Чим відрізняється піаніно від фортепіано і рояля: порівняння. Як виглядає рояль, піаніно та фортепіано: фото

У даному матеріалі ми поговоримо про різноманітність, відмінність і схожість фортепіано, піаніно і роялі.

Багато людей, які не мають музичної освіти, не можуть відрізнити піаніно, рояль і фортепіано один від одного. Ми дуже часто чуємо, як звучать музичні твори з використанням цих інструментів. Вони застосовуються де завгодно. Але як же дізнатися, де грає фортепіано, де рояль, а де звучить піаніно?

Як виглядає рояль, піаніно та фортепіано: фото

В народі є одна думка, ніби фортепіано – це піаніно, але тільки з професійної точки зору. Це правильна думка. Однак навіть педагоги музичного мистецтва не можуть пояснити своїм учням те, чим саме відрізняється піаніно, рояль і піаніно. Отже, для початку варто дізнатися, що саме з себе представляють дані музичні інструменти:

  • Рояль – це музичний інструмент. У ньому розташування струн, деки і механізму горизонтальне. А тому рояль має крилоподібні формою, він дуже великий, більше, ніж піаніно. Також рояль має краще і гучне звучання.
Рояль
  • Фортепіано – поширена назва, яким називають загалом всі інструменти подібного типу. Назва це італійське, перекладається «голосно» і «тихо».
Білий рояль
  • Піаніно це інструмент, як один з видів фортепіано. У ньому розташування механічної частини, деки і струн вертикальне. Ось чому піаніно не займає багато простору, на відміну від рояля.
Піаніно

Фортепіано і піаніно: це одне і те ж, чи є різниця між ними?

Музиканти кажуть, що можна дуже легко відрізнити досвідченого піаніста від новачка. При цьому не варто навіть слухати, як грає ця людина. Можна просто запитати — на чому він грає на піаніно або на фортепіано? Новачок відповість, що на піаніно. А от професійний музикант відповість, що він грає на фортепіано.

Різниця в інструментах

Але чи є відмінності між даними інструментами? Таке питання можна вважати некоректним. Він може ввести зацікавлених людей у величезна помилка. Отже, «forte» — перекладається з італійської мови «голосно». Частинка «piano» перекладається – «тихо». І взагалі, музичного інструменту, який називається фортепіано немає. Отже, неправильно буде, якщо поставити таке питання – чи відрізняється піаніно від фортепіано? Оскільки «фортепіано» люди можуть називати як піаніно, так і рояль, то це вважається спільною їхньою назвою.

Чим відрізняється піаніно від фортепіано і рояля: порівняння

Багатьох початківців музикантів хвилює ось таке питання — чи мають інструменти (піаніно, фортепіано, рояль) відмітні особливості? Як було сказано трохи вище, фортепіано прийнято вважати загальною назвою ударно-струнних музичних інструментів. Так люди називають всі музичні інструменти, в яких музика з'являється завдяки ударам молоточків про струни.

Основні особливості, які відрізняють рояль від піаніно, такі:

  • Найголовніше – це розмір. Якщо розглядати піаніно, то цей інструмент може бути висотою максимум 1 м 40 см. А ось рояль іноді досягає в зрості 1 м 80 див. Від цього безпосередньо залежить довжина кожної струни інструментів. Довгі струни, значить інструмент звучить красивіше, та і звуки виходять більш насиченими.
  • Струни піаніно мають перпендикулярне розташування щодо клавіш, а струни рояля лежать горизонтально, тобто в одній площині з клавішами.
  • У рояля 3 педалі, завдяки середньої мелодія стає більш барвистою, а піаніно має 2 педалі. Завдяки їм можна зробити звук більш виразним і сильним.
Відмінності в інструментах
  • Також рояль відрізняється від піаніно механізмом репетиції. У нього він подвійний, а тому завдяки цій особливості якнайшвидше програвати натискання клавіш. Таку здатність рояль отримав від Себастьяна Эрара, після чого інструмент зміг знайти власну для всіх зовнішність.
  • Піаніно майже нічим не відрізняється від рояля. Але є один момент – кожен з цих інструментів виконує власну роль. Приміром, рояль бажано ставити у великих приміщеннях, так як він дає більш гучні звуки. А ось для будинку підійде піаніно. На ньому може вчитися грати будь-яка людина, навіть дитина. Звуки у піаніно трохи тихіше, а тому вони не будуть заважати сусідам і іншим домочадцям.

Висновок такий: рояль і піаніно – це трохи різні інструменти, проте вони вважаються досить близькими один одному родичами. Сьогодні їх повільно замінюють на більш нові моделі музичних інструментів, наприклад, синтезатор, MIDI-клавіатура.

Скільки клавіш у рояля, фортепіано і піаніно?

Піаніно, також, як і рояль, фортепіано, оснащене 88 клавішами. Серед цих клавіш 52 білого кольору і 36 клавіш чорного кольору. Є рідкісні екземпляри, які мають 85 клавіш. З них 50 клавіш білого кольору, 35 – чорного. Цю модель сьогодні відшукати дуже важко, так як вона виготовлялася приблизно до середини 20 століття. Однак займатися на такому інструменті набагато простіше, адже грати багато музичні твори можна навіть без тих клавіш, яких не вистачає.

Кількість клавіш

А от у тих інструментів, які були виготовлені першими, було тільки 61 клавіша. З часом інструмент еволюціонував і став таким, який він зараз. Зовсім недавно Уейн Стюарт придумав фортепіано, яке має 102 клавіші. Звук, який виходить від цього інструменту, неможливо порівняти зі звучанням звичайного піаніно.

Відео: Як відрізнити рояль від піаніно?