Як взяти академічну відпустку у Вузі: підстави. Які повинні бути причини для академічної відпустки, які потрібні довідки? Скільки триває і скільки раз можна брати академічну відпустку? В яких навчальних закладах дають академічну відпустку?

Дана стаття буде корисною для учнів у Вузі. У ній піде мова про академічну відпустку: як його взяти, коли і про інші нюанси.

Зміст

Навчання у вищому і середньому професійному навчальному закладі є важливим етапом у житті кожної людини. Адже для багатьох саме здобута освіта стане путівкою в життя. Незважаючи на це, в житті трапляється різне і не завжди є можливість закінчити навчання, не перериваючи її. В такому разі на допомогу приходить академічну відпустку.

Що таке академічна відпустка?

Напевно багато чули про таке поняття, як «академічна відпустка», проте, далеко не всі знають, що це і як цим в принципі можна скористатися.

 • Академічна відпустка або як кажуть в народі академка, являє собою певний період часу, в який студент може на законних підставах не відвідувати навчальний заклад
 • Також важливо сказати, що для оформлення такого виду відпустки потрібно мати певні вагомі причини

В яких навчальних закладах дають академічну відпустку?

Академічна відпустка призначений не для всіх навчальних закладів, так, наприклад, в школі не про якомусь відпустці, звичайно ж, мова йти не може.

Академвідпустку можна взяти в технікумі, коледжі та Вузі
 • Таку відпустку можна отримати, навчаючись за програмою середньої професійної освіти. Тобто, у технікумах і коледжах академвідпустку доступний для студентів
 • Також отримати його можна навчаючись за програмою вищої освіти. Така освіта у нас є в інституті, університеті та академії

Хто може скористатися правом на академічну відпустку?

Виходячи з вищевикладеної інформації, реалізувати таке право можуть лише ті люди, які навчаються у відповідних навчальних закладах, коледжах, технікумах, університетах, інститутах і академіях. Якщо говорити іншими словами, таким правом можуть скористатися всі учні цих закладів (студенти, аспіранти, ад'юнкти, ординатори, асистенти-стажисти), якщо у них є законні причини

Які повинні бути причини для академічної відпустки: перелік

Як вже неодноразово було сказано, причини для такої відпустки повинні бути вагомими і законними. Наприклад, взяти таку відпустку з-за поганої успішності або просто з-за необхідності відпочити від навчання, не можна. Більш того, всі викладені причини завжди повинні мати докази, тобто, повинні бути підтверджені уповноваженими на те установами.

Для академвідпустки можуть бути різні причини
 • За медичними показаннями. Ця причина, мабуть, є найбільш поширеною. Адже людина, у якого виявили серйозне захворювання, потребує екстреного і найчастіше тривалому лікуванні і відповідно навчатися в цей час він не зможе. Законодавство не дає чіткого переліку недуг, але логічно припустити, що вони повинні бути серйозними, наприклад, при застуді та ангіні академічну відпустку ніхто, звичайно ж, не дасть.
 • Сімейні обставини. Такі причини також можуть перервати навчальний процес. Це може бути недуга якогось родича і необхідність доглядати за ним, проблеми матеріального характеру, наприклад, втрата роботи кимось з батьків та неможливість здійснювати оплату за навчання, догляд за дитиною.
 • Служба в армії також вважається поважною причиною для отримання цієї відпустки.
 • Можливі й інші обставини, за яких людина не може відвідувати навчання. У такому разі керівництво закладу буде самостійно вирішувати, чи викладене обставина поважних.

Заява на академічну відпустку: зразок

Багато людей, навіть знаючи про те, що таке академка і як її отримати, не знають, як правильно оформити заяву, без якого ні про яке відпустці йти мова, звичайно ж, не буде.

Насправді написати заяву дуже просто.

 1. На стандартному аркуші паперу праворуч зверху вкажіть посаду, прізвище та ініціали особи, на чиє ім'я ви складаєте заяву (керівник установи). Також можна вказати назву самої установи.
 2. Далі ви пишете свої дані. Вказувати необхідно номер групи, в якій ви навчаєтесь, факультет, ваше прізвище та ініціали.
 3. Далі як звичайно по центру пишеться слово «Заява».
 4. Після викладається суть прохання. Тут ви описуєте підстава, на якому ви хочете отримати відпустку, його тривалість і перераховуєте перелік підтвердних документів.
 5. Завершуєте свою заяву датою його написання і свій особистим підписом.
Зразок

На цьому написання заяви закінчується і вам потрібно буде лише дочекатися рішення щодо нього.

Академічна відпустка по вагітності та догляду за дитиною: як зазначати причини при оформленні?

Вагітність наступає в різні періоди життя і навчання не становить винятку. При цьому важливість вагітності та догляду за новонародженим малюком набагато більше, ніж навчання, тому законодавством передбачено право жінок взяти академічну відпустку у зв'язку з такими обставинами.

 • Важливо відзначити, що вагітність вважається безумовним обставиною для отримання академки, тобто відпустку вам в принципі не мають права не дати
 • Відноситься це обставина медичними показаннями, тому саме так його і потрібно вказувати в своїй заяві
 • Для підтвердження своїх підстав у такому випадку необхідно:
 • Взяти довідку за формою 095/У, а також підтверджуючий документ про те, що ви стали на облік у жіночій консультації
 • Далі з цими документами потрібно звернутися за місцем навчання. Там вам дадуть направлення на проходження спеціальної комісії
 • З рішенням цієї комісії вам потрібно знову піти до керівництва і написати заяву, прикріпивши отриманий документ до нього
Для академвідпустки причиною може бути і вагітність

Що стосується догляду за дитиною: в принципі, такої причини в законодавстві, що стосується підстав і порядку надання академічної відпустки, немає. Однак згідно з іншим законам жінка має право доглядати за дитиною до досягнення нею 3-х років. Тому рекомендовано спочатку отримати академку через перебування в особливому положенні, а після продовжити її вже за сімейними обставинами.

Академічна відпустка за сімейними обставинами, для догляду за хворим родичем: як зазначати причини при оформленні?

Сімейні обставини не відносяться до безумовними причин. Тобто, навчальний заклад буде на свій розсуд вирішувати, надавати вам академку чи ні. Незважаючи на це, сімейні обставини досить часто вказуються в якості причин.

 • Догляд за хворим родичем, необхідність проведення родичу складної операції, необхідність вести родича на лікування і т. д. – все це можна назвати сімейними обставинами.

ВАЖЛИВО: Щоб отримати академічну відпустку з такої причини, крім заяви так само потрібно надати підтверджуючі документи. Це повинен бути документ, довідка, яка підтверджує необхідність постійного або тимчасового догляду за хворим родичем, необхідність його супроводження на лікування і т. д.

 • Далі ви пишете заяву, як причину вказуєте сімейні обставини, при цьому не буде помилкою уточнити, які саме, і додаєте до заяви документальне підтвердження викладеного.

Академічна відпустка за станом здоров'я – як вказувати причини при оформленні: список хвороб

Найчастіше академку беруть саме з-за виниклих серйозних недуг. Потрібно знати, що отримати відпустку за станом здоров'я не так-то просто. Для цього необхідно зібрати всі підтверджуючі документи, пройти всі потрібні процедури і після з цими документами звернутися до керівництва установи.

 • Немає чітко визначеного списку недуг, які б давали можливість здійснити право на подібний відпустку.
 • Однак, щоб за станом здоров'я піти у відпустку, захворювання повинно бути серйозним і тривати не менш 1 місяця.
 • Це може бути виразка, астма, захворювання пов'язані з онкологією і т. д.

ВАЖЛИВО: В якості доказів існування хвороби необхідно взяти довідку форми 027/У, 095/У та отримати висновок клініко-експертної комісії.

 • З цими документами потрібно звернутися за місцем навчання, а також потрібно буде написати відповідну заяву. Хвороби відносяться до медичними показаннями, тому в заяві можна посилатися саме на таке безумовне обставина.

Академічна відпустка для служби в армії: як зазначати причини при оформленні?

Здавалося б, немає ніякої необхідності переривати навчальний процес через служби в армії, адже можна отримати освіту і вже після віддати честь Батьківщини. Однак багато хлопці вважають інакше і беруть академічну відпустку для того, щоб служити.

Академвідпустку для служби
 • Служба в армії за призовом є безумовним обставиною. А це означає, що людина, яка з такої причини хоче отримати відпустку, однозначно отримає його, зібравши потрібні документи і написавши відповідну заяву.
 • У заяві в якості причини потрібно вказувати службу в армії.
 • При цьому в якості підтверджуючих документів хлопець повинен надати порядку військового комісаріату, містить час і місце відправлення до місця проходження військової служби.
 • Заява про необхідність отримання відпустки так само необхідно написати керівництву навчального закладу.

Академічний відпустку з фінансових причин: як зазначати причини при оформленні?

На жаль, фінансові труднощі можуть бути у кожного. В такому разі люди дуже часто бувають не в змозі оплачувати навчання. Проблеми фінансового характеру відносяться до сімейними обставинами, тому в заяві потрібно вказати цю причину. Не буде помилкою те, що ви уточніть, які саме обставини змушують вас діяти таким чином.

 • Для того щоб отримати відпустку з такої причини, вам необхідно взяти довідку про доходи сім'ї та написати заяву за місцем навчання
 • Далі залишається тільки дочекатися рішення за вашою заявою
 • При цьому важливо пам'ятати, що сімейні обставини, це поважні, але умовні причини. Тому, яким буде рішення навчального закладу заздалегідь невідомо

Можна піти в академічну відпустку на заочному відділенні, в коледжі, аспірантурі, магістратурі, без причини неуспішності, з боргами, на першому курсі?

Багато в академічній відпустці буквально бачать своє спасіння. І в принципі це дійсно так, якщо ми говоримо про відпустку за станом здоров'я, із-за вагітності і інших, справді поважних причин.

Неуспішність не є причиною для отримання академічної відпустки

Однак дуже часто студенти хочуть піти в академічну відпустку просто через бажання відпочити або ж з-за поганих оцінок і так званих «хвостів».

 • Важливо розуміти, що такий вид відпустки, це можливість перервати навчання на певний, передбачений законом час, з поважних причин. При цьому передбачається, що людина бере таку відпустку вимушено і це ніяк не залежить від його бажання.
 • Виходячи з цього, можна з упевненістю сказати, що взяти відпустку без причини, просто так чи з-за неуспішність не можна. Важливо сказати, що навіть якщо у людини будуть ці самі вагомі причини, але при цьому буде купа «хвостів» академку теж можуть не дати (за винятком хвороби, вагітності).
 • Що стосується коледжу, то, звичайно ж, учень у такому закладі має право на подібний відпустку.
 • Навчаючись в аспірантурі та магістратурі, також є можливість піти в таку відпустку, але знову ж таки виключно з обґрунтованих причин.
 • Щодо того, чи можна піти в академічну відпустку на 1-му курсі, потрібно сказати наступне. Закон не обмежує студентів у тому, на якому етапі навчання вони можуть скористатися таким своїм правом. Адже хвороба або вагітність може статися на будь-якому з курсів. Тим не менш керівництво вкрай уважно перевіряє всі підстави студента першокурсника для отримання ним академічної відпустки. Так як багато хто тільки прийшли студенти часто користуються цією можливістю, щоб врятуватися від відрахування і т. д.
 • Заочна форма навчання не становить винятку. Тому навчаючись заочно так само можна оформити відпустку. Це пов'язано з тим, що людина, яка навчається на такій формі навчання, теж може захворіти, завагітніти і т. д.

Які потрібні довідки для оформлення академічної відпустки?

Щоб реалізувати своє право на такий вид відпустки, необхідно за будь-якої причини збирати певні документи. Довідки залежно від причини оформлення академічної відпустки можуть відрізнятися:

 • Наприклад, при оформленні відпустки через хворобу потрібно взяти довідку за формою 027/У й 095/У, а також пройти обстеження і отримати висновок клініко-експертної комісії.
 • Якщо мова йде про вагітність, то обов'язково потрібно надати довідку про те, що жінка взята на облік по вагітності та виписку з її лікарняної картки.
Для отримання академвідпустки потрібні певний набір документів
 • Якщо хлопець зібрався взяти академку і піти в армію, то необхідно надати порядку.
 • Якщо мова йде про інші причини, наприклад, хворобу родича, то потрібен підтверджуючий документ про його недугу. При фінансових труднощах потрібно брати довідку про дохід сім'ї і т. д.

Чи можна і як продовжити академічну відпустку?

Якщо говорити правильно, то академічна відпустка не продовжується, а оформляється повторно, але результат по суті, один і той же.

 • Академку можна продовжити (оформити повторно), але для цього потрібно буде повністю повторити процедуру, яка передбачена законом.
 • Студент повинен написати відповідну заяву і документально обґрунтувати причину, по якій він вдруге не може відвідувати навчальний заклад.
 • Також важливо згадати про кількох моментах. Що стосується збереження бюджетного місця та відстрочки від армії, то поширюється виключно на перший відпустку.
 • І ще, потрібно розуміти, що причина для повторного академічної відпустки також повинна бути поважною. Те, що вам раніше дали академку, ніяк не гарантує того, що ви отримаєте її 2-й раз.

Скільки триває і скільки раз можна брати академічну відпустку?

У відповідності з законодавством академічна відпустка має надаватися за необхідності, тобто чітко визначеного кількості разів просто немає.

 • Однак тут не варто забувати про те, що розглядаючи заяву про відпустку, в якому зазначено умовні причини, керівництво на свій особистий розсуд приймає рішення. Тобто, якщо людина подає заяву та причина, викладена в ньому, буде не вагомою для керівництва, то академку він не отримає ні перший, ні всі наступні рази.
 • Максимум відпустка може тривати не більше 2-х років. Однак виходячи з того, що його можна брати необмежену кількість разів, великої ролі його тривалість не грає.

Після подібного перерви в навчанні студент повертається на той же курс, на якому він навчався до відходу у відпустку.

Академічний відпустку на очному відділенні в університеті: платять стипендію, пенсію, є відстрочка від армії?

Законодавством чітко врегульовано питання щодо виплат стипендій та відстрочки від служби. Виходячи з цього, можна сказати наступне:

 • Академвідпустку не є причиною, по якій повинні припинитися виплати стипендій (державної соціальної, академічної)
 • Тому право отримувати такі грошові кошти за учнями зберігається
 • Відстрочка від служби зберігається. Але є важливий момент, зберігається вона лише на період першого академвідпустки

Чи можна раніше вийти з академічної відпустки?

Можливість вийти на заняття раніше, ніж закінчиться відпустка, є і це передбачено законодавством нашої країни.

 • Для того щоб вийти на навчання раніше покладеного терміну, вам необхідно написати відповідну заяву на ім'я керівництва установи та подати його за місцем навчання.
На заняття можна вийти і раніше
 • У такій заяві потрібно обов'язково вказувати причину, з якої ваше навчання раніше закінчення академічної відпустки стало можливим.
 • Якщо ви були у відпустці через недуги, то повернутися на навчання раніше зазначеного часу ви зможете виключно після проходження медичного обстеження та отримання відповідного висновку.

Може бути відмова в наданні академічного відпустки і чому?

Ви отримаєте академічний відпустку чи ні, залежить від того, які причини ви викладете у своїй заяві, а також від того, чи зможете ви підтвердити їх документально.

 • Якщо ми говоримо про безумовних причини, тобто, хвороби, вагітності, службі в армії, то академічна відпустка надається обов'язково. Потрібно лише зібрати вже відомі вам документи
 • Якщо ж мова йде про умовних причини – сімейні чи інші обставини, то все залежить від того, чи визнає керівництво навчального закладу такі причини поважними і вагомими
 • З цього слід зробити висновок, що відмовити в академічній відпустці вам можуть. Причиною відмови може стати неуважительная причина або ж те, що вона не буде належним чином підтверджена
 • Також відмовити у відпустці можуть через «хвостів» і поганої успішності. Однак це справа суто індивідуальна, іноді і в таких випадках студентам йдуть на зустріч і дають академвідпустку

Академічна відпустка є рішенням багатьох проблем. Це дійсно «рятувальний круг» для тих людей, які хочуть, але з поважних причин не можуть в даний момент продовжити навчання. Підходити до питання оформлення академки треба вкрай серйозно і відповідально, адже те, чи отримаєте ви її, багато в чому залежить від вас.

Відео: Як отримати академічну відпустку?