Що таке гетерохромія очей? Чому очі у людей різного кольору: причини

Гетерохромія очей може бути не тільки своєрідним унікальним прикрасою погляду, але і симптомом розвитку деяких серйозних захворювань.

Загадковий погляд людей з різним кольором очей – не єдине, що є результатом гетерохромії. У деяких випадках це явище може свідчити про наявність та розвитку в організмі серйозних патологій.

Що таке гетерохромія очей?

Гетерохромией називають рідкісне явище, коли кольору райдужної оболонки правого і лівого очей розрізняється або райдужна оболонка одного ока неоднаково і, в деяких випадках, нерівномірно забарвлена.

Погляд жінки з частковою гетерохромией

ВАЖЛИВО: За статистикою лише у 1% людей спостерігається часткова або повна гетерохромія. При цьому найбільш часті випадки забарвлення одного ока у блакитний або синій колір, а іншого — у відтінки коричневого.

Чому очі у людей різного кольору: причини

Гетерохромія з'являється в результаті нестачі або зайвої кількості меланіну в райдужній оболонці або її частини. Чим його менше, так світліший колір. І навпаки – чим більше меланіну, тим очі темніші.

Одна з найшкідливіших причин появи гетерохромії – спадковість.

Гетерохромія очей може передаватися у спадок

ВАЖЛИВО: Якщо у дитини є родичі з очима різного кольору, то існує велика ймовірність розвитку у нього гетерохромії. Швидше за все, батьки помітять аномалію у малюка ще до дворічного віку.

Іншими поширеними причинами гетерохромії можуть бути:

  1. Запалення судин в очах при синдромі Фукса. Зміна кольору одного або двох очей часто супроводжується помутнінням погляду, погіршенням, а з часом і повною втратою зору.
  2. Травма ока. Попадання в очі графіту, металевої стружки або інших сторонніх предметів і несвоєчасне їх вилучення можуть призводити до зміни кольору травмованого ока. Як правило, світлі очі темніють, купуючи коричневі або зелені відтінки.
  3. Нейрофіброматоз.
  4. Дія ліків, що застосовуються для лікування глаукоми.
Придбана гетерохромія може бути симптомом серйозного захворювання очей

Відео: Чому у людей очі різного кольору?

Центральна гетерохромія райдужної оболонки ока у людини

Центральна гетерохромія характеризується зміною кольору тільки в районі зіниць. Зазвичай невелику відстань навколо самого зіниці забарвлене в більш темний, переважно карий колір, а частина, що залишилася райдужної оболонки – в світлий.

Володарі очей з центральної гетерохромией пишаються своїм незвичайним виразним поглядом і не здогадуються, що це явище описано в медичних підручниках.

ВАЖЛИВО: Центральна гетерохромія – не привід панікувати і вишукувати у себе хвороби. Однак візит до окуліста не буде зайвим.

Центральна гетерохромія

Часткова або секторна гетерохромія райдужної оболонки ока у людини

При частковій (секторної) гетерохромії райдужка забарвлюється не повністю із-за недостатньої кількості меланіну. В результаті одне око може бути «розділений» на кілька своєрідних колірних сегментів-секторів.

Посеред більш темного кольору можуть бути присутніми світлі плями: блакитний на тлі коричневого, сірого на тлі синього.

Секторна гетерохромія

Що таке придбана гетерохромія очей?

Придбана гетерохромія практично завжди є результатом серйозних хвороб, сильних запальних процесів або травм і може призвести до плачевних наслідків. Людям, колір одного або одночасно обох очей яких почав раптово змінюватися, слід якомога швидше звернутися до окуліста.

Причиною набутої гетерохромії може бути:

  1. Сидероз – захворювання, при якому в очах відбувається відкладення заліза.
  2. Лікування глаукоми краплями, що провокують надмірне вироблення меланіну.
  3. Пухлинні захворювання очей.
  4. Атрофия райдужки, що виявляється у поступовому її знебарвленні.
  5. Нейробластома або меланома – злоякісні пухлини.
  6. Запальний процес судин оболонок очей, який може стати причиною сліпоти.
Краплі від глаукоми можуть спровокувати гетерохромию

Гетерохромія очей: як захворіти?

Творці комп'ютерних ігор та аніме, нагороджуючи своїх героїв гетерохромией, намагаються підкреслити таємничість і велич цих персонажів. Можливо саме тому виникла своєрідна мода на різнокольорові очі.

Молоді люди нерідко намагаються навмисне змінити колір очей, домагаючись ефекту повної гетерохромії.

Якщо бажання мати очі різного кольору дуже велика, допомогти можуть тільки кольорові лінзи. Навмисне захворіти або заразитися гетерохромией неможливо.

Ефекту повної гетерохромії допоможуть добитися кольорові лінзи

ВАЖЛИВО: У випадках придбаної гетерохромії колір очей часто відновлюється після усунення причини, що викликала це явище. Якщо гетерохромія вроджена, очі будуть мати подаровану природою забарвлення до кінця життя людини.

Фото дітей, жінок, чоловіків, дівчат з різними очима

Дівчинка з вродженою гетерохромией
Гетерохромія око у дівчини
Гетерохромія у чоловіка

Хвилина освіти — Гетерохромія