Рушник на весілля: особливості, види та поради з вибору

Сьогодні весілля може бути проведена в будь-якому стилі, але традицій і звичаїв дотримуються всі. Незамінним атрибутом весільної церемонії виступає рушник, причому він використовується в різних звичаях, а також існує декілька його різновидів. Варто розглянути докладніше, як правильно вибрати весільний рушник, які зустрічаються види, а також як прикрасити його своїми руками.

Історія

Слово «рушник» пішло з української мови і в перекладі на російську означає рушник. Спочатку рушник утворився від таких слів, як «рвати» або «валити», хоча цього слова приписують і значення «рухатися». У східних слов'ян рушник символізується з дорогою. Згідно з весільним обрядам цей атрибут повинен обов'язково бути присутнім на кожному весіллі: він є уособленням щасливої дороги в сімейне життя молодих. На сьогоднішній день рушник представлений у вигляді елемента декору, але наділеного сакральним сенсом.

Цей всім звичний атрибут весілля почали використовувати під час укладення шлюбу ще до запровадження на Русі християнства. Якщо вишити на невеликому відрізку тканини з льону певні візерунки, то в подальшому це дозволить захистити сім'ю від заздрісних поглядів. Якщо в будинку присутній такий оберіг, то він символізував здоров'я, вірність і благополуччя, а також продовження роду.

Рушник на весілля завжди був чимось особливим і дуже важливим. Згідно з правилами наречена повинна була власноруч вишити приблизно 40 рушників для різних обрядів, які використовувалися на весіллі. Досить часто ці атрибути дарували під час сватання як сватам, так і гостям. Звичайно, вишити таку кількість рушників — досить нелегке завдання, тому був прийнятий мінімум – 12 рушників майбутня наречена повинна була прикрасити власноруч. Решта кількість рушників їй допомагали робити представниці прекрасної статі з її роду. Це свідчило про те, що наречена досить терпляча і неленива.

Цікаво! Найбільш ефектним і яскравим рушником завжди був варіант для короваю. Його прикрашають величезним малюнком, що надає пишності й урочистості виробу.

Прикмети

З давніх часів збереглося досить багато прикмет, які стосуються весільного рушника. Варто детальніше ознайомитися з деякими з них.

 • Слід використовувати для рушники одне полотно, категорично забороняється використовувати кілька кущів, зшитих між собою. Існує повір'я, що і життя молодят буде бідною та нещасною, якщо не прислухатися до цієї приймете. Саме тому зазвичай не застосовується для декорування виробу мережка чи мереживо.
 • Забороняється брати вишитий рушник напрокат. Це виріб повинен бути новим або дістатися у спадок. Але є і виключення з правил – рушник під ноги може використовуватися виключно один раз, адже можна лише один раз отримати благословення.
 • Досить часто молодята не знають, що робити з весільними рушниками після урочистого дня. Все досить просто — варто їх акуратно скласти в коробку, щоб зберегти для майбутнього покоління, а також сховати подалі від заздрісних поглядів.
 • Весільні рушники є оберегами родини, своєрідними талісманами. Величезною популярністю користуються українські рушники. Вони не тільки наділені певним змістом, але і захищають молоду сім'ю від різних проблем.
 • Іменна рушник користується попитом. На ньому обов'язково зазначаються імена наречених, а також дата урочистого дня одруження.
 • Якщо молоді використовують весільні рушники від своїх нащадків, які прожили щасливе і довге життя разом, то це принесе новій родині удачу.

Види

Спочатку для весільної церемонії повинно бути виготовлено 40 рушників із вишивкою. Зазвичай молодий в цій справі допомагали родичі. Цікавий той факт, що кожен рушник на весілля мав своє значення. Сьогодні прийнято застосовувати близько 5 весільних рушників, які використовуються в якості оберегів. Ці вироби стають магічними завдяки вибраному кольору ниток, вишитим символів та їх розташуванню на матеріалі.

 • Під ноги. Цей варіант є незамінним під час вінчання. Спочатку молода пара ставала на нього лише на коліна, але традиції змінилися, і сьогодні вже допускається ставати на нього і ногами. З-за цього не варто зображувати на такому рушник голубів або лебедів, оскільки ці птахи символізують наречених. Існує прикмета, що, стаючи ногами на вишитий рушник, можна розтоптати своє щастя. Рушники під ноги не повинно бути декоровані мереживними вставками або мережками. Краще прикрасити його рослинним візерунком або геометричними фігурами.
 • Для ікони на весілля. Цей різновид називають ще божником. Такі рушники вішають на ікони, які батьками застосовуються під час благословення своїх дітей перед створенням нової сім'ї. Вони характеризуються яскравим забарвленням, в якій переважає червона нитка. Розкішний візерунок надає їм багатства та вишуканості. Зазвичай їх прикрашають рослинними мотивами або геометричними фігурами. Варіант для нареченої часто прикрашають троянди, гілки калини, а на виробі для майбутнього чоловіка потрібно зображати дубове листя та виноград.
 • Для короваю. Цей рушник називають хлібосольним, оскільки на ньому розташований коровай і сіль. Саме з такими атрибутами батьки зустрічають молоду сім'ю після вінчання. Тут немає обмежень, тому рушник може бути прикрашене різними орнаментами та візерунками.
 • Для зв'язування рук наречених. Такий союзний рушник є уособленням міцності зв'язків між молодими, єднання, щастя і любові. Зазвичай такі вироби прикрашають рослинним орнаментом, іменами молодих, а також побажаннями щастя і любові. Зазвичай руки молодят перев'язують під час обряду в церкві або Загсі. Немає обмежень щодо колірних виконань.
 • Настільні. Ці вироби відрізняються великими розмірами. Вони застосовуються для прикраси столу. Зазвичай їх виготовляють з вафельної тканини, бязі, канви або конопляного полотна. Колірні рішення і візерунки можуть бути різноманітними. Їх часто прикрашають квіти, птахи, лиття винограду.

Як вибрати?

Ідеальним варіантом є самостійне виготовлення рушників на весілля. Цей обов'язок повністю лягає на плечі нареченої. Займатися прикрасою вироби дівчина повинна виключно з позитивним настроєм, насичуючи його тим самим позитивною енергетикою. Вишиті самостійно рушники не можна порівняти з покупними. Але якщо у нареченої немає часу або здібностей до вишивки, тоді варто замовити вироби у професіоналів або купити вже готовий варіант в спеціалізованому бутику.

При виборі магазинного рушника варто звернути увагу на кілька порад від фахівців.

 • Варто при виборі не тільки відштовхуватися від вартості і зовнішнього вигляду виробу, але і враховувати інші показники. Приміром, полотно повинно бути цілісним — необхідно виключити варіанти з мережками або мереживами. При виборі розміру потрібно, щоб довжина і ширина обов'язково поділялися на сім. Вишивка має бути присутнім в основному на краях виробу.
 • Варто віддати перевагу рушникам, прикрашеним кільцями, птахами, квітами, деревами. Такі варіанти можна використовувати для урочистої церемонії як у церкві, так і в Загсі. І не забувайте, щоб скрізь був знак хреста.
 • Перед покупкою виріб потрібно перевірити на якість. Його краї не повинні бути обірваними або відрізаними. Дві сторони повинні бути однаковими, адже прийнято, що лицьова призначена для людей, а виворітний – для Бога.
 • Кращий варіант під коровай – це рушник, в центрі якого буде розташований коровай, тому тут не повинно бути вишивки. Зазвичай вишивка представлена на краях виробу.

Як прикрасити своїми руками?

Весільний рушник, прикрашений своїми руками, завжди виглядає красиво, адже він набуває особливого значення для молодої пари: наречена вкладає в нього теплоту і любов. Досить часто їх роблять іменними, оскільки вишиті імена на виробі роблять його оригінальним. Прикрашати весільні рушники можна бісером. Вони виглядають дуже урочисто й ошатно, при цьому витрачається менше часу і зусиль.

Але багато хто все-таки дотримуються традиції вишити його хрестом, адже цей стібок використовується з давніх часів. Сьогодні в інтернеті можна знайти величезну кількість схем, за якими нескладно втілити в реальність самий креативний орнамент або візерунок. А також можна придбати вже готові схеми в спеціалізованих магазинах. Вибір залишається за майстринею.

Гарні приклади

Для короваю відмінним рішенням стане рушник, прикрашений написом «хліб-сіль». Червоні і чорні нитки чудово гармонують одне з одним, хоча більше використовується саме червоний колір. Такий виріб не відрізняється вишуканістю візерунка, але виглядає дуже ніжно і мило.

Такий весільний рушник стане ідеальним вибором для вінчання. Лебеді, два кільця і рослинний орнамент чудово доповнюють один одного. Виріб виглядає багато, урочисто і стильно.

Весільний рушник для ікони відрізняється розмірами та яскравістю зображення. Листя, ягоди, квіти і птахи надають виробу багатства, уособлюють любов і щастя.

Про те, як виготовити рушник-рушник, дивіться у наступному відео.