10 цікавих фактів про Маріанській западині, найглибшому місці на землі. Яка глибина Маріанської западини, що в ній знаходиться? Чи є життя в Марианском жолобі?

Цікаві факти про Маріанській западині.

Маріанська западина — одне з самих незвичайних, цікавих місць під землею, нижче рівня моря. Область досліджена досить погано. Відомо не дуже велика кількість інформації про це місце. Про цікаві факти ми спробуємо розповісти.

Маріанська западина на карті

Маріанська западина — глибоководний океанічний жолоб на заході Тихого океану, самий глибокий, який відомий на даний момент. Розташування можна побачити на карті.

Схемка з супутника
Западина на карті

Що знаходиться в Маріанській западині: рельєф і особливості

Не так багато експедицій побували на дні жолоба. Справа в тому, що перші спроби потрапити в це місце датовані 1875 роком. Тоді група вчених намагалася дістатися в область западини. Існує маса цікавих розповідей, а також легенд, які свідчать про те, що все обладнання, яке спускалося вниз за допомогою дуже товстого троса, було деформоване і побито, незважаючи на те, що виготовлено з дуже міцних металів, створених спеціально для експедиції. В області западини знаходиться дуже високий тиск, воно в 1100 разів більший за атмосферний тиск. Адже на цю точку тисне вся товща морської води.

Особливості:

 • Раніше вважалося, що ця область гладка, насправді це не так. Усередині жолоба були виявлені чотири вершини, кілька гірських хребтів.
 • Найцікавіше, що Маріанський жолоб сформувався в результаті зіткнення філіппінської і тихоокеанської плит і їх розломів.
 • На самому дні виявлена специфічна слиз сірого кольору, яка нагадує густу в'язку кашу. У звичайних річках це нагадує іл. В даному випадку він досить слизький. Але під тиском, яке спостерігається в Марианском жолобі, субстанція перетворилася в тягучу, липку, в'язку масу.
Структура та рельєф

Маріанська западина: глибина, температура води

Найвищою вершиною вважається гора Еверест, її висота приблизно 8 800 м, при цьому глибина тихоокеанського жолоби досягає 11 км. тобто, якщо занурити гору Еверест на дно западини, то ще більше 2 кілометрів буде до верхівки моря. Висота Маріанської западини більше, ніж висота гори Еверест.

Існує ще декілька незвичайних фактів про жолобі:

 • Вважається, що вода всередині цього скарга повинна бути дуже холодною, насправді температура становить від 1 до 4 градусів. Це пов'язано з тим, що в деяких точках Маріанської западини існують гарячі джерела, які вистрілюють киплячою водою.
 • При цьому температура рідини в цих джерелах дорівнює приблизно 412 градусів за Цельсієм. Але так як це відбувається в товщі води, рідина не вирує, з-за того, що в області дуже сильний тиск. Гарячі джерела змішуються з холодною водою, підвищуючи температуру. Завдяки цьому можлива хоч якась життя на дні Маріанської западини.
Маріанський жолоб

Глибина Маріанської западини: особливості вимірювання

Дані всіх експедицій відрізняються. Це пов'язано з обладнанням для вимірювання. При цьому щільність і температура води на різних ділянках суттєво відрізняється. Що вносить похибки у вимірювання.

 • Максимальна глибина жолоби — 11 022 м, за даними експедиції 1951 року. Згодом саме значення 11 022 м вказувалося для максимальної глибини Маріанського жолоба у радянській навчальній та енциклопедичній літературі.
 • Дослідження 1995 року показали, що вона становить близько 10 920 м, а дослідження 2009 року, що 10 971 м. Останні дослідження 2011 року дають значення 10 994 метрів з точністю ±40 метрів.
Океан поблизу Маріанських островів

10 цікавих фактів про Маріанської западини

Протягом дуже тривалого періоду часу вважалося, що в цій області немає ніякого життя, тому як тиск не дозволяє там виживати нікому.

Життя в жолобі і цікаві факти:

 1. Нещодавно з'явилися факти про те, що у водах западини знаходяться величезні амеби. Це одноклітинні істоти діаметром 10 см, покриті спеціальною плівкою, яка дуже стійка до тиску, й не руйнується. Харчуються ці одноклітинні тим, що потрапило на дно Маріанської западини.
 2. Вважається, що це місце містить величезну кількість уламків трупів морських істот і риб.
 3. Крім того, неподалік від западини були знайдені молюски з дуже незвичайним складом мушлі, яка не руйнуються під таким високим тиском. До цього вважалося, що молюски в мушлях, у твердому панцирі, там існувати не можуть, з-за високого тиску.
 4. Найцікавіше, що організми, які мешкають в жолобі, інертні по відношенню до важких металів і деяких кислот. Ці реактиви їх просто не беруть, незважаючи на те, що більшість живих організмів від впливу цих речовин вмирають.
 5. Восьминоги і молюски перетворюють сірководень, що виділяється в жолобі, у спеціальний білок. Це дозволяє їм не гинути в таких агресивних умовах. При цьому дерево і скло руйнується при тиску в жолобі.
 6. Крім того, на глибині 4000 м від поверхні моря, живуть самі найдавніші риби. Вони практично всі сліпі, бо як на таку глибину не проникає сонячне світло і практично нічого не видно.
 7. Живі організми мають дуже товстими шкірними покривами, і покриті своєрідною лускою, яка суттєво відрізняється від звичайних морських риб. Тому що поверхня шкіри риби повинна витримати це сильний тиск, яке знаходиться всередині Маріанської западини.
 8. Навколо Маріанського жолоба існує безліч оповідань, причому досить страшних. Одна з експедицій, яка вирішила дослідити западину, опускала на дно трос з обладнанням, почула жахливий скрегіт і побоявшись за обладнання, підняла його вгору. Виявила, що на тросі діаметром 20 см є істотні пошкодження, він наполовину перерізаний, ніби пилкою. Саме тому виникли розмови про те, що там мешкають істоти, подібні міфічних чудовиськ. Насправді на даний момент більше немає ніяких доказів того, що в Маріанській западині дійсно мешкають страшні чудовиська, які відрізняються своїм зовнішнім виглядом і нагадують древніх риб і страшних істот.
 9. Так глибоко не живуть ні акули, ні всім відомі морські риби, з яких ми зазвичай готуємо їжу. Бо всі ці риби мають зором і мешкають неглибоко в море. Навіть самий величезний кит не запливає глибше ніж на 1000 м. Тому всі інші риби, живі істоти, які знаходяться поблизу западини, що суттєво відрізняються від стандартних риб своїм тулубом, а також деякими особливостями.
 10. У цьому місці виявлені дивні восьминоги, у яких немає рук, все тіло нагадує собою величезну спідницю. Будова обумовлено тим, що в подібних умовах необхідно пересуватися і чинити опір високого тиску. Саме тому восьминіг має таку своєрідну форму. Крім цього, практично всі мешканці жолоби покриті дуже щільною шкірою, яка чинить опір настільки високому тиску й не руйнується.
Мешканці Маріанської западини

На даний момент Маріанська западина є практично не вивченим об'єктом, з-за того, що людство поки що не так далеко зробило крок у своєму розвитку, щоб занурюватися на таку глибину, вивчати всі живі організми. Незважаючи на те, що ми літаємо в космос і досліджуємо інші планети, на даний момент вивчено лише 5% Світового океану. Найзагадковішої його частиною є Маріанська западина.

ВІДЕО: Маріанська западина