Як правильно грати в нарди: процес гри в довгому тип і опис основних дій в коротких нардах — стратегія, що приводить до перемоги. Відмінні риси між короткими і довгими нардами

В нарди важливо правильно грати, як і в будь-яку гру. Про правила і піде мова в статті.

Зміст

Новачка, який бажає вивчити гру нарди, напевно відлякають правила гри і сам зовнішній вигляд гри. Але вам не потрібно боятися.

Як грати в нарди?

Для початку уважно вивчіть загальні вимоги нард, що дозволить вам у майбутньому швидше познайомитися з іншими варіантами цієї розваги.

А варіантів зовсім небагато. Основні з них наступні:

 • Короткі нарди
 • Довгі нарди
Нарди

Вони майже не відрізняються між собою. Відмінності полягають тільки у збиванні шашок супротивника і початкової розстановки фішок. Однак і в 1 варіанті, і у 2 варіанті може бути, як програв, так і успішний гравець. Той учасник, який швидше збудує власні фішки за бортом дошки, завжди виграє.

Що знадобиться для гри в нарди?

До складу кожної гри входять наступні елементи, які знадобляться для гри в нарди:

 • Дошка. Як правило, на цій дошці присутні виїмки, призначені для фішок.
 • Фішки. У наборі є 30 фішок. З них 15 темних, і 15 світлих.
 • Гральні кістки. Для ігрового процесу потрібно 2 кубика. Найчастіше багато гравців їх називають «зари» або «кістки».

Підказки для новачків

У грі може бути 3 варіації виграшу. Кожен варіант будується за рахунок переваг учасника на момент виграшу.

Може бути 3 варіанти виграшу
 • Ситуація, коли гравець, який не зміг завести власні фішки в будинок, а вдалий гравець зміг вивести фішки за поверхню дошки. Такий підсумок називається «Марс».
 • Наступний варіант, коли програв учасник все-таки довів власні фішки до будиночка, але не вивів за межі дошки, має назву «Домашній Марс».
 • В обох варіантах нард «Кокс» володіє власним позначенням. За правилами дана перемога вважається зарахованою, якщо переможений не змістив фішки з будиночка. У короткій варіації це відбувається, якщо переможений запізнився прибрати фішки з «базару».

Довгий тип гри: опис процесу гри в нарди

Як показують правила, тут учасники грають на тій дошці, яка складається з 24 клітинок. Гральна дошка розділяється на 2 ідентичні частини бортом. Кожна сторона оснащена 6 осередками.

Для гри учасники беруть по 15 фішок однакового кольору.

 • Спочатку всі світлі фішки розставляються в першій лунці, а темні в 13 клітинці.
 • 1 клітинка і 13 комірка – це «голови» фішок кожного гравця. Основна мета ігрового процесу – раніше опонента перемістити власні фішки в будиночок, прибравши їх раніше напарника.
 • Будинок, який належав темним фішках, перебуває з 19 клітинки по 24 клітинку. Будинок для світлих фішок – з 7 клітинки по 12 клітинку.

Початок ігрового процесу

Гра починається з послідовного підкидання кубиків. Їх необхідно кидати, щоб вони перейшли в одну половинку поля, впавши чітко на межі. Якщо один кубик впав за кордоном поля або постало як-то неправильно (наприклад, доторкнувся до борту дошки або до фішці), тоді учасник повинен повторно кинути кістки.

 • Першим починає кидати кістки гравець, якої вибирається так: учасники кидають по одному кубику. Той, у якого на кістки виявиться більше очок, повинен робити хід першим. Якщо очки у гравців випадають однакові, тоді вони кидають кубики повторно. По завершенню 1 туру, починає 2 партія. Ходить учасник, який був переможцем в 1 турі.
 • На початку ігрового процесу учасники повинні захопити найвигідніші розташування. За один хід гравець може зняти з голови лише одну фішку. Виняток є подвійний дублю на кістках (5-5, 2-2 і так далі).
 • Щоб захопити найбільш вигідні для себе позиції, варто застосовувати по максимуму кожен хід. Якщо після початкового кидка кубика випадає комбінація 5-5 або 2-2, тоді учасник повинен зняти з голови 2 фішки, оскільки однією фішкою він не зможе походити за 1 раз. Йому просто завадить голова суперника.
Довгі нарди

Мета ігрового процесу

У даній грі учасник повинен кожній фішкою пройти все коло, рухаючись проти годинникової стрілки. Він повинен увійти фішками у власний будиночок, викинувши їх за ігрове поле швидше, ніж партнер.

Будинок – це кожна 14 ігрової дошки. Він починається з клітини, яка коштує від голови рівного на 18 клітинок.

Як повинні рухатися фішки?

 • Приміром, на одній кістки випала цифра «3», на іншій кістки – «4».
 • Отже, гравець пересуває одну власну фішку на 3 клітинки, іншу – на 4. Він також має право пересунути одну фішку на 7 клітинок.
 • У подібній ситуації велику роль не має те, який саме хід вирішить зробити першим гравець. Але він повинен з голови прибрати лише одну фішку.
 • Заборонено пересувати 2 фішки на цифру, вказану на одному кубику, а потім на цифру, яка вказана на іншому кубику. Наприклад, на що впали на полі кістках виникло поєднання чисел 5-4. Забороняється піти однією фішкою на 2, потім інший фішкою на 3. Потім таким же чином відіграти 4.
 • Якщо на кістках випадає ідентичне число балів, тоді кількість балів гравця множиться на 2. Виходить, що учасник одночасно кинув 4 кубики і може зробити відразу 4 ходу.
 • На одне поле дозволяється виставляти будь-яке число фішок. На клітинку, яка зайнята фішкою суперника, не можна ставити власну фішку. Якщо фішка по ходу гри потрапляє на клітинку, яка зайнята, про неї можна сказати «осередок зайнята». Якщо фішки опонента займають всі 6 клітинок перед певної фішкою, тоді вона вважається закритою.
 • Можна вибудовувати блоки, що складаються з 6 фішок. Але всі 15 фішок суперника не можна закрити. Є винятки з правил: учасник може побудує «паркан» з 6 фішок лише в тій ситуації, якщо хоч 1 фішка суперника вже знаходиться в будинку.
 • Якщо учаснику не надається шанс зробити хід, тоді випали бали просто пропадають, а фішки залишаються на своїх місцях. Якщо учасник може походити, використовуючи весь хід, він не може його скорочувати. Тобто, якщо учаснику вигідніше зробити 2 ходи, а у нього випало 5 і він може піти на 5 ходів, тоді він має піти саме так.
 • У тому випадку, якщо у гравця випало число, дозволяє зробити лише 1 хід, незалежно від самої кістки, тоді він вибирає найбільший. Бали, менші по достоїнству, згоряють.
Граємо в довгі нарди

Як необхідно викидати фішки?

Викидати фішки – значить здійснювати ходи, щоб фішка вийшла за межі дошки.

Умовно рекомендації щодо викиду фішок поділяються на 3 категорії:

 • Присвоєння позиції в 4 чверті.
 • Потрібний введення фішок в район викиду.
 • Викид фішок.

Учасник має право викидати фішки, якщо всі його фішки поміщені в будинку. Під час виведення власних фішок з будиночка учасник може використовувати бали, що випали на кістках, за власним бажанням. Тобто він може зіграти фішкою на території будиночка або викинути його за борт поля.

Прибирати фішки можна лише з тих полів, які відповідають випав балам на кістках. Розглянемо невеликий приклад: випало 5-4, тоді учасник може прибрати з дошки шашку з 5 комірки, і шашку з 4 клітинки.

Зі свого будиночка гравець може прибрати фішки з найбільш низькою осередку при відсутності фішок на полі високої осередку.

Результат ігрового процесу

Ніколи не може бути нічия. Якщо учаснику випав шанс прибрати з поля всі фішки, інший програє, навіть, якщо в подальшому ході він може вивести теж фішки. В такому разі партія завершується.

Нічиєї бути не може

Як побудувати і зламати «паркан»?

«Паркан» прийнято називати побудований ряд фішок одного учасника. Якщо один гравець зміг вибудувати «паркан», що складається з 6 і більше фішок, тоді він вважається глухим, так як інший гравець не зможе його перестрибнути.

Брак ходів

Під час гри учасники мають різне число ходів. Бувають ситуації, коли при випаданні кубиків 3-3 гравець може походити лише 2 рази, а не 4. Так він втрачає власні ходи. Ефективне застосування «брак ходів» як власних, так і ходів опонента – найбільш важливий і важкий процес в грі. Таким процесом користуються не багато гравців, а лише ті, які мають у даній грі величезний досвід.

Короткий тип гри в нарди: як правильно грати?

Принцип ігрового процесу в даному типі ідентичний грі попереднього варіанту. Тут також гравцям надається 4 поля, в яких присутня по 6 клітинок у кожнім. У підсумку виходить всього 24 клітинки. Суть ігрового процесу – перенести фішки в будинок, вивести кожну фішку за межі дошки і зробити це швидше, ніж це вийти у супротивника.

Але ігровий процес має кардинальні відмінності від довгих нард. Тут фішки можуть рухатися одне на одного. Гравці навіть мають право збивати фішки суперника з клітин. Правда лише, якщо фішка опонента стоїть у клітці одна.

Зробивши хід, гравець має право збити одночасно кілька фішок. Будь-яка вибита фішка міститься в «бар», розташований в центральній частині дошки. Гравець може робити ходи або 1 фішкою, або одночасно 2, якщо, звичайно, на кубиках випадає подвійна комбінація (1-1, 3-3, 5-5 і так далі). Якщо учасник ще не зміг повернути власні фішки на гральну дошку, які лежать в «барі», він не має можливості ходити залишилися фішками.

Підсумок гри ідентичний підсумком у довгого варіанту. Учасник, який встиг перемістити власні фішки в будинок і першим вивів фішки за кордон дошки, вважається переможцем.

Нарди

Тактики і стратегії

 • Швидкісний ігровий процес. Головна мета – швидше перемістити фішки в будинок.
 • Гра з утриманням. Учасник повинен утримати 2 фішки в одній клітинці до того моменту, поки він не виб'є блок опонента.
 • Блокування. Основна мета – спорудити довгу стіну з фішок, щоб заблокувати ходи суперника.
 • Бліц-тактика. Основна мета – якнайшвидше закрити будинок.
 • Бэкгейм. Основна мета – створити у будинку опонента комірку, в яку повинні входити 2 фішки.

Стратегія, що приводить до перемоги

Для неї знадобиться 6 шашок, які потрібно розставити в 4 чверті. Така маніпуляція має назву – «привести додому». Як тільки гравець поставить останню фішку в 4 чверть, фішки «викидаються» шляхом викидання гральних кубиків:

 • Гравець повинен вигнати однойменну фішку, враховуючи кількість випали на кубиках.
 • Гравець повинен вигнати фішку під тим числом, яке вийшло під час складання загального числа.

Відмінні риси між короткими і довгими нардами

Короткі нарди значно відрізняються від довгих:

 • Початкове розташування фішок в коротких нардах більш ускладнене.
 • В коротких нардах учасник збиває поодинокі шашки опонента. А от у довгих нардах такий процес вважається неприпустимим.
 • В короткому варіанті присутній «Куб даве». Це дає можливість гравцям подвоювати власні ставки, підвищуючи тим самим інтерес.
 • Досвід учасників грає важливу роль для того, щоб виграти. У довгих нардах на першому місці стоїть звичайний випадок.

Результат ігрового процесу деколи буває досить несподіваним. Іноді одному учасникові здається, що він потрапив у безвихідне становище. Але іноді лише один хід здатний змінити всі наступні події. Ось чому дана гра улюблена багатьма людьми. Довгі нарди, як і короткі, дуже популярні по всій планеті. Але вони мають більш простими правилами.

Різниця в нардах існує

Нарди – це ідеальний варіант гри, що дозволяє розвивати логіку та мислення. Гра допомагає придумувати різні стратегії і тактики. Вона знаходиться на другій позиції після шахів серед логічних ігор.

Якщо ви зможете без проблем освоїти довгий варіант нард, рекомендуємо вам ускладнити процес, перейшовши на коротку гру. Правила цього варіанту вам не здадуться дуже складними, так як ви на той момент вже будете знайомі з базовими.

Відео: Правила гри у довгі нарди