Як відрізнити саджанці троянди від шипшини по листю, зовнішнього вигляду? Як дізнатися, що троянда перетворюється в шипшина і запобігти це?

Для того, щоб радіти прекрасному цвітіння троянд важливо не переплутати кущ з шипшиною. У цій статті розглянемо їх відмінності.

Скільки років люди вирощують ці рослини, але і по сей день, трапляється, плутають їх різновиди. Вони дійсно схожі, оскільки є представниками одного сімейства під назвою розоцвіті, але все ж відмінності існують. Які? Розберемося в цьому.

У чому відмінність троянди від шипшини?

Головні і найбільш наочні відмінності видно під час цвітіння: «пухнаста», з безліччю пелюсток троянди і скромні п'ять пелюсток шипшини. До осені навіть діти легко впізнають шипшина по яскраво-помаранчевим або червоним ягодам. Але як бути, коли нам потрібно висадити кущ, а ми не впевнені в тому, що ці пагони дійсно належать троянді, а не шипшині?

Троянда або шипшина?
 1. Спочатку червоні паростки троянди зеленіють і дерев'яніють, пізніше на відміну від пагонів шипшини, чиї стебла більш тонкі і зелені з моменту їх утворення.
 2. На гілочці троянди, як правило, розташовано три або п'ять листочків, у шипшини – сім, до того ж верхній лист непарний. Чому «як правило»? Тому що, як з будь-якого правила, трапляються винятки: є сорти витких троянд, які також мають сім листків.
 3. Листя за кольором також відрізняються: у троянди вони тверді, гладенькі, темно-зелені. Їх кінчики трохи заокруглені. Невеликі, різьблені, світлі, з матовим шорстким покриттям і загостренням у кінчика – в шипшини. Їх краї бувають не зовсім рівними, можуть бути присутніми шипи.

  Різниця у листі
 4. Троянди мають трохи шипів, але вони досить великі, шипшина ж усіяний дрібними шипами, іноді аж до чашолистків.

Відмінності квіток троянди і шипшини

Квіти обох рослин двостатеві, мають подвійну оцвітину. У чашечки розташовані чашолистки, які зрослися між собою. В залежності від того, який сорт рослини, квіти розташовані суцвіттями або окремо.

Як вже говорилося, квітка шипшини має п'ять пелюсток, хоча декоративні окультурені різновиди можуть бути і махровими (наприклад, сорт «зморшкуватий» налічує близько 180 пелюсточок). Троянда має у квітці безліч пелюсточок і серцевину, якої не видно під час цвітіння. Серединка шипшини видно завжди.

Троянда

Що робити, щоб троянда не перетворилася в шипшина?

Троянди можуть мати власну кореневу систему, а можуть бути щеплені втечею до прикореневої частини шипшини (до речі, в останньому випадку рослина більш витривала). Якщо ви помітите, що від кореня вашої троянди пішли нові пагони, уважно розгляньте їх.

Троянда може перетворитися в шипшина
 • Зелений колір нових гілок вже повинен попередити вас про те, що це росте шипшина.
 • Якщо їх не видалити – вони «повернуть» вашій кущу статус шипшини.
 • Щоб уникнути цього, обережно раскопайте грунт біля куща і акуратно зріжте у кореня всі пагони, які розташовані нижче місця, де зроблено щеплення.
 • Ті, що вище, залиште на них вже розквітнуть троянди. Видаляти потрібно також будь пагони, що з'являються неподалік від самого куща, інакше вони завадять рости вашої новоявленої розі, послаблюючи її. Спостерігайте за рослиною постійно і при необхідності продовжуйте видалення зайвих пагонів.
 • Якщо ж щепа не прижився, шипшина так і залишиться шипшиною. У тому випадку, якщо ще залишилися якісь відростки прищепи, в кінці літа потрібно зрізати всі гілки шипшини, залишивши однорічні. Надріжте втечу і примотати до нього рожеву нирку. Прижившись через два тижні, вона дасть у наступному році декоративну гілку.
 • Не розпушуйте ґрунт біля куща інтенсивно, щоб не активізувати нирки шипшини.

Ну ось, тепер ви все знаєте про троянди і шипшині і без праці відрізните одне від іншого.

Відео: Троянда або шипшина?