В кожній людині і його вчинках завжди можна дізнатися самого себе: аргументи для твору, есе

Тільки по вчинках можна судити про ставлення людини. Про моральному поведінці можна дізнатися зі статті.

«В кожній людині і його вчинках завжди можна пізнати самого себе» — писав Л. Н. Толстой. В його творчості велике значення приділяється питанням морального виховання. У своїх творах автор наводить безліч прикладів з життя про силу добра.

В кожній людині і його вчинках завжди можна дізнатися самого себе: аргументи для твору, есе

Розкриваючи позитивні і негативні риси характерів своїх героїв, Толстой повчає своїх читачів. З кожного оповідання можна винести моральний урок. Аналізуючи вчинки літературних героїв, ми переносимо їх досвід у власне життя. Правильні та своєчасні висновки з користю застосовуються в реальному світі. В діях іншої людини ми завжди знаходимо щось схоже з собою і своїми переконаннями. Замислюємося про те, як би поступили в даній ситуації.

Кожна моральна ситуація допомагає чітко розмежувати добро і зло. Критичне ставлення до чужих вчинків формує вміння визнавати власні помилки, виправляти свою провину, відстоювати свою точку зору, прощати чужі провини. У творах Толстого піднімаються теми чесноти, відповідальності, совісті, справедливості. Автор закликає до чемним і доброзичливим взаєминам між людьми.

Повчальним твором Толстого став роман «Війна і мир». В ньому широко розкриваються взаємовідносини особистості і суспільства. У боротьбі за Батьківщину в героях твору розкривається справжній і підроблений патріотизм.

 • На прикладі Пьера Безухова ми бачимо, як людина, спираючись на власні вчинки, повністю переосмислює своє існування. Після розгульного способу життя Безухов потрапляє на війну і розуміє, що його істинне призначення – служити російському народу. Жити потрібно не тільки для себе, але і для блага свого оточення, своїх рідних і близьких. Протиставляючи героїв, автор показує, як справжні патріоти роблять реальні вчинки, а інші просто ведуть порожні розмови.
Безухов
 • На прикладі порівняння двох жіночих образів – Елен та Мар'ї Балконской, автор розкриває суть істинної краси. Показує, що в людині важливі не зовнішні дані, а наповнений внутрішній світ. Особистість красива душею і серцем.
 • На прикладі Бориса Друбецького, ми бачимо на які ниці вчинки здатні люди заради власної вигоди. Заради своєї кар'єри він з легкістю відмовляється від одруження, нехтуючи почуттями іншої людини.

Джерелом моральності виступають байки Толстого. Вони прищеплюють читачеві такі якості, як сміливість, любов до праці, повагу, чесність. В основу байок закладені історії з життя простого селянського народу.

 • У байці «Два товариша» автор перевіряє дружбу у складній і небезпечній ситуації. Висміює людську боягузтво.
 • У байці «Батько і сини» Толстой на прикладі однієї сім'ї показує силу єдності. Узгоджена взаємодія між людьми завжди приводить до позитивного результату.
 • У байці «Брехун» автор закликає цінувати виявлену до тебе довіру і повагу. Показує до чого можуть призвести безглузді жарти.
Розповідь Брехун

У трилогії Толстого «Дитинство. Отроцтво. Юність» ми спостерігаємо за формуванням особистості головного героя Николеньки. Саморозвиток юнака, його відчайдушні спроби розібратися у власних поглядах, багато в чому нагадують читачеві свою реальну історію. У вчинки літературного героя, можливо хтось впізнає себе справжнього.

Николенька виховується на своєму життєвому досвіді. Думки про власні гріхи і помилки викликають у нього непідробний страх. Досягнення поставлених цілей дозволяє йому вдосконалюватися. Прагнення до правди допомагає помічати лицемірство і брехня оточуючих.

Л. Н. Толстой створив велику серію оповідань для дітей, в кожному з яких автору вдалося торкнутися питання виховання і моральну проблематику. З допомогою літературних прийомів, Толстой допомагає дітям отримати розуміння добра і чесності. В оповіданнях про тварин автор олюднює тваринний і рослинний світ, наділяє їх рисами характеру. З допомогою цих творів діти розвивають уяву і мислення, знайомляться з законами природи, витягують народну мудрість.

 • У дитячому оповіданні «Чашка» ми знайомимося із взаєминами батька й сина. Хлопчик випадково розбиває чашку. Йому потрібно зізнатися про свою помилку, але він дуже наляканий. Син знаходить в собі сили розповісти правду. На його подив, батько не карає його, а дякує за правду. А адже син міг промовчати або звалити провину на когось іншого. Хлопчик вважав за краще бути чесним.
 • В оповіданні «Добрий мужик» автор розповідає про мужика, який роблячи необдумані дії, приходить до негативного результату. Перш, ніж приступити до реалізації задуманого плану, необхідно ретельно продумати свої дії і бути готовим до наслідків.

Моральне виховання дітей допомагає з самого дитинства закласти в них культуру й духовність. В період активного пізнання навколишнього світу у дітей простіше сформувати особистість, вплинути на їх модель поведінки. Позитивне ставлення до людей і навколишнього світу має закладатися в дошкільному віці. Вже в цей період дитина повинна розрізняти поняття добра і зла, працьовитість і лінь, чуйність і байдужість, товариськість і замкнутість.

Важливо моральне виховання

Щеплені моральні цінності допоможу дитині уникнути конфліктів з однолітками, вибудовувати правильні міжособистісні відносини, самостійно приймати рішення. У шкільному віці додаються такі цінності, як відповідальність, пунктуальність, наполегливість. Під впливом критики і оцінки з боку дорослих формується власна самооцінка.

В юнацькому віці впливає на характер впевненість у власних силах, особистісна самооцінка, джерела зовнішньої інформації. І нарешті в зрілому віці на розвиток нашого характеру впливає думка зі сторони, вчинки авторитетних людей, література, телебачення, суспільство і держава.

Моральне виховання сучасного суспільства

Поняття моральності є актуальною проблемою сучасного суспільства. Прагнучи до ідеалу, все складніше стає розрізнити брехню від правди. На шляху до формування особистості ми прагнемо до дійсної дружби і вірної любові. Шукаємо підтримки від своїх близьких.

 • Сучасний світ видозмінює уявлення про моральність. Люди не підкріплюють свої думки вчинками. Вседозволеність і культура суспільства знецінюють наш внутрішній світ.
 • Взаємовідносини між сучасними людьми носять поверхневий і легковажний характер. Ми перестали замислюватися про скоєних вчинках та аналізувати свої помилки. Адже тільки так можна прагнути до ідеалу.
 • На формування характеру кожного індивіда впливає велика кількість факторів. Відома східна приказка стверджує: «Посій вчинок – пожнеш звичку, посій звичку – пожнеш характер, посій характер – пожнеш долю». Саме наші дії і вчинки закладають у нас риси характеру.
Моральне виховання
 • Кожної людини в повній мірі характеризує робочий процес. Ставлення до роботи, старанність і сумлінність приводять до конкретного результату. В кінцевому підсумку видно інтелектуальні та фізичні здібності людини. У процесі роботи виявляються емоції, бажання, моральні та етичні норми.
 • Самовдосконалення кожного індивіда впливає на формування типових рис національного характеру, становлення духовної культури суспільства, появі певних соціальних норм. З самого народження нам прищеплюють усталені традиції, загальноприйняту культури і закони.
 • Громадські норми і порядки регулюють взаємини між людьми. Порушуючи загальноприйняті правила, ми не зможемо співіснувати один з одним. Вступаючи всупереч моральним законам, людина стає небезпечним для суспільства. Яскравим прикладом виступає літературний герой Розкольників у романі Достоєвського.
 • Ми вибираємо модель поведінки, яка подобається і зрозуміла оточуючим. Але кожна людина індивідуальна і дотримується своїх поглядів на життя. Наші цінності і бажання формуються перш за все на власному досвіді, а вже потім із вчинків і дій оточуючих.
 • Перебуваючи в одних і тих же обставин люди вибирають різні моделі поведінки. План дії кожної людини визначається його системою цінностей. Одні шукають шляхи для просування вперед, інші воліють опустити руки або прийняти роль жертви. Таким чином доля людини знаходиться в його руках.
 • На виховання характеру в людині безпосередньо впливає його спосіб життя. На поведінку і вчинки впливають як внутрішні, так і зовнішні мотиви. Внутрішня сила волі і наші переконання формують конкретні рішення і підштовхують до певних дій. Часто нашим поведінкою керують зовнішні фактори.
Важливо вихованні
 • Велике значення мають душевні переживання людини. Позитивні і негативні емоції накладають різний відбиток на наш характер. Для то, щоб максимально убезпечитися від негативу, необхідно вибирати правильне оточення і вибірково ставиться до своєї діяльності.
 • Взаємодія з людьми має привносити прогрес у ваше життя. Уникайте конфліктної форми спілкування. Віддавайте перевагу співпраці.
 • Використовуйте цінний досвід інших людей та діліться результатами власної праці. Активне і якісна взаємодія формує з людини особистість.
 • Великий вплив на становлення характеру надає досвід інших людей. У кожної людини є на кого рівнятися. Якщо людина хоче вдосконалюватися, вчитися новому і досягати поставлених цілей, він завжди знайде гідний приклад для наслідування. Як правило, зразком поведінки виступають батьки, вчителі, однолітки. На жаль, вони не завжди передають нам позитивний досвід.
 • Щоденне взаємодія з найближчим оточенням дуже впливає на наш характер. В роботі ми рівняємося на керівників, творчої діяльності – на видатних особистостей, у громадській діяльності – на активних учасників колективу. Для деяких людей краще рівнятися на літературних героїв.
Важливо виховання в сім'ї

Дії людей з однієї соціального середовища багато в чому схожі між собою. Витягуючи правильні уроки з вчинків інших людей, ми коректуємо власну поведінку в кращу сторону, долаємо свої негативні сторони.

Наслідування дій інших людей є частиною самовиховання. Спостерігаючи за чужим успіхом ми знаходимо в собі сили для досягнення нових висот. Цікавлячись діяльністю інших людей, розширюємо багаж своїх знань. Спостерігаючи за чужими помилками, вибираємо для себе більш правильний шлях.

Відео: Як зрозуміти, чого чекати від людини?