Чарджбек: що таке chargeback і як ним скористатися. Як повернути гроші, якщо сплатив за товар, а магазин не надіслав посилку. Як скористатися чарджбэком на Алиэкспресс?

Розбираємося про те що таке чарджбек і як ним скористатися.

Покупки в інтернеті дозволяють робити усвідомлений вибір, економити час і гроші, плюс ще не один десяток переваг. Але інтернет покупок продовжують боятися, адже у багатьох залишився страх того, що його обдурять, не надіславши товар, або надіславши, але іншої якості, ніж очікували, а повернути його буде неможливо. Особливо дане питання насторожує при покупках з Китаю, адже доставка туди і назад часто несумісна з сумою покупки.

У цій статті ми розповімо про те, як повернути свої гроші у випадку невиконання магазином своїх зобов'язань. Також наведемо приклад повернення на Алиэкспресс.

Варто справедливо зауважити, що Алиэкспресс один з небагатьох магазинів який розбирається з кожною заявленою проблемою і у випадку, коли клієнт правий, завжди стає на його бік. Але ситуації бувають різні і іноді потрібна допомога банку в суперечці з продавцем.

Для тих, хто ще жодного разу нічого не замовляв на Алиэкспресс, ми рекомендуємо нашу статтю, в якій розповідається про те, як пройти реєстрацію, а також зробити перше замовлення.

Чарджбек: що таке платежу?

Чарджбек або його міжнародне написання платежу є процесом заперечення банком транзакції по картці, якій клієнт оплачував в магазині або інтернет магазині. У більшості випадків заявку на chargeback подає власник картки, але є ситуації, в яких заявку на chargeback подає банк.

Чарджбек: що таке платежу?

Чарджбек — що за процедура і як нею скористатися?

Процедура проста але, на жаль, російські користувачі в своїй більшості не знають про неї, а, отже, і не знають, як захистити себе.

Отже, процес процедури платежу:

 • Держатель картки (покупець) подає заяву (в електронній або письмовій формі залежно від умов банку) в банк, що випустив і обслуговуючий карту (рахунок) про те, що операція за таке-то число в такий-то час і на таку-то суму недійсна унаслідок шахрайства або невиконання своїх зобов'язань з боку магазину (інтернет-магазину);
 • Банк передає питання на кредитну комісію, яка проводить розслідування по даному платежу, в тому числі запитує магазину дані підтверджують успішність угоди та виконання своїх зобов'язань;
 • У разі правоти клієнта кредитна комісія списує суму з рахунку магазину і відправляє клієнту. Варто звернути увагу, що послуги chargeback платні і комісію за розгляд платить винна сторона. Тобто, якщо магазин доведе те, що він виконав зобов'язання — вам не тільки не повернуть гроші, але і спишуть з рахунку комісію за розслідування. Тому рекомендується подавати такі заявки усвідомлено, маючи докази того, що ви дійсно праві.

Підстави для подання заявки на чарджбек

Ми виділили всі причини, за якими може бути ініційований чарджбек. Зверніть увагу, що в банку зрідка зустрічаються випадки виникнення проблем з подачею заявки співробітником некомпетентним банку. У випадку якщо ви впевнені у своїй правоті ви можете обґрунтовувати свою точку думки наведеним нижче списком, а також тим, що завдання співробітника у відділенні або на гарячій лінії прийняти заявку, а рішення буде приймати виключно кредитна комісія, що не в компетенції даного співробітника.

 • При виникненні проблем з доставкою товару і виникненні спірної ситуації магазин відмовляється виконувати свої зобов'язання (refund). У цьому випадку можна ініціювати розслідування;
 • Подвійне списання коштів. Технічна помилка програмного забезпечення, найчастіше дві однакові суми списані з різницею в секунду. Проблем з поверненням не буде;
 • Сума покупки відрізняється від списаної суми. У цьому випадку повернеться різниця списаної суми;
 • Клієнт не проводив цю операцію, в момент проведення платежу знаходився в іншому місті/країні, а також стверджує, що нічого не купував на даному сайті (магазин повинен буде довести, що відправив на ім'я та адресу клієнта товар);
 • Підпис на рахунку і самій карті відрізняється (доказ того, що оплату виробляв не клієнт і вина на стороні магазину у відсутності пильності);
 • Клієнт не отримав замовлення/послугу в повному обсязі який був заявлений спочатку;
 • Клієнт сплатив за товар/послугу в цей же час іншим способом (є докази у вигляді чека або виписки з іншої картки/рахунку);
 • Згідно законодавства клієнт має право повернути товар, але продавець відповів відмовою.
Підстави для подання заявки на чарджбек

Наведемо два приклади:

 • Максим замовив телефон Samsung н-ї моделі і у нього є чек на оплату, а також скріншот замовлення, де вказана вся інформація про замовлення і доставку. Але прийшов йому Samsung з рівнозначними характеристиками, при цьому іншої моделі. Він як клієнт магазину вимагав обміну чи повернення, при цьому транспортні витрати повідомив, що покривати, не має наміру. Магазин відмовився і Максим подав заявку на chargeback. В цьому разі правий буде Максим, але магазин окрім відшкодування і оплати всіх витрат все ж зобов'яже Максима повернути телефон;
 • Марія купила сукню розміру S, бежевого кольору, але їй прийшло плаття, як вона вважає світло бежевого кольору, розмір не підійшов (заміри при покупці вона не звіряла, просто вибрала розмір, який вона зазвичай купує). Примірка була не відразу, а через місяць, і терміни повернення товару вже минули. Після відмови магазину Марія подала заявку на чарджбек. У цьому випадку у chargeback буде відмовлено, адже колірна палітра може відрізнятися в залежності від налаштувань пристрою, а також товар, який прислали, повністю відповідав вимірами, вказаними на сайті магазину, що продавець цілком може довести. Підстав для розслідування немає.

Строки проведення процедури chargeback стандартні і загальноприйняті у всьому світі — до 180 календарних днів з дня подачі заявки.

Як повернути гроші, якщо сплатив за товар, а магазин не надіслав посилку

Розглянемо ситуацію на прикладі Алиэкспресс. Ви купили товар, але він не прийшов. Зі свого боку магазин зобов'язаний повернути вам кошти або відправити новий товар. Питання з транспортною компанією лежать на стороні продавця, і перекладати на плечі клієнта вони не мають права.

Як повернути гроші, якщо сплатив за товар, а магазин не надіслав посилку

Отже, подальші дії:

 • Відкрити спір на Алиэкспресс, або якщо ви недогледіли і «Захист покупця» закінчилася — написати в службу підтримки Алиэкспресс і самому продавцю;
 • Дочекатися відповіді на е-мейл, або ознайомитися в відповіддю в особистому кабінеті. У разі відмови В поверненні коштів йдемо далі;
 • Звертаємося в банк-емітент (банк, який випустив і обслуговує карту) і уточнюємо, яким способом подається у них заявка на chargeback. Заповнюємо і подаємо заявку;
 • Очікуємо протягом 180 днів (зазвичай швидше, але краще всього орієнтуватися на максимальні терміни) і отримуємо повернення грошей на рахунок або ж відповідь банку про розгляд та його вирішенні.

Звертаємо увагу, що chargeback це не комерційна послуга банку, яку він може надавати чи ні за своїм розсудом. Згідно міжнародного законодавства банк має зобов'язання перед своїм клієнтом, і одним з них є захист клієнта на російському або міжнародному рівні при виникненні спірних платежів.

Терміни подачі chargeback

Терміни подачі заявки на чарджбек прописується в договорі між клієнтом і банком, але в більшості випадків подати заявку необхідно протягом 120 календарних днів після здійснення транзакції.

Для того щоб дізнатися цю інформацію — прочитайте договір видається при відкритті картки або ж публічну оферту банку розташовану на офіційному сайті (більшість банків зараз схиляються саме до цього щоб не видавати клієнту стопки документів).

Терміни подачі chargeback

Сподіваємося, наша стаття допомогла розібратися в настільки простий, але ще незнайомій ситуації як повернення своїх коштів на картку. Тепер купувати в інтернеті можна з повною впевненістю в тому, що вас не обдурять!

Відео: Chargeback. Як повернути гроші, якщо вас обдурили на Aliexpress і не тільки?