Що таке монолог і діалог? Як відрізнити діалог від монологу: ознаки

У даній статті ми з вами обговоримо, ніж монолог відрізняється від діалогу.

Монолог і діалог являють собою два різних типи мовлення. Багато людей не розуміють, чим вони відрізняються і ми вирішили відповісти на це питання.

Що таке діалог?

Діалог

Діалог є бесідою, в якій бере участь від двох осіб. За його одиницю приймається діалогічна єдність — об'єднується кілька реплік, мають одну загальну тематику. Всі висловлювання знаходяться в залежності один від одного. Існує спеціальний кодекс взаємин, яким визначається характер діалогу. Так, існує три види взаємодії — залежність, співробітництво і рівність.

У кожного діалогу є структура. Як і завжди — це початок, середина і кінець. Розмір діалогу не має якихось кордонів і може тривати нескінченно. Але, як показує практика, закінчення є завжди.

Діалог є більш популярним, тому що це початкова форма комунікації і вона використовується у всіх видах розмовної мови.

Діалог вважається спонтанної промовою, яку неможливо підготувати заздалегідь. Незалежно від виду мовлення і навіть при ретельній підготовці, протягом діалогу все одно буде не таким, тому що не можна передбачити відповідь співрозмовника і його реакцію.

Щоб діалог може бути побудований, потрібні загальні знання учасників або хоча б мінімальний розрив. Якщо хтось один не надто інформативний, то це може погано позначитися на продуктивності діалогу.

Залежно від цілей і завдань виділяється кілька видів діалогу — побутової, ділової та інтерв'ю.

Що таке монолог?

Монолог

Монолог є промовою, для якої не потрібні двоє. Він має два різних види. Насамперед, монолог цілеспрямований, свідомо звертається до слухачів, і характерний для усного мовлення.

  • Крім того, монологом є навіть розмова з самим собою. Це обумовлено тим, що він не направлений ні на кого і на нього не потрібно відповідати.
  • Важливо відзначити, що монологи бувають підготовленими і непідготовленими.
  • Кожен монолог переслідує якусь мету. Він може інформувати, переконувати або спонукати.
  • Інформаційний монолог дозволяє передати знання. Мовця слід врахувати знання і можливості слухачів. Якщо говорити про конкретні приклади, то це може бути лекція, звіт або доповідь.
  • Переконливий діалог спрямований на емоції слухачів. А в такому разі треба врахувати сприйнятливість слухача. Це може бути поздоровлення, напуття і так далі.
  • Що спонукає діалог спрямований на те, щоб спонукати в людині дію. Це може бути політична мова, заклик до дій або навпаки, протест.

Чим відрізняється діалог від монологу?

Отже, ми розібралися, що позначають ці два поняття і тепер можна судити про їхні відмінності. Перш за все — це кількість учасників. У діалозі не може бути лише один учасник, щоб він відбувся, потрібно як мінімум двоє. Що стосується монологу, то для нього потрібен всього один і відповіді не вимагає.

Ще важливо відзначити, що монолог може бути підготовленим, а діалог — ні. Це обумовлено тим, що відповіді співрозмовника ніколи не можна передбачити, так що навіть при найкращій підготовці розмова все одно піде не так, як сплановано.

Відео: Діалог і монолог. Відеоурок з російської мови 2 клас