Промивання та закапування крапель дитині в ніс, очі, вуха: алгоритм, техніка. Техніка промивання носа, очей, вуха у дітей

Закапування крапель в очі, ніс, вуха. Рекомендації з промивання носа, вух і очей.

Як правило, маленькі діти дуже негативно сприймають всі процедури, пов'язані з закапуванням і промивання вух, очей і носа. Саме тому іноді батькам доводиться йти на маленькі хитрощі щоб син або дочка менш бурхливо реагували на таку лікувальну терапію.

Але все ж, якщо ви спробуєте робити її з урахуванням деяких простих правил, то в підсумку ваше чадо буде більш спокійно ставитися до цих процедур. Зважаючи на це, давайте розберемося, який алгоритм дій допоможе вам без особливих проблем промити або закапати вушка і ніс маленькій людині.

Техніка промивання носа у дітей

Техніка промивання носа у дітей

Також не забувайте про те, що рідина для промивання повинна бути теплою. Якщо вона буде занадто холодної або гарячої, то це викличе досить сильний дискомфорт у малюка і як наслідок, в наступний раз він навряд чи погодиться на цю процедуру.

Так, і пам'ятайте, що маленькі діти сприймають в штики практично всі лікувальні маніпуляції. Тому буде краще, якщо перед промиванням носа ви спробуєте пояснити дитині що йому не буде боляче, а ще краще покажіть на власному прикладі, що така терапія повністю безболісна.

Перший спосіб промивання носа

Якщо ви хочете, щоб промивання носа пройшла максимально спокійно і була ефективною, тоді обов'язково купіть в найближчій аптеці спеціальний пристрій. Зовні воно схоже на своєрідний чайник, носик якого без праці можна вставити в ніздрю дитини. Отже, для початку приготуйте розчин для промивання і залийте його в куплене пристрій. Після цього розташуйте дитину таким чином, щоб йому було максимально зручно, але при цьому його голова була повернута в бік.

Далі, візьміть в руки заповнене пристрій і починайте акуратно вливати рідину в ніздрю, яка знаходиться зверху. Обов'язково просіть дитину на час надходження рідини затримувати дихання. Якщо ви все зробите правильно, то вода пройде через носоглотку спокійно і почне виливатися з нижньої ніздрі.

Другий спосіб промивання носа

При бажанні ви можете провести дану процедуру і без використання спеціального пристрою. Його з легкістю замінить вам звичайний шприц або невеликого розміру спринцівки. Їх теж спочатку треба буде заповнити теплим розчином, а потім почати її запроваджувати тим же методом, з яким ми вас познайомили трохи вище.

Правда в цьому випадку ви повинні пам'ятати, що рідина не буде йти самопливом. Тому ви повинні будете постійно стежити щоб вона не потрапляла в ніздрі під сильним напором. Якщо розчин буде дуже швидко впорскуватися в ніс, то буде травмувати слизові, що призведе до їх розпухання і як наслідок, ще до більшої закладеності носа.

Закапування крапель в ніс: техніка, алгоритм

Закапування крапель в ніс: техніка

Багато молоді батьки вважають закапування носа дріб'язкової процедурою, яка не вимагає особливих навичок. Але на практиці дуже часто виявляється, що маленькій дитині ця процедура не дуже сильно допомагає. З чим це пов'язано? Найчастіше батьки закопують своїм чадам носик без попередньої підготовки і як наслідок, ліки просто не може надати правильне дію.

Тому перед тим як приступити безпосередньо до процедури, обов'язково очистіть ніздрі малюка від слизу і сухих кірочок. Також не забудьте, що закопування треба проводити в певному положенні. У дитини голова повинна бути злегка закинута назад. Це буде сприяти тому що лікувальна рідина буде потрапляти в найбільш віддалені місця носоглотки.

Алгоритм закапування носа дитині:

 • На першому етапі продезінфікуйте піпетку, якою будете вводити краплі в ніс. Зробити це можна за допомогою спеціальних дезінфікуючих засобів, які можна купити в будь-якій аптеці.
 • Після цього розташуйте дитину на ліжку, дивані або пеленальному столику так, щоб його голова була розташована трохи нижче тулуба.
 • На наступному етапі ретельно обполосніть руки під проточною водою і обробіть їх дезінфікуючим засобом.
 • Після цього приступайте до очищення ніздрів від слизу і кірок. Якщо у вас не виходить їх звідти дістати, тоді спробуйте їх розрідити за допомогою слабкого розчину фурациліну.
 • Як тільки ніздрі будуть очищені, набирайте краплі в піпетку і, піднявши кінчик носа, введіть її в одну з ніздрів.
 • Випустіть з піпетки буквально 2-3 краплі (по зовнішній стінці ніздрі) і акуратно притисніть стінку носа пальцем.
 • Зафіксуйте малюка в такому положенні на одну хвилину, а потім повторіть подібну маніпуляцію з іншою ніздрею.

Техніка промивання очей у дітей

Техніка промивання очей у дітей

Промивання очей, як і будь-яка лікувальна процедура повинна проводитися в умовах максимальної стерильності. Тому по можливості намагайтеся використовувати для цього спеціальні розчини або антисептичні відвари з трав, які були термічно оброблені. Також пам'ятайте, що при промиванні треба як можна частіше міняти ватний диск.

В ідеалі ви повинні брати інший відразу після того, як один раз проведете їм по місцях нагноєння. У випадку якщо у вас немає можливості змінювати його так часто, тоді хоча б виділіть окремий диск для кожного ока. Якщо ви цього не зробите, то ви один очистіть від бруду і гною, а інший ще більше заразіть хвороботворними бактеріями.

Техніка промивання очей дитині:

 • Налийте рідину для промивання очей у стерильну ємність
 • Покладіть малюка в зручне положення
 • Надягніть на руки медичні рукавички і приступайте до процедури
 • Змочіть ватяний диск і проведіть їм по одному оку
 • Рухайтеся при цьому від зовнішнього куточка до внутрішнього
 • Якщо бруд не вдалося прибрати з першого разу, повторіть маніпуляцію ще раз (бажано використовуючи чистий ватний диск)
 • Як тільки око очиститься від гною, промокніть його шматочком марлі або іншої м'якої тканини
 • Повторіть маніпуляцію з іншим оком

Закапування крапель в очі: техніка, алгоритм

Закапування крапель в очі: техніка

До закопування очей маленької дитини треба ставитися дуже серйозно. Так як в цьому випадку ліки буде потрапляти на дуже ніжні слизові, то проводити дану процедуру допустиме виключно стерильними медикаментозними засобами.

Тому буде краще, якщо ви не будете готувати подібні засоби самостійно, а підете в аптеку і купити потрібні ліки там. Так, і пам'ятайте, що даний засіб обов'язково повинен підбирати кваліфікований фахівець. Тільки лікар зможе вирішити який саме препарат вам потрібний і в якій кількості його можна закапувати в очі.

Техніка закапування очей:

 • Підігріваємо ліки до кімнатної процедури
 • Садимо дитину так, щоб на нього добре потрапляло світло
 • Закидаємо йому голову і приступаємо до процедури
 • Надівши на руки медичні рукавички, стерильною серветкою відтягаємо нижню повіку
 • Далі, попросіть дитину подивитися вгору
 • Капаємо на очне яблуко 2 краплі ліки і дозволяємо малюкові подивитися вниз
 • Після цього очей можна закрити і промокнути залишки кошти стерильною серветкою
 • Таку ж процедуру треба зробити і іншому оці

Техніка промивання вух у дітей

Техніка промивання вух у дітей

Якщо ви вирішили самостійно промивати вухо, тоді пам'ятайте про те, що робити це треба максимально обережно. В разі якщо ви будете впорскувати розчин у вухо під великим напором, то пошкодите барабанну перетинку і у вас з'являться проблеми ще й зі слухом. Також не забувайте, що рідина, яку ви будете для цього використовувати, повинна бути теплою.

Якщо вона буде холодною, то ви напевно переохладите слуховий орган і як наслідок, вам доведеться боротися ще й з отитом. Перед проведенням процедури промивання обов'язково проводите спеціальну підготовку, яка допоможе вам розм'якшити спресовану сірчану пробку.

Для цього вам треба буде зробити невеликий ватний тампон, змочити його в перекису, а потім закласти у вушну раковину. Тільки не засовуйте його занадто глибоко. Буде цілком достатньо, якщо він тільки злегка буде стикатися з пробкою. Навіть у цьому випадку перекис вступить в реакцію з сіркою і як наслідок, почнеться руйнування верхнього шару пробки. Залишати ватний тампон у вусі треба до тих пір, поки ви будете виразно чути шипіння.

Техніка промивання вух:

 • Обов'язково прогрійте розчин до кімнатної температури
 • Посадіть дитину на стілець і злегка нахиліть голову
 • Наберіть у шприц теплу рідину, візьміться за мочку вуха і ввівши його вушний прохід, починайте промивання
 • Підставте під вухо ємність, в яку буде збігати вода зі шматочками сірки
 • Уприскує воду максимально плавно, намагаючись, щоб напір весь час був однаковий
 • Коли процедура буде закінчена, промокніть вухо марлею або іншою стерильною тканиною
 • Після цього включіть фен на тепле повітря і просушіть вушну раковину остаточно
 • Намагайтеся, щоб при цьому тепле повітря ні в якому разі не дув прямої у вушний прохід

Закапування крапель у вухо: техніка, алгоритм

Закапування крапель у вухо: техніка

При закапуванні вуха дитині важливо враховувати те, що використовується засіб повинен мати температуру, яка буде не нижче і не вище температурних показників людського тіла. Для нагріву вам треба буде взяти в руку флакончик з ліками і потримати його буквально за 15 хвилин.

У разі якщо розчин буде холодним, то відразу після закапування малюк буде відчувати страшний дискомфорт в слуховому проході, який може спровокувати сильне запаморочення.

Рекомендації щодо проведення процедури:

 • Для початку прокип'ятіть піпетку і охолодіть її до прийнятної температури
 • Прогрійте краплі і введіть їх у піпетку
 • Тримайте її прямо, намагаючись, щоб краплі перебували тільки в скляної частини
 • Покладіть дитину на потрібний бік або просто нахиліть голову в сидячому положенні
 • Візьміться рукою за мочку вуха і злегка відтягніть
 • Піднесіть піпетку до вушного проходу і видавіть з неї 3-4 краплі
 • Зафіксуйте голову малюка в такому положенні на 2 хвилини
 • Після закінчення цього часу можете дозволити дитині взяти більш зручне положення
 • Дочекайтеся, коли вухо повністю висохне і тільки після цього дозволяйте йому виходити на вулицю

Відео: Як правильно закапувати краплі у вуха дитині? Поради батькам