Як виростити петунію з насіння? Посадка, пікірування і вирощування розсади петунії в домашніх умовах. Підживлення розсади петунії добривами і народними засобами для зростання

Секрети вирощування розсади петунії в домашніх умовах.

Зміст

Петунія — це трав'яниста рослина, що відноситься до роду Пасльонових, має дуже гарні і яскраві квітки. Батьківщиною цього напівчагарника є Бразилія, Аргентина і Уругвай. На цих територіях петунія може спокійно цвісти без пересадки як мінімум три роки.

Що стосується нашої кліматичної зони, то у нас краще себе почувають однорічні рослини. Тому тим, хто любить прикрашати цим ніжним квіткою свою присадибну ділянку, доводиться щороку вирощувати нову розсаду, а потім висаджувати її в грунт.

Підготовка насіння петунії до посіву на розсаду

Підготовка насіння для посадки

Петунія відноситься до тих рослини, яким потрібен теплий клімат і висока вологість. В ідеалі для того щоб насіння цієї квітки добре зійшло їм треба створити тепличні умови. А це значить, що просто покласти їх у грунт і пиляти, буде недостатньо. Розсада, звичайно ж, у підсумку зійде, але піде на це дуже багато часу. Тому буде краще, якщо ви спробуєте провести передпосівну підготовку насіння.

Вона допоможе вам прискорити проростання розсади, і як наслідок, ви зможете буквально на початку літа милуватися яскраво квітучими кущами петунії. Але врахуйте, що правильна підготовка насіння займає від 1 до 1,5 місяців, тому якщо ви хочете висадити розсаду петунії у відкритий грунт на початку травня, то починати проводити стратифікацію потрібно вже в лютому.

Рекомендації по підготовці насіння петунії до посіву:

 • Для початку вам треба буде знайти річковий пісок самої дрібної фракції. Якщо ви будете набирати його примерзшим, тоді принісши його додому, обов'язково дайте йому прогрітися до кімнатної температури (при цьому стежте, щоб з нього не випаровувалася природна волога).
 • Коли пісок буде готовий, насипаємо його тонким шаром в картонну коробочку або пластиковий контейнер. Сюди ж додаємо насіння петунії і ретельно все перемішуємо. Постарайтеся зробити все акуратно, щоб насіння не пошкодилися.
 • Після цього беремо шматок поліетиленової плівки чи просто щільний пакет, і герметично закрити їм коробку з насінням. Відправляємо їх в такому вигляді в холодильник і забуваємо про них на 6-8 тижнів.
 • Після закінчення цього часу дістаньте контейнер з насінням з холодильника, відокремте їх від піску і перекладіть в слабкий розчин марганцівки. У цьому розчині вони повинні пролежати як мінімум 6 годин і після цього вони будуть готові до посіву.

Посів насіння на розсаду петунії: на яку глибину

Посів насіння на розсаду петунії

Як вже говорилося вище, розсада петунії дуже сильно любить вологу, тому розміщувати її в ґрунті треба таким чином, щоб при поливі вона могла вбирати її максимально велику кількість. З цього випливає, що розміщувати її бажано не дуже глибоко. Оптимальною вважається глибина 2-3 міліметра.

Рекомендації щодо посіву насіння петунії:

 • На початковому етапі вам треба зайнятися підготовкою грунту, в яку ви будете висаджувати насіння. Запам'ятайте, якщо ви не хочете, щоб майбутня розсада хворіла і погано росла, тоді закладайте грунт в ємності, продезінфіковані розчином марганцівки. Що ж до грунту, то його краще всього укладати на добре ущільнений дренажний шар. Саму грунт теж треба закладати в ємність не лопаткою, а просіяти через сито.
 • Спочатку злегка взрыхлите верхній шар грунту і максимально рівномірно викладіть на нього насіння. Не треба сіяти їх рядками, буде краще, якщо ви поділите площа на квадрати, а потім ретельно заповніть кожен з них. Після того як насіння будуть розподілені, викладіть на них тонкий шар грунту (її можна просіяти через сито), а потім збризніть його водою, використовуючи пульверизатор.

Як часто поливати розсаду петунії в домашніх умовах, у відкритому грунті?

Полив розсади петунії
 • Петунія вологолюбна рослина, яка може нормально рости і розвиватися тільки у вологому середовищі. Тому, як тільки з'являться перші ніжні сходи ви будете повинні стежити за тим, щоб верхній шар грунту весь час був вологим. У випадку якщо ви упустите момент, і він пересохне, то буквально за пару годин розсада може загинути. Зважаючи на це, візьміть собі за правило весь той час поки розсада буде перебувати в контейнерах три рази в день збризкувати грунт водою з пульверизатора.
 • Проводити такий полив бажано в кілька етапів. Спочатку треба лише злегка побризкати грунт водою і почекати, коли вона вбереться. Після цього обробіть його знову, але на цей раз більш рясно змочіть. Після того, як розсада буде висаджена в ґрунт і добре вкорениться, її можна буде поливати з садової лійки, правда деталь це треба буде теж дуже акуратно, щоб цілюща волога не пошкодила кореневу систему квітки.
 • У відкритому грунті в залежності від погодних умов петунію треба поливати 1 або 2 рази. У разі якщо вологість повітря вище 60% відсотків, буде достатньо одного поливу на ніч. Якщо вологість повітря опуститься до 45%, то поливати рослину треба буде вранці за годину до сходу сонця) і пізно ввечері, коли спека почне йти на спад.

Як обробляти розсаду петунії від шкідників і хвороб, якщо погано росте, жовтіють, скручуються листя?

Обробка розсади від шкідників і хвороб

Петунія, як будь-яке інше рослина схильна до різного роду захворювань. Як правило, хворіти розсада починає якщо її посадили в неправильно підготовлений грунт або при висадці неправильно розрахували відстань між рослинами. У цих випадках її практично завжди вражають або грибкові інфекційні хвороби, які проявляють себе поганим ростом і жовтизною листя.

Ще одним ворогом розсади петунії є комахи (мошка, павутинний кліщ і трипси). Ці шкідники найчастіше селяться на листках рослини і сприяють тому, щоб вони не згорнулися.

Рекомендації по боротьбі з шкідниками та хворобами розсади петунії:

 • Якщо рослина погано росте, тоді змішайте золу з водою, дайте рідини трохи постояти, а потім полийте нею розсаду. Речовини, що містяться в золі, не дадуть патогенної мікрофлори, яка живе на рослині, інтенсивно розмножуватися.
 • З жовтизною теж можна пробувати боротися народними засобами. Для цих цілей можна використовувати гірчичний або часниковий настій. Для того щоб він не нашкодив розсаді його додають у воду з розрахунку 20 крапель на 1 л води, а потім за допомогою пульверизатора розчин розпилюють над рослинами. Так і запам'ятайте, повністю пожовклі листочки, як правило, відновленню не підлягають, тому їх краще видалити до того, як ви почнете санобробку розсади.
 • У разі якщо ви помітили, що розсада почала крутитися, тоді починайте боротися з цією проблемою кардинальними методами. Якщо ви упустите підходящий момент, то рослини можуть загинути. Для боротьби з цією проблемою краще всього використовувати покупні засоби. Можете обробити петунію Фуфаном, Конфидором або Децисом.

Підживлення розсади петунії добривами

Підживлення розсади петунії добривами
 • Як правило, перше підживлення розсади петунії проводять, коли на ній виростає 2 або 3 повноцінних листочка. До цієї пори пророслі насіння буквально пару раз обробляються фунгіцидами, вбивають мікроби і бактерії, а також вітамінними комплексами, що прискорюють їх зростання. У разі якщо рослина нормально відреагують на всі ці процедури, то приблизно на 10-14 день ви зможете провести підгодівлю, яка буде сприяти правильному розвитку кореневої системи.
 • Для цих цілей вам треба буде розвести у воді невелику кількість будь-якого універсального добрива і полити приготованим розчином грунт, в яку висаджена розсада. Але готуючи дану підгодівлю, суворо дотримуйтеся дозувань, зазначених на упаковках, якщо ви спробуєте хоча б трохи збільшити концентрацію живильної рідини, то це може призвести до загибелі розсади. Приблизно через тиждень ви можете провести підгодівлю петуній по листу. В цьому випадку краще всього використовувати азотовмісні добрива.
 • З них теж треба буде приготувати розчин і розпиляти його тонким шаром на листя. Після проведення цієї підгодівлі залиште розсаду у спокої приблизно на тиждень, а потім обробіть її листочки калійним добривом. Так і запам'ятайте, для того щоб не нашкодити петунії підживлення обов'язково треба чергувати з поливом, наприклад, з ранку ви вносите в грунт добриво під корінь, а ввечері здійснюєте, полив звичайною водою.

Як підгодувати розсаду петунії народними засобами?

Підживлення розсади петунії народними засобами
 • Якщо говорити про найбільш дієвих підгодівлі для розсади петунії, то тут на першому місці зола. Як вже говорилося на початку нашої статті, вона може ефективно сприяти інтенсивному зростанню петунії і одночасно з цим боротися з хворобами, які найчастіше уражають розсаду. Тому якщо ви хочете однією обробкою позбутися від усіх можливих проблем, тоді спробуйте вносити її під корінь. Також при бажанні розчином золи і води ви можете проводити підживлення по листу.
 • Ще одним ефективним народним засобом здатним покращувати зростання розсади петунії, вважається курячий послід. Правда в цьому випадку вам варто врахувати, що його треба використовувати дуже обережно. Вносити курячий послід в грунт чистому вигляді небажано. Тому буде краще, якщо ви спочатку приготуєте з нього розчин і вже з його допомогою будете проводити підгодівлю.
 • Отже, візьміть приблизно 1 кг курячого посліду і змішайте його з 10 л води. Поставте рідина в темне місце на 7-10 днів, а потім процідіть і додайте неї по 1 ч. л марганцівки і мідного купоросу, і акуратно полийте отриманою рідиною грунт, в яку висаджена розсада.
 • Також непоганими поживними і протимікробними властивостями володіє кропива. Зважаючи на це, якщо ви приготуєте концентрований розчин з сухої або свіжої кропиви, то зможете використовувати його для підгодівлі і кореневої системи і листя рослини.

Яку температуру витримує розсада петунії?

Температурні показники для розсади петунії
 • Молоді сходи петунії дуже примхливі. Як показує практика, без плюсових показників повітря, високої вологості і достатньої кількості світла розсада, взагалі, відмовляється рости. І якщо брак ультрафіолету і вологості вона ще якось може перенести, то низькі показники температури буквально за пару днів приводять до загибелі рослини.
 • Це пов'язано з тим, що коренева система молодий петунії дуже слабо розвинена і при низьких температурах вона перестає постачати стебло і листя розсади киснем і корисними речовинами. Тому поки вона буде знаходитися в закритому приміщенні, намагайтеся підтримувати в ньому температуру на рівні 15-20 градусів. Після того, як розсада трохи зміцніє температурні показники можуть бути знижені до 5 градусів.
 • Так, все це стосується і морозостійких сортів, які можуть витримувати навіть нульову температуру. Низькі показники спокійно переносять тільки дорослі, добре укорінені рослини, які благополучно провели у відкритому грунті, як мінімум 3 місяці.

Пікірування і загартовування розсади петунії

Пікірування розсади петунії

Деякі початківці садівники вважають процес пікірування марною тратою часу, тому вони просто чекають, коли рослини досить витягнуться у висоту і висаджують їх у вуличні горщики або відкритий грунт. У підсумку вони отримують не пишно зростаюче рослина, а слабкий і хворобливий квітка, на якому практично не з'являються бутони.

Зважаючи на це, якщо ви хочете, щоб розсада петуній в майбутньому порадувала вас красивим цвітінням, тоді обов'язково її пропикируйте.

Рекомендації з пікірування розсади петунії:

 • Продезінфікуйте ємність, в яку будете пересаджувати розсаду і заповніть її субстратом або просто родючим грунтом.
 • Візьміть маленьку лопатку садову або навіть чайну ложку і зробіть в центрі ємності поглибленні (воно не повинно бути глибоким, буде достатньо буквально 1.5-2 см).
 • Потім залийте в утворену ямку невелику кількість води і почекайте поки вона повністю не вбереться. Огляньте землю, якщо вам здається, що вона недостатньо зволожена, тоді повторіть маніпуляцію.
 • Далі, візьміть ніж і застроміть його в землю приблизно за півсантиметра від стебла розсади. Після цього починайте витягати рослина, намагаючись не пошкодити коріння.
 • Акуратно візьміть петунію в руки і разом із землею, яка залишилася на коренях, пересадити її в раніше підготовлене заглиблення. Якщо потрібно, то додатково присипте це місце тонким шаром субстрату.
 • На останньому етапі вам треба буде тільки злегка ущільнити грунт біля кореневої системи і полити рослину чистою водою (бажано розпиляти її з пульверизатора).

Після того, як розсада приживеться і почне випускати молоді листки, можете приступати до її загартовуванню. Починати цей процес найкраще з мінімального зниження температури в приміщенні, в якому вона стоїть.

Для початку знизьте температуру буквально на 2-3 градуси. На інший день можете опустити ще на 5-7 градусів. Після того, як розсада звикне до більш низькими температурними показниками, можете виносити її на відкритий балкон на 1-2 години.

Коли і як висаджувати розсаду петунії в горщики, відкритий ґрунт?

Висадка петунії в грунт

Як правило, петунію пересаджують у відкритий грунт, коли нічні показники температури перестають опускатися нижче 5 градусів, а денні при цьому досягати 20. Якщо ви зробите це трохи раніше, то у рослини не буде можливості відігріватися вдень, і воно обов'язково почне погано рости. У випадку якщо ви плануєте посадити петунію в квіткові горщики, розміщені на балконі або лоджії, тоді можете це робити, коли денна температура повітря почне підніматися до 15 градусів.

Що стосується пересадки розсади, то її можна проводити двома способами. У разі якщо при пікіруванні ви перенесли розсаду у маленькі одноразові контейнери, то ви цілком спокійно можете їх розрізати і прямо землею пересадити петунію в грунт або горщик більшого діаметра. А якщо розсаду треба буде викопувати із загального контейнера, то вам спочатку треба буде максимально добре зволожити грунт, а потім за допомогою ножа і садової лопатки дістати рослину з грунту і тільки після цього перенести його на нове місце проживання.

Вирощування розсади петунії на туалетному папері без землі

Вирощування розсади петунії на туалетному папері

Цей спосіб вирощування розсади сподобається тим садівникам, у яких немає місця для горщиків з молодими рослинами. В цьому випадку ви зможете одночасно проростити до 100 рослин в склянці або просто в обрізаної пляшці.

Отже:

 • Спочатку займіться підготовкою поліетиленової плівки. Її треба буде розрізати на стрічки, ширина яких точно співпаде з шириною туалетного паперу.
 • Потім підготовлений таким чином поліетилен треба розкласти в один шар на столі чи підлозі. Після того як з цим буде покінчено, його треба буде обов'язково збризнути водою і викласти на нього один шар туалетного паперу.
 • Папір теж сбрызгивается з пульверизатора, а потім на неї викладаються насіння петунії. Намагайтеся щоб вони розташовувалися на одній лінії, але не дуже близько один до одного.
 • На наступному етапі знову беремо туалетний папір і акуратно кладемо її поверх насіння. При цьому не забувайте стежити, щоб всі частини цього неїстівного бутерброда розміщувалися точно паралельно один одному.
 • Цей шар туалетного паперу теж взбрызгивается водою, а потім прикривається зверху ще однією смужкою поліетилену.
 • На завершальному етапі всі стрічки треба скрутити в рулон (він не повинен бути дуже тугим) і перемістити його в піддон з водою. Для того щоб насіння швидше зійшло, розмісити контейнер з рулоном максимально близько біля батареї.

Відео: Петунія, вирощуємо без помилок