Прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей для дітей дошкільного та шкільного віку, школи, ДНЗ: збірник кращих прислів'їв з поясненням сенсу. Які є і як знайти прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей для

У даній статті ми розглянемо цікаві і пізнавальні прислів'я, які познайомлять дітей з тим, як важливий розум.

Зміст

Прислів'я та приказки так чи інакше завжди присутні в нашому житті. Завдяки таким виразам наша мова стає більш емоційною і виразною, і саме за допомогою прислів'їв та приказок збагачується наш словниковий запас.

На прикладі подібних виразів дуже зручно пояснювати сенс багатьох понять і цінностей, особливо якщо мова йде про маленьких дітей.

Прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей для дітей дошкільного віку, дитячого садка: збірник з поясненням сенсу

Маленькі діти досить часто роблять дурні вчинки в силу свого віку, незнання і виховання. У цей момент замість питань і криків краще скористатися прислів'ями та приказками, які відмінно пояснюють сенс багатьох понять і дій людей.

Діти дошкільного віку перебувають у стані маленьких «чомучок», тому зацікавити їх даними заняттям буде досить просто. Однак ви повинні розуміти, що подібні пізнавальні «уроки» повинні завжди проходити у формі гри, оскільки маленькій дитині дуже складно довго всидіти на одному місці, та ще й концентрувати всю свою увагу на не зовсім зрозумілих йому речі.

 • Ранок вечора мудріший. Дану прислів'я діткам потрібно пояснювати наступним чином. Цілий день людина проводить за якимись заняттями, робить різні справи, працює і тому до вечора дуже втомлюється. В такий час із-за втоми йому важко далі працювати, думати про щось, тому що його організм вже повинен відпочивати. А ось з ранку всі ми прокидаємося відпочилими і бадьорими, тому можемо знову працювати та вирішувати складні завдання.
 • Розумний любить вчитись, а дурний вчити. Сенс прислів'я в тому, що розумні люди завжди вдосконалюють свої знання та навички і розуміють, що завжди є куди рости і до чого прагнути. Дурень, то є дурна людина, завжди вважає себе самим розумним і найдосвідченішим, тому не бачить необхідності розвивати себе.
 • Дурне діло не хитре. Йдеться про те, що дурниці завжди робляться легко і бездумно. Робиться акцент на тому, що щоб зробити поганий і необдуманий вчинок розуму не треба, а от вчинити правильно без знань неможливо.
 • Чужим розумом розумний не будеш. Дана приказка вчить нас тому, що кожна людина повинна жити своїм розумом, знаннями і вміннями. Чужим розумом і порадами можна скористатися кілька разів, але жити рекомендаціями інших людей все життя не вийде.
 • Сильний тілом переможе одного. Сильний розумом – тисячі. Увага акцентується на тому, що сила розуму набагато цінніше й важливіше фізичної сили. Людина, у якого є сила в руках може перемогти кілька людей, а той, у кого є знання та вміння, зможе перемогти весь світ.
 • Живи своїм розумом. Дане висловлювання вчить нас тому, що ми повинні з дитинства вчитися приймати самостійні рішення на підставі своїх висновків, а не користуватися порадами і підказками інших. Прислухатися до думки людей можна, однак, поступати треба так, як ви вважаєте правильним.
Прислів'я про розум
 • Розумну мова добре і слухати. Підкреслюється те, що розумна і освічена людина вміє правильно себе вести, його приємно слухати і прислухатися до нього, тому, що він не говорить дурниць.
 • І сила уму уступає. Ще одна приказка, яка підкреслює перевагу розуму перед фізичною силою. У наш час багато чого вирішує фізична сила людини, однак, у висловленні акцентується увага на тому, що навіть настільки актуальна річ поступається розуму і знанням.
 • Що на думці, те й на язиці. Йдеться про те, що людина завжди вимовляє вголос те, про що думає і, враховуючи цей факт можна дізнатися справжнє обличчя людини. Деколи люди вміло приховують свої справжні наміри, однак, їх мова, розмови і поведінка в цей момент найчастіше видають їх.
 • Борода росла – розуму не принесла. Борода досить часто виступає символом мудрості і старості, тому, що, як правило, великою бородою можуть похвалитися люди, які прожили довге життя і мають досвід і певний багаж знань. Однак прислів'я звертає нашу увагу на інший факт: не всі люди з віком стають мудрими і розумними. Цей процес залежить не стільки від прожитих років, скільки від того, чи розвивається людина, вдосконалює свої знання і вміння.
 • Дурна голова ногам спокою не дає. Прислів'я говорить про те, що від наших розумних і не дуже рішень і дій залежить все наше життя. Аналогія проводиться з ногами. Наприклад, дурна людина не продумав відразу, що йому потрібно купити в магазині і тому ходив у нього двічі, а якщо б він заздалегідь подумав про це поході, то цього можна було б уникнути.

Подібних прикладів дітям можна наводити безліч. Якщо мова йде про дошкольниках, тобто, діток, яким ще не виповнилося 6-7 років, то приклади повинні бути примітивні, але дуже показові:

 • Дурні думки бувають у кожного, тільки розумний їх не висловлює. Вислів дає нам розуміння того, що всі ми не ідеальні і іноді трапляється так, що навіть самі розумні люди роблять дурні вчинки, а вже дурних думок в їх голові буває величезна кількість. Але розумна людина вміє приймати зважені і продумані рішення, тому на відміну від дурного, не кричить про те, що приходить йому в голову.
 • Говори менше, думай більше. Це прислів'я в черговий раз підкреслює важливість не розмов, а здорового глузду та вміння думати. Також вона побічно вчить нас тому, що потрібно говорити лише тоді, коли точно впевнений, що це буде доречно в даній ситуації.
Дітям про розум
 • Розумний не той, хто багато говорить, а той, хто багато знає. Даним висловлюванням пояснюється, що людина, яка багато говорить, нехай навіть виходить у нього це складно, не завжди насправді є розумним. Адже знання проявляються не стільки словами, скільки справами і вчинками.
 • Той не дурний, хто на слова скупий. Прислів'я виділяє та акцентує увагу на тому факті, що розумні люди даремно не базікають, а говорять тільки по справі і тоді, коли це доречно.
 • Не той дурний, хто на слова скупий, а той дурний, хто на справу скупий. Це ще одна варіація попередньої прислів'я. Підкреслюється той факт, що дурним людиною потрібно вважати не того, хто мало говорить і словами не доводить свої знання, а того, хто вчинками і справою не може підтвердити цього.

Кращі прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей для дітей молодшого і середнього шкільного віку: збірник з поясненням сенсу

Діти, які досягли віку 7-14 років, вважаються цілком усвідомленими і готовими «вбирати» нові знання і вміння. Діалог з такими дітками вести набагато простіше, а бесіди, як правило, приносять найкращі результати. У цьому віці дітям можна давати для ознайомлення більш складні прислів'я, зміст яких не так очевидний і дещо завуальований.

 • Хто втрачає голову, той в дурнях буває. Ця прислів'я вчить нас тому, що перш ніж зробити якийсь крок, прийняти рішення або вчинити вчинок, потрібно все гарненько обдумати. Необдумані вчинки часто ставлять нас в незручне становище, а часом ще й доставляють чимало турбот.
 • Дурням закон не писаний. Є ще один варіант цього виразу – дурням закон не писаний. А якщо писаний, то не читаний. А якщо читаний, то не зрозумілий. А якщо понят, то не так. Сенс прислів'я полягає в тому, що дурна людина живе так, як йому хочеться, не враховуючи при цьому те, що у кожного з нас є свої права і обов'язки. Дурні люди у своїх діях керуються виключно власними інтересами, забуваючи про те, що навколо є ще багато інших людей.
 • Дурня вчити – що мертвого лікувати. Дана прислів'я є вельми показовою. Як всі ми розуміємо, людини, який вже помер, врятувати неможливо. Йому можна допомогти навіть незважаючи на все своє бажання. У висловлюванні порівнюється дурень і мертвий, щоб показати, що, так як померлого не можна вилікувати, так і людини, який не хоче вчитися, не можна навчити.
 • Не начавши – думай, а начавши – роби! Прислів'я вчить нас тому, що перш ніж розпочати якусь справу, треба добре обміркувати його. Вислів закликає нас не вступати бездумно, сподіваючись на удачу. В той же час виділяється той факт, що почавши справу, потрібно доводити його до кінця.
 • <>Немає дощу – нарікай на небо, ні розуму – нарікай на себе. Сенс прислів'я в тому, що кожна людина сама будує своє життя і відповідає за свої вчинки. Розум, знання людини залежать тільки від нього.
 • Без розуму голова – пивной котел (кошик). Приказка говорить нам про те, що немає сенсу від «пустої» голови. Користь від неї і від людини є тільки в тому разі, якщо там присутній розум.
 • Голова, як у вола, а все, бач, мала. Вол є досить великим тваринам і розміри його голови досить значні. Саме тому для висловлення обирається голова вола. Прислів'я говорить нам про те, що наявність розуму і знань не залежить від віку, «розміру» голови, а залежить виключно від бажання і прагнення людини.
 • Пуста бочка пуще гримить. Тут проводиться аналогія між порожньою бочкою і дурним людиною. Розумний не витрачає час на порожні розмови, але в потрібний момент застосовує свої знання на практиці, в той час як дурна людина тільки багато говорить.
 • Розуму палата, та ключ загублений. Цей вислів є дуже популярним і часто вживаним. Бере свій початок воно з давніх часів. Вся справа в тому, що колись давно саме слово «палата» вживалося для позначення великого приміщення. Згодом так почали називати не саме приміщення, а установа, що знаходилося в ньому. Найчастіше це були різні установи, в яких збиралася знати і вирішувала важливі питання. Так з'явився вираз «ума палата». Через деякий час до вже наявних словами додали ще кілька «...да ключ загублений» і стали з допомогою такої прислів'я говорити про людей, які насправді дурні. Варто звернути увагу на те, що спочатку вираз «ума палата» мало позитивне значення.
 • Розумна голова, та дурневі дісталася. Так говорять про людину, який володіє певними знаннями, однак, не вміє їх правильно застосовувати та здійснює дурні вчинки.
Про розум
 • З пустою головою щастя не нажити. Тут підкреслюється важливість людського розуму. Для того щоб бути щасливим, потрібно бути розумним – ось зміст цієї приказки.
 • Розуму немає – вважай каліка. Дана прислів'я знову-таки звеличує розум і знання. Часто такий вираз застосовують до людини, який зробив якусь дурницю, капость.
 • Поганого – що малому. Всім відомо, що маленькі дітки бувають кілька нерозумні в силу свого віку і браку знань, тому у висловлюванні порівняння проводиться саме з ними. Сенс прислів'я в тому, що дурна людина схожий на дитину, йому скільки не кажи, скільки не пояснюй – толку не буде.
 • Раденький, що дурніші себе знайшов. Так кажуть про нерозумну людину, яка не хоче визнавати, що він дурний, аргументуючи і заспокоюючи себе тим, що є люди дурніші його.
 • Собака – і та без потреби не гавкає, а дурачина, як осика, шебаршит без причини. Цей вислів є одним з найбільш повчальних. У прислів'ї порівнюється дурень і тварина, при цьому собака наділяється розумом і розуміємо, в той час як людина порівнюється з деревом, яке в принципі постійно видає звук без потреби. Суть сказаного в тому, що дурна людина постійно розводить порожні розмови.

Популярні російські народні прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей для дітей: збірник з поясненням сенсу

Російські народні прислів'я та приказки користуються величезною популярністю і по сьогоднішній день, а все тому, що несуть у собі глибокий зміст.

 • Обід дізнаєшся стравою, а розум дізнаєшся слуханням. Суть даного вислову в тому, що розум людини нерідко пізнається в його міркуваннях і розмовах. У прислів'ї порівнюються два процесу – їжа і бесіда. Оцінити страву ми можемо, тільки спробувавши його, так і з розумом людини, проявляється він під час спілкування.
 • Розумний упокорюється, дурний надувається. Сенс приказки в тому, що розумна людина розуміє, що не завжди все залежить від нас і вміє приймати ситуацію такою, яка вона є. Нерозумний ж людина в такі моменти схильний чинити нерозумно, зображуючи із себе потерпілого.
 • Не дивляться на сукню, дивляться на розум. Практично всі ми хоч раз чули такий вислів: «Це тільки зустрічають по одягу», означає воно те, що спочатку надається значення зовнішнього вигляду, манери поведінки та інших факторів. Однак з плином часу все більше уваги починають приділяти розуму людини, його знань та умінь. Погодьтеся, спочатку не завжди є можливість показати на ділі свої здібності та наявність розуму, а ось, наприклад, зовнішність – це те, що завжди на виду.
 • На всяк час розуму не напасешся. Дана фраза пояснює нам те, що дуже складно в усіх ситуаціях надходити як мудрий і всезнаючий людина. Навіть самий розумний і мудрий чоловік час від часу потрапляє в незручні ситуації.
Приказки для дітей
 • Ніс з лікоть, а розуму з ніготь. Так говорять про людей, які задаються і выхваляют себе, виставляючи в кращому світлі, однак насправді не мають тих переваг, про які говорять. Вони «задирають ніс» з приводу своїх достоїнств, яких насправді немає. Про розум у висловленні йдеться, що його «з ніготь», тобто, дуже мало для розумної людини.
 • Наживемся, кума – наберемося розуму. Прожиті роки не завжди можуть означати те, що людина набрався досвіду, мудрості і став розумним. Однак, як правило, прожили життя люди, дійсно стають мудрецями – сенс фрази полягає саме в цьому.
 • Нажити своїм розумом. Вислів означає те, що людина отримує щось завдяки своєму розуму, знань, старанням.
 • Дурний як пробка. Так кажуть про нерозумну людину, яка абсолютно не розуміє і не хоче розуміти значення своїх дій.
 • Дурному синові не в допомогу спадщину. Значення фрази полягає в тому, що нерозумному людині, яка не хоче змінюватися і вдосконалюватися допомогти не зможе абсолютно ніхто і нічого. У висловлюванні згадується саме спадщину, оскільки спадщина – це своєрідний старт для людини, допомогу, яку він отримав. Ось прислів'я і пояснює нам, що дурному людині не допоможе ніяка допомога.
 • У розумної голови сто рук. У приказці мається на увазі те, що розумна людина знає і вміє дуже багато. «Сто рук» тут вживається для пояснення нам того, що розумна людина може засвоїти і навчитися безлічі справ.
 • В розумній бесіді бути – розуму прикупити (а в дурною, і свій розгубити). Сенс прислів'я полягає в тому, що з розумною людиною завжди приємно і корисно вести розмови. Під час таких бесід ми дізнаємося багато нового, корисного і цікавого. У той час як ведучи діалог з нерозумним людиною, ми не просто не отримуємо нові знання, але можемо засумніватися вже існуючих своїх.

Найцікавіші прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей для дітей: збірник з поясненням сенсу

Про російських народних прислів'ях і приказках сьогодні було сказано чимало. Однак крім цих висловлювань є ще й інші, не менш цікаві прислів'я, які належать іншим народам світу.

 • Багатство розуму не замінить. (Абхазька). Прислів'я пояснює нам те, що ніяке багатство не може бути дорожче розуму, оскільки багата людина може стати бідним, а от чоловік мудрий ніколи не розгубить свої знання і досвід.
 • Бійся дурня, який вважає себе мудрецем. (Абхазька). Суть висловлювання у тому, що нерозумні люди, які вважають себе розумними часом роблять дуже дурні і необдумані вчинки, наслідки яких можуть стосуватися й інших сторонніх людей.
 • Велика річка тече спокійно, розумна людина не підвищує голосу. (Таджицька). Сенс приказки полягає в тому, що розумна людина вміє контролювати себе і свої емоції, ніколи не кричить про свою мудрості, проте, у разі необхідності вміло користується нею.
Прислів'я про розум
 • Великий розум краще сили буйвола. (Хінді). Буйвол дуже велика і сильна тварина, тому для порівняння вибрали саме його. Незважаючи на всю могутність і силу звіра, прислів'я говорить нам про те, що розум і мудрість краще і цінніше такої сили.
 • У бороді розуму немає. (Шорская). Аналог такого висловлювання сьогодні ми вже зустрічали раніше. Суть фрази полягає в тому, що вік і прожиті роки не завжди передбачають наявність розуму.
 • Де є розум, є і повагу. (Абхазька). Прислів'я вчить нас тому, що розум і мудрість припускають наявність поваги. Не можна вважати себе розумною людиною і нешанобливо ставитися до інших людей, їх поглядів, думку.
 • Де тебе знають, твій розум поважають, а де не знають — твій одяг. (Адигейська). Дана прислів'я є аналогом нашої: «Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму». Суть вислову полягає в тому, що спочатку нас оцінюють виходячи з зовнішності, а поспілкувавшись з нами, роблять висновок про нашому розумі.
 • Дурень і сам не знає, і розумного не слухає. (Узбецька). Фраза означає те, що недалека людина завжди вважає себе правим у всьому і впевнений у своїй мудрості, при цьому він ніколи не прислухається до порад інших людей.
 • Дурість — найгірший недолік. (Абхазька). Приказка вчить нас того, що дурість є недоліком, і в принципі, може в деякій мірі порівнюватися з серйозною вадою.
 • Дурість — невиліковна хвороба. (Лезгинська). Ще один приклад того, з чим порівнюють дурість. Крім того, що вона вважається істотним недоліком, вона є ще й хворобою. До речі більшість висловлювань говорить нам про те, що «хвороба» ця невиліковна, в силу небажання дурня розумнішати.
 • Дурість сама себе б'є. (Естонська). Сенс вислову полягає в тому, що дурень завжди страждає від власної дурості. Нерозумні вчинки в першу чергу приносять проблеми людині, який їх зробив і вже після цього страждають всі інші.
 • Давати поради глупцу — все одно що вимірювати бліх: і те, і інше марно. (Амхарская). Прислів'я акцентує увагу на тому факті, що дурна людина ніколи не приймає рада і підказки інших людей, вважаючи, що він все знає, вміє і не потребує сторонньої допомоги.
 • Дурень розповість про те, що їв і пив, а розумний — що бачив і чув. (Калмыкская). Суть прислів'я в тому, що розумна людина завжди вміє помічати дрібниці і знаходить користь у всьому, в той час як він оцінює все, що відбувається поверхово, часто не розуміючи важливості того, що відбувається навколо.
 • Якщо б дурість хворіла, кричав би ти всю ніч. Таке вираз застосовують до нерозумним людям, щоб вказати їм на їхню дурість. У висловлюванні мається на увазі, що дурості в людині безмежно багато.

Невеликі, короткі прислів'я і приказки для дітей про розум і дурість, розумних і дурних людей: збірник з поясненням сенсу

Маленьким дітям досить складно зрозуміти і осмислити довгі висловлювання, тому краще всього починати знайомство з прислів'ями та приказками, які складаються буквально з кількох слів.

 • Сивина розум дає. Сивина з'являється у людей вже прожили якусь значну частину свого життя. За цей час люди потрапляють у різні життєві ситуації, вирішують безліч складних завдань. Сенс даної прислів'я в тому, що з роками людина, як правило, набирається розуму, досвіду, мудрості.
 • Розумний не заблукає. Йдеться про те, що мудрий, розумна людина завжди знайде вихід з будь-якої ситуації з допомогою своїх знань і умінь, оскільки його багатство – розум, у нього завжди з собою.
 • Був би розум, будемо і рубль. У прислів'ї акцентується увага на тому, що людина, у якого є розум, розуміння, знання ніколи не пропаде. У вислові йдеться про рублі для того, щоб підкреслити важливість людського розуму. Адже гроші – це те, без чого, так чи інакше, ми не можемо існувати, а розум дає нам можливість отримати ці кошти для життя.
 • Дурень, хто з дурнем зв'яжеться. Суть фрази полягає у тому, що з дурними людьми краще справи не мати, оскільки нерозумні люди нічого хорошого нам дати не можуть, а от додати нам своєю дурістю турбот і клопотів, можуть.
 • Востер на мову, так туг на розум. Так часто говорять про тих, хто багато говорить, але нічого не робить. Найчастіше нерозумні люди є базіками, розповідають про свої достоїнства і т. д., але мудрістю вони не володіють.
 • Тихіше їдеш – далі будеш. Ця фраза вчить нас тому, що не варто поспішати і робити поспішні висновки. Розумна людина завжди вичікує час, думає, перш ніж робити вчинки і говорити якісь слова, тому досягає поставлених цілей. Недалека людина завжди поспішає, говорить і робить, не подумавши, тому часто потрапляє в дурні і незручні ситуації.
 • Кишені толстой, та розум порожній. Суть прислів'я в тому, що наявність грошей або влади ніяк не означає, що людина володіє розумом і кмітливістю.
 • Мудрість приходить з роками. Аналогів цієї прислів'я сьогодні ми розбирали чимало. Проживаючи своє життя, ми потрапляємо в різні ситуації, долаємо труднощі, зустрічаємо на своєму шляху абсолютно різних людей. Усе це формує наш життєвий досвід, а досвід, в якійсь мірі, це теж мудрість, тому і кажуть, що мудрість приходить з роками.
Дізнавайтеся про прислів'ях із книг
 • Мало хотіти, треба розум мати. Фраза навчає нас, що неможливо одержати щось, не роблячи для цього нічого
 • Не всяк розумний, хто червоно прикрашено. Сенс прислів'я в тому, що розум не вимірюється зовнішнім виглядом, красивими словами і навіть показовими гарними вчинками. Мудрість людини вимірюється його поведінкою, його життєвою позицією.
 • Поганий приклад заразливий. Так говорять, коли хтось, повторюючи чиїсь погані дії чи слова, що здійснює дурний вчинок.
 • Чужий розум – до порога. Сенс висловлювання у тому, що чужий розум нам не помічник. Можна попросити у когось рада, підказку, однак, на цьому все і закінчиться. Мати свій розум і бути мудрим – зовсім інша справа. У такому разі найцінніше буде завжди з вами
 • Не сподівайся на силу, покладайся на розум. Прислів'я вчить нас того, що розум є цінніше й важливіше фізичної сили. Адже фізичною силою допомогти собі можна далеко не завжди, а за допомогою розуму і мудрості можна вирішити будь-які проблеми
 • Вчився читати та писати, а вивчився співати та танцювати. Сенс приказки в тому, що навчання не завжди означає вивчитися. Не можна говорити, що всі люди, які вчилися у школі, інституті є розумними, оскільки справа не в закладі і не в тому, що ви туди ходите. Справа в тому, як і чому ви вчитеся і вчіться взагалі

Прислів'я та приказки про розум і дурість, розумних і дурних людей з малюнками для дітей: фото

Прислів'я про розум
Приказка про розум

Фахівцями давно доведено, що більшість людей краще сприймають і запам'ятовують інформацію, отримуючи її не тільки «на слух», але і у вигляді зображень (зорова пам'ять). Маленьким дітям важко висидіти певну кількість часу і при цьому на слух сприймати прислів'я та приказки сенс яких, вони в силу віку, просто не розуміють.

Саме тому ми рекомендуємо подавати інформацію про висловлюваннях разом з цікавими картинками і малюнками.

 • Не всякий розумний, хто добре прикрашено
 • Був би розум — буде і рубль; не будет ума — не будет и рубля
 • Обід впізнають по страві, а розум за слухання
 • З осику виріс, а ума не виніс
 • Дожив До сивого волосся, а розуму не нажив
 • Розуму набирайся, та не зазнавайся
 • Справу роблять шумом, а розумом
 • З людьми радься, а свого розуму не втрачай
 • Розум — добре, а два — краще
 • Розумом туп, та гаманець туг
 • Розум бороди не чекає
 • Розум гори рушить, хміль розум розтрощує

Як бачите, існує величезна кількість прислів'їв та приказок, всі їх перерахувати просто неможливо. Саме такі слова і вислови допомагають нам донести зерно розуму до маленьких дітей і пояснити їм значення і цінність того чи іншого поняття.

Відео: Російські народні прислів'я