Рак прямої кишки: симптоми і причини, стадії, діагностика, лікування, прогноз

Рак прямої кишки — дуже страшне захворювання, як і будь-який вид раку. Давайте дізнаємося, як вчасно виявити і лікувати недугу.

Рак прямої кишки вважається одним з найбільш поширених і важко піддаються діагностиці на початковому етапі розвитку недугою. Незважаючи на це, даний недуг успішно піддається лікуванню, якщо виявити його на ранніх стадіях.

Рак прямої кишки: симптоми та причини хвороби

Для того щоб швидко зреагувати і розпочати ефективне лікування раку прямої кишки, потрібно вміти розпізнати симптоми, а зробити це, як вже було сказано раніше, вельми непросто.

Варто відзначити, що ознаки недуги можуть відрізнятися в залежності від стадії його розвитку, розташування пухлини і т. д.

 • Кров'яні виділення з заднього проходу. Така ознака може супроводжувати хвороба, як на початковій її стадії, так і на більш пізньої. Кров'яні виділення можуть з'являтися в калових масах або ж просто із заднього проходу. Також разом з кров'яними згустками може виходити слиз і гній.
 • Порушення дефекації. Найчастіше пухлина прямої кишки проявляється постійними запорами і розладами. Також ознакою хвороби може бути надмірне і не контрольоване газоотделение, помилкові позиви в туалет. З часом можуть з'явитися періодичні болі в животі і блювота.
 • Сигналізувати про появу недуги може біль в задньому проході. Таку ознаку називають «ознакою табуретки», оскільки людина намагається сідати на стілець лише однією половиною сідниці.
 • Ну, і, звичайно ж, присутні такі симптоми, як втома, слабкість у тілі, різке схуднення, блідість шкірних покривів.
Нездужання

Щодо причин виникнення такого захворювання як рак прямої кишки потрібно сказати, що визначити їх украй складно, точно так само як і виділити якусь одну основну. Однак є фактори, які сприяють розвитку недуги і прискорюють процес його розвитку.

 • Наявність хвороб товстої кишки. Існує ряд захворювань, наявність яких у людини збільшує шанси виникнення раку прямої кишки. Серед них коліти, поліпи і т. д.
 • Генетична схильність. Люди, родичі яких хворіли такою недугою, більш схильні захворіти, ніж ті, у кого такої спадковості немає.
 • Похилий вік. З віком загальний стан здоров'я і імунітет людини стає значно гірше, тому і ризик появи раку зростає.
 • Надлишок м'яса, борошняних виробів в раціоні харчування. Велика кількість такої їжі може спровокувати проблеми в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту
 • Зловживання спиртними напоями, куріння. Шкідливі звички сильно погіршують стан здоров'я і можуть спровокувати появу недуги.
Недуга

Рак прямої кишки: стадії, діагностика

Лікування раку прямої кишки може істотно відрізнятися в залежності від стадії недуги. Тому перш ніж почати будь-яке лікування, лікарі встановлюють стадію захворювання.

Існує 4 стадії хвороби:

 • Ранні стадії недуги. На такій стадії симптоми настільки мало виражені, що помітити їх і розпізнати вкрай важко. Найчастіше на 0 стадії захворювання його виявляють випадково. Прогнози лікування на цьому етапі сприятливі, так як все, що потрібно для усунення хвороби, це видалення ракових клітин, які ще не проникають за межі власної пластинки слизової оболонки.
 • 1-я стадія. На цій стадії в організмі людини вже є пухлина розміром до 2 см, однак, ще немає метастазів.
 • 2-я стадія характеризується тим, що хвороба вражає всі шари стінки прямої кишки і починає поширюватися на прилеглі тканини.
 • 3-я стадія. На цій стадії з'являються метастази, однак, хвороба не поширюється на інші органи людини.
 • 4-я стадія. Така стадія характеризується тим, що недуга починає розвиватися і на інших внутрішніх органах людини.
Стадії

Діагностувати хворобу можна за допомогою таких обстежень:

 • Рентгенологічного дослідження товстої кишки з ретроградним введенням в неї рентгеноконтрастного препарату.
 • Ректороманоскопії. В такому випадку спеціальним приладом (ректороманоскопом) здійснюється огляд слизової оболонки прямої кишки.
 • Колоноскопії. Оглядається внутрішня поверхня товстої кишки. Використовується для цього спеціальний прилад – ендоскоп.
 • Біопсії. Аналіз проводиться за допомогою вивчення невеликого фрагмента слизової оболонки кишки під мікроскопом.
 • Аналіз на онкомаркери. Цей аналіз дає можливість оцінити, на якій саме стадії знаходиться онкопроцесс.
 • УЗД. УЗД може проводитися за допомогою огляду товстої кишки через черевну порожнину або через задній прохід.
 • ПЕТ-КТ. Ця процедура дає можливість точно визначити, де саме знаходиться пухлина, а також наявність чи відсутність метастазів.
Діагностика

Однак перш ніж призначити хоча б один з перерахованих вище методів діагностики, лікар оглядає пацієнта, збирає анамнез, оцінює його загальний стан і призначає загальні аналізи

Рак прямої кишки: лікування, прогнози

Як вже було сказано раніше, лікування раку прямої кишки може істотно відрізнятися в залежності від того, на якій стадії недуга знаходиться. Однак навіть на 1-ій стадії раку основне лікування зводиться до проведення операції.

 • На ранніх стадіях цієї недуги операція може проводитися ендоскопічним способом. Тобто з мінімальним втручанням в тіло людини, оскільки при такій операції робляться мінімальні розрізи
 • На пізніших стадіях лікування, як правило, проводиться комплексне. Таке лікування складається з операції, хіміотерапії та опромінення, які найчастіше проводяться до оперативного втручання. У цьому ж випадку хіміотерапія може бути призначена і після операції
 • На останній стадії такого захворювання лікування полягає в проведенні хіміотерапії, яка в разі необхідності доповнюється оперативним втручанням
Лікування залежить від стадії

Що стосується прогнозів лікування раку прямої кишки, то в цілому вони сприятливі. Проте шанс на одужання набагато вище в тому випадку, якщо захворювання виявлено на ранній стадії його розвитку.

Щоб зменшити ризик виникнення такого захворювання фахівці рекомендують при перших же симптомах хвороби звертатися за медичною допомогою, а також регулярно проходити обов'язкові медичні огляди і здавати всі необхідні аналізи.

Відео: Про важливе при раку прямої кишки