Що таке макраме і як воно з'явилося? Як правильно плести макраме: способи, ідеї

Макраме є дуже популярною технікою плетіння і в нашій статті ми про неї розповімо.

Зміст

Слово «макраме» походить від арабського. Воно перекладається як «бахрома, мереживо, тасьма». Якщо говорити простими словами, то макраме являє собою плетіння з вузликів. У нашій статті ми розповімо, що це за техніка і як правильно її виконувати.

Техніка плетіння макраме — історія появи

Протягом багатьох століть невпинно створювалися різні типи рукоділля та багато дійшли до наших днів. Одним з них є і макраме. З моменту появи вона сильно змінилося і стало спочатку декоративним, а тепер вже і художнім. На Русі активно застосовувалося вузликове, безузелковое (косичками), плоске і фігурне плетіння.

Матеріали для макраме: вимоги, особливості

Макраме

Для створення виробів в стилі макраме можна використовувати різні матеріали. Найбільш популярними з усіх є сизаль, шнури, шкіра, різні нитки і так далі.

Красиві вироби можна робити з синтетики, але раніше використовувалися тільки натуральні волокна природних кольорів. Найпопулярнішим був льон. Але, так як натуральних забарвлень дуже мало, то пізніше стали застосовуватися й інші нитки.

Зазвичай мережива плетуться в світлих кольорах, але якщо грамотно вибрати контрастні, то готова робота буде виглядати цікавіше. Перш ніж приступати до їх вибору, подумайте, яка буде тематика роботи. Щоб матеріал не втратив форму, потрібно обов'язково випрати і прокип'ятити. Це дозволить надати готової роботі гарний вигляд і форму.

Матеріали для роботи слід вибирати міцні. Вони повинні легко скручуватися і не рватися. Для отримання чітких візерунків потрібно добре скручувати нитки для макраме. Їх можна робити подовжувати, тому що не завжди виходить вгадати з потрібною кількістю нитки. Оптимально скріплювати кінці вузлами, тоді все непотрібне буде легко відрізати. Найпростіше з'єднати нитки капрону, тому що вони плавляться.

Як вибрати колір макраме?

Якщо ви хочете зробити виріб в різних кольорах, то до їх вибору поставтеся дуже уважно. Можливо, ви не знали, але на людей кольори завжди надають психологічний вплив. Так що всі вони мають між собою поєднуватися. Залежно від особливостей кожен колір по-різному впливає на людей. Так що вибір кольорів — справа тонка і їх вибір є важливим, тому що від цього буде залежати враження від вашої роботи.

Які інструменти використовуються для макраме?

Інструменти для макраме

Взагалі, якихось складних інструментів для створення плетіння макраме не потрібно. Вам знадобляться нитки, голка, лінійка, спиці в'язальні, гачок, веретено і струбцини для кріплення ниток. Ще потрібні будуть колодки. Щоб здійснити монтаж виробу, потрібен клей.

Плетіння вузлів макраме: способи

В основу макраме входить геркулесів вузол. З нього починається робота. Для створення візьміть пару ниток на 10 см:

 • Розташуйте нитки вертикально, а верхні кінці закріпіть за допомогою шпильки
 • Заведіть нитку праворуч під ліву. У вас вийде щось на зразок петлі. У неї простягніть ліву нитку. Отриманий затягуємо вузол
 • Далі кріпимо дві додаткові нитки поруч, та у нас їх буде вже 4
 • Вони розподіляються так — горизонтальна потрібно для закріплення. Далі йде основа — це нитки 2 і 3. Ними будуть затягуватися вузли
 • Це повинен знати кожен новачок, який збирається створювати плетіння в стилі макраме

Перший плоский вузол

Перший плоский вузол

Отже, основа у нас вже приготовлена і тепер можна починати робити вузли. Давайте почнемо з плоского.

 • Беремо праву робочу нитку і заводимо її під основу і ту, що зліва
 • Ліву нитку протягуємо через отриману петлю
 • Ось так у нас вийшов потрібний вузлик

Потренуйтеся трохи і можна зробити цікаву ланцюжок:

 • Зробіть ще 2 таких же вузлика і погляньте на свою роботу. Ви помітите, що вони розвернулися трохи вліво. Це не страшно, тому що всю конструкцію треба розвернути на 180 градусів.
 • Далі робимо ще 4 вузлика і виходить лівостороння ланцюжок. Роботу виконуйте акуратно, щоб основа ховалася і її не було помітно.
 • Якщо ви все зробили вірно, то зразок вийде цікавим. До речі, кожен поворот повинен закріплюватися за допомогою шпильки.

Другий плоский вузол

Другий плоский вузол
 • Заведіть праву нитку під основу і розмістіть на лівій
 • Ліва нитка також лягає на основу
 • Далі вона проводиться через отримані петлі і затягується
 • Так виходить другий плоский вузол

З його допомогою можна зробити правобічну ланцюг:

 • Додайте до отриманого сайту ще три таких же. Як і у випадку з лівостороннім плетінням він повинен зміститися, але вправо
 • Робота розгортається на 180 градусів в праву сторону
 • Знову робимо 4 вузлика і ще раз розгортаємо полотно
 • Таким чином плетіть, поки не отримаєте потрібну довжину

Квадратний плоский вузол

Квадратний плоский вузол

Для плетіння такого вузла, на основі розміщується дві нитки і створюється перший плоский вузол
Коли плетіння буде завершено, то треба зробити замочок з двох сторін. В даному випадку роль грає зроблений сайт. В залежності від нього виходить правосторонній або лівобічний замок.

Створення квадратного вузла дозволяє робити цікаві візерунки, наприклад, ланцюжок.

 • Так, на основі закріплюється дві нитки
 • Далі перший і другий плоскі вузли чергуються
 • Якщо ви все зробите так, як треба, то отримаєте потрібний вузол і замок у нього буде праворуч
 • Тобто, якщо чергувати плоскі вузли, то буде виходити квадрат

Як зробити спеціальну подушку для макраме?

Подушка для макраме

Якщо працювати з макраме на спеціальній подушці, то плетіння буде здаватися більше простим. Коли нитки прикріплені до такого пристосування, то вони не будуть намагатися і вузли будуть виходити акуратними. Зробити її можна з старого стільця, якщо у нього є оббивка. А ще можна зробити її самостійно. Нічого особливо складного в цьому немає:

 • Спочатку зробіть заготовку 40х40 див Для цього можна скористатися фанерою або деревом
 • Зшийте з будь-якої тканини чохол, який підійде за розмірами під нашу заготовку
 • Покладіть заготовку в чохол, а зверху насипте тирсу або поролон
 • Тепер зашейте отвір і ваша подушка готова

Якщо хочете, то можете прикрасити подушечку вишивкою. Але, якщо немає бажання, то і не треба. Буває, що на створення подушки немає часу, тоді можна просто приколювати нитки до стільця або крісла, але тільки не забувайте після роботи прибирати шпильки, щоб ніхто на них випадково не сів.

Макраме косички — як зробити?

Кіски макраме

Крім вузлів у техніці макраме важливі кіски. Вони ідеально підходять для прикраси різних речей. Це не тільки дрібниці у вигляді ременів або сумок, але і великі речі. Часто після створення лежачих гамаків із залишків ниток роблять кіски.

Є багато способів створення кісок і ми поговоримо про найбільш популярних:

 • Проста косичка з трьох ниток. Напевно, всі знають, як її зробити, але варто повторити. Отже, перша нитка накладається на другу, а третя на ту, що була першою. Плетіння здійснюється до того моменту, поки косичка не буде закінчена.
 • Французька коса. Її плетуть з будь-якої кількості ниток. В даному випадку виділяється три основних. Плететься вона як звичайна коса, але з кожним перекидом додається ще крайня нитка.
 • Риб'ячий хвіст. Робиться з великої кількості ниток. Всі вони діляться на дві групи і по краях нитки направляються в центр, а дві центральні нитки постійно міняються місцями.

Кіски є найбільш простими елементами в техніці макраме. Їх навчитися робити найлегше і вони нерідко використовуються для завершення роботи. Якщо у вас між кімнатами знаходяться фіранки або вам хочеться розділити функціональні зони, то можете якраз використовувати цю техніку.

Складні вузли макраме: опис, огляд

Складне макраме

Макраме є вузликової технікою і в ній є не тільки прості, але і складні елементи. Є навіть програми, які викладаються досвідченими майстрами. У них є практично всі складні елементи.

Якщо ви вирішили стати самоучкою і вивчити всі способи плетіння вузлів, то доведеться дуже сильно постаратися і витратити купу часу.

Основні елементи, з яких складаються всі інші вузли ми вже розглянули вище. Їх треба обов'язково знати і вміти виконувати, тому що інакше працювати буде неможливо.

Є три дуже популярних складних сайту:

Горошинка, схожа на увазі на бочонок або колечко

Зазвичай такі сайти використовують у новорічних іграшках і панно:

 • Для початку в'яжеться 5 квадратних вузлів
 • Далі нитки по центру просмикуються в перший вузол
 • Далі нитка витягується і перший з останнім вузлом з'єднуються

Переплетений ажурний вузол

Окремі елементи даного сайту складаються в коло, а всередині виходить ромб:

 • Прикріпіть на основу шість складених ниток
 • Про себе запам'ятайте черговість ниток
 • Візьміть нитку зліва і додайте її на 2 і 3, а потім вже простягніть за останньою
 • Четверту нитку пропустіть під третю і розмістіть на першій
 • Далі її потрібно провести під другий і знову привести назад

Вузол гулька

Такий вузол виглядає цікаво за рахунок обсягу. Виготовляється він із стовпчика в три «горошини».

Ми розповіли лише про деякі можливі складних вузлах. Щоб навчитися професійному плетіння, важливо вивчити багато моментів, хоча б круговий плетіння, зміна довжини лав, а також оплітку, закріплення виробів і так далі.

Що можна зробити в техніці макраме для малюків?

Люлька в техніці макраме

Дуже красиві дрібнички можна створювати для малюків в техніці макраме. Вони будуть значно краще, ніж покупні вироби. Вибір натуральних ниток для роботи дозволяє залишатися у впевненості, що у дитини не виникне алергія, а в складі немає ніякої хімії.

Відмінним подарунком в техніці макраме може стати переносна люлька. Вона виходить міцною і завжди буває кращим подарунком.

Ще в такій же техніці можна зробити різні прикраси або навіть підвіску для колиски. Можна поєднати в ній рибок, зайчика, а також інших тварин. Всі вони виконуються у вузликовому стилі. Ще навіть можна розмістити в такому мобіле прилад для відтворення колискових. Навіть для дітей постарше аж до шкільного віку можна робити різні іграшки.

Як обплести камінь в техніці макраме: інструкція

Оплетка каменю макраме

Нерідко для намист використовуються напівкоштовні камені. Виглядають такі прикраси стильно, оригінально і дорого, так що їх буде навіть не соромно подарувати кому-небудь. Для обплетення каменю:

 • Застроміть в подушку голки і прив'яжіть до них нитки. Вони повинні бути розміщені так, щоб між краями каменю була відстань в 3 мм
 • Беремо нитки такого ж кольору
 • Натягуємо нитку праворуч і робимо на ньому петельний вузол ниткою з котушки. Також здійснюємо ліву нитку
 • Слідкуйте за тим, щоб відстань не порушувалося
 • Тепер плетіть оплітку, поки вона не стане по довжині до краю каменя
 • Закінчення обплетення повинні з натяжкою з'єднуватися один з одним
 • На завершення можна прибрати голки і зв'язати зверху нитку потрійним вузлом

Для повного завершення роботи просуньте всі 6 ниток через 2-3 ланки обплетення. По краях нитки залиште, а центральні схопіть паяльником, щоб отримати непомітний шов.

Відео: Як сплести макраме панно на стіну? Майстер-клас панно для початківців