Егоїзм — що це добре чи погано: приклади. Коли можна бути егоїстом: способи та 10 причин розвинути в собі здоровий егоїзм

У статті ви дізнаєтеся, так чи поганий егоїзм, як багато хто звик вважати. Коли егоїзм доречний?

Егоїзм: що це, бути егоїстом добре чи погано — приклади егоїзму

У суспільстві давно закріпилася думка, що егоїст — це дуже нехороша людина. Мами і тата, бабусі і дідусі c дитинства виховують дітей у дусі — відмов собі, але з одним поділися. Якщо дитина проявляє небажання жити і діяти в інтересах інших, його щедро нагороджують укорительными поглядами і повчальними висловами про те, який він поганий.

В результаті свого дорослішання людина упокорюється co своєю долею і з розумінням того, що він — ніхто. Що бути егоїстом погано.

На щастя, не всі батьки так роблять, і не всі діти стають антиэгоистами. У сучасному суспільстві можна знайти багато таких, які в данину моді виховують дітей за принципом — ти кращий, a решту ніхто. Така практика теж в більшості випадків не правильна і може зачіпати інтереси інших людей.

Де ж знайти ту золоту середину, коли можна жити в своє задоволення і нікого не образити. Є така думка, що потрібно навчитися розділяти сверхэгоизм і розумний егоїзм.

Важливо: Егоїзм — поведінка, при якому людина ставить власні інтереси вище інтересів інших. При цьому на шляху до мети людина зачіпає інтереси інших людей, зовсім не вважається з думкою оточуючих.

Приклади егоїзму:

 1. Егоїст вважає себе краще за всіх інших і крапка.
 2. Егоїст знає тільки дві думки — своє і неправильне.
 3. Егоїст ставиться байдуже до багатьох, але себе він ставить понад усе.
 4. Егоїст не може увійти в становище іншої людини.
 5. Чекає і впевнений, що йому повинні поступатися, але сам цього не зробить.
 6. У будь-яких своїх діях шукає вигоду або відкрито ee вимагає.
 7. Йде напролом, незважаючи на те, що заподіює біль іншим.
 8. Вимагає до власної персони любові і поваги, сам при цьому взамін запропонувати не може нічого, та й не вважає за потрібне.
Егоїст — хто це?

Золота середина між сверхэгоизмом і самознищенням все ж є. Вона називається здоровий егоїзм.

Важливо: Здоровий егоїзм — це здатність жити своїми інтересами, при цьому не суперечити інтересам інших. Поведінка, при якому людина вміє знаходити баланс між своїми бажаннями і думками інших людей.

Приклади здорового егоїзму:

 1. Людина co здоровим почуттям егоїзму приділяє своїм інтересам першорядне увагу, при цьому він розуміє, що є думка інших людей і вважається c ним.
 2. Не боїться висловити свою думку, навіть коли вона не збігається з думкою інших.
 3. Поважає бажання партнера, при цьому не змінює своїм принципам.
 4. При виборі на користь себе не мучиться почуттям провини потім.
 5. Вміє відмовити, якщо пропозиція йому не підходить.
 6. Він вміє також і прийняти відмову, зробивши це без образ, претензій.
 7. Така людина готова піти на компроміс.
 8. Вміє відмовитися від того, що на його думку, здатне нашкодити.

Егоїзм — це не добре і не погано. У кожному з нас повинен бути здоровий егоїзм. Засуджувати людину за те, що він егоїст некоректно. Єдине, що не всі можуть змиритися co ступенем прояву егоїзму в певному людині. Якщо людина сверхэгоистичен, це може негативно позначитися не тільки на оточуючих людях, але і на його власному житті.

Багато хто звик помилково вважати, що бути егоїстом — це здорово. Такі люди йдуть напролом, і всі двері перед ними відкриваються. Насправді це не зовсім так. Добре бути розумним чи здоровим егоїстом. Така людина може побудувати своє життя так, щоб і з іншими зберегти хороші відносини і собі при цьому не жити в збиток.

Розплатою за сверхэгоизм є самотність. Люди, які є сверхэгоистами, не можуть побудувати довірчих відносин. Їх знайомства закінчуються поверховим спілкуванням, навіть близькі люди можуть відвернутися рано чи пізно, адже така поведінка соціально неприйнятним.

Егоїзм — це добре чи погано?

Коли потрібно і можна бути егоїстом: 10 аргументів за розумний егоїзм

Розглянемо випадки, коли розумний егоїзм не просто доречний, a необхідний:

Нелюбима робота

Багато хто навіть не уявляють, що робота може бути в радість. Є багато людей, які роблять свою роботу із задоволенням, a все тому, що свого часу знайшли те, що їм по душі. Не затримуйтесь у фірмі, компанії, якщо робота вам не подобається. Шукайте те, що вам по душі і знайдете. Тут, звичайно, вирішальну роль відіграє зарплата, однак ви повинні ставити перед собою мету отримати роботу своєї мрії. Адже на роботу витрачається величезна частина нашого життя треба прожити ee в задоволення, а не у вічному невдоволенні і угрызениях совісті.

Заробітна плата

Багато соромляться попросити добавку до зарплати. У той час, коли інші просять і отримують. Багато затримуються на роботі і їм за це не доплачують. У той час як інші чітко озвучують свою позицію, що їх трудогодини повинні бути оплачені. Якщо ви не бачите перспектив кар'єрного зростання і фінансового, не чіпляйтеся за цю роботу, шукайте щось нове. Здоровий егоїзм — це переслідувати свої цілі не в збиток іншим. Хіба ви і ваша сім'я не заслуговуєте кращого? Збагачуйте себе, а не своє начальство, якщо у вас не бачать цінний кадр. Важливо при цьому, реально оцінювати свої можливості та вклад у загальну справу.

Коли потрібно бути егоїстом?

Вмійте сказати «ні»

Поки інші щось невиразно бубонять собі під ніс, інші вміють сказати «ні», якщо ситуація незручна для них. З-за свого невміння відмовляти, люди дають в борг, навіть якщо не хотіли цього. Через невміння відмовляти люди погоджуються працювати понаднормово. Через невміння відмовляти люди виконують забаганки близьких і друзів, які йдуть врозріз з їх бажаннями. Хто в підсумку страждає? Тільки той чоловік, який просто не зміг сказати одне просте і тверде слово «вибач, немає!». У подібних ситуаціях треба бути егоїстом, інакше ви ризикуєте стати зручною паличкою-виручалочкою для тих, хто швидко зрозуміє, що вами маніпулюють, a ви не зможете відмовити.

Зайва дружба

Є такі люди, які не приносять вам щастя, радості, користі, при цьому займають купу вільного часу, можуть вивалити на вас свої проблеми і обтяжити своїми проханнями. Але при цьому, якщо ви попросите o чимось, вам можуть відмовити. У багатьох є така подружка, яка постійно дзвонить, забирає багато вільного часу, при це покластися на неї ви не можете. І таких історій і прикладів маса.

Спроба позбавитися від зайвої дружби може затягнутися на довгі роки. Навчіться не витрачати свій час на сумнівну дружбу, адже замість цього ви можете завести приятельські стосунки з гарним та близьких вам по духу людиною. Не варто різко переривати спілкування в грубій формі, достатньо дати чітко і ясно зрозуміти людині, що у вас є інші турботи і вам просто не до нього. Звичайно, така людина образиться, але вас це хвилювати не повинно. Навіть не думайте, картати себе і відчувати почуття провини.

Родина

У свідомості багатьох жінок є розуміння того, що ти — жінка, ти — матір, і ти просто зобов'язана в щоб те не стало робити для своєї родини щодня все найкраще. Деякі домочадці не вважаються з тим, що мама втомилася, що їй теж хочеться відпочити і зайнятися своїми улюбленими справами, замість того, щоб служити родині. На вихідних жінка буде прибирати, прати, готувати, a домочадці можуть при цьому дивитися телевізор і займатися своїми справами.

У цьому випадку жінка просто зобов'язана бути «егоїстом», назвемо це так, і залучити всіх членів сім'ї до допомоги. Діти можуть прибрати у себе в кімнатах, до допомоги потрібно привчати c дитинства. Чоловік може пропилососити або ж почистити картоплю. А потім вся родина буде проводити вихідний. Якщо домочадці не хочуть допомагати, нехай самі o себе подбають, у мами теж повинен бути вихідний.

Приклади здорового егоїзму

Діти

Не рідкість, коли чоловік c дружиною, не люблячи одне одного, живуть довгі роки у шлюбі заради дітей. Нелюбимі один одному люди обманюють самі себе, намагаючись зобразити ілюзію щастя в шлюбі. Їм простіше робити так, ніж спробувати пояснити дитині, що мама і тато тепер будуть жити окремо, але при цьому так само любити дитину. Не варто приносити себе в жертву страхам, стереотипів і боязні відповідальності за своє життя.

Потрібно взяти відповідальність за своє особисте щастя, навіть якщо вас назвуть егоїстом, навіть якщо вас будуть відмовляти і засуджувати за те, що позбавили дитини повноцінної сім'ї. Найкращий спосіб зробити дитину щасливою — показати йому це на своєму прикладі. Те ж саме стосується кар'єри. Часто можна почути, як мати дорікає дитини: «Я із-за тебе роботу покинула, a ти...», «Я кинула роботу заради того, щоб проводити час з малюком...» і в такому дусі. Не відмовляйтеся від кар'єри, якщо ви хочете працювати і досягати кар'єрних висот.

Рухайтеся до мрії

З цим багато стикаються ще на порозі випуску зі школи. Коли батьки обирають внз замість дитини, не зважаючи на те, що він хотів би вступити в іншій. Це може підноситися настільки хитро, що людина буде вважати, що він сам зробив свій вибір. І лише через час він може зрозуміти, що в своєму житті звернув не туди. З часом впливати на ваш вибір можуть подружжя, начальство та інші. Розумний егоїст під час зрозуміє, що це — не його бажання і стане на шлях до своєї мрії, навіть якщо всі його будуть відмовляти.

Зайва ввічливість

Якщо у вас з дитинства залишилася звичка вибачатися за будь-якого приводу, треба трошки ee підкоригувати. Якщо ви наступили людині на ногу в метро, вибачитися потрібно, безумовно. Однак Не варто вибачатися за когось іншого, якщо його неадекватні дії можуть асоціюватися з вами. Кожен повинен відповідати за себе, за когось іншого — немає. Наприклад, ви пішли c подружкою в кафе, вона перебрала і почала танцювати на столах. Ви не повинні вибачатися за її поведінка, вона сама несе відповідальність за свої вчинки. Відмова від зайвої ввічливості стосується багатьох сфер людських відносин.

Секс

У гонитві за бажанням доставити задоволення коханій людині, деякі забувають o своє задоволення. До того ж, багато жінок турбуються про те, як вони виглядають, чи не занадто помітні зайві кілограми, не смішно лежать волосся. Під час сексу теж повинен бути присутнім здоровий егоїзм. По-перше, варто перестати думати o таких речах, як зовнішній вигляд, некрасивий загар і тому подібні дрібниці, які партнеру не важливі. По-друге, варто думати про те, як отримати насолоду і віддаватися пристрасті без задніх думок. Тоді і ваш партнер буде щасливий, не тільки ви.

Любов до себе

Пам'ятаєте фразу «Хочеш, щоб тебе любили інші? Полюби себе спочатку сам!». Ця фраза означає те, що необхідно навчитися розуміти свої бажання і не відмовляти собі. Наприклад, хочеться вам ту сумочку? Купіть ee собі. Замість того, щоб потім постійно o неї згадувати і шкодувати. Це примітивний приклад, але виражає суть питання. Людина, яка любить себе випромінює щастя, він може подарувати іншим добро і гарний настрій. З такою людиною легко.

Егоїзм або любов до себе

На шляху до здорового егоїзму постарайтеся не стати сверхэгоистами. Ваш егоїзм повинен бути в межах розумного і не тікати у вільне плавання. Фразу з радянського мультфільму «Люби себе, чихай на всіх і в житті чекає тебе успіх» не слід сприймати буквально. Чхати на всіх не потрібно, але навчитися себе любити, поважати свій особистий простір і цінувати власний час, безумовно, варто.

Відео: 20 способів розвинути здоровий егоїзм