Все, що ви хотіли знати про нарцисизмі

Існує думка, що ми живемо в епоху нарцисів. Практично кожен з нас в різній мірі схильний до самозамилування або самобичування, і це реалії суспільного життя. Батьки бажають мати обдарованих дітей, молоді люди мріють досягти успіху, заробити стан, прославитися, жінки – мати ідеальну зовнішність. Сучасна культура і виховання заохочують таку поведінку. Цей матеріал про те, що вкладає сучасна психологія в поняття нарцисизму і де межа між здоровою самооцінкою, бажанням проявити себе, отримати визнання і патологією, що руйнує життя.

Історія появи терміна

Один з міфів Давньої Греції оповідає про сумної долі молодої людини на ім'я Нарцис. Природа наділила юнака прекрасною зовнішністю. Лісова німфа Ехо мала нещастя полюбити красеня. Він був поглинений власною персоною і знехтував почуттями невинного створіння. Нерозділене кохання згубила дівчину. Богиня Афродіта в гніві жорстоко покарала себялюбца, змусивши його без розуму закохатися у власне відображення у ставку. Побачивши себе в дзеркальній гладі, він вже не зміг відірвати погляд від скоєного особи і перетворився в квітку нарцис.

У побуті нарцисами називають самозакоханих, марнославних людей.

Термін увійшов у вжиток на початку ХХ століття. У 1913 році англійський лікар і психолог Ернест Джонс пише книгу «Комплекс бога», в якій аналізує поведінку людей, фантазирующих з приводу всевладдя, богоподібності. Його пацієнти – емоційно недоступні особистості, які прагнуть до слави і неадекватного соціальним статусом.

Остаточно ввів у психологію термін «нарцисизм» Зигмунд Фрейд в 1914 році при створенні теорії психоаналізу. Спочатку психоаналітик розумів під цим сексуальне збочення, при якому дитина, зайнявши в мріях місце матері, дарує собі її любов. Проте пізніше прийшов до думки, що це стадія психосексуального розвитку особистості. За його спостереженнями всі діти в ранньому віці відчувають яскраве і сильне почуття любові до себе. Природне і гармонійне переживання цього етапу веде до подальшого становленню повноцінного людини.

Ернест Джонс
Зигмунд Фрейд

Питання нарцисизму в сучасному розумінні розробив видатний австрійський учений Отто Кернберг. Він виділив три види цього психічного стану: зрілий нарцисизм, інфантильний і патологічний. Предметом його досліджень стали межові стани психіки, патологічний нарцисизм і психопатія.

Внесли свій значний внесок у вивчення проблеми і зробили докладний опис нарцисичного характеру психоаналітики Хайнц Кохут і Ненсі Мак-Вільямс.

Отто Кернберг
Хайнц Кохут
Ненсі Мак-Вільямс

Характеристика та ознаки

Нарцисизм – це психічний стан, суть якого полягає в гіпертрофованій закоханості людини до самого себе, своє тіло, особистість і одержимість отримати визнання цього від оточуючих. Нарцисизм різною мірою притаманний будь-якій людині. Так, людині можуть подобатися результати своєї праці, він може вважати себе зовні привабливим або обдарованим в якійсь галузі життя. Це нормально. Але захоплення собою може приймати болісну форму і заподіювати страждання людині і його оточенню. У психіатрії під нарцисизм розуміють серйозні розлади особистості, що вимагають лікування.

Нарцису важко спілкуватися з людьми. Він не здатний побудувати гармонійні стосунки. З людиною пихатим, зацикленому на своїй унікальності, егоїстичним важко дружити, любити, співпрацювати.

При цьому нарциси бувають успішні в соціальному плані і реалізовані у творчості. Серед геніальних людей планети знайдеться чимало діячів з яскраво вираженими симптомами нарцисичної особистості.

У зовнішньому світі – успіх і визнання, а в душі – величезна діра і порожнеча, яку зразу й не розгледиш за блиском слави.

Нарцисів характеризують такі ознаки.

 • Надмірне відчуття власної значущості, унікальності і бажання стати найвидатнішим в якій-небудь сфері.
 • Нереальні фантазії, предметом яких може бути багатство, влада, ідеальна зовнішність або прекрасна любов.
 • Звеличення та подання своїх заслуг і досягнень у яскравому світлі, багато з яких можуть бути просто вигадані. Одночасно йде концентрація уваги на негативних сторонах оточуючих, висміювання в свою користь, у крайніх випадках – аж до образи.
 • Очікування захоплення від оточуючих і бажання привернути до себе підвищену увагу. У нарциса викликає нерозуміння і здивування, коли цього в житті не відбувається.
 • Відчуття внутрішньої спустошеності. Буває, що від такої людини віє байдужістю і неприйняттям. Наступного разу близького спілкування хочеться уникнути. Гордовитість, здатність у будь-який момент відсторонитися або завершити контакт, недовіра – ось з чим доводиться стикатися близьким людям в оточенні нарциса.
 • Ідеалізація і миттєве знецінення іншої особистості, його заслуг і праці. Переконливих підстав для першого і другого нарцису не потрібні. Низвергнув з п'єдесталу предмет колишнього захоплення, тут же знаходить інший ідеал, якого чекає та ж доля.
 • Страх відчути сором. Висока оцінка власної особистості, перфекціонізм не дають йому право на помилку і слабкість. Розуміючи, що в реальному житті не відповідає своїм позахмарними ідеалам, з боку бачить себе нікчемним і поганим. Відчуває з цього приводу глибоке почуття сорому. А у важкі моменти життя чутливість до приниження та відчуття сорому загострюється.
 • Заздрісність – риса характеру, яка у нарциса набуває хронічну форму. Нарцис може порахувати, що у нього чогось не вистачає в житті, а інших це є. Необґрунтовано критикуючи, висловлюючи жалість і презирство, він може спробувати зруйнувати об'єкт заздрості. Такі люди заздрять тому, чого бажають, але отримавши, відразу знецінюють.
 • Невизнання за собою негативних почуттів. Вважає себе об'єктом заздрості і інтриг. В його очах люди повинні соромиться за негідні думки і поведінку по відношенню до нього. Схильний звинувачувати інших за свої невдачі.

З цієї причини робота над своїм характером для нарциса вельми проблематична.

 • Відсутність реакції на критику. Найменша спроба оточуючих зробити нарцису зауваження може викликати у нього страх або агресію. Будь-яке негативне висловлювання глибоко ранить. Згадує, прокручує в голові болючий момент багато разів, подумки сперечається, доводить зворотне. Сприймає як особисту образу, вимагає каяття, спростування, відновлення справедливості.
 • Відсутність співчуття до людей. Світ нарциса крутиться навколо його бажань і потреб. Турботу оточуючих він приймає як належне і не прагне віддячити і відповісти тим же. В поривах душі може проявити милосердя і тут же почати пишатися своєю добротою.
 • Полярність станів. Почуття сорому, нікчемності, власної неспроможності і фальшивість змінюється самодостатністю, перевагою, марнославством.
 • Прагнення до суперництва. Нарциси люблять конкурувати і несвідомо викликають у оточуючих людей це бажання. Тому для них важливо, щоб їх оточували люди за якими-небудь критеріями гірше за них. Перемога – ще один привід продемонструвати оточуючим свою перевагу. Постійно порівнюють себе з іншими. У легкому варіанті роблять це подумки. Люди, які помітили у себе цю межу, дуже страждають з цього приводу. Адже таке якість характеру не відповідає моральним засадам. У крайніх формах чоловік не виносить чужого успіху поруч з собою, висловлюється в поблажливому тоні, насміхається і говорить за спиною, роздратований у відносинах.
 • Розчарування в людях. Цим способом він захищається від близьких відносин, які в підсвідомості виступають як біль, травма.
 • Глибоке байдужість до проблем інших людей в колективі. Удостоює увагу лише у виключних, на його думку, якісно перевершують всіх інших особистостей. До болю близьких теж байдужий. Особисте життя, професійні успіхи друзів і знайомих його не хвилюють. Ці дрібниці життя і побуту варті його уваги.

Нарцисизму в рівній мірі схильні представники обох статей, хоча вважається, що у чоловіків ця проблема зустрічається найчастіше.

У чоловіка-нарциса головна задача – домогтися визнання в очах навколишніх. Прагне до досягнень у фінансовому плані, в кар'єрі, соціальному статусі. Проте навіть від самих видатних результатів задоволення і щастя не зазнає. Амбіції штовхають підкорювати нові вершини. При зовнішньої успішності відносини не клеяться. Емоційного контакту з оточуючими немає. До жінки ставиться з погордою. Весь світ – тільки для нього одного. Завжди прав. Робить що хоче, не вважається з думкою близьких.

Нерідко фінансово залежний від матері або дружини.

Вибудовувати міцні сімейні відносини такий чоловік нездатний. Сім'ї часто руйнуються. Найбільше від негативного впливу батька страждають діти.

Відчуття внутрішньої порожнечі з роками зростає. До 35-40 років можливий криза, і вийти з цього патологічного стану може допомогти тільки фахівець.

Жіночий нарцисизм проявляється у відносинах з дітьми. Вони суворі і необґрунтовано вимогливі. Змушують дітей відповідати своїм підвищеним очікуванням. Прагнуть до високих ідеалів. Радість, теплота, простота ними знецінені. У відносинах з близькими – відчуженість і холодність. Нервові зриви на дітях і відчуття провини перед ними чергуються між собою. Несвідомо такі матері змушують дитини відмовитися від своїх власних потреб, бажань і почуттів і реалізовувати потреби дорослих і підтримувати їх самооцінку.

В чоловіки жінки-нарциси вибирають дбайливих, м'яких чоловіків, яких зневажають через їх слабку волю. Природне бажання таких жінок – жити за чужий рахунок. Чоловіки в їх розумінні – це товстий гаманець, засіб для задоволення численних потреб. Союз двох нарцисів – чоловіки і жінки, навряд чи буде довговічний. Постійна боротьба характерів і змагання один з одним абсолютно у всьому рано чи пізно набридне, і шлюб розпадеться.

В нарцисизмі можна розгледіти і позитивні риси. Постійне прагнення до досягнень дозволяє втілювати в життя воістину грандіозні і масштабні ідеї на благо суспільства. Заздрість – відмінний мотиватор для конкретних активних кроків до своєї мети. Залежність від оцінки і думки оточуючих дозволяє бути уважним слухачем і бути в курсі все подій і трендів. Однак відсутність відчуття внутрішнього щастя і повноти життя – ось плата, яку приносить нарцис на вівтар любові до себе.

Класифікація

У психології розглядаються два основних типи нарцисизму: конструктивний і деструктивний.

Конструктивний

Конструктивний нарцисизм притаманний зрілої особистості. Така людина володіє адекватною самооцінкою, ставить і досягає цікаві для себе цілі, відчуває повноту життя, любить і насолоджується відносинами. Це нормальна здорова форма, заснована на самоповагу і прийняття себе та інших такими, які вони є. Впевненість у поведінці, усвідомлення своїх справжніх потреб і бажань, свобода від чужої думки – ознаки здорової любові до себе.

Невдачі переносяться спокійно, нові справи починаються легко.

У супутники життя вибирає людину за своїм вподоби, а не на догоду родичам або суспільним стандартам. Близька людина є об'єктом любові й дружби, а не засобом для досягнення корисливих цілей. Здоровий нарцисизм дозволяє знайти баланс між задоволенням своїх прагнень і потреб у відношенні до оточуючих.

Деструктивний

Деструктивний нарцисизм – це психічний розлад особистості. Люди, що йдуть на шляху до зрілості, можуть поки не мати адекватного і цілісного уявлення про себе як про особистість, залежати від думок оточуючих, не відчувати самодостатності, в житті бути пасивними і поступливими. Це дефицитарный нарцисизм, який не є патологією.

Якщо ж ви спостерігаєте у людини ненормальну любов до себе і одночасно презирливе ставлення до інших людей, тут можна говорити про діагноз. Деструктивний нарцисизм може приймати різну ступінь тяжкості. Найнебезпечніший – злоякісний нарцисизм. Його прояви:

 • зацикленість на собі;
 • стан грандіозності, що переміняється нападами беззахисності;
 • нерозсудливість;
 • сверхамбициозность;
 • патологічна залежність від захоплення оточуючих;
 • схильність до експлуатації інших людей;
 • відсутність емпатії і вірності до інших людей;
 • скупість, жадібність, насильницьке присвоєння чужого;
 • позиція людини, якому всі повинні.

Ці люди похмурі, депресивні. Ігнорують і порушують права інших людей. Можуть мати маячні ідеї, відрізнятися підозрілістю, підозрілістю. Їх уявлення про навколишній світ і людей спотворені в негативну сторону. Нерідко демонструють лють, злість. Агресивним психопатическим повелінням контролюють внутрішній світ своїх близьких. Не здатні зрозуміти, що заподіюють біль рідним.

Найтяжчу форму хвороба приймає, коли людина отримує задоволення від емоційного насильства, намагаючись самоствердитися за чужий рахунок. Зовні конфлікт може бути і не помічена, а результат бути сумним для іншої сторони: від депресії до спроби суїциду.

  Інші нарциси можуть бути незручними і неспокійними. Сором'язливість, боязкість, сексуальне гальмування приховують під собою мрії про власну велич і грандіозність. Страх позбудеться цих ілюзій заважає їм діяти, щоб оточуючі їх не зруйнували.

  Нарцисизм також може проявлятися в хаотичних нерозбірливих сексуальних зв'язках і нездатність до любові. Так народжуються чоловіки з комплексом Дон Жуана, чоловіки-мачо. В жіночій формі він приймає вигляд фатальних холодних неприступних красунь.

  І ті й інші переповнені презирством до протилежної статі і нездатні до прояву теплих почуттів та співпереживання.

  До нарцисизму іноді може додатися мазохізм. Такі особистості бачать себе найбільшими мучениками, постійно перебуваючи в нещасливих, агресивних відносинах. Переживання страждань дає їм право відчувати перевагу над усіма іншими.

  У страждаючих цією недугою слабка система цінностей. При втраті близьких їм складно висловити смуток, прогоревать і оплакати догляд дорогої людини. Спалахи піднесеності змінюються нудьгою, роздратуванням. Заподіяти шкоду іншій або здійснити протиправну дію його може зупинити не почуття провини перед жертвою, а страх бути спійманим і отримати покарання.

  Ускладненням може стати залежність або паразитизм – прагнення використовувати людей, здатних допомогти їм або держава. Безробітних нарцисів пропозицію влаштуватися на роботу може обурити.

  Причини виникнення

  Корені проблеми сягають раніше дитинство. В умовах гармонійної сім'ї поява дитини викликає радість. У перші місяці життя батьки по відношенню до нього відчувають безумовну любов. Всі прояви малюка викликають захват і розчулення. Він стає центром життя мами на деякий час. Задоволення його потреб грає першорядну роль. З часом світ дитини розширюється. Він усвідомлює: навколо є люди, з якими також необхідно ділити любов і увагу мами. Так малюк вчиться любити.

  Мама – перший вчитель любові. Холодність матері, відсутність емпатії, теплоти, уваги вже в дитинстві формує патологічні риси нарцисизму. Прагнення заповнити дефіцит материнської любові та ніжності буде переслідувати такої людини і в дорослі роки. Він вообразит себе вселенським центром, при цьому сховавши біль і гнів, буде ідеалізувати своїх батьків.

  Ще одна причина розвитку нарцисизму – раннє оцінювання дітей. Дитина отримує оцінку, прив'язується до понять «добре» – «погано». Батьки винагороджують любов'ю і увагою своє чадо тільки за успіхи. І надалі все життя його буде налаштована на отримання високих балів. Коли дитині не дають розуміння, що він цінний сам по собі, а вимагають постійного доказування, виникає нарцисична травма.

  Є думка, що нарцисизм – генетичне захворювання.

  Нарцисстичная мама або такий же папа своїм образом і подобою ростять юного нарциса. Малюк не визнається як окрема особистість, а лише слугує засобом для задоволення їх потреб і виконання бажань. Властивості характеру, темперамент дитини не приймаються. Почуття, потреби, бажання ігноруються. Вважається, що їх немає. Особистість знецінена. Малюк змушений постійно перебувати на межі відкидання. У спробах вижити, отримати дещицю тепла і відчуття близькості, дитина, наслідуючи батькам, починає знецінювати і відкидати частину себе, яку засуджуються і намагаються викорінити батьки.

  У такому середовищі не завжди формується нарцисична особистість. Слід такого виховання в характері може проявлятися в особливій чутливості до сорому, труднощі підтримки кордонів у відносинах. Особи, які мають нарцисичну травму, як і нарциси, схили докладати надмірних зусиль для підтримки почуття власної значущості або безмовно підкорятися оточуючим, боячись спалахи гніву і агресії.

  Посіяти нарциссические риси в характері малюка може надмірна любов і захоплення батьків своїми чадами. З дитинства їх можуть звеличувати, прославляти. Дорослі бояться, що розвинеться комплекс неповноцінності, особливо якщо дитина дуже рано яскраво проявив своє обдарування чи батьки одержимі ідеєю геніальності дитини. Часто в таких сім'ях виростають псевдогении.

  Надмірна батьківська опіка та вседозволеність також може бути ґрунтом для проростання хвороби.

  Як боротися з синдромом?

  Якщо ви помітили у себе деякі ознаки нарцисизму, найкраща порада – звернутися до фахівця, якому ви довіряєте. Досвідчений психотерапевт допоможе виявити витоки проблеми і вирішити її в більш короткі терміни, ніж ви будете самостійно з цим боротися.

  Величезний плюс – це плекання здорової самооцінки. Прийняття своїх негативних рис характеру і одночасно визнання своєї унікальності і своїх талантів дозволить сформувати адекватне думку про себе і перестати залежати від людського поговору. Саморозвиток, медитація, участь у групових тренінгах допоможуть у цьому.

  Добре зарекомендували себе в зціленні синдрому гештальт-терапія та транзактний аналіз.

  Як хворобливий розлад нарцисизм вимагає серйозного лікування. Для визначення ступеня нарцисизму психологи і психіатри використовують певну методику. Це тест з 163 тверджень, за кожним з яких треба погодитися або відхилити. В результаті можна визначити рівень по 18-бальною шкалою.

  Для нарциса найважче усвідомити, що він пересічна людина. Ні великий, ні малий, а звичайний, якому не чуже нічого смертного. Велика проблема для нього усвідомити себе, своє власне «Я» без ілюзій і фантазій про власну особистість. Він не знає, хто він насправді.

  Велику роль у зціленні зіграє оточення пацієнта під час лікування та якість підтримки, яка йому буде чинитися. Людині необхідно отримати досвід безоценочного судження. Він може робити ганебні, як йому здається, речі. Дуже важливо, щоб у такі моменти поруч опинився чоловік, який спокійно з теплом і ніжністю буде його сприймати, без осуду, не караючи, не звинувачуючи і не викликаючи в нього почуття сорому. Отримуючи таку увагу, він відчує безпеку, захист і почне розкриватися.

  Прийде усвідомлення, що контакт з іншою людиною може бути приємним. Від теплих дружніх і романтичних відносин можна отримувати задоволення і радість. Іншими словами, терапевта і близьким потрібно буде дати пацієнту те, що не змогла дати в дитинстві мама. Звичайно, зціляючись від нарцисизму, необов'язково відмовлятися від прагнень до великих справах, але зацикленість на них піде і людина знайде всередині себе баланс.

  Є й інший підхід у лікуванні хвороби. Не завжди хворий може одразу визнати свій діагноз. Тому безпосередньо розмова про нарцисизмі стосовно нього самого може не дати результатів.

  У внутрішньому світі таких людей найчастіше є значимий дорослий: мама, тато, чоловік, чий характер має нарциссические нахили. Набагато ефективніше починати лікування з зцілення відносин пацієнта з такою людиною. Фахівець має навчити пацієнта розрізняти патологічні риси, нарциссические маніпуляції, до яких вдається близька людина, і взаємодіяти з ним в більш здоровому ключі.

  Лікування патологічного нарцисизму потребує тривалої терапії, і, можливо, остаточно позбутися хвороби не вийде.

  Результат буде залежати від самого пацієнта, глибини його проблеми і типу розладу.

  Нарциси – глибоко самотні люди, вони проживають життя в стражданнях. Чим усвідомленішим буде вибір на користь повноцінного і щасливого життя і намір пройти цей шлях рука об руку з фахівцем, тим більше шансів на успіх.

  Варто кілька слів сказати про профілактику хвороби. Всім відомо, що захворювання легше попередити, ніж лікувати. Так як проблема родом з дитинства, то і здорову самооцінку необхідно формувати у майбутнього дорослого з ранніх років.

  У відношенні своїх дітей батькам важливо:

  • підтримувати в них почуття власної гідності і незалежності від думки оточуючих у дітей;
  • дозволяти дитині плакати і проявляти негативні емоції;
  • визнаватися дитині в любові просто так, не роблячи акцент на красі, талант або вчинок;
  • висловлювати схвалення за дійсно гідна поведінка або результат, не дуже часто і без перебільшення;
  • дати дитині знання, що йому належить жити в суспільстві, при цьому суспільство не буде жити для нього.

  Рекомендації по взаємодії з особистістю нарцисичної

  Якщо у вашому оточенні присутня людина з яскравими ознаками нарцисизму, будь то колега, начальник, родич, ось кілька порад, які допоможуть взаємодіяти з такою особистістю.

  Звичка нарциса знецінювати, критикувати, висміювати може неприємно докучати. Найкраще, що можна зробити для себе в цій ситуації – не звертати уваги на це і покращувати свої навички в тій сфері, на яку націлене увагу. Концентрація на розвиток своїх здібностей, адекватна оцінка своїх достоїнств і успіхів зведе до мінімуму руйнівний вплив з боку нарциса.

  Поведінка нарциса можна віддзеркалювати. Розповідайте йому про свої досягнення, знаннях та вміннях, де ви дійсно сильні. Можливо, так ви підніміться в його очах і будете спілкуватися на рівних.

   Нарцис не завжди деспот і тиран. Це можуть бути милі і приємні в спілкуванні люди. Які б вони не були, найкраще, що ви можете зробити для себе і для них – це прийняти їх такими, які вони є, залишаючись при цьому собою. Особливо це стосується близьких людей, з якими пов'язують кровні узи.

   Спілкування зі злоякісним нарцисом в оточенні слід уникати. Його маніпуляції і агресивний настрій при тривалому спілкуванні можуть руйнівно і изматывающе діяти на вас.

   При вимушеної необхідності зведіть контакт до мінімуму або просто ігноруйте.

   Відчуття залежності від такого роду людини – сигнал до того, щоб самому пройти терапію і звільнитися від контролю такої особистості над своїм внутрішнім світом. Особливо якщо маніпулятором є близька людина. Терпіти, прощати і миритися з ситуацією не принесе полегшення, нікого не зцілить і не вирішить ситуацію. Кожен заслуговує любові, турботи і шанобливого ставлення до себе.

   І на закінчення – про один дивовижний факт. Вчені дослідили причини нарцисизму на рівні анатомії і виявили різницю в обсязі сірої речовини, стану кори головного мозку і нервових клітин у страждає нарцисизмом і здорової людини. Сірого речовини у здорової людини більше, а відмінності знайшли у відділі головного мозку, що відповідає за відчуття співчуття та емпатії. Звідси можна зробити висновок, що запорука успішного зцілення хворого криється в тому, щоб навчити його вмінню любити.

   Додатково про нарцисизмі дивіться у наступному відео.