Знак Інь і Ян: зображення символу, звідки виник, суть, проекції. Наше життя в стилі Інь-Ян

У даній статті ми поговоримо про символ Інь і Ян, і про те, яке значення він має.

Всі ми безумовно бачили цей знак, в якому чорний і білий колір протиставлені один одному, але в той же час як би плавно перетікають з одного в інший. Лінії їх з'єднання округлі і плавні, немає різкого переходу, разграничивающего чорний і білий. Що ж це все означає?

А позначає цей популярний символ, якщо узагальнити всі поняття, що входять в нього, одвічну боротьбу і злиття протилежностей.

Зображення символу Інь-Ян

Коло, що символізує нескінченність, умовно поділений на дві частини – таким постає цей знак.

Інь Ян
  • Умовно, тому що чорна і біла половини не розділені по діаметру, а плавно закруглені, входячи один в одного.
  • У кожній з частин є по невеликому кружечку контрастного з загальним фоном кольору – це символ присутності у всьому протилежності.
  • Хвилясті закруглення в місці поділу двох частин говорять про круговому русі Інь і Ян, то настають, то відступаючих один перед одним, немов морські хвилі, що накочуються на берег і відступають назад у море.

Звідки виник символ Інь і Ян?

Є версія (її, зокрема, дотримується доктор історичних наук, поглиблено вивчає культуру сходу, Олексій Маслов), що ще на самому початку нашої ери цей символ прийшов з буддизму. Існує також гіпотеза, що спочатку знак символізував освітленість і затемненность гірських схилів, періодично змінюють своє положення.

Значення символу

Знаменита «Книга змін» використовує Інь і Ян саме для того, щоб продемонструвати контраст: біле і чорне, м'яке і тверде. Чим далі розвивались філософські положення даосизму, тим більш полярними ставали поняття, що вкладаються в ці два символи. Вони використовувалися практично у всіх навчаннях і напрямках філософії Китаю. Двоїста природа Інь-Ян стала основним принципом не тільки у філософії, але і в медицині, музиці, різних науках цієї країни.

Суть символу Інь-Ян

Китайські мудреці виділяють два аспекти, які закладені в цей символ.

  • Перший: немає нічого постійного, в світі постійно відбуваються зміни.
  • Другий: контраст не тільки демонструє різницю, але й допомагає краще зрозуміти протилежні сторони в порівнянні і взаємне доповнення один одного.

Адже як можна зрозуміти, що таке темрява, якщо ти не знаєш, що є світло. Аналогічно і зворотне. А отже, створити і дотримуватися подібного рівноваги у всіх сферах життя і є головна мета всього буття людства.

Стихії Інь та Ян

Не можна говорити про те, що якийсь з цих двох почав, представлених в Інь-Ян є позитивним, а якесь – негативним. Як визначити, що перше, а друге – земля чи небо? Вони протилежні одне одному, але, приміром, під час зливи зливаються воєдино.

Саме таке злиття і стало основою для виникнення поняття п'яти стихій, які постійно взаємодіють. Одна живить іншу і таким чином створює її, утворюючи циклічний процес. Але і навпаки, кожна стихія в якійсь мірі «гасить» іншу, руйнуючи або послаблюючи її.

Стихії
  1. Дерево символізує початок. Це може відноситися до чого завгодно: на початок дня, початок життя і т. д. І, звичайно, початком китайської філософії є Схід. Цю стихію роблять більш слабкою Вогонь і Земля, більш сильною – живить його Вода і Метал.
  2. Вогонь. Як за зранку слід день, так і за деревом слід рождаемый ним вогонь. Посилюють його Земля і Дерево, а послаблюють відповідно Вода і Метал.
  3. Земля народжується вогнем. Можливо, мова йде про добриві її попелом. Земля символізує середину, асоціюючись з жовтим кольором зрілого колосся. Послаблюється вона Водою і Металом, і навпаки, Вогонь і Дерево роблять Землю сильніше.
  4. Метал – наступна стихія, яка відповідає осені року або життя. Слабшає ця стихія від Дерева і Води, посилюються Землею — чорний і зелений. Вливаються Земля і Вогонь.
  5. Вода – остання з п'яти стихій, породжувана Металом. Закінчення циклу, спокій і ніч – так трактується ця стихія. Ослабляемая Деревом, Вогнем, усиливаемая Землею і Металом, Вода пов'язана з зими, яка переходить у весну, тобто в Дерево. Цикл закінчений.

Слід зазначити, що кожна зі стихій двоїста за своєю природою і включає в себе ще дві протилежності: жіноче і чоловіче начало, які неможливі один без одного.

Проекції Інь та Ян

Поняття, тотожні Інь-Янь, як злиття протилежностей, присутні у багатьох навчаннях і філософії. Наприклад, в індуїзмі є персонаж Пуруша, який трактується як чоловік, чоловіче начало. Разом з ним одним з персонажів санкх'ї є Пракріті, що втілює в собі жіночу сутність. Разом з тим обидва героя символізують духовну і матеріальну складові буття.

Або ж заглянемо в далеке минуле виникнення скандинавських рун. Одна з них, Альгиз, символізує рух до світла і одночасно чоловіче начало. Якщо руну перевернути, виникає Ір, має жіноче начало і прагне до пітьмі, потойбічного, смерті.

Символ

Кабалістичне вчення говорить про ор і клі, що також є взаємодією двох начал і порівнюється в філософії Каббали зі світлом і посудиною, духом і матерією. Якщо говорити про більш сучасних теоріях, то в минулому столітті швейцарський психіатр Густав Юнг ввів в обіг терміни " аніма і анімус, маючи на увазі під ними всі ті ж жіночі початку (але в психіці чоловіки) і відповідно чоловічі – у жіночій. І навіть матеріалістична діалектика Гегеля говорячи про єдність і боротьбу протилежностей, по суті підтверджує теорію навчання Інь і Ян.

Наше життя в стилі Інь-Ян

Подивимося навколо. Інтуїція, протиставлена раціоналістичному мислення – це жіночий Інь і чоловічий Ян. Сила сонця і м'який плин води, тепло півдня і холод півночі, творення і споглядання – все це і є та Інь і Ян.

Добро і зло, день і ніч — наш світ повністю зітканий з протилежних понять, але тільки з'єднуючись один з одним вони стають єдиним цілим. Як власне, чоловік і жінка, в кожному з яких є як Інь, так і Ян. Головне – досягти гармонії і рівноваги між ними, про що нам весь час нагадує цей древній символ.

Вироби Інь Ян

Якщо вам подарували (або ви самі купили собі) подібний кулон або монетку – утримайтеся від того, щоб тут же надягати талісман. Спершу гарненько промийте його або засипте на якийсь час сіллю – таким чином ви очистіть його від випадкової чужої енергетики. А потім впливайте на нього силами стихії, до якої ви належите: занурте у воду, потримайте в полум'я, присипте землею або підставте подиху вітру. Ось тепер це дійсно ваш і тільки ваш талісман.

Відео: Символ Інь та Ян