Чоловік – тиран: як розпізнати його особистість? Як вплинути і звільнитися від чоловіка тирана: поради психолога

Домашня тиранія, на жаль, явище зовсім не рідкісне. Давайте дізнаємося, що робити, якщо ви живете з чоловіком тираном?

Серед безлічі благополучних сімей знаходяться подружні пари, в яких жінка вимушено терпить чоловіка тирана. Психологічне насильство нітрохи не поступається фізичного знущання. Домашня тиранія негативно позначається на психіці всіх членів сім'ї.

Діти, які виховуються в такій сім'ї постійно страждають нервовими розладами. Але найжахливіше, що вони переносять модель взаємин між батьками в свою майбутню сім'ю.

Чоловік – тиран: як розпізнати його особистість?

Жінка повинна знайти в собі сили змінити ситуацію. Не можна терпіти приниження і підлаштовуватися під нестерпні обставини. Від смирення дружини перед чоловіком тираном ситуація тільки ускладнюється.

Якщо ви відчуваєте в собі сили вплинути на чоловіка, то вам доведеться запастися терпінням і прикласти чимало зусиль. В іншому випадку єдине правильне рішення – це піти від чоловіка і почати жити заново. Тому що кожна людина гідна любові і поваги.

Виявити чоловіка тирана

Якщо вам складно охарактеризувати поведінку чоловіка, і ви не до кінця впевнені, що вийшли заміж за тирана, то спробуйте ідентифікувати в нього характерні ознаки тиранії:

 • Вирішення сімейних питань завжди залишається за чоловіком. Протилежну думку дружини ніколи не враховується. Він вважає себе головою родини і вимагає беззаперечного підпорядкування.
 • Перекладає на вас провину за власні невдачі. Ніколи не визнає своїх помилок. У всіх проблемах ви опиняєтеся крайньої
 • Чоловік тиран завжди нав'язує вам певну лінію поведінки. Вважає доречним коректувати ваш стиль, аж до макіяжу і зачіски. Критикує будь-усвідомлений вибір. Негативна оцінка всіх ваших дій призводить до заниженої самооцінки і невпевненості.
 • Перешкоджає вашому спілкуванню з друзями, колегами, родичами. Критикує їх спосіб життя. Намагається довести, що у вас не має з ними нічого спільного. Поступово ваше коло спілкування звужується, і ви змушені присвятити себе чоловікові тирана.
 • Не підтримує ваш зростання професійної діяльності. Воліє бачити вас в ролі домогосподарки.
 • Критикує ваші методи виховання дітей. Звинувачує вас у всіх побутових негараздах. Відкрито проявляє грубість і неповага
 • Контролює ваші дзвінки і листування. Обмежує будь проведення часу поза домом. Проявляє необґрунтовану ревнощі
 • Дозвіл конфліктів супроводжується фізичним насильством. При цьому чоловік не намагається виправдатися або попросити вибачення.
Тиранія

Сімейні психологи рекомендують задуматися при наявності хоча б однієї ознаки у вашого чоловіка. Не варто чекати, коли чоловік буде відповідати всім перерахованим вище критеріям. Можливо ваші сімейні відносини ще можна врятувати. Поради психолога допоможуть вам виправити перші прояви тиранії.

Як вплинути на чоловіка тирана?

Для початку необхідно прийняти для себе єдине правильне рішення – або ви розлучаєтеся, або намагаєтеся виправити ситуацію.

Якщо чоловік тиран проявляє жорстокість і вимагає беззаперечного підпорядкування – то швидше за все вам не вдасться вплинути на його переконання і спосіб життя. Якщо ж чоловік мінливий у своїй манері поведінки, дратується через дрібниці і не може чітко сформулювати свої бажання, то у ваших силах налагодити відносини і зберегти сім'ю.

Можна спробувати вплинути

Психологи поділяють поведінка чоловіка тирана на два різновиди:

 • Чоловік, який не зміг реалізуватися як особистість. Не маючи професійних і творчих досягнень. Щоб відчути свою потрібність і важливість, він намагається зайняти лідируюче і авторитетне становище в сім'ї. Критикуючи і керуючи оточуючими, він отримує самозадоволення від своїх вчинків.
 • Чоловіки з неблагополучних сімей. Дитячі комплекси і образи від оточуючих доросла людина переносить на своїх близьких. Щоб у черговий раз не зайняти позицію невдахи, чоловік вибирає роль кривдника. Такі чоловіки тирани демонструють свою агресію в присутності друзів і родичів. У позиції нападника чоловік не відчуває себе обмеженим.

Для того, щоб спробувати перевиховати чоловіка тирана, скористайтеся порадами психолога:

 • Під час розмови на підвищених тонах зберігайте самовладання. Не показуйте свій страх і не йдіть від відповідей. Якщо чоловіче тиск вас зламає, то з кожним разом обстановка буде загострюватися сильніше.
 • Якщо чоловік тиран вимагає вашої участі всупереч вашої зайнятості, то не варто ставити йому ультиматум. Постарайтеся знайти слова, щоб він навчився поважати і цінувати ваш час.
 • Не дозволяйте чоловікові керувати своїм гардеробом і обмежувати ваше коло спілкування. Постарайтеся знайти компроміси. Приміром, придбайте кілька речей, які подобаються йому. Не зустрічайтеся з подругами в пізній час доби.
 • Не виносьте сімейні негаразди на загальний огляд. Не принижуйте чоловіка в присутності інших. Будь-яка нетактовність стане приводом для з'ясування стосунків.
 • Не давайте приводу для ревнощів. У період тривалої відсутності не забувайте подзвонити чоловікові і ненав'язливо ввести його в курс подій.
 • Завжди цікавтеся бажаннями і думками чоловіка. Покажіть, як важливо для вас його точка зору. Знаходьте час для цікавих бесід. Таким чином ви зможете компенсувати чоловікові недостатню увагу.
Чи можна змінити

Якщо ж ваш чоловік відповідає всім вище перерахованим ознакам тирана, то слід застосувати наступні поради психолога:

 • Стати фінансово незалежною особистістю. Ваш професійний ріст, особисті досягнення і фінансове благополуччя викличуть повагу.
 • Не приносьте в жертву проведення часу з близькими і друзями. Якщо ви будете поважати своїх родичів, то і в чоловіка тирана складеться до них позитивне ставлення.
 • Не дозволяйте ставити вас перед вибором і маніпулювати вашими діями. Не відмовляйтеся від своїх намірів через невиправдані загроз.
 • Не прощайте фізичне насильство і образи. Чоловік повинен відповідати за кожен свій вчинок. Інакше подібна ситуація буде повторюватися неодноразово.
 • Не бійтеся втратити чоловіка тирана. І вам і вашим дітям буде краще жити в самоті, ніж в постійному страху.
 • Не тіште себе марними ілюзіями. Реально оцінюйте ситуацію та поведінку вашого чоловіка. Всі обіцянки про те, що він виправиться, повинні підтверджуватися реальними вчинками.

Не опускайте руки і не втрачайте надію. Вчиться бути сильніше і більш незалежним. Ваше життя повинна залежати тільки от вас. Не дозволяйте знущатися над собою і марно витрачати свій час. Не можна зберігати сім'ю ціною свого здоров'я. Не позбавляйте душевного спокою своїх дітей.

Як звільнитися від чоловіка тирана?

Багатьом жінкам дуже складно вплинути на сімейну ситуацію і зважитися на відхід від чоловіка тирана. Тиранія, яка триває роками, поступово переходить у звичку і стає нормою життя. При систематичній приниження у жінки знижується самооцінка.

У деяких ситуаціях жінок підсвідомо влаштовує роль жертви. Вона не готові брати на себе відповідальність за родину і вирішувати поточні проблеми. В такому випадку для жінки найважливіше – це примирення. Факт принижень і образ її не турбує. В такому випадку необхідно проводити роботу над собою. Запишіться на прийом до психолога.

Іноді важко піти з-за ряду причин – маленькі діти, відсутність заробітку та іншого місця проживання. У таких випадках необхідно ставити перед собою мету і робити впевнені кроки в цьому напрямку.

Щоб вам було легше зважитися на відхід від чоловіка тирана, скористайтеся порадами психолога:

 • Налаштуйтеся морально на майбутні зміни. Ви повинні слідувати чітко побудованим планом і не давати можливості впливати на ваше рішення. Продумайте запасний план у разі своїх невдач. Фінансовий запас додасть вам впевненості.
 • Присвятіть в свої наміри близької людини. Підтримка родичів не дасть вам передумати. Скористайтеся допомогою соціальних психологічних служб. З'ясуйте подробиці шлюборозлучного процесу, розділу майна та піклування на дітьми. Ви повинні чітко знати свої права і вміти ними користуватися.
 • При нанесенні тілесних каліцтв звертайтесь за допомогою в поліцію. Зафіксуйте факт насильства і заручитися допомогою відповідних органів. Якщо чоловік починає вам погрожувати або шантажувати, то постарайтеся зафіксувати такі прояви з допомогою свідків або аудіозаписи.
 • Не бійтеся просити допомоги. Ніяковість і сором тут недоречні. Приховування своїх проблем заведе вас в глухий кут. В критичний момент як мінімум звертайтеся за допомогою до сусідів
 • Плануйте свій відхід на період відсутності чоловіка тирана. Це дозволить вам уникнути його агресії і непотрібних умовлянь. Відсутність зайвих емоційних сплесків допоможе вам зберегти тверезий розум.
Іноді вихід — піти

Не відкладайте свій відхід від чоловіка тирана на десятиліття. Не придумуйте відмовок і виправдань. Приймайте рішення один раз і відкривайте для себе нові можливості. Психологічне насильство ще нікому не принесло щастя.

Відео: Що робити, якщо чоловік — тиран?