Недолюблені діти: ознаки, проблеми та наслідки в майбутньому. Як жити далі недолюбленному дитині: виправляємо помилки, щоб не переносити проблему на своїх дітей

У даній статті мова піде про проблеми недолюблених дітей.

Зміст

Давно не секрет, що багато психологічні проблеми народжуються ще в глибокому дитинстві. Грубі помилки, вчинені батьками, часто відбиваються на якості життя їх дітей у дорослому житті. Синдром недолюбленного дитини тягне за собою низку проблем, що може призвести до непоправних наслідків.

Недолюблений дитина: визначення поняття

Синдром недолюбленного дитини – це сукупність симптомів схильності людини запевняться в тому, що його ніхто не любить, не розуміє і він нікому не потрібен. Внаслідок цього може розвинутися комплекс неповноцінності, страх, невпевненість і жалість до себе.

Кожній дитині потрібні мама і тато, як два надійних крила!
 • Діти дуже відчувають те, як до неї ставляться батьки, особливо якщо вони не бажані. Синдром може розвинутися на ґрунті нестачі уваги, ласки і ніжності, якогось непорозуміння з боку батьків.
 • Особистість, характер і шаблони поведінки дорослої людини формуються ще в ранньому віці. Якщо бути точним, то в період з самого народження до 6 років. В цей час у мозку людини формуються певні структури нейронних з'єднаннях, що відповідають за емоції і почуття. Якщо ж у дитячому віці не отримувати увагу, дані структури будуть недостатньо розвиненими.
  • Навіть більше – вчені стверджують, що 95% підсвідомого застави майбутнього життя і його поведінки вже в 4 роки формується приблизно на 80%.
 • Кожен малюк повинен відчувати, що його люблять, що він потрібен і не просто за які-небудь заслуги, а просто так! Тому що він є! Але не кожна мати здатна дати своїй дитині ту турботу, що йому необхідно. Батьки роблять досить багато помилок в процесі виховання своїх дітей абсолютно з різних причин: через деспотичного суворого характеру, з-за невміння любити і проявляти свої почуття, з-за своїх психологічних проблем і т. д.
 • Часто брак любові, навіть при наявності всіх матеріальних благ, рідко дає можливість бути щасливою людиною у дорослому житті. Підтримка батьків надзвичайно важлива для кожної людини, причому незалежно від віку. А найгірший — коли дитина виростає і стає батьком, він на підсвідомому рівні не знає, як правильно ставитися до своїх дітей. Він не розуміє, як це дати потрібне виховання. Виходить замкнуте коло, яке все розірвати потрібно саме вам!
Кожен з нас заслуговує любові!

Недолюблений дитина: основні ознаки — до чого призводить нестача батьківської уваги?

На жаль, будучи вже дорослою людиною, ці ознаки недолюбленості в прямому сенсі виходять назовні. Просто не всі дорослі здатні звернути на них увагу. А ще менше – вжити заходів, щоб щось виправити у своєму житті, а значить – і в житті своєї дитини. А також варто звернути особливу увагу на можливі наслідки всіх завантажених роботою батьків!

Основні ознаки недолюбленого дитини:

 • Очікування підступу від оточуючих. Іншими словами це просте недовіру. Це відбувається з-за постійних докорів, віддаленості рідних людей, а ще гірше від криків і скандалів у сім'ї та в оточенні. Дитина повинна відчувати себе в безпеці і отримувати тільки позитивну емоційну підтримку від рідних. Тому вкрай важливо, щоб дитини з дитинства оточували тільки адекватні врівноважені люди, які свою довіру та підтримку висловлювали на постійній основі! Якщо говорити ще простіше – навчити довіряти і показати безпеку повинні батьки!
 • Незадоволеність в особистому житті. Недолюблені діти часто не можуть побудувати міцної сім'ї, т. к. весь час намагаються довести своєму партнеру, що вони хороші. А висловлювати вони це можуть в різних видах, але завжди йде прогин під чужі потреби, інтереси і зручність. Тобто, вони роблять все для того, щоб їх просто любили. Само собою, що друга половинка відчуває на собі повну самовіддачу і може в будь-який момент нею скористатися.
  • Тут уже не йдеться про любов або про почуття, а скоріше про зручність. Адже такими людьми можна легко маніпулювати і користуватися. Не рідко зустрічаються випадки, коли недолюблений дитина починає змінювати своїх партнерів, ніби збираючи цю любов по крупинках. Побудувати справді міцні й тривалі відносини, вийти лише в тому випадку, якщо людина навчиться по-справжньому любити і цінувати себе.
З них виходять самотні люди, що звикли і навіть бояться показувати свої справжні почуття!
 • Хворобливість — більшість нездужань пов'язано саме з психологічним дисбалансом. Коріння будь-яких захворювань родом з дитинства, обґрунтовані на нервовому грунті.
 • Люди, яким у дитинстві не вистачило любові і розуміння, часто в ньому ж і «застряють». Їм важко влаштуватися на роботу, оскільки хочуть доотримати батьківську увагу і любов. Парадоксально, але багато недолюблені люди до кінця життя залишаються одинаками, прив'язаними до батьків, в надії отримати те саме дитинство, про яке мріє кожна дитина. Частенько ведуть себе аморально і страждають залежностями (куріння, алкоголь, наркотики). Всі ці звички народжуються від нудьги і неробства, ніж часто займаються діти.
 • Проблеми зі спілкуванням. Виникає в тому випадку, якщо дитину повністю взували, одягали, годували і давали буквально все, але тільки в матеріальному плані. При цьому душевної зв'язку з батьками дитина не відчував. Такий малюк в майбутньому буде зациклений виключно на матеріальних благах. Але йому буде дуже складно виражати свої емоції і розуміти інших. Звідси і проблеми з спілкуванням, звичайно, якщо вони не стосуються заробітку та інших професійних навичок.
 • Бажання втекти подалі від «батьківського гнізда». Найчастіше такі люди, що прагнуть виїхати якомога далі від рідного міста і максимально намагаються уникати спілкування з родичами.
 • Проблеми з розвитком почуття власної гідності виражаються в надмірному страху зробити помилку. Тому багато успішні люди виявляються нездатними до реалізації свого потенціалу, т. к. в дитинстві їм просто не вистачило батьківського тепла.
 • Ненависть до всього світу. Несвідомо такі люди вважають, що весь світ винен у дитячому нестачі любові! А між тим, що людина хотіла отримати в дитинстві, і що він отримав в реальному житті, утворилася величезна прірва. Тому недолюблений дитина таємно ненавидить весь світ, що просто руйнує його як особистість зсередини.
Нелюбов викликає образу на весь світ і саме життя

Причинно-наслідковий зв'язок недолюбленного дитини і його майбутнього вираження

 • Головна «шишка» усіх бід – це занижена самооцінка, сформована за допомогою» батьків, які в свою чергу не навчили дитину любити себе. Самооцінка дуже впливає на самовпевненість. При її відсутності у людини блокуються справжні бажання вступити саме в той ВУЗ, який він хоче, зайняти хорошу посаду з високою заробітною платою і т. д. Просто тому що він запрограмований йти по меншому шляху, бо чогось більшого недостойний. Вибирає шлях «простіше» той чоловік, який вважає, що він не впорається з більш складним завданням.
 • Невпевненість рівносильна невдачі за життя та накопичення проблем. Люди, яким не вистачило любові в дитинстві, нагадують сніжний ком, до яких так і липнуть проблеми одна за одною. Складається враження, що все налаштоване проти них. Насправді, все відбувається на підсвідомому рівні, якщо з раннього дитинства людині кажуть, що він все робить не так, то і життя приймає неправильні рішення в будь-якій важкій ситуації. І не тому, що ці рішення невірні – ця проблема в його голові. Тут варто звернути увагу на силу самонавіювання і такого ж навіювання слів рідних людей!
 • Також низька самооцінка проявляється у спробах «заслужити», хоча при цьому у людини нічого не виходить. Він намагається бути хорошим перед усіма, а коли він відчуває поразку, ще глибше замикається в собі. Така людина боїться помилитися, комусь не сподобатися, і завжди не впевнений у власних силах. Навіть якщо цього не демонструвати, невпевненість завжди залишається глибоко всередині. І самий сумний пункт – він сам у себе не вірить!
Відсутність любові — це позбавлення віри в себе і своє життя !
 • Низька самооцінка породжує підвищену жалість до себе. Дитина може думати, якщо його не люблять, значить — він цього гідний. І на підсвідомому рівні хоче, щоб його пожаліли. Тобто, замість любові отримати від оточуючих хоча б жалість. Це відбивається на сімейному житті.
  • Наприклад, якщо жінка недоотримала любові від матері, то вона буде себе вести в точності навпаки — стане прекрасною мамою і дружиною. Але чоловіка вона буде шкодувати! Таким чином, підвищуючи свою самооцінку. Бо як жалість вона приймає за любов! Але якщо зняти маску турботливою домогосподарки, то залишиться всього лише смуток і неповагу до свого чоловіка.
 • Виникає душевний дискомфорт. Навіть якщо у людини все склалося в житті, особливо в матеріальному плані, але при цьому він все одно відчуває душевний біль, тривогу. Такі люди досить ранимі і мають підвищену чутливість до стресів, вони буквально засмучуються через будь-якої дрібниці. Також, недолюблених в дитинстві людям властиво «впадати» в тривалу депресію через брак серотоніну.
 • Також існує закономірність: людина, яка жаліє себе, притягує партнера, що також викликає жалість. Приміром, чому жінка весь час натикається на алкоголіків? Тому що на підсвідомому рівні вона відчуває жалість, наприклад, до свого батька. Плюс включається програма – «я не гідна кращого»!

Важливо: Відстежується найчастіше така закономірність – чоловіки, хлопчики, яким не захопило любові і уваги батьків в дитинстві, часто йдуть по шляху руйнування. Тобто, це наркотики, побої і навіть в'язниця. Жінки ж частіше йдуть через саморуйнування – це невдалий шлюб, бажання завжди принести мамі «хорошу оцінку» навіть у дорослому житті або тяжкі хвороби. Просто щоб отримати увагу і любов хоча б у дорослому житті від найрідніших і улюблених батьків!

Хоч як-то зверни увагу!

Як жити далі недолюбленному дитині: виправляємо помилки, щоб не переносити проблему на своїх дітей

Досить багато людей відчувають образи, які народжені ще в глибокому дитинстві. Кожна людина унікальний, і вимагає до себе абсолютно різного прояви любові та уваги з боку своїх близьких людей. Всі ми різні, і по-різному сприймаємо навколишній світ. Але в будь-якому випадку, кожен з нас в тій чи іншій мірі не доотримав батьківської любові і розуміння. Впоратися зі стражданнями і душевним болем цілком можливо, хоча це і вимагає психокорекції. Цей процес може тривати дні, тижні і навіть місяці, залежно від глибини проблеми, тому варто запастися терпінням і силами.

Для початку потрібно дійсно усвідомити і прийняти глибину душевної травми. Спробувати її відпустити і прийняти, як належне випробування життя. Насправді, ваша доля – тільки у ваших руках. Якщо зациклюватися на проблемі, то вся життя просто пройде в стражданнях і муках, звинувачення своїх батьків і т. д. Змінити минуле або навіть перевиховати батьків, змінити їх ставлення до вас набагато складніше, ніж самому змінити ставлення до ситуації.

Розвійте пил минулих образ — нічого вже не повернути!
 1. Щоб почати працювати з проблемою, потрібно її знайти. Наприклад, дружина часто скаржиться, що чоловік занадто залежний від думки своєї мами, якщо назвати по-іншому, то він просто «мамин синок». Люди часто не помічають такої прихильності, але вона безпосередньо залежить від брак любові в дитинстві. Оскільки людина намагається доотримати це, вже будучи дорослим. Головне, щоб сама людина це усвідомив і зрозумів причини «дивної» прив'язаності і залежності від думки близьких.
 2. Працювати з образами допоможе наступна техніка: на аркуші паперу напишіть, що ви злитеся на своїх батьків, і опишіть, як би ви хотіли, щоб вони відреагували в тій чи іншій ситуації. Можливо, у вас вийде усвідомити, що саме вам потрібно, а також зрозуміти, чому так вчинили батьки. Це в свою чергу дозволить звільнитися від образ і душевного болю.
 3. Переключіть душевні образи через виплеск емоцій. Тобто, це будь-вихід адреналіну і агресії — побити подушку, порвати на шматки папір, відбити курку молотком і т. д. до Речі, курка тютюну за таким принципом і готується. Так що ви ще й вечерю приготуєте. Але жарти в сторону, головне — щоб у процесі «терапії» ви відчували ті емоції, від яких хочете позбутися.
 4. Навчіться себе хвалити і любити! Вставайте кожен день і промовляти перед дзеркалом банальні слова, які працюю. Наприклад, «я впораюся», «я кращий» або «у мене все вийде». Також рекомендуємо прочитати наш матеріал «Як навчитися себе цінувати і поважати?».
 5. І звичайно, в ідеалі знайти собі такого супутника життя, який вас буде щиро любити та підтримувати, та ще й просто так!

Важливо: Якщо ви виступаєте в ролі цілителя для дорослого недолюбленного дитини, то варто запам'ятати важливе правило – ніколи не обманюйте! Такі люди дуже вразливі в плані довіри! І завжди намагайтеся максимально поглинає своєю турботою і розумінням, а також ніколи не тисніть. Зрозумійте і трохи почекайте. Навіть зів'ялий квітка розквітне, якщо за ним доглядати!

Але ви в силах вдихнути нове життя у своїх дітей, де є місце любові!

Вчасно зверніть увагу на синдром недолюбленості у дитини, підлітка!

Ще в ранньому віці можна діагностувати брак любові у дітей. Основні ознаки недолюбленості у кожного проявляються по-різному. Але як тільки дитина починає «входити» в свідоме життя, варто звернути свою увагу на зміни в поведінці дитини:

 • проблеми з пам'яттю і увагою дитини
 • одна дитина може замикатися в собі і мовчки страждати, а інший – всіма способами привертати до себе увагу, «шкодничать», не слухатися і т. д.
 • вже проявляється невпевненість у собі. Діти пасують перед труднощами, їх часто кривдять однолітки, та вони й самі не люблять, не приймають себе
 • дитина може не приймати своєї статевої приналежності
 • спостерігається знижена мотивація, небажання вчитися. Оскільки немає в цьому сенсу
 • часто порушує правила поведінки та соціальні норми
 • часто зводить наклепи і скаржиться, навіть за самим нешкідливим дрібниць
 • вам дуже важко встановити контакт з дитиною і довірчі відносини.
Погляньте в очі своїй дитині — деколи в них багато чого можна дізнатися
 1. У підлітковому віці проблема проявляється в поведінці: спалахи гніву і люті, демонстративність агресії і непослуху, озлобленість. Підлітки часто йдуть на вулицю, де їх друзі розуміють більше, ніж найрідніші люди. Т. к. батьки не є для дитини авторитетом.
 2. Бувають випадки прояви нестачі любові і в іншому: дитина занадто сором'язливий, боязкий і абсолютно неконтактний.

Синдром недолюбленного дитини – це досить складна проблема, яку вирішити самостійно деколи дуже важко. Якщо у вас виникають тривожні ознаки, то краще звернутися до фахівця (дитячого психолога). Вирішувати проблему потрібно не затягуючи, адже всі дитячі образи і проблеми людина переносить у доросле життя.

Не дійшовши до того моменту, коли вже буде пізно!

Як допомогти своїй дитині не стати недолюблених – усуваємо свої ж помилки!

Щоб уникнути такої ж проблеми і з вашими дітками, потрібно правильно донести те, що ви їм даєте – це ваша турбота і опіка. На жаль, жоден психолог не зможе пояснити, як правильно виховувати дітей, щоб уникнути всіх образ і травм дитинства. Але є кілька рекомендацій, які дозволять закласти правильний і міцний фундамент для подальшого життя наших дітей:

 • проявляйте увагу і ніжність кожен день. Як би ви не були зайняті — приділяйте хоча б 20-30 хвилин на спілкування з вашою дитиною. Не відкупитися іграшкою, що не заважай вікно помити. А разом зробити роботу і піти гуляти. Як невелика підказка – згадайте, як вам було, коли батьки не приділяли вам потрібної уваги!
 • завжди хваліть дітей, навіть за незначні заслуги. Впевненість і підтримка батьків – це ті три кити, на яких і буде стояти майбутня життя дитини. Це аж ніяк не перебільшення. Якщо людина не потрібен своїм рідним людям – він не буде потрібен нікому, навіть самому собі!
 • в разі невдачі або травми, капості – закрили рот і обняли малюка! Як у нас часто буває — дитина впав, вдарився, а мама кричить, що забруднилися штани. Та ще й по попі може дати за те, що дитина впала! Читати це смішно, але насправді в більшості випадків так і відбувається.
 • створити здорове середовище для розвитку діток, намагайтеся завжди ставитися до них з позитивом і хорошим настроєм. Взагалі запам'ятайте – малюк, коли заходить до вас в кімнату або приходить додому, повинен бачити у вас на обличчі посмішку!
 • якщо ви перебуваєте в стані депресії або поганого настрою, не виливайте весь негатив на своїх дітей. Краще відійти і побути наодинці. Складно контролювати емоції в стані гніву, але найефективніший вихід – це зізнатися в істинну причину свого роздратування. До речі, про контроль над гнівом ви можете прочитати в нашій статті «Як навчитися контролювати свій гнів?».
 • обіймайте дитину мінімум 8 разів в день. А ще стільки ж разів говоріть, як ви його любите! І ніколи не забувайте дякувати малюка за будь-яку допомогу. І звичайно ж – не завадить часом запитати у своєї дитини ради або поділитися своїми переживаннями.
Коли не розумієте свою дитину, згадуйте — як було вам?

Варто ще згадати, чому взагалі виникає нелюбов дітей?

 • Часто мама виступає в ролі двох батьків. І ось робота забирає всі сили і час, який необхідно приділити на бесіду з дитиною. Не обов'язково це неповна родина, це може бути і просто мама-кар'єристка.
 • Трохи продовжує попередню проблему – підкуп. Простіше купити йому планшет і завантажити гру, ніж сидіти і влаштовувати цікаві і пізнавальні досліди удвох.
 • Найгірший, коли дитина небажана або став таким після розлучення. За ваші помилки розплачується ні в чому неповинний дитина!
 • Неуважність або невміння мами/батьків виражати свою любов. Тут буває поділ:
  • батьки розлучилися і мама пішла у вільне плавання». Та так, що й зовсім забула про дитину;
  • ще гірше, якщо дітей передали бабусі з дідусем. Дитина відчуває себе кинутим і непотрібним;
  • мама любить. Але висловлює любов до чистих речі, свіжих пряниках на сніданок, а ось обіймати вона забуває. І повірте, дитині все одно на стерильність навколо і чистоту одягу – йому потрібна не ідеальна, а весела мама!
Кожній дитині і в будь-якому віці потрібна любляча МАМА!
 • Часом батьки відсувають малюка на другий план, особливо, коли є людина, яка вимагає більше уваги до себе. І це не завжди молодший дитина, але і лежача бабуся. А про ревнощі між дітьми рекомендуємо переглянути статтю «Що робити у випадку ревнощі дитини старшого до молодшого?».
 • Мама часто позбавляє дитину своєї любові в силу покарання. Виникає складна травма – любові, виявляється, можуть позбавити! Причому найрідніша людина може відібрати найдорожче.
 • І звичайно ж, сварки на очах у дітей завжди відображаються не кращим чином не тільки на дитячій психіці, але і на майбутнє життя! Мова вже не йде про тілесні покарання за проступок — це розриває між вами прірву недовіри і нелюбові!
 • Але, не забувайте, що гіперопіка також не принесе добрих результатів. Запорука благополуччя в сім'ї та повноцінного розвитку дитини – це гармонійні стосунки з порозумінням між членами сім'ї. Потрібно ставитися до дитини як до рівного собі, при цьому не переживайте, що він чогось не зрозуміє.

Психологічне здоров'я людини є невід'ємною частиною його існування і впливає на якість життя в цілому. Синдром недолюбленного дитини вважається однією з найголовніших причин появи розладів психіки у молоді. І при перших же ознаках варто відразу ж вживати заходів, які допоможуть уникнути ряду проблем у майбутньому.

Відео: Ігнорування дітей або недолюблений дитина