Що таке трудоголізм і чи варто з ним боротися? Чому не варто бути трудоголіком: причини

У даній статті ми вам розповімо, хто такі трудоголіки і як їх розпізнати. Більше того, ви дізнаєтеся, чому не варто бути трудоголіком.

Трудоголік є людиною, яка може працювати цілодобово, але його метою є навіть не заробіток, а сама робота. Безумовно, деякі роботодавці можуть вважати таких співробітників чудовими кадрами, адже їм можна довірити будь-які, навіть найбільш термінові проекти. Ось тільки у таких людей є і недоліки. Перш за все, від дуже високого навантаження і відсутність гарного відпочинку виникають стреси. А це загрожує неврозами і проблемами із серцем. Крім того, у них немає ніякого особистого життя.

Чому не варто ставати трудоголіком: причини

Трудоголік

Деякі люди просто зациклені на роботі і просто живуть для того, щоб працювати. Але адже це ж добре, з одного боку. Але тільки у підсумку виходить, що не все так райдужно. Так чому ж не варто бути трудоголіком?

  • Час на відпочинок і особисте життя

Трудоголіки відрізняються від інших людей тим, що у них не так багато вільного часу. Воно є, але тільки кожну хвилину вони намагаються використовувати максимально ефективно і не витрачати хвилини даремно. Саме тому у них не залишається часу на особисте життя і відпочинок, тому що вони постійно думають про роботу і не вміють вибудовувати кордони і відволікатися.

  • Навантаження

Так, помірна навантаження навіть корисна, але якщо вона безконтрольна і постійна, то це призведе не тільки до проблем зі здоров'ям, але і з фінансами. Однак, варто дивитися на ситуацію під іншим кутом.

Коли людині подобається те, що він робить, то без проблем може працювати довше покладеного, але тільки це не робить його трудоголіком, ну захопився, з ким не буває. Від приємних справ і менше втомлюєшся. А от коли робота в тягар і навіть 8 годин в тягар, переробки взагалі доведуть до нервового зриву.

У підсумку це може навіть призвести до проблем з алкоголем, курінням і так далі. От якраз це і губить здоров'я, а не сама робота.

  • Немає розвитку
Тркдоголизм

Кожній людині потрібно хобі, а також вільний час для розширення кругозору. А коли його немає, то і розвиток стоїть на місці. З вами можна поговорити тільки про роботу, а кому це цікаво?

  • Стимул, зменшити свої потреби

Насправді, це неправильна позиція. Безперечно, коли ти мало заробляєш, то доводиться багато від чого відмовитися. Ось тільки це навпаки повинно стати стимулом для того, щоб прагнути до більшого. Так що, з одного боку трудоголіки молодці, адже вони прагнуть до більшого. Ось тільки все одно забувати про відпочинок не потрібно. Хоча б для здоров'я.

  • Відпочинок і спілкування з друзями

Тут, знову ж таки, справа стосується любові до роботи. Якщо ваші колеги ще й друзі за сумісництвом, то це заряджає позитивом і енергією. Ось тільки звичайні друзі і робота точно не пов'язані. Хоча, при бажанні знайти можна на все.

  • Ідеї, думки, відкриття

Тут справа стосується хобі. Коли відбувається зміна діяльності, то нам стає простіше знаходити якісь нові ідеї. Коли робота творча, то трудоголіку важлива муза. А якщо її немає, то і робота не піде. Від одноманітної роботи тим більше треба відволікатися, тому що вона набридає. До того ж, може прийшла пора звернути увагу на своїх колег? Подружитися з ними або навіть щось більше.

  • Трудоголік мало спить і його графік не нормований
Ненормований графік

Насправді, тут як подивитися. Якщо людина грамотно розподіляє свій час, то все у нього буде.

  • Немає проблем з сексом

Трудоголіки, незважаючи на свою велику зайнятість, успішні та впевнені в собі люди. На них завжди звертають увагу, так що проблем у них немає. Знову ж таки, чи зможуть вони відволіктися?

  • Ефективне використання часу

Не завжди трудоголіки використовують час ефективно, тому що вони себе не обмежують у часі. При цьому вони завжди готові працювати понаднормово, якщо це потрібно. Так, це надійний працівник, але все ж час він застосовує не завжди ефективно.

Чому людина стає трудоголіком: причини

Багато хто думає, що трудоголізм є позитивною рисою характеру, схожою на працьовитість. Але тільки це два абсолютно різних поняття.

Працьовитість є здатність до виконання роботи для досягнення певного результату. А працьовитість — це просто виконання роботи без мети. Тобто тут важливий сам процес, а не те, що буде в результаті.

Трудоголізм вважається серйозною психічною залежністю від роботи, а ще простіше — захворюванням. І причина в тому, що таким способом людина ховається від реальності. Можливо, у нього відбулася складна ситуація в житті або він комплексує. Це може примусити трудоголіка стати таким.

Причини трудоголізму

Часто, коли у людини в житті якісь проблеми, то він намагається вберегти себе від занадто сильних переживань і поринає в роботу. Це і породжує трудоголіків. Вони не хочуть йти додому, де їх не цінують, дружина постійно влаштовує скандали і намагається керувати кожним кроком. Єдиний доступний для них вихід, який приходить в голову — зайняти себе роботою. Але така тактика навіть ще гірше.

Найгірше в цій ситуації, що трудоголік навіть не усвідомлює своєї хвороби. А тому і прибрати цю проблему вкрай важко. Це той же алкоголізм — алкоголік знає, що є проблема і з нею треба боротися. Тим більше, його поведінка не схвалюється суспільством. А ось трудоголізм схвалюється, і тому похвали роблять ситуацію тільки гірше.

Якими бувають трудоголіки — види: типи

Трудоголіки бувають декількох типів.

Ентузіаст

Ця людина любить свою справу, і жити без нього не може. Воно для нього найважливіше у житті. І всі свої сили він кидає на нього. На початковому етапі трудоголізм виявляється конструктивним і дозволяє добитися великих висот. А потім він переходить на другу і потім третю стадію, коли починається емоційне вигорання.

Для інших

Трудоголік для інших

Мимоволі

Не обов'язково, що такий трудоголік буде любити свою роботу. Свідомо йому все одно не хочеться переробляти і затримуватися, але так прийнято. Затримуються всі, і він теж.

Тобто, на його думку, він не є трудоголіком. У всьому винне начальство або обставини, але не він. Такі люди приймають позицію жертви і тому швидко вигорають.

Трулоголят вони, бо бояться втратити роботу. Але ось невдача. Навіть зміна роботи не дає результату, тому що знову доводиться затриматися. У такій ситуації варто було б задуматися, звідки ж тоді з'являються причини трудоголізму?

Кар'єрист

За його активним завзяттям до роботи ховається мета зробити кар'єру і досягти влади. Таким чином, людина намагається догодити начальству, щоб його нарешті помітили. Він сповнений амбіцій і домагається свого.

Він майже живе на роботі. Тільки це загрожує для нього втратою сім'ї або вона у нього не з'являється, тому що часу немає зовсім.

Невдаха

Трудоголік-невдаха

Прихований

Такі люди життя не уявляють без роботи, але намагаються це активно приховувати, тому що знають, що це залежність. Вони можуть спеціально скаржитися, що у них багато роботи, як вони втомилися і хочуть, нарешті, відпочинку.

Авральщик

Трудоголік-авральщик завжди сам собі створює аврал. Це обумовлено тим, що він просто не вміє розподіляти час та обов'язки в колективі. Більшу частину часу люди проводять у марних балачках, дзвінках і інших дрібних справах, які можна було б зробити і потім.

В кінцевому підсумку людина сама себе заганяє в кут. Але саме такий стан задовольняє його, а тому він його не спеціально, але створює.

До речі, саме ці люди, завжди зривають терміни проектів або роблять їх неякісно.

Як розпізнати трудоголіка: ознаки

Ознаки трудоголіка

Як ми вже сказали, труголик ніколи не усвідомлює, що він трудоголік. Від цього складніше розпізнати проблему. Але все ж, деякі ознаки є, і ви можете відзначити їх у себе.

Ви почали багато часу проводити на роботі

Ви стали помічати, що проводите на роботі купу часу? Це один з явних ознак трудоголізму. Так, це нормально затриматися пару раз, щоб доробити терміновий проект, але коли таке входить в звичку, то вже варто задуматися. Більш того, за понаднормову роботу платять далеко не завжди. Так що, якщо у вас баланс часу зміщується в сторону роботи і на себе часу не залишається, то ви стали трудоголіком.

Вам не вистачає роботи

Коли ви сидите вдома, то постійно думаєте про роботу! Якщо так, то у вас проблеми. Безперечно, любити свою роботу — це чудово, але не думати про неї постійно! Це і є ще одна ознака трудоголізму — невміння перемикатися. Ви постійно думаєте, коли ж нарешті підете працювати і почнете виконувати свої обов'язки,

Ви ніколи не відмовляєтеся від проектів

Як дізнатися трудоголіка?

Трудоголіки ніколи не відмовляються від проектів. Їм тільки в радість взяти на себе додаткову відповідальність, причому незалежно від основної. Про безвідмовності таких людей знає кожен і обов'язково хоча б раз та скористається. Якщо вам таке знайоме, то ви точно трудоголік.

Робота важливіше всього

Кар'єра дуже важлива для людини, але не варто забувати про життя поза роботою. Якщо вас не цікавлять особисті бажання, то для вас робота і життя вже давно перестали жити в гармонії.

Ви працюєте постійно. Вам незрозуміло завзяття колег відпочити і з'їздити у відпустку. Ви працюєте навіть під час хвороби. Сім'я вже взагалі забула як ви виглядаєте. Ви навіть не пам'ятаєте, коли своїх друзів бачили в останній раз. Ось це і є прояви трудоголізму.

Ви не розлучаєтеся з роботою навіть у відпустці

Так-так, саме так. Навіть у відпустці ви працюєте на ноутбуці. Так, ви можете сказати, що бачите на пляжі і насолоджуєтеся коктейлем, але тільки з відкритим ноутбуком ви знаходитесь на роботі, просто місце іншого.

Ви не відчуваєте себе трудоголіком

Трудоголізм — це хвороба

Як і у випадку з будь-якою іншою залежністю, її визнання є коренем проблеми. Якщо ви думаєте, що все нормально, то згадайте, відмовляєтеся ви від ювілею, дня народження чи весілля одного з-за роботи? Якщо так, то ви точно трудоголік.

Ви погано себе почуваєте

Однією з ознак трудоголізму є неважливе самопочуття. Це обумовлено тим, що ви постійно працюєте і не відпочиваєте. Навіть правильне харчування і фізкультура залишаються на останньому місці. Якщо ви трудоголік, то дуже високий ризик повного виснаження, як морального, так і фізичного. Це може спровокувати серйозну хворобу.

Які наслідки трудоголізму?

Наслідки трудоголізму

Це схоже на алкогольну чи наркотичну залежність, коли людина просто не може жити без цього. Як ми вже сказали, ще однією причиною можуть бути душевні переживання. У найбільш складних випадках з'являються навіть думки про суїцид або робляться спроби. Часто вони успішні.

Самому трудоголіку теж реально визнати, що він хворий. Але на це потрібен час. Можливо, він уже розуміє, що страждає, але не може зрозуміти від чого. Саме в цей час і відбувається усвідомлення основних причин. Як правило, такий стан ще називають кризою середнього віку.

Як боротися з трудоголізмом?

Як боротися з трудоголізмом?

Так як трудоголізм — це психологічне захворювання, то не варто думати, що проблема вирішиться сама собою. Нерідко трудоголікам потрібна допомога психотерапевта, який призначає терапію. До того ж, важливо займатися спортом.

Головне, щоб трудоголік сам усвідомлював свою проблему, інакше ніяка терапія не буде мати сенсу, тому що своїм самонавіюванням він буде доводити собі, що трудоголізм це добре.

Так, якщо раптом ви помітили, що стали занадто сильно любити роботу, то спробуйте трохи скоротити її обсяги. На жаль, зробити це можливо не завжди. Наприклад, підприємець не може знизити свою відповідальність або прибрати якісь обов'язки, адже тоді він прогорить. Це одне. Але коли ви намагаєтеся зробити свою роботу і ще чужу, то робити цього ні в якому разі не можна. Також як і робити багато, щоб потім було менше.

Безперечно, коли ви відмовитесь від частини роботи, то у вас з'явиться вільний час. Його замінити яким-небудь приємним заняттям. Знайдіть собі нове хобі, побувайте на природі, сходіть на фітнес і так далі. І що важливо — ходіть в покладений відпустку.

Пам'ятайте, що любити роботу — це добре, але завжди повинна бути межа між працьовитістю і трудоголізмом. Так що якщо ви втратите інтерес до життя і станете всім жертвувати заради роботи, то задумайтеся, чи не є це наслідком недуги, з якими треба боротися?

Відео: Хто такий трудоголік?