Як відрізнити рясні місячні від маткової кровотечі: симптоми. Причини і види маткових кровотеч

В даній темі ми розглянемо, як розпізнати кровотеча і відрізнити його від рясних критичних днів. А також поговоримо про норми і достатку менструального циклу.

Критичні дні – це дуже особиста тема, яка має дуже індивідуальний характер. Тому ніколи не можна однозначно відповісти, як повинно бути. Але це ще й одна з найважливіших тем для здоров'я жіночого організму. Справа в тому, що будь-які відхилення від такої широкої норми вказують на порушення.

Тому в цій статті ми якраз і знайдемо відповідь на одне дуже важливе питання – чим відрізняються рясні місячні від маткової кровотечі. Відмінності потрібно знати кожній дівчині, так як рясність менструації може бути різною і на перший погляд можна не відразу зрозуміти, що почалася кровотеча.

Як відрізнити рясні місячні від маткової кровотечі?

Є деякі проблеми при критичних днях, які ні в якому разі не можна ігнорувати. Але щоб вловити ці відмінності між звичайними рясними місячними і матковою кровотечею, потрібно в першу чергу зрозуміти, що таке місячні.

Що таке менструація?

Це частина менструального циклу жіночого організму, який настає в період статевого дозрівання. Під час цього циклу у яєчнику дозріває яйцеклітина, що говорить про готовність організму завагітніти. Якщо яйцеклітина залишається незаплідненої, то в перший день циклу вона починає відторгатися разом з слизовою оболонкою матки. Це супроводжується менструальним кровотечею.

Місячні або маткова кровотеча?

Маткова кровотеча, на перший погляд, схоже на рясні виділення при місячних. Але все ж кожна жінка просто зобов'язана знати деякі ознаки, за якими безпомилково можна судити про початок кровотечі. Це буде свідчити про те, що ситуація вийшла з-під контролю і можливий розвиток анемії!

Мінімальний термін для менструації 21 день

Розглянемо більш уважно ці ознаки, як відрізнити рясні місячні від маткової кровотечі

Ознаки Нормальний показник або рясні місячні Перевищення норми — кровотеча
Обсяг виділень За період місячних жінка втрачає приблизно 50 мл крові. Але це лише умовний середній показник – вважається нормою і 20, і 80, і навіть 150 мл. Але запам'ятайте – мова йде не за разовий випадок. Тобто, гінеколог встановив, що для вашого організму це норма і так відбувається вже не один місяць/ рік.

Якщо у вас середній показник менструації, то перевищення від 100-150 мл за добу говорить вже за кровотеча. Понад 200 мл вимагає термінового звернення в лікарню.

Важливо: Небезпечним сигналом вважається, коли місячні настільки рясні, що навіть нічні прокладки доводиться міняти буквально щогодини.

 
Менструальний період

Середній період тривалості менструального циклу становить 28 днів. Але знову ж – у деяких він буває і 35, а у кого-то і 25, що також не вважається патологією.

До речі, зазначено, що середній цикл 28 днів буває тільки у 13% всіх жінок.

 
Якщо виділення почалися менш ніж через 21 день або більше 35 днів, тоді варто звернутися в поліклініку. Також насторожити має сильне відхилення від норми. Причому і в більший, і в менший бік.
Тривалість

Місячні тривають перші 5-6 днів циклу. Ці цифри теж приблизні, вони можуть трохи відрізнятися у різних жінок. Тому варто відокремити – від 2 до 8 днів.

 

Тривалість кровотеч вже більше 10 днів.

 

Важливо: Тривалі і рясні виділення можуть нанести значної шкоди для організму!

 
Інтенсивність виділень

Вона також у кожної жінки різна. У кого-то виділення слабкої інтенсивності, у інших, навпаки, дуже сильні. Але є якась закономірність – до середини циклу вони наростають, а після — виділення поступово зменшуються.

 

При кровотечах виділення не тільки не зменшуються з часом, але може і збільшитися.

Важливо: повинно Насторожити, якщо виділення не зменшуються після 3 днів менструації.
Колір

Точно також і змінюється колір – від червоно-коричневого забарвлення, що може бути трохи темніше венозної крові, до практично коричневого або бордового тони.

Але звертаємо увагу на ще одну закономірність – як правило, колір поступово темніє, а консистенція стає більш слизової.

 
При кровотечах кров насиченого червоного, навіть червоного кольору. При цьому з часом вона не стає більш темного відтінку.
Консистенція

З-за того, що в цій менструальної крові присутній слизовий секрет і тканина ендометрію матки, її шийки, то виділення більш в'язкі. Також можуть з'являтися згустки.

 

При кровотечах виділення рідкі, без слизу чи згустків!

Важливо: Деколи достаток згустків крові, що з'являються більше 3 днів, також говорить про порушення.
Больові відчуття Біль внизу живота для більшості жінок вважається нормою. Але вона має спадаючий характер. Тобто, на 2-4 день вже зменшується її інтенсивність. При кровотечах больові відчуття можуть тільки збільшуватися. Характер ж значно сильніше.

Важливо: У будь-якому випадку, навіть якщо у вас рясні місячні, це небезпечно анемією! Особливо, якщо вони мають постійний характер. У такому разі необхідно обов'язково проконсультуватися з гінекологом!

Зверніть увагу, як часто протягом 1 - 2 годин ви змінюєте засіб гігієни!

Додаткові симптоми, які говорять за маткова кровотеча:

 • сильна втома і слабкість. Адже організм не справляється з таким навантаженням;
 • можливо почастішання серцебиття;
 • зниження артеріального тиску;
 • виділення можуть мати неприємний запах;
 • при матковій кровотечі може піднятися температура;
 • від цього жінку морозить і/ або кидає в піт;
 • надмірна блідість шкіри, що може навіть говорити за занепад гемоглобіну;
 • з'являється запаморочення;
 • можлива поява крові після статевого акту між менструаціями. Це говорить про порушення і можливу появу кровотечі.

Небезпечні симптоми маткової кровотечі, що вимагають негайної госпіталізації:

 • жінка втрачає свідомість;
 • різкі болі внизу живота, що мають зростаючий характер;
 • температура піднімається вище 39 °C;
 • можлива сильна нудота і навіть блювота;
 • сильне зниження тиску;
 • прояв анемії.
Прислухайтеся до інших сигналів організму

До речі, про розвиток анемії скаже:

 • ламкість волосся і нігтів;
 • дуже сильна стомлюваність;
 • сонливість;
 • безпідставне часте запаморочення;
 • шкіра стає блідою, прозорою і сухий;
 • погіршується пам'ять і концентрація.

Можливі причини сильних виділень і маткових кровотеч

Як вже було сказано, іноді виділення при місячних можуть бути рясними. Звичайно, це приносить неймовірний дискомфорт і наводить навіть паніку. Тому варто розібратися в обов'язковому порядку, з якої причини це відбувається.

Найперше і найголовніше – похід до гінеколога. І якщо ви думаєте, що похід до цього лікаря можна планувати при відсутності менструації, то помиляєтеся. Якщо ви хвилюєтеся, що ці дні проходять не так, як треба — похід до гінеколога відкладати ні в якому разі не можна. Лікар зможе зробити висновки про характер виділень і причини надмірної інтенсивності за допомогою огляду на гінекологічному кріслі, УЗД, мазків і аналізу крові.

У будь-якому підозрілому випадку необхідна консультація гінеколога!

Можна виділити кілька причин, за якими виділення стають рясними і навіть несуть характер кровотечі:

 • ендометріоз – це захворювання слизової оболонки матки. При відшаруванні великої кількості ендометрію виділення дуже збільшуються;
 • міома – це доброякісна пухлина, яка утворюється в порожнині матки і провокує затяжні місячні з виділенням великого об'єму крові. Міома властива репродуктивного віку. Після менопаузи вона самостійно зменшується;
 • викликати крововтрати можуть і поліпи;
 • порушення рівня гормонів. Гормональна система також може впливати на кількість клітин ендометрію, що в свою чергу веде до збільшення об'єму виділень;
 • інтоксикація жіночого організму, що викликана занепадом сил від виснажливих і частих дієт;
 • настання клімаксу. У цей період дуже змінюється рівень гормонів, що може призводити до кровотеч;
 • переривання вагітності або наслідки аборту/кесарів. Окремої уваги потребують місячні під час вагітності, які часто говорять про порушення і насправді є кровотечею. Тому рекомендуємо прочитати матеріал на тему «Місячні під час вагітності»;
 • позаматкова вагітність. До речі, багато хто вважає, що про це сигналізують ранні місячні, які прийшли значно раніше терміну. Але ми пропонуємо вам прочитати більше інформації на цю тему в нашому матеріалі «Причини місячних раніше строку»;
 • післяопераційний і посттравматичний період;
 • погана згортання крові і схильність до тромбоутворення;
 • наявність різних інфекційних захворювань або запальних процесів;
 • банальне нервове перенапруження і втома;
 • надмірна фізична навантаження.

Важливо: Але причина кровотечі може бути значно складніше – це може бути туберкульоз матки, захворювання яєчників різного роду, кіста або навіть рак статевих органів!

Деколи це може бути наслідок серйозних захворювань

Саме після вивчення результатів досліджень лікар зможе дати рекомендації для вирішення вашої проблеми. Не варто самостійно призначати собі ліки чи процедури.

 • Буває, що сильні виділення з'являються дуже різко при місячних – це може бути після сну, коли ми довго знаходилися в горизонтальному положенні. Або просто якщо довго сидіти, а потім різко встати. В цьому випадку можна не хвилюватися. Просто кров встигла трохи згорнутися, поки ви були нерухомі.
 • Також на кровотечу схожі післяпологові виділення. Вони називаються лохії, і це зовсім окрема тема. Не варто їх плутати з патологією маткової кровотечі. Але якщо лохії завершилися, а замість них почалися яскраві червоні виділення, то це вже привід для звернення до лікаря.
  • До речі, про період і термін менструації після пологів ви можете прочитати в нашій темі «Коли починаються і скільки тривають критичні дні після пологів?».

Важливо: Особливо так важливо берегти свій організм під час критичних днів. Не піднімайте тяжкості і трохи обмежте тренування, будь-які фізичні навантаження. Виключіть заняття сексом, оскільки в цей період матка стає вразливою для будь-якого роду інфекцій!

Не займайтесь самолікуванням!

Види маткових кровотеч

Кровотечі в гінекології поділяють на два види, що мають ненормальний характер – це овуляторні і ановуляторні місячні. Перші виділення дуже мізерні і з коротким періодом тривалості, а другі мають зворотну картину з великою тривалістю і зайвої рясністю, а також поганим самопочуттям. Вони в свою чергу поділяються на кілька видів:

 • тривалий кровотеча великої рясності (менорагія). Причиною цього є інші захворювання ендокринної і репродуктивної системи, неправильне харчування або деформація матки. Залежно від причин виникнення лікування може відрізнятися;
 • виникають раптово між менструаціями кровотечі (метрорагія). Виникають вони при запальних захворюваннях або органічних ураженнях, не залежать від дня циклу. Поділяються в свою чергу за віковими категоріями:
  • клімактеричні виділення, що зустрічаються під час клімаксу. Не несуть небезпеки, якщо не мають інтенсивного характеру;
  • і ювенільні виділення, які характерні для підлітків. Пов'язані вони з ще не зовсім сформованої статевої системою;
 • довго триває період нерегулярних рясних виділень (менометрорагія) – також симптом різноманітних захворювань. Лікування цього функціонального відхилення змінюється в залежності від причин виникнення;
 • менструації, які починаються знову менш ніж через 21 день після завершення попереднього циклу (поліменорея). Це аномальне стан менструального циклу має бути регулярного характеру для встановлення даного діагнозу;
 • варто відзначити ще проривні виділення. Вони характерні для жінок, які використовують внутрішньоматкову спіраль. Це прямий сигнал про її відторгнення або навіть зараженні;
 • профузні кровотечі мають характер місячних, але з більшою інтенсивністю. Відрізнити дуже важко, варто уважно вивчити колір і консистенцію виділень;
 • гіпотетичні виділення виникають після зниження тонусу міометрію матки після пологів або аборту.
Зробіть нетривалий холодний компрес

Правильне лікування може призначити лікар, але деякі рекомендації до візиту варто дотримуватися. Потрібно багато відпочивати, не займатися важкими фізичними навантаженнями і пити більше води. Забороняється відвідувати лазні і сауни, вживати алкоголь. А щоб зупинити можливе маткова кровотеча, варто прикласти до низу живота холодну грілку або пляшку з водою. Але не більше 10-15 хвилин, оскільки можна заробити запалення!

Бережіть себе і будьте здорові!

Відео: Як відрізнити рясну менструацію від маткової кровотечі?