Формування, розвиток і тренування зорової пам'яті у дітей. Як визначити порушення зорової пам'яті?

У цій статті мова піде про один з видів людської пам'яті — зорової. Ви дізнаєтеся, які бувають види такої пам'яті і, як її тренувати.

Зорова пам'ять називається також фотографічної. Вона дозволяє створити образ побаченого і зберегти його в пам'яті. В подальшому, збережений зоровий образ, можна відтворювати в деталях у своїй свідомості.

Цей вид сприйняття дозволяє утримувати, бачити образ навіть у його відсутність. Відомо, що 60% людей краще запам'ятовують візуальну інформацію, ніж отриману — звукову.

Зорова пам'ять, запам'ятовування

По суті, запам'ятовування — це фіксування, подальше збереження отриманої інформації. По динаміці протікання даного явища є два види пам'яті: ненавмисне запам'ятовування, навмисне.

 • При навмисному існує поставлена мета — запам'ятати, для цієї зорової пам'яті використовуються штучні методи запам'ятовування.
 • Ненавмисне запам'ятовування відбувається без поставленої мети, без різних прийомів, без особливих зусиль.
Як проходить візуальне запам'ятовування образів у пам'яті?

Використання фотографічної пам'яті дає людині зберегти безліч спогадів. Однак важко запам'ятовувати інформацію з великої кількості слів, які неможливо запам'ятати на слух. Згадати цей текст значно простіше цілісного образу (картинці).

Запам'ятовування — один з важливих процесів в пам'яті

Зорова пам'ять — особливості

Ейдетична пам'ять сприятливо впливає на успіхи в подальшому навчанні в школі. В ході цього процесу діти запам'ятовують, засвоюють велику кількість матеріалу. Без добре розвиненої зорової пам'яті — нову інформацію важко запам'ятати.

ВАЖЛИВО: Якість мимовільного запам'ятовування залежить від активності діток до запам'ятовуючим об'єктів, детальності сприйняття, обдумування.

Батьки займаються тренуванням пам'яті своєї дитини

Кажуть, що фотографічна пам'ять у дівчаток більше розвинена, ніж у хлопчиків. Це пов'язано з тим, що особливості будови мозку у дівчаток, хлопчиків відмінні один від одного. Не варто випускати з уваги, що у них різні умови розвитку.

Види зорової пам'яті

Є декілька класифікацій эйдетической пам'яті, вони являють собою різні види пам'яті.

Які види зорової пам'яті існують?

Вони поділяються за такими характеристиками:

 1. По швидкості запам'ятовування, збереження матеріалу: иконическая, короткочасна, довготривала, оперативна, спадкова
 2. За результатами діяльності: мимовільна, довільна
 3. По способам запам'ятовування: смисловий, механічний
 4. За типами запоминаемого матеріалу: числовий, колірної, математичний, пам'ять на обличчя
 5. За рівнями запам'ятовування: короткочасна, довготривала, сенсорний
 6. <> типами психології: моторний, образний, словесний, емоційний
Класифікація зорової пам'яті

Короткочасна зорова пам'ять

Короткочасна пам'ять — недовгий процес запам'ятовування, у результаті якого ви отримуєте певну інформацію. Вона ще іменується робочої пам'яттю, має маленький термін, обмежений обсяг.

При даному типі пам'яті можна утримати запоминаемый матеріал лише чотирьох предметів. Вона зберігає в комірках пам'яті невелику інформацію, яку ми в даний момент усвідомлено пам'ятаємо.

Короткочасна пам'ять отримує обсяг інформації з органів почуттів, від довготривалої пам'яті. Процеси, які в ній відбуваються, не є стійкими, мають оборотний характер.

Короткочасна пам'ять візуальних образів

Образи в короткочасної пам'яті існують завдяки функціонуванню зв'язків між нейронами, за коштами кратного проходження збудження по кільцевим нейронних ланцюгах. Утримування картинок відбувається за рахунок уявного промовляння.

Візуально моторна пам'ять

Рухова пам'ять, вона ж моторна містить м'язово-рухові об'єкти вивчених рухів (швидкість, темп, амплітуда та інше).

Розвиток рухової пам'яті у дитини

Моторна пам'ять є запам'ятовуванням, засвоєнням, відтворенням рухів. Вона служить ключовим аспектом у формуванні навичок, як практичних, так і робітників.

На чому грунтується зорово моторна пам'ять у дітей?

ВАЖЛИВО: Коли дитина виконує певні рухи, він не може їх зробити точно так само в наступний раз. Трапляється це тому, що скелет має особливу будову, функціонал рухів не дозволяє людині пересуватися систематично, однаково.

Обсяг зорової пам'яті

Найважливішою інтегральною характеристикою пам'яті є обсяг. Він дає можливість людині запам'ятовувати, зберігати матеріал у певній кількості.

Якщо казати про пам'ять, то її показником є число попечатаних ресурсів інформації.

Який обсяг зорової пам'яті у дітей?

Діти старшого віку мають більший обсяг фотографічної пам'яті. Дитина дошкільного віку запам'ятовує близько 7 предметів, зображень з 11-16, після того, як йому показали лише один раз.

Тест на зорову пам'ять
тесту. Дітям показують десять картинок з різними предметами, їм потрібно запам'ятати їх. Не слід поспішати. Кожну ілюстрацію показуйте протягом шести секунд. Потім попросіть назвати предмети.

Слід звернути увагу на помилки:

 • Повторення дітей
 • Об'єкти, які не показували
 • Скільки картинок пам'ятають діти
Дитина запам'ятовує картинки

Потім знову покажіть фото, які вони забули, через десять хвилин попросіть згадати, знову виявити помилки. Через годину знову попросіть згадати зображення.

Результати оцінюйте по наступним параметрам:

 • 8-10 фото — хороший результат
 • 5-7 фото — задовільний результат
 • до 5 фото — незадовільний результат
Обсяг зорової пам'яті. Від чого він залежить?

Діагностика зорової пам'яті

Діагностування эйдетической пам'яті дозволяє оцінити лише поверхово рівень розвитку конкретної особи. Детальне дослідження конкретної людини — неможливо, так як всі процеси в пам'яті піддаються тільки поверхневого вивчення.

Для визначення зорової пам'яті дітей, використовують певні тести, які ми розглянемо далі.

Як проходить діагностика зорової пам'яті у дітей?

ВАЖЛИВО: Порушення зорової пам'яті може призвести до психічних розладів.

Тест на зорову пам'ять

Існує кілька тестів на зорову пам'ять, розглянемо детальніше один з них. Він розроблений для діток від п'яти до шести років.

Тести на зорову пам'ять для дітей

Суть тесту така:

 1. Підбираємо 11-16 слів, запам'ятовуємо. Готуємо набір фото (21-31 штуки)
 2. Фотографії не повинні нести прямий характер до слів, відведених для запам'ятовування
 3. Використовуйте такі слова, як: шлях, сад, обід, молоко, світло, поле, одяг, помилка, ніч, кінь, птах, навчання, стілець, миша, ліс
 4. Застосовуйте такі зображення на картинках: хліб, чашка, блокнот, ліхтар, будинок, школа, годинник, фрукт, олівець, шафа, вертоліт, меблі, санки, лампа, кіт, корова, граблі, рослина, ніж, блузка, машина, місяць, віз, диван
 5. Для діток дошкільного віку слова, зображення повинні бути конкретизованими, а для молодших школярів — більше абстрактними
 6. Зачитуєте дитині слова, а він в цей час нехай відбирає підходяще фото, яке допоможе згадати слово
 7. Наприклад, ви називаєте слово — навчання, а дитина тим часом вибирає фото із зображенням школи
 8. Давайте час на вибір кожного фото, близько 33 секунд. Часто діти роблять вибір набагато раніше цього часу
 9. Після кожного підбору картинки, попросіть аргументувати його вибір
 10. Потім дитина повинна відволіктися на 15 хвилин
 11. У висновку дитина називає слова по картинках
Як пройти тест на зорову пам'ять?

Порушення зорової пам'яті

У деяких дітей спостерігається порушення роботи зорової пам'яті. Неполадки эйдетической пам'яті, в основному, виникає через пошкодження відділів кори головного мозку на потиличній стороні.

Саме ця зона відповідає за запам'ятовування фотографічних образів. Таке трапляється при травмах або через пухлин різної етіології.

Які проблеми бувають із зоровою пам'яттю?

Порушення проявляються такими симптомами:

 • Розладами візуального сприйняття навколишнього середовища
 • Бувають моменти, коли діти забувають раніше побачені об'єкти
 • Ще, до тривожної симптоматики патології відноситься такий процес — хворий не в силах іменувати предмети при тому, що він дізнається, розуміє призначення.
Порушення зорової пам'яті

ВАЖЛИВО: Лікування малюків неможливо здійснити самостійно в домашніх умовах, обов'язково лікар-фахівець повинен розробити індивідуальну довгострокову терапію.

Тренування зорової пам'яті

Вже в дошкільному віці необхідно займатися тренуванням зорової пам'яті. Адже малюки швидко засвоюють нові слова, зображення, задають безліч пізнавальних питань. А спеціальні ігри для її тренування допоможуть розвинути сприйняття складної інформації у школі.

Як слід тренувати зорову пам'ять у дітей?

При занятті з дітьми потрібно пам'ятати такі нюанси навчання:

 • Цікава інформація завжди засвоюється краще
 • У навчанні найкраще запам'ятовується початок, кінець
 • Крім зорового сприйняття, набагато ефективніше буде задіяння сенсорного відчуття
 • Вся інформація повинна бути представлена дитині просто, зрозуміло
Процес тренування зорової пам'яті

ВАЖЛИВО: Якщо ви зменшите час дитини для перегляду телевізора або обмежите період перебування за комп'ютерними іграми, то, приділивши годинку-другу на спільні заняття тренуванням пам'яті, ви допоможете маляті розвинути фантазію, мислення.

Вправи на зорову пам'ять

За статистикою до 81% всієї отриманої інформації ми отримуємо візуально. Правда, більшість людей не користуються всіма цими можливостями.

Натренована зорова пам'ять розширює погляд на будь-який об'єкт, предмет. Це, в свою чергу, дозволяє збільшити у дитини концентрацію, увагу.

Які вправи допомагають розвинути зорову пам'ять?

Для тренування зорового сприйняття існує безліч різних вправ. Деякі з них:

 • Запам'ятовування образів — це вправа дозволяє запам'ятати побачені предмети, образи, і якомога точніше відтворити їх в думках у всіх тонкощах, деталях. Цю вправу можна практикувати на простих предметах
 • Малювання — відмінний спосіб для поліпшення эйдетической пам'яті. Навички художника тут абсолютно не обов'язкові. Головне — це бажання перенести, закарбовані в пам'яті образи, на папір у різних малюнках
 • Спогади — тренувати фотографічну пам'ять з допомогою спогадів просто. Для цього необхідно перед сном відтворювати всі події минулого дня. Намагатися при цьому, уявляти візуальні образи
 • Ігри — є величезна кількість ігор, спрямованих на розвиток візуального сприйняття. Одна з них — «Знайди відмінності»
Картинка для тренування зорової пам'яті — знайди відмінності

Ігри на зорову пам'ять

Існують не мало спеціальних ігор для розвитку зорової пам'яті у дошкільнят. Розглянемо деякі з них:

 1. «Знайдіть фігури» Правила гри: дитині надають ілюстрацію з різними геометричними фігурами. Для початку він повинен добре розгледіти, запам'ятати (час перегляду 30 — 20 секунд) початковий малюнок. Потім взяти другий, знайти на ньому фігури, які він запам'ятав на першому
 2. «По порядку» Правила гри: дитина, розкладає, чергуючи кольорові палички (по порядку — жовтий, червоний, синій). Або розкладає цифри, фігури, букви в заданій послідовності дорослими
 3. «Де що було?» Правила гри: креслимо квадрат на магнітній дошці. Поділяємо його на дев'ять клітин. У кожній клітці фіксуйте різні зображення. Дайте дитині запам'ятати розташування картинок протягом 10 секунд. Зніміть все, через 5 хвилин запитайте у дитини розташування малюнків, нехай відновить їх на дошці
 4. «Як на картинці» Правила гри: для гри беремо малюнок з кількома фігурами. Малюк запам'ятовує їх розташування, після — відтворює по пам'яті фігури в квадратах на порожньому аркуші
 5. «Конструктор» Правила гри: дитина розглядає фігуру на зображенні, потім викладає таку ж фігуру з палички Кюізенера або кубиків. По завершенню — порівнюємо, наскільки правильно все вийшло
Розвиваючі ігри на зорову пам'ять

ВАЖЛИВО: Ігри для формування зорової пам'яті у дошкільнят і школярів підбирайте за віком.

Відео: Ігри для розвитку зорової пам'яті у дітей