Душевна втома — що це таке? Чому ми відчуваємо душевну втому і як її визначити? Як боротися з душевною втомою?

Душевна втома, часом, може виявитися навіть сильнішими фізичної. У нашій статті ви дізнаєтеся, як розпізнати душевну втому, звідки вона з'являється і як її подолати.

Душевна втома — це зовсім не те, що фізична. В тому і полягає її головна особливість. Вся справа в тому, що фізичну втому ми можемо відчути. Зазвичай ми хочемо полежати, посидіти, поспати і так далі. І якщо це зробити, то буде легше. Адже тіло відпочило і ми можемо рухатися далі.

Що стосується порушення душевної рівноваги і втоми, то його помітити не так легко. Його можна не помічати дуже довго, а коли воно стане сильним, то вже нічого не захочеться робити. Та й не вийде. Давайте розберемося, звідки ж з'являється душевна втома і що з нею робити.

Чому з'являється душевна втома: причини

Душевна втома

Щоб вчасно вжити заходів щодо усунення душевної втоми, важливо зрозуміти її причину. На даний момент існує декілька причин, які призводять до виникнення душевної втоми.

 • Монотонна робота

Коли ми займаємося одноманітною роботою, то швидко втомлюємося. Психіка людини влаштована так, що їй потрібно різноманітність і перемикання між видами діяльності та об'єктами. Таким чином можна зберегти належну увагу. Якщо робота одна і та ж, то доводиться витрачати багато сил, щоб зберегти інтерес.

Так, якщо вам доводиться займатися монотонною діяльністю, то спробуйте переключитися і знайти для себе цікаве заняття. Або намагайтеся протягом дня перемикатися і робити собі перерви. Ви повинні задіяти різні сфери, наприклад, пам'ять і уяву. Подумайте, як це можна зробити.

 • Занадто висока завантаженість, коли не встигаєш насолодитися результатом

Кожній людині важливо оцінювати результат своєї діяльності і насолоджуватися результатом. Останнє, важливіше. Приміром, коли художник дописав картину, то він повинен їй помилуватися, архітектор після виконання повинен також отримати радість від результату. І це стосується будь-якої діяльності.

Але коли у художника багато замовлень, а архітектор працює в кількох проектів, то часу на задоволення не залишається. Це все стає якоюсь каруселлю, коли одні гойдалки швидко змінює інші.

Так що завжди треба намагатися розвантажувати себе. Якщо у вас не виходить цього зробити, тому що терміни підтискають або начальство тисне, то є сенс подумати про зміну цілей і пріоритетів або знайти інше місце роботи?

 • Неочевидні результати або вони занадто відстрочені
Чому люди втомлюються морально?

Трапляється і таке. Наприклад, робота касира. Постійні черги, видача товару, класова робота... Ніби робота і рухається, ніякого результату немає. Виходить, що результат відсутній. Або робота в соціальній мережі. Поки група розкрутиться, то пройде багато часу і тому результат сильно відстрочений. Найважче в таких ситуаціях, коли керівництво вимагає швидкого результату. Тільки не завжди враховується, що будь-яка робота з людьми і їх думкою може віднімати багато часу і результат не може бути очевидним.

Намагайтеся звертати більше уваги на короткострокові цілі. Наприклад, якщо ви касир, то подумайте, що ви зробили більше виручки. Чи сьогодні ви розмістили більше посад в групі і вам залишили декілька хороших відгуків і так далі.

 • Занадто високе навантаження і сильний стрес

Сучасне життя часто повна стресу і емоційних перевантажень. Тому навіть не дивно, що відбувається душевна втома. Тільки уявіть, що вам доводиться цілий день бути в напрузі. Так довго витримати не зможе ніхто. Такими темпами, через рік, максимум півтора, людини обов'язково наздоганяє втому.

Так що тут виживе той, хто вміє керувати своїми емоціями і знає техніки розслаблення. Чим більше способів ви знаєте, тим краще.

 • Висока відповідальність і відсутність належної винагороди
Високий рівень відповідальності

Коли доводиться працювати в режимі високої відповідальності і за це мало платять, то стає сумно. Наприклад, коли людина працює з людьми і від нього залежить їх життя. Взяти тих же лікарів. Часто буває, що вони віддають свої нерви, сили і душу, а натомість отримують зовсім мало, то у них з'являється логічне запитання — навіщо їм це взагалі потрібно? І, як правило, відповіді вони знайти не можуть. Навіть самий фанатичний працівник замислюється про те, щоб мати більше при його рівні відповідальності.

Тут залишається тільки шукати способи, щоб заробити більше. В іншому випадку душевної втоми не уникнути.

 • Немає перемикання і відпочинку

Якщо нормально не відпочивати, і працювати добре не вийде. Тим більше, що деякі живуть дуже далеко від роботи і доводиться вставати значно раніше, щоб встигнути приїхати вчасно. Ви тільки уявіть. У передмісті Москви люди встають в 5 ранку і витрачають 2 години на дорогу, щоб дістатися до роботи. І ще стільки ж назад. Плюсом до всього ще і графік може бути ненормованим. Звичайно, тут дуже сильно втомлюєшся. Причому не лише душевно, а й фізично.

Додайте сюди ще високу відповідальність. Тоді людині доводиться постійно тримати в голові свої думки і намагатися нічого не забути. Відзначили, що стали менше затримуватися на одній роботі і переходите на іншу? Ось це і говорить про швидкої втоми. Ось тільки на новому місці краще не стає.

Як розпізнати душевну втому: ознаки

Як визначити душевну втому?

Коли довго доводиться напружуватися, то виснажуються внутрішні сили. Приходить відчуття розвиненості, що дуже сильно нагадує депресію. Будь-яка спроба підбадьоритися провалюється, не виходить думати про хороше і повернутися до активного життя.

Вся справа в тому, що для відновлення сил потрібен час і втому не може відбутися миттєво. Душі часто потрібно не менше уваги, ніж тіла. Якщо вчасно не розпізнати, що ресурси витрачені, то можуть виникнути серйозні проблеми. Так, недалеко і до проблем з психікою або депресії. Щоб цього не виникало, слід навчитися розпізнавати втому. Є кілька ознак:

 • Протягом усього дня хочеться спати, накочує дрімота і насилу виходить прокинутися. Ночами сон теж неспокійний, бо сняться неприємні сни і відверті кошмари.
 • Ви постійно відчуваєте нездужання, може захворіти або запаморочитися голова незрозуміло від чого, ниє шлунок, підскакує тиск і темніє в очах.
 • Якщо вас запитують, що з вами сталося, то слова навіть не підбираються, тому що ви навіть не знаєте, що відчуваєте. Всередині відбувається такий складний процес, які не можна описати в двох словах.
Ознаки душевної втоми
 • Фізичний стан та емоційний відрізняються один від одного. Ви перестаєте відчувати себе цілісною людиною.
 • Загострюються всі емоції і ви стаєте настільки чутливими, що можете заплакати без причини, почати відчувати безмежну любов або тугу.
 • Можуть виникати панічні атаки, здається, що нічого не встигаєш або робиш погано. Поступово тривожність стає хронічною.
 • Навіть якщо навколо багато людей, то відчуття самотності все одно нікуди не зникає. Хотілося б виговоритися, але відкритися настільки важко, що спрацьовує внутрішній блок.
 • Все, що відбувається не викликає у вас нічого крім сарказму, досади або злості. Хоча зазвичай ви намагаєтеся піклуватися про всіх і вести себе, ввічливо.
 • У тілі постійна слабкість і не хочеться ворушитись. Навіть найменша активність вимотує. Енергії немає і звичні справи стають непосильними. Навіть фітнес і пробіжки тепер стали тяжкою працею.
 • Ви боїтеся майбутнього і втратили впевненість у завтрашньому дні. Всередині стало порожньо і хочеться просто виїхати, щоб почати все заново. Немає смаку до життя і нічого не здатне порадувати вас.

Всі ознаки досить очевидні і якщо у вас саме такий стан, то потрібно з ним боротися. Воно не повинно затьмарювати вашу життя.

Як позбутися душевної втоми: способи, поради

Як позбутися душевної втоми?

Що ж робити, якщо ваша душа просить відпочинку і ви вже нічого не можете вдіяти? Все просто. Згадайте про себе і задовольніть свою душу. Дайте їй стільки відпочинку, скільки потрібно — вимкніть телефон і займіться тим, що вам подобається. Полежіть у гарячій ванні, займіться медитацією, послухайте музику, проведіть час з сім'єю. Не давайте негативним думкам захопити вас. Не варто себе лаяти за проступки, критикувати і так далі. Намагайтесь завжди зберігати рівновагу.

Якщо ви зможете відволіктися від усього негативу, а також думок, які позбавляють вас сил і налаштовані на позитив, то зможете відчути всю красу і повноту життя. Існує кілька дуже хороших порад, які допоможуть вам відволіктися і відпочити.

 • Оцінюйте перемоги по зусиллям, не результату

Душевна втома часто з'являється тому, що людина ставиться до себе надто вимогливо. Багато звикли оцінювати свої досягнення результату.

Тобто, незалежно від того, скільки сил ви витратили і що саме отримали у підсумку, якщо потрібна мета не була досягнута, то ви будете все одно відчувати себе невдахою.

Насправді, не так вже все і погано. Якщо ви робите все правильно, то свій прогрес завжди можете виміряти. Просто не робіть цього постійно, після виконання будь-якої задачі, навіть найменшої.

Намагайтеся заохочувати себе за кожну перемогу і кожен крок до потрібної мети.

 • Знизьте відповідальність і збільшіть захоплення
Знизьте відповідальність

Ще один метод, що дозволяє побороти втому, полягає в тому, щоб відкласти в сторону більшість зобов'язань. Якщо йти вперед просто тому, що треба, то поступово це перетвориться на тягар. Навіть хороші приємні моменти вже не будуть здаватися такими вже позитивними.

Це може стосуватися будь-якій області життя — вдома, сім'ї, роботи і так далі.

Якщо додати в життя більше пристрасті і захоплень, то це стане кращим поштовхом вперед. Намагайтеся знаходити час на те, що подобається і зробіть це частиною вашого життя.

Якщо ваша робота вимагає присутності з самого ранку і до вечора, що не дуже тішить, але зате ви цілком можете платити за рахунками, то подумайте про своє хобі. Займіть їм свій вечір або вихідні. Це дозволить розвантажитися і відволіктися від усіх переживань.

Спробуйте потроху змінювати свій звичний ритм життя в кращу сторону і ви помітите, що вона стане яскравішим і цікавішим, а вас вже не так сильно дошкуляють переживання.

 • Возз'єднання з природою

Згадайте, коли ви були на природі в останній раз? Навіть якщо вас дуже турбує здоров'я довкілля, то навряд чи ви часто виходите просто прогулятися.

Просто ви до цього не звикли, адже у вас багато справ, ви завжди поспішаєте і взагалі у вас немає часу. Ніхто не каже, що тепер треба постійно бувати на екскурсіях або походах, але щодня виходити на прогулянку, хоча б на 15 хвилин все-таки варто. Подумайте, що вам більше подобається — піші прогулянки, годування птахів, пробіжки і так далі.

Якщо у вас є собака, то користуйтеся можливістю і гуляйте разом з нею. Так, у вас може вийти навіть дві прогулянки — вранці і ввечері.

 • Вуглеводи і душевна втома
Харчуйтеся правильно

Начебто і зв'язку між ними ніякої, але це тільки здається. Справа в тому, що наш мозок є органом, якому для роботи потрібно дуже багато енергії і тому якщо споживати багато цукру або поганих калорій, то нічого доброго не буде. Так втома буде тільки сильніше.

Замість цього краще харчуватися максимально правильно. Краще якщо буде якомога менше цукру, або не буде зовсім.

Ще варто було б зменшити і кількість солі в їжі і намагатися прибирати звичні шкідливі продукти — фаст-фуд, борошняне, жирне і так далі.

 • Відмовтеся від алкоголю і цукру

Спробуйте відмовитися від споживання цукру хоча б на пару днів. А зможете тиждень? Ви відразу помітите, як душевна втома йде.

Ви станете більш активними, і за два тижні без цукру з'явиться багато енергії. А ще одним приємним моментом стане втрата кількох зайвих кілограмів.

Відмовитися від цукру не дуже складно, досить дотримувати декілька правил:

Читайте кожну етикетку продукту або напою. Ви здивуєтеся, коли дізнаєтеся, скільки в них цукру. Навіть коли продукт на перший погляд безневинний, в ньому може виявитися дуже багато цукру.

Важливо відмовитися від алкоголю. Навіть незважаючи на всю користь пива і червоного вина, краще виключити їх зі свого життя. Споживання алкоголю має бути від випадку до випадку і в помірних кількостях.

 • Дотримуйтеся режиму сну
Здоровий сон

Ви можете не знати, але найуспішніші люди завжди дбають про свій сон. Режим сну дуже важливий, тому що в цей час ви відпочиваєте. І якщо сну буде дуже мало, то не варто дивуватися, якщо ви постійно втомлені. Рідко успішні люди сплять у невідповідний для цього час або більше покладеного.

Для кожного дорослого, як і для дитини, режим сну повинен бути чітко визначений. Це допомагає мозку дізнаватися, коли йому можна відпочити. В результаті, якщо робити все послідовно, то душевна втома пройде.

Це не означає, що втоми ви не відчуєте, адже на це впливає безліч факторів, але ви точно відчуєте себе краще.

Швидше за все, дотримуватися всі правила спочатку буде важко, але поступово до них звикаєш і життя налагоджується. Частіше перед сном пийте заспокійливий чай і будьте терплячі, адже у вас все обов'язково вийде!

Відео: Морально втомився що це таке?