Байдужість до самого себе — як обтяжливо байдужість до самого себе, що означає бути байдужим до самого себе? Твори, де яскраво показані приклади байдужості до самого себе

Чи відчували ви страшну депресію і відсутність бажання до всього? А адже після такого може виникнути навіть байдужість до самого себе.

Перебуваючи в стані байдужості, людина перестає відчувати почуття до навколишнього світу і самому собі. Таке життя позбавлена здорового глузду і наповнена сірими буднями.

У людини знижується фізична і психологічна активність. Станом апатії схильна будь-яка людина, незалежно від характеру або виховання.

Що означає бути байдужим до самого себе?

Важливе значення у формуванні байдужого стану має спосіб життя. Причиною байдужого поведінки може стати банальна нудьга. Іноді бажання діяти має короткостроковий характер, в такому випадку людині просто необхідний невеликий відпочинок. Однак якщо байдужість переростає у важкий душевний стан або затягується депресію, то необхідно проаналізувати свою поведінку і усунути причини виникнення таких проявів.

Можливих причин прояву байдужості дуже багато, розглянемо деякі з них:

 1. Пережитий стрес
 2. Хронічні захворювання.
 3. Фізична втома.
 4. Розчарування у професійній діяльності.
 5. Відсутність мети в житті.
 6. Незадоволеність соціальної та громадської життям.
 7. Зловживання алкоголем та іншими шкідливими звичками.
 8. Похилий вік.
 9. Емоційне виснаження.
 10. Енергетичний дисбаланс.
Причин байдужості може бути багато

Байдужий стан проявляється як захисна реакція організму. Людина відсторонюється від навколишнього світу. Не бажаючи відчувати розпач або самотність, він перестає проявляти емоції.

 • При нездужанні організму байдужість є симптомом хвороби протікає.
 • Прийом деяких лікарських препаратів також здатний викликати подібний ефект.
 • Нестача матеріальних благ надає людині невпевненість у завтрашньому дні, викликаючи таким чином байдужість до подій.
 • Коли матеріальні цінності ставляться вище людських, особистість перестає відчувати моральне задоволення від такого життя.
 • Відсутність цілеспрямованості позбавляє нас інтересу до подій. Ми перестаємо прагне і хотіти, живемо нудною марудною життям. В такому випадку необхідно озброїтися метою. Саме вона мотивує людини і змушує робити спроби до дії.
 • Переживаючи сильні почуття, людина вимотується і стає нездатним до прояву будь-яких емоцій. У такому випадку тимчасовий тиша і спокій позитивно позначаться на стані організму.
 • Будь-яка життєва ситуація може призвести до апатії.
 • Занадто активні емоційні сплески приводять організм у стан втоми. Емоції зашкалюють і настає межа, людина стає байдужою на якийсь час.
 • Людина, що втратив сенс життя, ні про що не переживає. Відсутність прагнення до чого-небудь привід в пасивний стан рухову активність. Людина нікуди не поспішає, його енергетичний запас на мінімумі.
 • Для формування бажань, необхідно проявляти емоції до оточуючих подій. Байдужість призводить до пасивного стану, байдужості.
Нерідко буває і депресія

Депресія є найлегшою формою прояву байдужості. Так як у депресивному стані людина відчуває, як мінімум, негативні емоції. В такому стані особа страждає з-за недосяжності своїх бажань.

ВАЖЛИВО: Відсутність настрою є нормою протягом декількох днів. Якщо поганий настрій триває більше ніж тиждень, підкріплюється пригніченим станом, пригніченістю, то варто звернути на це увагу.

 • Щоб не зануритися ще глибше, поменше залишайтеся наодинці з собою і власними думками.
  Завжди намагайтеся по максимуму реалізувати свої можливості. Це додасть вам нових сил і енергії.
 • Проявляючи участь в житті оточуючих, ви відчуєте небайдуже ставлення до вас. Це спонукає вас проявляти свою доброту і допомогу.
 • Не нехтуйте виявленим до вас увагою. Розуміння і підтримка близьких людей розбудять ваші людські якості.

Байдужість до самого себе: приклади з творів світової літератури

В літературних творах, крім основного сюжету, читач зустрічається з різними типажами людей. Автори через своїх персонажів показують нам ставлення людини до життя, до свого оточення, до світу природи і краси.

У різних епізодах розглядається взаємовідношення конкретного персонажа і суспільства.

Багато хто з нас чули вислів російського полководця «Як обтяжливо байдужість до самого себе». Люди, які відчувають байдужість до власного життя, задовольняються своїм жалюгідним існуванням. Йдучи на поводу у своїх слабкостей, вони деградують з повноцінної особистості в зломленого людини.

Розглянемо кілька відомих творів з конкретними прикладами літературних героїв, що виявляють байдужість до самого себе і навколишнього світу:

 • У романі «Діти Арбата» А. Н. Рибаков розкриває тему байдужості на прикладі зламану долі головного героя. Олександр Панкратов виступає у ролі борця за справедливість. Залишаючись до кінця чесним перед самим собою, він не може здійснювати вчинки всупереч власній совісті. Перебуваючи у вирі історичних подій, Панкратов не піддається під вплив відбувається навколо свавілля. Борючись з беззаконням, що він не в силах приховувати свої почуття і постійно відстоює особисту позицію. Перебуваючи під тиском важких життєвих ситуацій, Олександр не змінює людським цінностям. Постійне розчарування в радянській владі відбирає сенс життя у Панкратова. Його спроба влаштувати особисте життя закінчується трагедій. Ці події ламають Панкратова і призводять до байдуже песимістичне стан.
 • Згубний вплив байдужості до оточуючих і власного життя показано на прикладі центрального персонажу у творі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». Печорін знаходиться у вічному пошуку сенсу свого життя. Події, що відбуваються навколо нього, не приносять радості і насолоди. Його оточення не представляє для нього інтересу. Печорін приймає численні спроби урізноманітнити своє життя, піддається авантюр і пригод. Однак нічого не захоплює його на тривалий час. Все навколо рано чи пізно стає для Печоріна байдужим. Він ставить перед собою егоїстичні цілі. Одержимий бажанням подолати нудьгу, переступає через долі інших людей. При досягненні бажаного результату, у нього відразу згасає проявляється інтерес. Байдужість до оточуючих призводить Печоріна у власному байдужості. Порожнеча день за днем заповнює Печоріна і робить його нещасним людиною.
У пошуках сенсу життя
 • Байдуже ставлення до життя в своїй поемі розкриває А. С. Пушкін. На прикладі головного героя Євгенія Онєгіна, автор показує, як численні пережиті події, що привели людину до байдужості і зневіри. Все чого він хоче від життя – це спокою. Його повністю влаштовує одноманітна й нудна життя. Проявляється байдужість згубно позначається на її особистості. Відчуття власної безвиході, нездатності вплинути на ситуацію, приводить героя в пригнічений стан. Онєгін не проявляє інтересу до подій і людей, оточуючих його. Відкинувши прояв почуттів Тетяни, її турботу і участь, Євген прирікає себе на самотність. На прикладі Онєгіна, Пушкін показує читачеві, як нереалізовані людські можливості призводять молоде покоління до апатичному станом. Байдужість до самого себе часто виникає під впливом зовнішніх факторів.
 • Байдужого до себе людину описує А. П. Чехів у творі «Розмазня». Він розповідає про гувернантці Юлії Василівні. Вона не в силах відстояти власну думку. Гувернантка покірно терпить всі образи і приниження. Отримуючи зарплату за кілька місяців, вона залишається біля розбитого корита. Скориставшись її слабкістю, господар максимально отримує матеріальну вигоду в свою сторону. Виконуючи чужу волю, Юлія Василівна перекреслює свої власні бажання. Таким чином, вона проявляє байдужість до свого життя

У творі «Батьки і діти», написане В. С. Тургенєвим, на прикладі нігіліста Євгенія Базарова показано байдуже ставлення до мистецтва та навколишнього природі. Для цього персонажа на першому місці виступають матеріальні цінності. Він не сприймає всерйоз ні одну діяльність, пов'язану з мистецтвом. Духовний світ не представляє для Базарова ніякого інтересу. Він не здатний зрозуміти художній зміст картин.

Батьки і діти
 • Вірші і музика не викликають у нього ніяких емоцій. Базарів у всьому бачить холодний розрахунок. Приймаючи рішення, не прислухається до своїх відчуттів.
 • Йому чужі людські переживання. Будучи лікарем, Базарів розглядає людське тіло з точки зору анатомічної будови і не надає значення існування душі. Він відноситься до всього незрозумілого через власне заперечення, виявляючи таким чином захисну реакцію.
 • Споглядання навколишньої природи не проносить Bazarovu душевного спокою або естетичної насолоди. Він з легкістю руйнує навколишній його світ.
 • Таке байдуже ставлення призводить до руйнівних наслідків. Необхідно поважати докладені зусилля й усталені цінності попереднього покоління. Жити не лише сьогоденням, а й думати про майбутнє.
 • Ще одним яскравим прикладом байдужості до чужих доль ми спостерігаємо в романі Л. Н. Толстого «Війна і мир». Анатолій Курагин живе в своє задоволення. Він оточує себе всілякими розвагами. Йому подобається доглядати за жіночим підлогою і його загравання не мають кордонів.
 • Для Курагина найважливіше його похіть, йому байдужі почуття оточуючих. Спокушаючи Наташу Ростову, він не замислюється про її подальшу долю. Граючи з її почуттями, він дає дівчині надію. Наташа робить неправильні вчинки. Своїм несерйозним ставленням, Анатолій чорнить репутацію дівчини.
 • Байдужість проявляється в кожній людині у більшій чи меншій мірі. Байдуже ставлення один до одного все частіше зустрічається в нашому житті. Кожен повинен відповідати за свої вчинки і бути готовим до негативних наслідків.
Байдужість в класиці

Небезпека байдужого ставлення до оточуючих

Проблема, з якою ми часто зустрічаємося в сучасному суспільстві – це байдужість. При вирішенні різного роду проблем ми можемо сподіватися тільки на себе. Люди байдуже ставляться до чужого життя.

Добрі і безкорислива вчинки вже не мають такої цінності, як раніше. Байдужість до оточуючих починається з такого ж ставлення до самого себе. Байдужа людина має черству душу. Діалог з таким співрозмовником втрачає усілякий сенс. Розмовляючи з байдужою особистістю ви не отримаєте розуміння, співпереживання або підтримки.

Більш того, вас можуть звинуватити у всіх ваших бідах або перервати спілкування із-за втрати інтересу до розмови. Суспільство побоюється брати на себе зобов'язання іншої людини і це є нормою сучасного життя. Перебуваючи в пасивному стані, людина не здатна порадіти за чужі досягнення. Він замикається і деградує у своєму світі.

Байдужість

Відсторонення від яскравих і насичених подій, приводить людину до обмеженого існування. Байдужа людина не має потребу в прояві любові до себе і сам не відчуває подібних почуттів. А адже саме любов, здатна розтопити черстве серце. Не переживаючи подібні емоції, людина не зможе жити повноцінним життям.

 • Молодь не поступається місцем у громадському транспорті, бабусі з важкими сумками ніхто не намагається полегшити ношу, тому що ми стали байдужі до оточуючих.
 • Люди приховують свої справжні почуття, намагаючись здаватися краще, ніж вони є насправді.
 • Розчарування в суспільстві призводить до байдужості до самого себе. На прогрес байдужості може вплинути виховання батьків або ваше оточення.
 • Коренем байдужості можуть стати нотки егоїзму, виявляються людиною. Зайва самовпевненість або завищена самооцінка провокують байдуже ставлення до інших.

У наш прогресуюче час, байдужість розвивається із-за масової безвідповідальності людей. Вседозволеність молодого поколіннями робить їх жорстокими й агресивними. Люди замінюють живе спілкування різними технічними джерелами інформації.

Американська письменниця Х. Келлер, позбавлена зору і слуху в наслідок перенесеного захворювання, у своїх висловлюваннях написала про байдужість: «Наука винайшла ліки від більшості наших хвороб, але так і не знайшла від жахливої з них — байдужість.»

Відео: Приклади байдужості