Норма пролактину у жінок за віком — таблиця: як дізнатися рівень пролактину в організмі, як підготуватися до аналізів? Гормон пролактин — за що відповідає у жінок?

У цій статті йдеться про те, яке вміст пролактину в організмі жінки вважається нормою. І що відбувається, якщо баланс порушується.

Зміст

Гормон, який відповідає за лактацію, сприяє розвитку вторинних статевих ознак, регулює функціонал дітородної жіночої системи називається пролактином. Якщо наявність пролактину не в нормі, то відбуваються серйозні збої в системі організму.

Цей гормон відповідає за роботу гіпофіза. Він є не тільки в молочній залозі, яєчниках, стінках матки, а і в серцевому м'язі, підшлункової, селезінці і деяких частинах ЦНС. Пролактин сприяє зростанню грудей, ще — підтримує баланс прогестерону в період вагітності. Завдяки цьому відбувається нормальний розвиток плоду. Норма пролактину відраховується у жінок з двох станів: за віковим критерієм і в період лактації, вагітність. Його завданням є — здійснення лактації.

Норма пролактину у жінок за віком — таблиця

Зазвичай кількість пролактину при аналізі крові вимірюється в таких одиницях, як:

 • мкМЕ/мл, нг/мл
 • ммо/л, нг/дл.

В сучасних лабораторіях застосовують ммо/л (моль міжнародних одиниць/літр) і нг/мл (нанограм/мілілітр). Цікаво, що в різних лабораторіях можуть використовувати різні одиниці виміру.

Нижче в таблиці подивіться норми пролактину в ммо/літр.

Нормальні показники пролактину

Норма пролактину у жінок: як дізнатися рівень пролактину в організмі, як підготуватися до аналізів?

Визначити баланс гормону можна за венозної крові. Лікар-фахівець в обов'язковому порядку пояснить, як підготувати організм до процесу. Адже від цього безпосередньо залежить правильність результатів аналізу.

У період підготовки жінкам треба дотримувати наступні рекомендації:

 • Перед тестуванням крові на пролактин виключіть сексуальні відносини.
 • Також за 24 години до аналізу носіть тільки зручне, приємне до тіла нижня білизна, точніше — бюстгальтер з х/б тканини. Цей предмет гардероба не повинен дратувати зону сосків.
 • Перед тестуванням не можна відчувати емоційні навантаження і перевтомлюватися від фізичних занять. Захистите себе від стресових станів.
 • У цей період протипоказані міцні напої.
 • Тести потрібно здавати тільки на голодний шлунок. Вечеряйте напередодні не пізніше восьмої вечора. Для трапези підійдуть тільки легкозасвоювані продукти (кефір, рагу, овочеві супи, салати).
 • Напередодні проведення аналізів обов'язково добре поспіть. І небажано проводити тест раніше, ніж через три години після сну.
 • Відмовтеся від куріння за два з половиною години до аналізів.
 • Прийдіть в лабораторію завчасно — за 25-30 хвилин до взяття крові, щоб віддихатися, заспокоїтися, щоб рівень гормону був достовірним.

Врахуйте, що час здачі крові на аналіз теж грає не останню роль у визначенні рівня пролактину. Він може виділятися нерівномірно протягом дня. Тому лікарі радять здавати аналіз саме вранці близько 8-10 годин.

Потрібно врахувати, що в критичні дні здавати тест небажано, найкращий час для тестування п'ятий-восьмий день після менструації.

Взяття аналізу на пролактин

Для матусь, які відлучають малюка від грудей теж існують правила. Найсприятливіший час для здачі аналізу крові — це сьомий-восьмий день після того, як ви перестали прикладати дитину до грудей.

Гормон пролактин — за що відповідає у жінок?

Прояв жіночих захворювань найчастіше відбувається через гормонального збою. Різні порушення, пов'язані з місячним циклом (відсутність критичних днів, сильні або навпаки — мізерні виділення, порушення, пов'язані з процесом овуляції) ведуть до безпліддя. Якщо у жінок бувають проблеми з грудними залозами, то вони часто проявляються через порушення балансу пролактину. Так підвищений баланс гормону веде до байдужості до сексу, також порушується психоемоційний стан і можуть з'являтися фізичні недуги.

Адже пролактин бере участь у багатьох реакціях в організмі, зокрема:

 • Нормалізує діяльність надниркових залоз, активізує синтез андрогенів.
 • Впливає на розвиток вторинних статевих реакцій у дівчат, сприяє розвитку грудних залоз.
 • Пролактин відіграє важливу роль у підготовці грудей вагітних до процесу лактації.
 • Також цей гормон відповідає за кількість виробленого молока у породіллі при годуванні дитини.
 • Завдяки пролактину вагітні не вагітніють повторно — він виконує місію протизаплідного бар'єру.
 • Якщо пролактин в нормі, то у жінок проявляється материнський інстинкт.
 • Він бере участь у підтримці балансу прогестерону в організмі вагітної, запобігає викидні, рятує від передчасних пологів.
На прийомі у лікаря

Якщо підвести підсумок вищенаведеними фактами, то пролактину можна віддати роль, що відповідає за статевий, дітородний процес.

Підвищений пролактин у жінок: причини і наслідки

Якщо у жінок виявляють в організмі гормону більше 500 ммо/літр, то вже вважається, що норма перевищена. Понад 1500 одиниць пролактину в крові вважається проявом гіперпролактинемії. А коли гормон піднімається до 2000 ммо/літр, то є підозра на доброякісну пухлину.

Симптоматика підвищеного вмісту пролактину:

 • Порушення менструального циклу, мізерні або занадто рясні виділення, довгі перерви між місячними.
 • Неможливість виношування плоду, викидні на ранніх періодах вагітності до 12-ти тижневого терміну розвитку ембріона.
 • Збої в роботі яйцеклітини в період овуляції.
 • Прояв мимовільного виділення молока з грудей, не пов'язане з періодом вагітності.
 • Ріст волосся, як у чоловіків в зонах живота, грудей, обличчя.
 • Прояв фригідності, зменшення бажань в статевому плані, неприємні відчуття після сексу.
 • Збільшення маси тіла.
 • Патології щитоподібної залози.
 • Нестача кальцію, остеопороз.
 • Зниження зору, забудькуватість, безсоння, дратівливість, депресія.

ВАЖЛИВО: Зір може знижуватися через зростання клітин, що виробляє гормон. З'являється пролактинома. Ось ця пухлина і чинить тиск на зорові нерви і деякі нервові закінчення.

Першоджерела прояви гормонального дисбалансу:

 • У бальзаковском віці у жінок відбувається мимовільне підвищення гормону. Тому після сорока п'яти років спостерігаються такі процеси, як зниження зору, погіршення слуху, порушення сну.
 • У молодих дівчат надмірно зростає баланс пролактину в період дозрівання, коли з'являються місячні виділення. Також підвищується вміст гормону у вагітних і породіль, які годують дитину груддю.
 • Тимчасове порушення балансу пролактину в більшу сторону буває при носінні синтетичного білизни через роздратування сосків. Також таку реакцію організму викликають масажі в області шиї, хребетного відділу, підвищені спортивні навантаження, стресові стани.

Якщо ж у жінок відбувається критичне підвищення гормону в організмі, то це несе велику небезпеку здоров'ю. Причини високого вмісту пролактину полягають у наступному:

 1. Патології щитовидної залози, хвороби головного мозку (кіста, пролактиома або ж менінгіома).
 2. Такі захворювання, як туберкульоз.
 3. Променева хвороба.
 4. Патологічні зміни в печінці — цироз, гепатит.
 5. Вплив на гормональний фон вживання наркотичних, психотропних засобів.

До чого може призвести гіперпролактинемія?

При скачках гормону в більшу сторону внаслідок фізіологічних причин небезпечних наслідків спостерігатися не буде. Але коли підвищений рівень пролактину викликаний проявом якого-небудь захворювання, то треба в терміновому порядку звернутися до фахівця.

Доктор встановить діагноз і підібрати правильну терапію. Це позбавить пацієнтку від таких небезпечних патологій, як: онкологічні новоутворення, захворювання матки, яєчників, безпліддя, порушення зору, хвороби серця, ожиріння, появу пухлин у головному мозку. І це ще не всі проблеми, які можуть чекати жінок.

Пролактин відіграє велику роль у роботі багатьох систем організму. Через порушення балансу можуть бути різні збої у функціонуванні цих систем, це нанесе пацієнту ускладнення. І ніхто не може передбачити наслідки, адже ця тема в медицині до кінця не вивчена.

Як проводиться діагностування гіперпролактинемії?

Перш, ніж приступити до терапії проводять діагностику для визначення захворювання жінки. Крім взяття крові на аналіз, ще рекомендується обстежити щитовидку, щоб виключити гіпотиреоз. Ще тестують і баланс інших гормонів, які безпосередньо впливають на ендокринну систему.

Лікування гормонального збою
 • Досліджують кров на біохімічний аналіз, щоб встановити чи немає у пацієнтки патологій нирок, печінки, визначити чи є порушення в обмінному балансі.
 • Якщо у жінки підвищений вміст пролактину, можуть бути ще й порушення вмісту цукру в крові, підвищений холестерин, знижена вироблення тригліцеридів, речовин, які перешкоджають появі жиру в печінці.
 • Крім всіх цих тестів роблять аналіз на білірубін. Завдяки йому можна встановити чи немає патологічних процесів в роботі жовчного міхура, підшлункової і печінки.

Щоб виключити захворювання онкологічного характеру, статевої системи і щитовидної залози — роблять УЗД, комп'ютерну томографію і рентген. Одним з найбільш точних обстежень є МРТ. Завдяки йому можна отримати повну картину про стан органів пацієнта.

Методи лікування високого вмісту пролактину

 • Коли терапевтичні методи безсилі, то застосовують хірургічний варіант лікування. Наприклад, позбавитися від аденоми гіпофіза можна завдяки розтину черепної коробки. Також таку операцію роблять через ніс. Хірургічне втручання проводять лікарі в тому випадку, коли медикаментозна терапія безсила або є алергенні реакції на ліки.
 • Променеву терапію також використовують для усунення пухлин, якщо є протипоказання до хірургічних втручань і непереносимість аптечних препаратів.

Щоб баланс пролактину був у нормі, слід проводити певні заходи профілактики. Зокрема, проходити періодичні обстеження у лікарів спеціалістів (гінеколога, ендокринолога). Не треба запускати виявлені захворювання, які пов'язані з порушенням гормонального балансу в організмі.

Відео: Норма пролактину у жінок