Сталінградська битва: коротка інформація про хід військової операції

Сталінградська битва — дуже важливий період в історії. Давайте дізнаємося її детальніше.

Битва під Сталінградом відбувалася в період з 17 липня 1942 року по 2 лютого 1943 року. Сталінград був основним завданням наступальної операції німецьких військ. Але для вдалого проведення захоплення міста, необхідно було подужати оборону Криму.

Причини нападу

Непідготовленість радянських військ і неправильна стратегія командування спростили завдання проникнення противника і взяття під контроль південних територій. Радянська армія зазнала масове ураження під Харковом і змушена була перейти до відступу.

 • Війська Німеччини займали вдалі позиції, їм вдалося реалізувати переправу кількох танкових дивізій через річку Дон. Німецький наступ було успішним другий рік поспіль. І до липня 1942 року, радянська армія крок за кроком втрачала рубежі оборони, єдиним стратегічним навиком було – не дати ворогові себе взяти в кільце.
 • Ближче до середини літа 1942 року фронтові бої досягли ділянки річки Волга. Військове командування військ Німеччини розробляє план глобального наступу по всьому південь – Крим, Кавказ. У план наступу входить Сталінград – як перспективний місто з підприємствами оборонної промисловості.
 • Противнику потрібні були ці підприємства, для зміцнення сил при переправі по Волзі в Каспійське море – де в подальшому планувався захоплення Кавказьких нафтових родовищ. Командування Німеччини надіслало на південь і сили союзників – війська армії Італії, Румунії та Угорщини.
Битва
 • За підрахунками Гітлера, операція повинна була реалізуватися протягом тижня. Очолити операцію призначалося шостий польовий армії під управління Паулюса.
 • Для наступу були виділені 3 тисячі одиниць знаряддя, 270 тисяч солдатів і 500 танків. У плані захоплення Сталінграда, вирішено було використовувати тактику раптового нападу – подібна стратегія не раз спрацьовувала і дозволяла противнику зайняти лідируюче положення.
 • На противагу фашистам виступив Сталінградський фронт, заснований 12 липня 1942 року, під командуванням маршала Тимошенко. Пізніше командування очолив генерал-лейтенант Гордов. Складність виконання завдання оборони полягала в браку боєприпасів.

Початок битви під Сталінградом

Сталінградський фронт під командуванням Тимошенко і шоста німецька армія Паулюса 17 липня 1942 року вступили в бій біля річки Чир на підході до Сталінграда. Ця битва увійшла в історію як початок Сталінградської битви – наймасштабніші бої Другої Світової війни.

 • В ході подій загинуло більше двох мільйонів чоловік – тривалість життя бойового офіцера була добу. Запеклі бої дозволили німцям наблизитися на 80 км і 23 серпня 1942 – німецькі війська танками вторглися в Сталінград.
 • Радянським військам, обороняющим місто, командуванням був відданий наказ — утримувати свої позиції будь-якими силами і не відступати. Агресія противника наростала – місто перетворився в руїни.
Воїни
 • Німецька авіація регулярно здійснювала бомбардування міста. Кожен будинок перетворився на поле бою, місцевим жителям доводилося пристосовуватися, щоб вижити. Багато приєднувалися до сил радянської армії – чисельність добровольців досягла 75 тисяч.
 • Решту населення працювало на благо фронту в дві зміни. Ворожі війська до середини вересня відбили частину міста і пробралися до центру. Німеччина посилювала наступ, бої відбувалися прямо серед житлових будинків. При захопленні Сталінграда, авіація Німеччини використовувала більше мільйона бомб.
 • Сили противника набагато перевищували ресурси Сталінградського фронту. Але все-таки стратегія німців, взяти місто за тиждень – не здійснилася. Завдяки мужності і стійкості жителів, противнику доводилось витратити кілька тижнів для захоплення одного будинку або однієї вулиці. Що істотно изнуряло ворога.
 • До середини листопада тривали бої. І тільки через два місяці противнику вдалося взяти Сталінград. Радянські війська були витіснені до берегів Волги, де і утримували свої позиції.
 • Для Гітлера захоплення Сталінграда був не лише стратегічно важливим рішенням, але і умовою честолюбних планів. У серпні 1942 року Гітлер зробив поспішна заява про взяття міста, названих на честь самого Сталіна. Командування Німеччини на той момент не передбачало про існування плану розгромної стратегії німецьких військ рядами радянської армії.
Карта
 • Наступальна відповідна стратегія під назвою «Уран» на чолі з головнокомандувачем Жуковим, була спланована заздалегідь – як раз під час запеклих баталій 12 вересня, і трималася в найсуворішому секреті.

Операція настання

Впродовж двох місяців при підвищеної секретності, радянські війська стягують свої сили і створюють ударне угруповання для контрнаступу. І буквально через кілька днів після заяви Гітлером про взяття Сталінграда – радянська армія переходить у наступ. Німецьке командування знало про своїх слабких місцях на рубежах, але не розраховував, що радянської армії під силу знайти таку чисельність боєздатних військ.

Атака

Поразка армії Паулюса

Німецькі війська на початку зими, опинившись в оточенні, були абсолютно дезорієнтовані. Боєприпаси і продовольство – вичерпані, солдати позбавлені зимової екіпіровки. Командування радянської армії запропонував здатися супротивнику. Усвідомлюючи нерівність сил – Паулюс направив повідомлення про поточний стан німецької армії і можливості капітуляції.

 • Гітлер не прийняв пропозицію про відступ, скомандовав оточеної армії Паулюса вступити в бій. Німці тричі намагалися прорвати оборону, і кожного разу зазнавали поразки.
 • Німецьке командування організувало армії «Дон» під керуванням Манштейна для прориву блокади – ця тактика не спрацювала і армія була знищена. Противник спробував створити повітряний міст, але ця спроба також була нейтралізована силами радянської авіації.
 • Відмова фашистського командування від капітуляції послужив причиною для початку наступу радянської армії і повної ліквідації ворожих військ. Очолив військову операцію генерал Рокоссовський – доручивши знищення ворога Донському фронті.
Паулюс
 • 2 лютого 1943 року сили ворога були остаточно знищені, німецький офіцерський склад і командувач Паулюс – взято в полон. У полон здалися не менше 91 тис. солдатів противника.
 • Близько 147 тис. вбитих ворожих солдатів. Протягом 200 днів битви — ворожа армія втратила убитими і пораненими понад 1,5 млн. осіб. Місто цілком перетворився в руїни.
 • Радянське командування було поставлено перед необхідністю сформувати додаткову групу військ для розмінування міста і зачистки від тіл убитих. Так в історичних подіях періодом закінчення Сталінградської битви прийнято вважати — 2 лютого 1943 року.

Результати та роль Сталінградської битви

Цей бій має ключове значення у подальшому розвитку ситуації у Другій світовій війні. Успіх битви радянської армії справив великий переломний вплив – ініціювавши опір фашистським загарбникам по всій Європі.

Перемога під Сталінградом

Підсумком цієї перемоги стала – втрата Німеччиною лідируючих позицій у світі. Країни союзники гітлерівської коаліції перебували в неспокої і поступово відрікалися від профашистських інтересів. У зв'язку з поразкою — Німеччина оголосила тримісячний траур.

Герої Сталінградського бою

У битві під Сталінградом брали участь представники різних національностей. Знаменита багатонаціональна 62 армія під командуванням Чуйкова у своєму бойовому складі налічувала:

 • 51% росіян
 • 34% українців
 • 4% татар
 • по 2% білорусів і казахів
 • за 1,5% грузинів і башкирів
 • а також близько 2,5% солдат інших національностей
Битва була багатонаціональна

Варто відзначити і 38 стрілецьку дивізію під командуванням Сафіуліна, сформовану з казахів. Дивізія зробила істотний внесок у хід боїв — відбивши атаку танкових військ армії Гота і закріпивши свої позиції в південній частині міста, очікуючи контрнаступу радянської армії. Пізніше отримала назву — 73 Сталінградська дивізія. Перемога під Сталінградом принесла радянської армії тріумф стратегічного військового плану і тактики командування.

Героїзм солдатів і офіцерів форсував дух патріотизму в інших військових частинах тилу. У результаті історичного бою — 700 тисяч військових нагороджені орденами бойової слави, медалями «За оборону Сталінграда». 308 військових отримали найвищу державну нагороду – звання «Героя Радянського Союзу».

Відео: Про Сталінградській битві