Лисі кішки — канадський і донський сфінкс: опис породи, відмінності, окраси, догляд. Чим годувати лисих кішок сфінксів, як містити: рекомендації

Кішки-сфінкси — незвичайні граціозні розумні тварини. Стаття розповість про особливості змісту канадських і донських сфінксів, їх характері й поведінці.

Одного разу познайомившись зі сфінксом, багато любителів кішок приймають рішення завести в своєму будинку маленького представника цієї бесшерстной породи. Ці кішки здатні зачарувати одним тільки поглядом, а своєю грацією і інопланетної зовнішністю назавжди закохати в себе людину.

Сфінкси — граціозні, гнучкі тварини

Щоб не допустити помилку, вибираючи собі домашнього улюбленця, необхідно врахувати відмінності в породах сфінксів, а також прийняти до уваги особливості змісту і поведінки цих кішок.

Канадський і донський сфінкс: опис породи кішок, окраси, фото

Коти і кішки породи сфінкс мають гнучке мускулисте округле тіло, і довгі пружні лапи. Хвіст у сфінксів зазвичай прямий, але іноді буває щільно притиснутий до боці у вигляді кільця.

Хвіст у сфінкса може бути притиснутий до боці

Голова округла, трохи довгаста, з виступаючими вилицями, прямим носом і широкими великими вушками, закруглені на кінцях. Все тіло сфінксів покрите товстої, замшевої на дотик, шкірою, яка утворює складки.

ВАЖЛИВО: «Складчастість» сфінксів – показник віку. На тілі кошенят складок дуже багато, в той час як у «старичків» складки залишаються лише в районі шиї та живота.

Складки на тілі кошеня «гумового» канадського сфінкса

Відмінною особливістю сфінксів є щільний округлий живіт, при погляді на який можна подумати, що тварина нещодавно щільно поїла.

Канадські та донські сфінкси мають безліч подібностей, найголовніше з яких – практично повна відсутність вовни на шкірі. Незважаючи на це, коти і кішки сфінксів можуть бути самих різних забарвлень. Це допустимо і обов'язково зазначено в родоводі тварини.

Сфінкси можуть мати різні забарвлення

Однотонних забарвлень налічується 7:

 • чорний (n)
 • блакитний (а)
 • шоколадний (b)
 • ліловий (з)
 • червоний (d)
 • кремовий (e)
 • білий (w)

Крім однотонних, сфінкси можуть мати бі-колорные і проміжні забарвлення. Незвично виглядають сфінкси забарвлень ванн, колор-пойнт, Арлекін.

Кошеня червоного сфінкса

ВАЖЛИВО: Черепахова забарвлення є нормою тільки для сфінксів-кішок. Сфінкси–коти черепахового забарвлення – своєрідна природна помилка. Мутація генів, що призводить до появи котиків черепахового забарвлення, позбавляє їх можливості відтворювати потомство. В іншому ці тварини нічим не відрізняються від собі подібних.

Донські сфінкси можуть бути:

 • голими – повністю лисі, на тілі присутня велика кількість складок
 • флок – тільце покрите ледь помітною вовною, на дотик нагадує шкірку персика
 • велюр – шерсть на тілі помітна, досягає 3 мм
 • браш – тіло під жорсткою шерстю, це сфінкси не можуть брати участі у виставках
Шкіра сфінкса може бути покрита густою шерстю

Непрофесіонал навряд чи відразу знайде відмінності між донським і канадським сфінксом. Та й не так вже ці відмінності важливі для тих, хто просто заводить лисого кота в якості домашнього улюбленця. Проте якщо від кошеня планується отримувати потомство у майбутньому, заводчику необхідно знати, чим же відрізняються породи сфінксів.

ВАЖЛИВО: Головна відмінність сфінксів полягає в генах бесшерстности. Всі канадці – носії рецссивного гена, а донські сфінкси – домінантного. Це означає, що на тільце канадського сфінкса обов'язково присутній трохи шерсті, а донські сфінкси часто бувають повністю лисими.

При детальному розгляді між донським і канадським сфінксом можна помітити й інші відмінності, до яких відносяться:

 • Форма голови. У донських сфінксів чітко вимальовуються вилиці, череп клиноподібний, скошений в районі лоба. У канадців череп звужується донизу
 • Вуса у донських сфінксів є, у канадських повністю відсутні
 • Погляд у канадського сфінкса відкритий, очі широко розкриті. У донських сфінксів очі більш розкосі
 • Хвіст у канадців суджений, з пензликом на кінчику, а у донських сфінксів прямий
 • Тулуб у представника донської породи більш мускулисте і сильне, ніж у канадських сфінксів
Канадські сфінкси відрізняються «розкритим» поглядом

Лиса кішка канадський сфінкс: характер

Унікальний характер сфінксів, як їх зовнішній вигляд – результат ретельної селекції. Ці тварини не схильні до прояву агресії або невдоволення. Добрі, м'які, чутливі, ніжні, віддані сфінкси – ідеальні домашні вихованці.

Вони прекрасно уживаються як з людьми, так і в сім'ях з маленькими дітьми. Врівноважений характер у поєднанні з грайливою вдачею допомагає цим тваринам розділяти інтереси кожного члена сім'ї.

Сфінкси добре уживаються в сім'ях з маленькими дітьми

ВАЖЛИВО: Сфінкси не мстиві, швидко забувають випадкові образи, проте важко переживають самотність.

Сфінкси дуже люблять спілкуватися з людьми і тваринами. Вони не бояться великих собак і позбавлені інстинкту мисливця, тому найкращим другом лисого кота може стати як величезний бульдог, так і хом'ячок або папужка.

Сфінкси — грайливі і цікаві тварини

Прізвиська, які підходять для кішок канадських сфінксів

Навіть кошенята канадського сфінкса виглядають велично і гордо, усім своїм виглядом нагадує єгипетські статуетки. Назвати сфінкса простим котячим ім'ям, типу Тимко або Пушок, і в голову не приходить.

Щоб не вигадувати нічого нового, можна просто заглянути в список імен єгипетських богів. Відповідне маленькому чуду ім'я там знайдеться швидко.

Наприклад, кішечку канадського сфінкса можна назвати ім'ям однієї з богинь: Амаунет, Анукет, Ісіда, Сешат, Сіу. Для сфінкса-хлопчика підійдуть імена: Акер, Амат, Амсет, Анхур, Геб, Мафдет, Онуріс, Осіріс, Хапі, Хесат, Хнум, Шай, Ях.

Величним сфинксам підходять імена давньоєгипетських богів

Лиса кішка — канадський сфінкс: догляд

Головна особливість змісту сфінксів полягає в необхідності регулярного їх купання. Лазневі процедури проводять мінімум два рази на місяць.

Дорослих котів купають у ванні, кошенят – в тазику або раковині. Мильна вода для купання не повинна бути прохолодною – сфінкси мають потребу в теплі.

Дорослих канадських сфінксів купають у ванні

За допомогою м'якої губки акуратно видаляють бруд з тіла, мордочки, хвоста і лап, особливу увагу приділяючи складкам, потім обполіскують тварина в чистій воді.

ВАЖЛИВО: З-за того, що лисі коти постійно потіють, вони самі і предмети, до яких вони торкаються спітнілим тільцем, після висихання набувають коричневий відтінок.

Сфінкси люблять грати під час купання

При цьому не варто робити різких рухів і підвищувати тон. Після купання кота «промакивать» сухим теплим бавовняним рушником. Крім купань, лисих котів потрібно щоденно обтирати м'якими серветками.

Сфінкси мають потребу в регулярному манікюрі, так як коричневий піт упереміш з брудом швидко покриває зверху і забивається всередину відрослих кігтів.

ПОРАДА: Міцно тримаючи кота, злегка натисніть на подушечку лапи так, щоб оголилися відрослі кігтики. Акуратними рухами отсеките відросла частина. Щоб не відрізати зайвого, не можна стригти близько до основи.

Вушка сфінксів також як і кігті страждають від великого скупчення в них жиру та бруду. Очищати вуха кота можна за допомогою ватних паличок або турунд, змочених теплою водою. Забруднення видаляють тільки з видимих частин вуха, уникаючи контакту зі слуховим проходом.

Вуха сфінкса необхідно регулярно чистити

Чим годувати кота канадського сфінкса?

Сфінкси з задоволенням пробують нові страви

Двічі в тиждень слід пропонувати тварині м'ясні консерви. У меню сфінкса в обов'язковому порядку мають бути присутніми сира риба, м'ясо, варена печінка, молочні продукти і сухий корм. У вільному доступі завжди повинна бути свіжа питна вода.

ВАЖЛИВО: Неприпустима перегріта або переохлажденная їжа. Сфінксів дозволяється годувати їжею кімнатної температури.

Хвороби кішок сфінксів

Найвразливіше місце кожного лисого кота – його шкіра. Через надмірне виділення шкірного сала і несвоєчасного його видалення на шкірі сфінксів часто з'являється висип.

Щоб позбутися від гнійних уражень шкіри тварини, потрібно звернутися до ветеринарного лікаря, який, оцінивши ситуацію, призначить лікування.

Вугрова висипка у сфінкса

ВАЖЛИВО: Здорова шкіра буде у сфінкса, господарі якого приділяють достатньо уваги гігієні вихованця. Купаючи тварина 1 – 2 рази в тиждень можна запобігти появі прищів і гнійників.

Крім шкірних висипань сфінкси часто страждають від низки інших вроджених і набутих захворювань, серед яких:

 • Микрофтальм – зменшення очей кошеня, настає в результаті перенесених інфекцій вагітною матір'ю. Розвиток хвороби нерідко закінчується пухлиною. Виправити ситуацію допоможе хірургічне втручання
 • Викривлення хребта – хвороба розвивається у хвостовому відділі хребта і супроводжується карликовістю і патологіями кісткової і травної систем. Виникає унаслідок спорідненого схрещування або передається у спадок
 • Укорочена щелепу – вроджений порок. Може бути слабовыраженным і ніяк не впливати на загальний стан тварини, однак такі сфінкси повинні бути стерилізовані, так як приймати участь в розведенні їм не можна
 • Васкуліт – запалення судин, що проявляється на шкірі червоними і синіми крапками і плямами різних розмірів. Захворювання може як самостійно безслідно зникнути, так і ускладниться запаленням. Причинами розвитку васкуліту є: внутрішні захворювання, стрес, реакція на медикаментозне лікування
 • Заворот століття – вроджена патологія, при якій краї повік неприродно загорнуті всередину. Ситуація чревата розвитком у сфінкса хронічного кон'юктивіту. Проблему можна вирішити шляхом хірургічного втручання
 • «Засинання» кошенят – поява нежиттєздатного потомства в результаті схрещування двох «гумових» сфінксів. Кошенята народжуються дуже слабкими, шкіра має синюшний відтінок, а життєво важливі органи можуть бути відсутні або не функціонувати. Допомогти таким тваринам нічим не можна
Заворот повік у сфінксів

Одяг для кішок канадських сфінксів

Ніжні і трепетні сфінкси всім своїм виглядом дає зрозуміти, що дуже люблять тепло. Якщо лисий кіт живе в теплій квартирі і не гуляє на вулиці, спеціальний одяг йому не знадобиться.

Досить просто облаштувати тварині лежанку біля батареї, щоб воно змогло проводити час з максимальним комфортом.

ВАЖЛИВО: Якщо ж лисого сфінкса виносять погуляти на вулицю або на балкон, варто подбати про захист ніжного тільця домашнього вихованця від зимового холоду і літньої спеки палючої.

Зимовий костюм для сфінкса повинен бути ветронепродуваемым і обов'язково прикривати груди, спину і живіт. Оголивши на холоді ніжне лисе тільце, сфінкс може переохолодитися і захворіти.

Влітку сфінксу знадобляться повітряні легкі одягу, які захистять тварину від сонячного опіку і теплового удару. Можна виготовити одяг для сфінкса самостійно або придбати в спеціалізованому магазині.

Одяг для сфінкса

Де краще купити кошеня сфінкса?

Тим, хто вирішив завести сфінкса, потрібно обов'язково звернутися до професійних заводчиків. Купуючи кошеня в клубі або на виставці, можна уникнути проблем зі здоров'ям тварини і отримати гарантоване довічне інформаційний супровід і підтримку від знавців породи.

Клубний канадський сфінкс

Якщо ви все ще сумніваєтеся, чи варто заводити вдома сфінкса, відповідайте собі на питання: «чи Хочете ви придбати надійного вірного друга, який не пам'ятає образ, буде відданий вам, і ніколи не відвернеться?» Якщо відповідь позитивний, сміливо відкиньте всі сумніви і зробіть крок назустріч маленькому лисому дива.

Відео: Все про кішок-сфинксах

Зберегти

Зберегти