ: коли призначається, підготовка

Здача біоматеріалу на ТТГ

Процес вироблення тиреотропіну тісно пов'язується з функціональністю щитовидки і роботою інших органів. Якщо є відхилення від норми — це означає, що в організмі розвиваються патологічні процеси.

Для встановлення показників гипофизного речовини використовується венозна кров, взята з будь-якої руки. Важливо підготуватися до дослідження, інакше показники секреторного речовини можуть вийти спотвореними і картина наявності патологій буде недостовірною.

Коли призначається аналіз?

Документ, спрямований на дослідження, повинен виписати лікар. Показання до здачі крові на гипофизное речовина можуть бути наступні:

 • Психічні розлади, невротичні стани, тривала депресія, апатія, безпричинне роздратування, агресивність.
 • Патологічне випадіння волосся.
 • Безпліддя, порушення менструального циклу.
 • Наявність ущільнень в області щитовидної залози — явних і болючих.
 • У дітей — затримка в розвитку.
 • Постійно низька температура тіла.
 • Атрофія м'язової маси і будь-які ураження м'язів.

Варто знати: Доктор повинен призначити аналіз на гипофизное речовина при прийомі будь-яких гормонів. Також, якщо у жінки діагностовано якесь аутоімунне захворювання, вона повинна вести контроль за показниками тиреотропного секреторного речовини.

Дослідження на антитіла до рецепторів тиреотропіну: навіщо це потрібно?

Часто лікарі разом з аналізом на гипофизное речовину призначають проведення дослідження на антитіла до рецепторів тиреотропіну. Для чого це потрібно?

Справа в тому, що саме такі антитіла можуть бути маркером багатьох інших серйозних патологій. Рецептори гипофизного гормону виконують таку основну задачу — взаємодія при створенні злагодженої роботи всіх систем людини. Якщо якийсь із органів працює погано, то починають вироблятися секреторні речовини в крові, що називаються антитілами. Вони блокують секрецію тиреотропіну.

Запам'ятайте: Якщо знижується рівень гипофизного речовини, то це тягне за собою збільшення вироблення інших секреторних речовин. У підсумку, атрофується підшлункова залоза і починають погано функціонувати інші системи.

Підготовка до дослідження

Легка їжа перед дослідженням на ТТГ

За 3 дні до походу в лабораторію за направленням лікаря, слід виконати наступне:

 • Не вживати важку їжу з великим вмістом жирів, не вживати алкогольні напої.
 • Не займатися у фітнес-залі, на тренажерах, виключити будь-які інші фізичні навантаження.
 • Психо-емоційний стан повинен бути спокійним.
 • Не палити, не приймати які-небудь таблетки, особливо, гормони, так як це може невірно показати результативність дослідження.
 • Протягом 12 годин до походу в лабораторію не слід їсти.

Біоматеріал береться в ранковий час, на голодний шлунок. Протягом 12 годин перед цим процесом можна пити тільки чисту воду.

Важливо: Жінки повинні приходити на дослідження на тиреотропний гормон на 5, 6 і 7 день менструального циклу.

Якщо хвороби, пов'язані з відхиленням показників гипофизного речовини, що були виявлені раніше, то аналіз слід здавати кожні 6 місяців.

Цікаво знати: Рівень гипофизного речовини залежить від часу доби. Найвищий показник буде вночі, але за умови, що людина спить. Якщо вночі спати, то синтез речовини різко сповільнюється. Найнижчі показники гормону можна спостерігати ввечері — з 17-00 до 19-00 годин.

Норма ТТГ у жінок за віком: таблиця

При вивченні результатів дослідження, доктор зіставляє їх з нормою. Вона залежить від віку і стану організму жінки. Вимірювання цього гормону виробляється в одиницях на об'єм — мЕд/л.

Таблиця з нормами ТТГ

Також лікар повинен враховувати фактори, які можуть вплинути на здоров'я жінки: наявні захворювання, стан внутрішніх органів і загальний гормональний фон. З віком показники гипофизного речовини повинні знижуватися. Винятком може бути період вагітності, лактації. В цей час фон секреторних речовин змінюється природним чином.

ТТГ при вагітності: норма

Як говорилося вище, при вагітності тиреотропний гормон може бути підвищений у порівнянні зі звичайним станом жінки. Його показники залежать від триместру:

В кожному триместрі вагітності свої показники тиреотропного речовини

Важливо: Оцінювати результати проведеного дослідження повинен тільки лікар!

Підвищення гипофизного речовини у вагітних небезпечно особливо в 1-му триместрі розвитку плоду, так як саме в цей час починають зароджуватися важливі системи дитини. Найнебезпечніше наслідок такого відхилення у майбутньої матері — це дисфункція головного мозку у малюка.

Важливо знати: Низькі показники також можуть призвести до розвитку різних хвороб. Тому, якщо вас турбує якесь неприємне стан організму, обов'язково скажіть про це своєму лікарю.

Не варто самостійно ставити собі діагноз і переживати, якщо вам здається, що показники відрізняються від норми, так як слід оцінювати загальний стан жінки і її організму, а зробити це зможе тільки досвідчений лікар.

Тиреотропний гормон підвищений або знижений: що це значить?

Будь-які відхилення в показниках тиреотропного секреторного речовини говорять про наявність патологічних станів в організмі. Слід розуміти, що якщо ТТГ підвищений, тоді функція щитовидки знижена, і навпаки — якщо рівень гипофизного речовини менше норми, то функція щитовидки збільшена. З чим це може бути пов'язано, читайте нижче.

Зниження ТТГ

Якщо ви здали біоматеріал на гипофизное речовина і виявилося, що його показники менше норми, тоді це вказує на наявність одного з таких захворювань:

Хвороби, які можуть бути при зниженні рівня ТТГ

Зниження цього секреторного речовини може бути при стресі, різкому голодуванні чи безконтрольному прийомі гормональних таблеток.

Пам'ятайте: Системи жіночого організму відразу реагують на зниження ТТГ: з'являються збої в менструальному циклі, тремтіння в руках і ногах, безсоння, погано працює ШКТ і навіть може сповільнюватися мова. Тому при перших нездужання відразу ж зверніться до ендокринолога або гінеколога.

Підвищення ТТГ

Якщо після здачі біоматеріалу, в результаті ви бачите перевищення нормативних показників ТТГ, тоді у вас може бути одна з таких патологій:

Патології при підвищенні ТТГ

Рівень ТТГ може підвищитися також при наступних факторах:

Фактори, при яких рівень тиреотропного речовини може підвищитися

Крім цього не потрібно виключати і генетику до підвищення ТТГ. Варто відзначити, що часто лікар бачить таке відхилення в жіночому організмі і без аналізу. На підвищені показники тиреотропіну вказують такі «сигнали» організму жінки:

 • Потовщена шия
 • Явне ожиріння
 • Підвищена пітливість

Також жінка може скаржитися на поганий сон, швидка стомлюваність і низьку температуру тіла.

Порада: Якщо у вас з'явилися якісь симптоми, що вказують на проблеми з гормонами, то важливо знайти хорошого лікаря.

Лікар повинен правильно поставити діагноз, враховуючи те, що існує синдром эутиреоидной патології:

 • При цьому захворюванні, показники ТТГ можуть як підвищуватися, так і знижуватися.
 • Це утруднює діагностику, але лікар може дати правильну клінічну оцінку тільки за відсутності ознак гіпотиреозу.
 • Крім цього при такій патології ТТГ у крові значно підвищений.

Привести показники ТТГ в норму можливо, якщо усунути основну причину — хвороба, яка призвела до даної патології. Самолікування небезпечно для здоров'я. Діагностувати та лікувати захворювання має тільки досвідчений лікар. Будьте здорові!

Відео: Гормон щитовидної Т4 ,ТТГ — що це?